Maseczki na trądzik to idealny sposób na walkę z wypryskami w domowym zaciszu. Naturalne produkty prosto z naszej lodówki, czy półki z przyprawami, są bogate w witaminy, mikro- i makroelementy, które łagodzą objawy trądziku i poprawiają wygląd skóry. Warto przetestować na sobie kilka sprawdzonych receptur i znaleźć takie maseczki na trądzik, które najlepiej odpowiedzą na nasze potrzeby i staną się dobrym dodatkiem do codziennej pielęgnacji.
Potrzeby skóry trądzikowej i pomocne składniki aktywne (na podstawie składu kremu Sevolium) | |
---|---|
Potrzeba skóry trądzikowej | Pomocne składniki aktywne |
redukcja wyprysków | cynk, drożdże, wyciąg z ziela fiołka trójbarwnego |
opanowanie łojotoku | ekstrakt z lukrecji, wyciąg z ziela fiołka trójbarwnego, cynk, drożdże |
rozjaśnienie przebarwień | ekstrakt z lukrecji, nanozłoto |
złagodzenie podrażnień | ekstrakt z nagietka, ekstrakt z lukrecji |
odnowienie warstw skóry | miedź, ekstrakt z nagietka |
nawilżenie | ekstrakt z nagietka, wyciągi z kory i liści |
odżywienie | drożdże, wyciągi z kory i liści |
Maseczki na trądzik – od czego zacząć?
Maseczki na trądzik przyrządzane w domu powinny zawierać składniki o potwierdzonym działaniu w kontekście walki z wypryskami. Nie każda domowa mikstura będzie tak samo skuteczna.
Kosmetolodzy polecają stosowanie na skórę twarzy mieszanek z użyciem niżej wymienionych surowców:
- miód pszczeli,
- kurkuma,
- drożdże
Maseczka z miodu na trądzik – niweluje stany zapalne
Maseczka z miodu na trądzik powinna być sporządzona z wysokiej jakości nieprzetworzonego miodu. Tylko taki miód posiada pełnię dobroczynnych właściwości. Można stosować maseczkę z samego miodu lub dodać do niego inne składniki, które podwyższą skuteczność.
Domowa maseczka na trądzik z miodem ma działanie bakteriobójcze i matujące. Aby sporządzić taką maseczkę, potrzeba 2 łyżek miodu, kubeczka jogurtu naturalnego i łyżki płatków owsianych. Wszystkie składniki należy wymieszać dokładnie. Jeśli maseczka wyjdzie za gęsta, można dodać odrobinę wody. Taką mieszaninę na bazie miodu można stosować nawet codziennie, zawsze na dokładnie oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy. Maseczkę można trzymać na twarzy do 20 minut, następnie należy ją starannie spłukać.
Maseczki na trądzik z miodem przy długotrwałym stosowaniu przynoszą znakomite efekty. Miód nadaje skórze jędrny i elastyczny wygląd. Kwasy organiczne zawarte w miodzie złuszczają martwy naskórek, zmiękczają skórę, nawilżają ją oraz rozjaśniają przebarwienia. Mikroelementy,w które obfituje miód, odżywiają skórę. Olejki eteryczne działają antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, co w głównej mierze pomaga w walce z trądzikiem. Miód leczy infekcje skóry i zapobiega ich nawrotom.
Maseczka z kurkumy na trądzik – wyrównuje koloryt
Maseczka z kurkumy na trądzik to sekret pięknej cery Hindusek. Dzięki działaniu rozjaśniającemu, kurkuma zmniejsza widoczność przebarwień, także tych będących pozostałością po wypryskach. Wyrównuje też koloryt skóry. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Normalizuje także produkcję sebum.
