Rozstępy – jak się ich pozbyć?

Rozstępy to zmiany skórne, które mogą pojawić się praktycznie u każdego. Początkowo czerwone, rozstępy z czasem przechodzą w białe, pomarszczone, wrzecionowate pasma. Nie wygląda to estetycznie, dlatego wiele osób chciałoby pozbyć się rozstępów. Jak przywrócić skórę do stanu przed rozstępami i czy jest to w ogóle możliwe? I jakie są najlepsze sposoby na rozstępy?

Plusy i minusy najpopularniejszych sposobów na rozstępy
Sposób Plusy Minusy
Krem na rozstępy
  • Likwiduje świeże rozstępy,
  • zapobiega tworzeniu się kolejnych zmian,
  • sposób dostępny w domowym zaciszu,
  • odżywia i nawilża skórę,
  • można go stosować nawet w ciąży (jeśli krem ma bezpieczny skład).
  • Nie usunie tych rozstępów, które są na skórze od lat i zdążyły się zmienić w białe blizny.
Masaże
  • Sprawiają, że tkanki są lepiej ukrwione – w ten sposób poprawia się metabolizm skóry i zostają pobudzone jej procesy naprawcze,
  • dzięki masażom skóra staje się elastyczniejsza i gładsza,
  • poprawiają wchłanianie składników odżywczych kremu.
  • Jeśli są wybrane jako jedyny sposób na rozstępy, nie usuną ich całkowicie,
  • nie likwidują starych rozstępów,
  • nie wszystkie kobiety w ciąży mogą z nich korzystać, ponadto masaże dla kobiet w ciąży wykorzystują lżejsze techniki, przez co mogą działać mniej intensywnie.
Dieta
  • Unikanie wahań wagi ciała zapobiega rozstępom,
  • dostarcza wszystkich składników odżywczych, które są potrzebne do budowania zdrowej skóry.
  • Gdy rozstępy już się utworzyły, sama dieta ich nie usunie.
Zabiegi na rozstępy
  • Likwidują zarówno czerwone, jak i białe rozstępy,
  • dodatkowo odmładzają skórę.
  • Wiążą się z kosztami,
  • zabiegi trzeba powtarzać.

Rozstępy – wygląd zmian

Rozstępy na samym początku mają barwę ciemnoczerwoną lub sinoczerwoną. Znajdują się wtedy w tak zwanej fazie zapalnej, która trwa mniej więcej sześć miesięcy. Zmiany są wypukłe, niebolesne, ale swędzą i powodują nieprzyjemne uczucie napięcia. Z czasem czerwone rozstępy bledną i przechodzą w fazę zanikową. Swoją strukturą zaczynają przypominać blizny – skóra na nich jest zwiotczała, cienka i pozbawiona czucia. O ile rozstępy w fazie zapalnej można usunąć stosując dobry krem, na rozstępy w fazie zanikowej pomogą już tylko zabiegi.

Rozstępy na plecach

Rozstępy – gdzie się lokalizują?

Rozstępy powstają w miejscach największych naprężeń. Dlatego po ciąży najczęściej pojawiają się rozstępy na brzuchu i rozstępy na piersiach. Nagły przyrost masy ciała może spowodować też rozstępy na udach. Związane ze skokiem wzrostu rozstępy na nogach to głównie domena wysokich osób. Intensywne treningi na siłowni, nastawione na szybkie rozbudowywanie masy ciała mogą nieść za sobą rozstępy na pośladkach i rozstępy na plecach.

Rozstępy – jak powstają?

Rozstępy powstają, gdy skóra jest osłabiona. Jej komórki, fibroblasty, produkują wtedy białka kolagenowe i elastynowe o nieprawidłowej strukturze. Włókna zbudowane z tych białek mają mniejszą wytrzymałość mechaniczną i pod wpływem naprężeń, np. na skutek przybrania na wadze, dochodzi do ich zrywania. Utworzone w ten sposób charakterystyczne pęknięcia to właśnie rozstępy.

Przyczyną pogorszenia się metabolizmu fibroblastów mogą być wahania w poziomach hormonów. Dlatego rozstępy po ciąży i rozstępy u nastolatków nie są czymś niezwykłym. U innych osób w grę mogą wchodzić też czynniki genetyczne, niedobory składników odżywczych, a nawet stres.

Jak pozbyć się rozstępów?

Kluczem do całkowitego usunięcia rozstępów jest szybka reakcja na ich pojawienie się. Sięgnięcie po domowe sposoby na rozstępy – np. krem na rozstępy – to dobre rozwiązanie na świeże zmiany. Warto też pomyśleć o profilaktyce. Nawet jeśli nigdy nie mieliśmy rozstępów, ale znajdujemy się w grupie ryzyka, np. zwiększamy swoją masę mięśniową, czy jesteśmy w ciąży, trzymajmy się sprawdzonych sposobów, które zapobiegną rozstępom.

