Nabiał a trądzik różowaty to zestawienie, które jest dość kontrowersyjne, dlatego szeroko dyskutowane. Czy rzeczywiście nabiał pogarsza kondycję skóry? Jeśli tak, to w jaki sposób? Co przynosi odstawienie produktów nabiałowych?
Nabiał a trądzik różowaty – niekorzystny wpływ na skórę?
Czy nabiał na trądzik różowaty rzeczywiście negatywnie wpływa? Warto zaznaczyć, że rozpoznanie przyczyn trądziku jest bardzo problematyczne.
Choroba ma złożoną etiologię, na którą wpływają między innymi:
- czynniki genetyczne (niezależne od człowieka). Trądzik może być zatem dziedziczony,
- czynniki hormonalne,
- czynniki środowiskowe, które zależą przede wszystkim od naszych decyzji czy środowiska, w którym żyjemy.
Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki, można przyznać, że dieta może być jednym z elementów wpływającym na kondycję skóry.
Nabiał a trądzik różowaty, czyli co wpływa za zmiany skórne
Spożywanie nabiału a pojawianie się trądziku różowatego może mieć związek z kazeiną i białkiem serwatkowym, które występują naturalnie w składzie mleka. Składniki te zwiększają ilość insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF 1), którego nadmiar w organizmie przekłada się na nasilenie objawów trądziku różowatego. Co więcej, mleko oraz wytwarzane na jego bazie produkty nabiałowe, ma w swoim składzie substancje steroidowe. Ich obecność w organizmie w nadmiernych ilościach sprzyja zaburzeniom produkcji sebum.
Sprawdź jakie warto stosować maseczki na trądzik!
Nadmiar łoju sprawia, że skóra się przetłuszcza i jest bardziej podatna na powstawanie stanów zapalnych. Badania naukowe wskazują, że gorszy wpływ na stan cery mają mleko odtłuszczone i niskotłuszczowe niż pełnotłuste
ACNEROSEPOZBĄDŹ SIĘ TRĄDZIKU RÓŻOWATEGO POPRZEZ KOMPLEKSOWE DERMOKOSMETYKIKUP TERAZ!
Nabiał a trądzik różowaty – mit czy prawda?
Wokół nabiału i trądziku różowatego istnieje wiele kontrowersji. Część specjalistów przychyla się do opinii, że nabiał nasila objawy, inni zaprzeczają. Najnowsze doniesienia z badań wskazują, że nie trzeba eliminować nabiału całkowicie. W dziennej diecie nie powinniśmy przekraczać dawki około dwóch, dużych szklanek mleka. Zalecenie dotyczy jednak osób, które wykazują tendencję do nasilania trądziku podczas spożycia nabiału. Pozostałe osoby mogą zażywać nabiał w dowolnych ilościach.
Okazuje się bowiem, że każdy organizm może reagować inaczej na pewne grupy produktów. W związku z tym dieta zawsze powinna być spersonalizowana, czyli dopasowana do konkretnej osoby i jej problemów lub preferencji
Nabiał a trądzik różowaty a inne metody leczenia
Aby nabiał na trądzik różowaty nie działał nasilająco, należy sprawdzić, czy taka zależność w ogóle zachodzi. Jeśli zostanie potwierdzona, to należy w dalszej kolejności ograniczyć jego spożycie. Ważnym elementem działań antytrądzikowych jest również odpowiednia pielęgnacja skóry. We wspomaganiu dobrej kondycji skóry mają znaczenie kosmetyki, które zawierają naturalne składniki aktywne. Podsumowując, przyczyny trądziku różowatego są różne, dlatego trudno określić jednoznaczny powód jego powstawania. Aby przekonać się, czy nabiał odpowiada za zmiany skórne, warto odstawić go na 2 miesiące i sprawdzić czy charakterystyczne objawy ustąpią. Następnie dopasować dietę do zaobserwowanych wniosków.
Bibliografia
1. Butterwick K.J., Butterwick L.S., Han A., Laser and light therapies for acne rosacea, 2006
2. Czarnecka A., Tymicka J., Trądzik różowaty – postacie kliniczne i leczenie, 2005
3. Sielska H., Seneczko M., Trądzik różowaty – postacie nietypowe, 2003