Do przygotowania maseczki na trądzik z kurkumy będziemy potrzebować 2 łyżek kurkumy, 1 łyżki mąki, pół łyżki miodu i dodatkowo 2 łyżek jogurtu naturalnego (dla cery tłustej) lub 2 łyżek oliwy z oliwek (dla cery suchej). Po wymieszaniu tych składników, maseczka powinna mieć konsystencję gęstej pasty. Należy rozprowadzić ją po całej twarzy, po uprzednim dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu skóry. Maseczkę z kurkumą można trzymać na twarzy do 20 minut. Trwałe rezultaty działania maski widać już po około miesiącu regularnego stosowania, ale już po pierwszym użyciu skóra będzie rozjaśniona, wygładzona i zregenerowana. Maseczkę można stosować maksymalnie 2-3 razy w tygodniu.
Uwaga: ze względu na żółty barwnik zawarty w kurkumie, maseczki domowe na trądzik z jej dodatkiem mogą pozostawiać cerę lekko zabarwioną. Dlatego warto jest stosować taką maskę wieczorem, a po jej zmyciu dodatkowo wmasować w skórę olej kokosowy, który usunie resztki żółtego barwnika.
Maseczka z drożdży na trądzik – ogranicza wydzielanie sebum
Maseczka z drożdży na trądzik polecana jest dla osób z wypryskami, podrażnieniami lub zaczerwienieniem skóry, ze względu na dobroczynne działanie zawartych w drożdżach witamin z grupy B.
Do przygotowania maseczki na trądzik z drożdżami wystarczy połączyć ze sobą 2 łyżki świeżych drożdży i 1 łyżkę jogurtu naturalnego. Dodatkowo, by wzmocnić efekt, można dodać do mieszanki łyżeczkę zielonej glinki. Maseczkę z drożdży nakłada się na oczyszczoną twarz na ok. 10 minut. Po upływie tego czasu, należy dokładnie zmyć maskę letnią wodą. Maseczkę można stosować nie częściej niż raz w tygodniu, ponieważ mogłaby przesuszyć skórę.
Domowe maseczki na trądzik tylko w towarzystwie kremów
Domowe maseczki na trądzik mogą być stosowane jako element uzupełniający leczenie trądziku, ale nie należy traktować ich jako jedynego elementu pielęgnacji skóry trądzikowej. Cera trądzikowa wymaga uwagi z naszej strony każdego dnia. Najlepiej o nią zadbamy, stosując codziennie specjalnie przeznaczone do jej pielęgnacji kosmetyki – mówi Justyna Masal, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Maseczki na trądzik dają dobre efekty tylko przy systematycznym stosowaniu i tylko w połączeniu z dobrym kremem na trądzik. Kosmetolodzy polecają kremy bazujące na składnikach pochodzenia naturalnego, które poprzez częstszy i dłuższy kontakt ze skórą, niż w przypadku maseczek, dają jeszcze lepsze rezultaty. Należy stosować kremy zawierające składniki aktywne, które dobrze radzą sobie z niwelowaniem wyprysków.
Do szczególnie dobroczynnych w przypadku trądziku składników naturalnych należą:
- ekstrakt z lukrecji – ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Łagodzi podrażnienia, zmniejsza zaczerwienienia i przyspiesza gojenie się niedoskonałości towarzyszących trądzikowi. Reguluje pracę gruczołów łojowych, normalizując wydzielanie sebum. Działa nawilżająco. Ma nadzwyczajne właściwości antyoksydacyjne. Wykazuje działanie depigmentacyjne, rozjaśnia przebarwienia,
- ekstrakt z nagietka – wykazuje działanie przeciwzapalne, przyspiesza proces gojenia zmian trądzikowych, łagodzi podrażnienia i przeciwdziała nadmiernemu łuszczeniu się skóry. Posiada potwierdzone działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Działa ściągająco i oczyszcza pory. Stymuluje proces odnowy skóry. Pozostawia skórę dobrze nawilżoną i ukojoną,
- drożdże – są bogatym źródłem witamin z grupy B. Mają one działanie łagodzące, zmniejszają stan zapalny, przyspieszają gojenie się skóry. Regulują też pracę gruczołów łojowych, przez co redukują nadmierne wydzielanie sebum. Dodatkowo witaminy te przyspieszają regenerację skóry trądzikowej.