OpiniaJuż będąc w ciąży zadbałam o swoją skórę, wcierając w nią codziennie krem na rozstępy Strialys. Nie wymagało to ode mnie dużego wysiłku, a w efekcie nie mam żadnych rozstępów po ciążymówi Pani Olga z Warszawy

Domowe sposoby na rozstępy – które są najskuteczniejsze?

Czerwone rozstępy możemy pokonać w domowym zaciszu. W wielu sytuacjach obejdziemy się bez specjalistycznych zabiegów. Jakie domowe sposoby na rozstępy przyniosą nam najlepsze efekty?

  1. Krem na rozstępy – używany systematycznie na świeże zmiany, pomaga skórze prawidłowo się zagoić. Jak działa krem na rozstępy? Pobudza fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny, dzięki czemu tworzą się nowe, mocne włókna, wypełniające ubytki w skórze. Krem powoduje również, że skóra jest lepiej ukrwiona – w ten sposób więcej substancji odżywczych trafia do jej komórek. To przekłada się na ich lepszy metabolizm. Profilaktyczne działanie kremu na rozstępy polega na uelastycznianiu skóry, dzięki czemu jej włókna stają się bardziej wytrzymałe na rozciąganie.

Marta UrbanowiczPolecałabym zaopatrzyć się w krem na rozstępy o naprawdę dobrym składzie, jeśli chcemy doczekać się pozytywnych rezultatów. Najlepszym wyborem będą tutaj kremy naturalne, ponieważ przeważają w nich składniki aktywne, a nie chemiczne dodatki. W kremie szukajmy przede wszystkim roślinnych ekstraktów, które zregenerują skórę, na przykład z żeń-szenia, czy świecznicy groniastej. Do tego składniki poprawiające elastyczność skóry, przykładowo proteiny jedwabiu. Aby wszystkie te cenne składniki mogły dobrze wniknąć w skórę, w kremie powinny się znaleźć także składniki poprawiające mikrokrążenie, np. ekstrakt z bluszczumówi Marta Urbanowicz, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Krem na rozstępy należy wcierać dwa razy dziennie przez co najmniej kilka tygodni. Taki rytuał można wprowadzić po kąpieli, wykorzystując fakt, ze wtedy skóra jest bardziej ukrwiona i lepiej wchłonie składniki aktywne kremu. Nie ograniczajmy się do wmasowywania kremu wyłącznie w same rozstępy. Na osłabionej skórze mogą pojawić się nowe zmiany, dlatego najlepiej zamienić zwykły balsam nawilżający na dobry krem na rozstępy.


  1. Masaż na rozstępy – masaż ma dobroczynne właściwości, jeśli chodzi o uelastycznienie skóry. Poprawia także jej ukrwienie. Do wykonania masażu nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, chociaż masażery, czy bańki chińskie mogą ułatwić nam całą pracę. Masaż zawsze musi być wykonywany w towarzystwie olejku lub kremu na rozstępy, aby nie dopuścić do rozciągnięcia skóry.

  1. Dieta na rozstępy – kontrola masy ciała to dobra profilaktyka rozstępów. Pełnowartościowa dieta dostarczy wszystkich składników niezbędnych do tworzenia kolagenu. Szczególnie ważne są cynk i krzem.

Rozstępy na pośladkach

lanimes-serum-na-rozstepySkuteczna pielęgnacja przeciw rozstępom? Strialys i Lanimes – naturalne ukojenie

Kremy na rozstępy Strialys i Lanimes to kosmetyki kompleksowo zwalczające problem rozstępów. Wyróżnia je bogaty skład, w którym można znaleźć wiele naturalnych substancji aktywnych, m.in:

  • ekstrakt ze świecznicy groniastej – obfituje m.in. w izoflawony, związki stymulujące komórki do podziałów i wzrostu. Nasila produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, dzięki czemu skóra staje się mocniejsza, elastyczniejsza i lepiej nawilżona,
  • ekstrakt z bylicy bożego drzewka – poprawia ukrwienie skóry, działa kojąco na jej podrażnienia i wspomaga procesy regeneracyjne,Strialys balsam
  • ekstrakt z bluszczu – bluszcz dawniej wykorzystywany był w leczeniu trudno gojących się ran. Ekstrakt z bluszczu silnie regeneruje skórę, usprawnia mikrokrążenie, ujędrnia i uelastycznia skórę,
  • ekstrakt z żeń-szenia właściwego – stymuluje skórę do regeneracji, wzmacnia ją i uelastycznia, pobudza mikrokrążenie,
  • ekstrakt z kociego pazura – korzystnie wpływa na procesy naprawcze skóry i eliminuje wolne rodniki,
  • proteiny jedwabiu – tworzą na skórze ochronny film, który nadaje jej elastyczność i utrzymuje długotrwałe nawilżenie.