Składniki te wchodzą w skład kremu Sevolium. Jest to krem oparty na naturalnych składnikach aktywnych, pomagający przywrócić zdrowy wygląd skóry trądzikowej. Pielęgnuje ją w bardzo delikatny sposób, nie zawiera bowiem żadnych szkodliwych składników.
ZAMÓW SEVOLIUM
KREM DO CERY TRĄDZIKOWEJ ZAMÓW!
Przy wyborze dobrego kremu na trądzik warto zwrócić uwagę, czy nie ma w nim substancji szkodliwych, jak silikony, parabeny, czy PEGI.
Wiele osób, które zmaga się z trądzikiem lub innymi problemami dermatologicznymi, sięga po kosmetyki bez zapoznania się wcześniej z ich składem. Rezultatem tego często bywają podrażnienia, zaczerwieniania i przesuszenie skóry na skutek uszkodzenia jej naturalnego płaszcza hydrolipidowego. Stan skóry się pogarsza, co zniechęca te osoby do stosowania kosmetyków w ogóle. Rozwiązaniem tu mogą być kosmetyki naturalne, które bazują na składnikach naturalnych, z powodzeniem wykorzystywanych w leczeniu różnych problemów skórnych. Składy takich kosmetyków są wolne od syntetycznych substancji chemicznych, które mogłyby zadziałać negatywnie na skórę – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde
FAQ
1. Czy maseczki na trądzik działają?
Chociaż domowe maseczki dają dobre efekty w walce z trądzikiem, samodzielnie nie są w stanie zwalczyć go w pełni. Oprócz nich należy też stosować odpowiedni krem na trądzik, zawierający jak najwięcej składników aktywnych pochodzenia naturalnego. Przykładem takiego skutecznego kremu jest Sevolium.
2. Na bazie jakich składników można stworzyć domowe maseczki na trądzik?
W przypadku maseczek na trądzik najczęściej poleca się składniki, które działają przeciwzapalnie, przyśpieszają gojenie i regulują pracę gruczołów łojowych. Poleca się stosowanie maseczek na trądzik z miodem, z kurkumą lub z drożdżami.
3. Jak działa maseczka z miodu na trądzik?
Miód w maseczkach działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i łagodząco, co w głównej mierze pomaga w walce z trądzikiem. Miód przyśpiesza leczenie infekcji skóry i zapobiega ich nawrotom. Po zmyciu maseczki dobrze jest użyć kremu na trądzik, który spotęguje efekty. Zawsze wybieraj kosmetyk z jak największą koncentracją składników aktywnych. Doskonale sprawdzi się Sevolium.
4. W jaki sposób maseczka z drożdży na trądzik zmniejsza jego objawy?
Ponieważ maseczki takie są bogatym źródłem witamin z grupy B, doskonale łagodzą podrażnienia, zwalczają stan zapalny na skóry i normalizują aktywność gruczołów łojowych. Warto też sięgać po naturalne kremy na trądzik z drożdżami, które mają te same właściwości, a działają dłużej.
5. Jakie właściwości posiada maseczka z kurkumy na trądzik?
Kurkuma działa antybakteryjnie, zmniejsza wytwarzanie sebum, a także wyrównuje koloryt cery. Stosowanie maseczki nie zastąpi jednak odpowiedniej codziennej pielęgnacji za pomocą naturalnych kremów na trądzik.
Bibliografia
1. Webster G.F., Rawlings A.V., Trądzik. Diagnostyka i leczenie, 2010
2. Nadeau M.V., The Acne Answer, 2016
3. Langner A., Ambroziak M., Stąpór W., Trądzik pospolity – podstawowe zasady leczenia, 2000
4. Kanlayavattanakul M., Lourith N., Therapeutic agents and herbs in topical application for acne treatment, 2011
5. Nowicki R., Trądzik pospolity: skuteczne leczenie, 2006