Verdelab-ikonaCo więcej, kremie Strialys lub Lanimes nie znajdziesz szkodliwej chemii, powszechnie stosowanej w kosmetykach. Przy produkcji naszych kosmetyków unikamy używania takich składników, jak parabeny, PEGi, EDTA, silikony, oleje mineralne, syntetyczne barwniki i zapachy. Są to składniki, które mogą zakłócać procesy zachodzące w skórze, sprzyjają jej podrażnieniom, a nawet mogą być niebezpieczne dla zdrowiamówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde

Kremy przeciw rozstępom Strialys i Lanimes nie maskują rozstępów, ale faktycznie wpływają na ich redukcję, o czym przekonało się już wiele osób.

OpiniaZgodnie z powiedzeniem, że bez rozstępów nie ma postępów, niestety i ja zmierzyłam się z tym problemem. Po kilku miesiącach spędzonych na siłowni moją skórę zaczęły szpecić czerwone pasma. Chciałam znaleźć coś, co je nie tylko usunie, ale też zatrzyma powstawanie kolejnych rozstępów. W Internecie natrafiłam na opinie o kremie na rozstępy Strialys. Jakaś dziewczyna pisała, że jej bardzo pomógł, pomyślałam więc, że zaryzykuję i wypróbuję. I udało się, bardzo szybko dostrzegłam zanikanie rozstępów. Nie mam też żadnych nowych zmian, co bardzo mnie cieszymówi Pani Zuzanna z Poznania
OpiniaRozstępy w moim przypadku pojawiały się, jako skutek zaburzeń hormonalnych. Zaczęłam przyjmować leki i być pod kontrolą lekarza, by ustabilizować mój organizm, jednak chciałam też zadbać o skórę. Z polecenia pani dermatolog zdecydowałam się na zakup kremu Lanimes. Kosmetyk doskonale poradził sobie ze świeżymi rozstępami. Rozjaśnił je i zregenerował dogłębne uszkodzenia skóry. Ponadto na moim ciele nie pojawiły się, żadne nowe rozstępy. Lanimes stosuję codziennie, po każdej kąpieli od prawie pół roku – mówi Pani Agnieszka z Ciechanowa

Zabiegi na rozstępy – rozwiązanie na zaawansowane zmiany

Po zabiegi na rozstępy należy sięgnąć w przypadku rozległych i wieloletnich zmian. W takim przypadku tylko specjalistyczne rozwiązania są w stanie odbudować zniszczone warstwy skóry.

Wśród najskuteczniejszych propozycji można wymienić:

  • laserowe usuwanie rozstępów – np. z użyciem lasera Palomar Emerge. Mikrowiązki emitowane przez laser wnikają w skórę na głębokość 1,5 cm i powodują w niej kontrolowane uszkodzenia. To niejako zmusza skórę do regeneracji: fibroblasty nasilają produkcję kolagenu i elastyny, tworząc w miejsce rozstępów nową, zdrową skórę,

  • Dermapen/Mezopen – zabiegi mikronakłuwania skóry pozwalają bardzo precyzyjnie opracować uszkodzone fragmenty. Liczne mikroiniekcje pobudzają tworzenie nowego kolagenu i elastyny, a za pośrednictwem powstałych mikrokanalików wtłaczane są specjalnie przygotowane koktajle odżywcze,

  • Pollogen Legend – to intensywnie pobudzający skórę do odbudowy zabieg, przeprowadzany za pomocą specjalistycznego urządzenia. Łączy w sobie kilka zaawansowanych technologii: tripolarnej fali radiowej, dynamicznej aktywacji mięśni i energii hybrydowej.
Do wyboru mamy także inne zabiegi na rozstępy. W ustaleniu, który zabieg będzie najodpowiedniejszy dla nas, pomoże specjalista. W renomowanych klinikach możemy zasięgnąć opinii kosmetologa zupełnie bezpłatnie. Na konsultacji specjalista dobierze nam pomocny zabieg oraz oszacuje, ile powtórzeń będzie koniecznych dla uzyskania satysfakcjonującego efektu.

Bibliografia

1. Walter K.H., Krause W.K.: Cutaneous manifestations of endocrine diseases. Springer, Berlin Heidelberg, 2009
2. Brzezińska-Wcisło L.: Choroby włosów i skóry owłosionej. Termedia, Wydawnictwa Medyczne, Poznań, 2015
3. Daniel E., Newell-Price J.: Cushing’s syndrome. Medicine 2013
4. Du Vivier A.: Ciąża i choroby skóry spotykane u kobiet. [w:] Atlas dermatologii klinicznej. S. Majewski (red.) Urban i Partner, Wrocław 2005
5. Braun-Falco O., Plewig G., Wolff H.H., Burgdorf W.H.C.: Dermatologia. Wydawnictwo Czelej, Lublin 2004

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *