Jak wzmocnić paznokcie – sposoby, które działają!

Jak wzmocnić paznokcie, myśli każda osoba, która marzy o mocnych i długich paznokciach. Powodów, z których nie wszyscy cieszą się zdrowymi paznokciami, jest naprawdę wiele, poczynając od nieprawidłowych nawyków, a kończąc na chorobach. Ważne, by ustalić przyczynę takiego stanu i jeśli jest to możliwe, ją wyeliminować. Czasami okazuje się, że dokonanie już kilku drobnych zmian prowadzi do znacznej poprawy kondycji paznokci. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, jak dbać o paznokcie, by stały się mocniejsze.

Co osłabia paznokcie?

Przyczyna Opis
Zła dieta Niedobór składników odżywczych powoduje, że paznokciom brakuje substancji potrzebnych do wzrostu. Cukier i chemiczne dodatki do żywności pogarszają jakość skóry i jej wytworów, osłabiając strukturę paznokci i włosów.
Błędy w pielęgnacji i stylizacji Manicure przy użyciu nieodpowiednich akcesoriów i produktów może zniszczyć paznokcie. Zbyt mocne zmatowienie płytek paznokciowych pod hybrydę oraz nieprawidłowe zdejmowanie stylizacji bardzo osłabia paznokcie.
Codzienne nawyki Stukanie paznokciami o stół lub używanie ich jako narzędzi osłabia paznokcie. Podczas sprzątania brak rękawiczek naraża paznokcie na działanie detergentów i częste moczenie w wodzie, co je niszczy.
Obgryzanie paznokci To bardzo szkodliwy nałóg, który prowadzi do zniszczenia paznokci. Jeśli nie pokonamy tego nałogu, paznokcie będą dalej w opłakanym stanie.
Choroby Choroby paznokci, np. grzybica, powodują kruszenie i łamanie się płytek paznokciowych. Niedoczynność tarczycy, cukrzyca oraz inne choroby mogą odbijać się na wyglądzie paznokci, zwłaszcza gdy są nieleczone.

Jak wzmocnić paznokcie? Przede wszystkim przestając im szkodzić!

olejek na paznokcieJeśli zastanawiasz się, jak wzmocnić paznokcie, zacznij od uczciwego przyjrzenia się swoim nawykom. Być może tak znajdziesz odpowiedź na pytanie, co doprowadziło do aktualnego stanu paznokci. Powyżej zamieściliśmy najczęstsze przyczyny osłabienia paznokci. Chcąc mieć zdrowe i mocne paznokcie, bezwzględnie należy przestać je obgryzać. Drugim przykazaniem pięknych paznokci jest unikanie zmywaczy z acetonem oraz używanie szklanych lub papierowych pilniczków. Piłowanie paznokci zawsze powinno odbywać się tylko w jedną stronę. Dodatkowo istotne jest, aby skórki wokół paznokci tylko spychać, a nie wycinać (gdyż stanowią barierę ochronną dla grzybów i bakterii). Ponadto należy przestać używać paznokci jako narzędzi, aby nie uszkadzać ich mechanicznie. Podczas sprzątania koniecznie należy zakładać rękawiczki, żeby chronić paznokcie przed negatywnym wpływem środków czystości. W przypadku chorób jak najszybciej należy podjąć leczenie. Grzybicę paznokci można wyleczyć całkowicie. Natomiast choroby przewlekłe takie, jak niedoczynność tarczycy można kontrolować, co daje szansę na poprawę kondycji paznokci.

Jak odżywić paznokcie?

Odpowiedzią na pytanie: jak odżywić paznokcie, może być np. olejowanie. Dzięki regularnemu olejowaniu paznokci staną się one mocniejsze, bardziej elastyczne i błyszczące. Wystarczy każdego dnia przed snem wcierać olejek w paznokcie i dłonie, a z czasem zobaczymy zregenerowaną skórę dłoni i wzmocnione płytki. Jaki olejek wybrać? Dobrze znanym i polecanym w paznokciowym temacie jest olej rycynowy. Ma bardzo pozytywny wpływ na kruche paznokcie i stymuluje ich wzrost, a także pomaga na wystrzępione skórki. A przy tym jest tani i łatwo dostępny – do kupienia w każdej aptece. Oprócz olejowania można stosować różne maseczki i kąpiele własnej roboty, co zapewni pełną naturalność i skuteczność kuracji. Oczywiście, można także skorzystać z gotowych odżywek do paznokci, które znajdziemy w każdej drogerii.

Paznokcie należy odżywiać również od wewnątrz. W tym celu wzbogaćmy swoją dietę o produkty bogate w białko, np.:

  • ryby,
  • drób,
  • jajka,
  • nabiał,
  • orzechy i pestki,
  • rośliny strączkowe.

Wskazane jest też spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, które są źródłem witamin i minerałów. Dieta powinna być zróżnicowana i zapewniać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dodatkowo można sięgnąć po suplementację, ale warto to zrobić w porozumieniu z lekarzem. Na rynku znajdziemy wiele różnych suplementów, np. tabletki na skórę, włosy i paznokcie. Godne uwagi są też naturalne herbatki ziołowe, zawierające np. skrzyp i pokrzywę. Zioła te stanowią bogactwo krzemu, pierwiastka, który wzmacnia strukturę paznokci i zabezpiecza je przed kruchością oraz łamliwością. Należy pamiętać także o nawadnianiu organizmu (pić co najmniej 2 litry wody dziennie).

Jak zadbać o paznokcie zniszczone?

A jak zadbać o paznokcie, które uległy zniszczeniu na przykład w wyniku nieumiejętnego zdejmowania hybrydy? Warto dać swoim paznokciom odpocząć kilka tygodni od stylizacji i w tym czasie codziennie wsmarowywać w płytki olejek, który przyśpieszy wzrost paznokci (np. olejek rycynowy). Oprócz tego należy pamiętać o zdrowym odżywianiu i nawadnianiu się. Na szczęście paznokcie u rąk rosną dość szybko i widoczną poprawę uzyskamy już po około 3 tygodniach. Możemy również skorzystać z manicure japońskiego, po którym nasze paznokcie będą gładkie i lśniące. Polega on na wtarciu w paznokcie specjalnej pasty opartej na naturalnych składnikach – witaminach A i E, keratynie i wosku pszczelim.

Jak utwardzić paznokcie?

Posiadaczki miękkich i cienkich paznokci często szukają rozwiązania problemu, jak utwardzić paznokcie. Z pomocą przyjdą domowe sposoby lub gotowe, kupione preparaty.

W przypadku domowych sposobów na utwardzenie paznokci wymagana jest regularność i cierpliwość. Jakie sposoby są polecane?

  • Przede wszystkim należy urządzać paznokciom kąpiele w podgrzanej oliwie (ale nie za gorącej!). Do takiej kąpieli można dodać kilka kropel witaminy E lub cytryny. Następnie zanurzamy w niej palce lub całe dłonie na kilka minut.
  • Kolejnym sposobem jest wspomniane już masowanie paznokci olejkiem rycynowym. Ważne, by robić to każdego dnia. Olej najlepiej nałożyć przed pójściem spać. Wystarczy już niewielka ilość. Jeśli boimy się zabrudzić pościel, możemy założyć bawełniane rękawiczki.
  • Można również zastosować kąpiele paznokci w żelatynie. Aby przygotować taką kąpiel, należy rozpuścić żelatynę w ciepłej wodzie i zanurzać paznokcie przez kilka minut. Kąpiele stosujemy co najmniej 2-3 razy w tygodniu.
  • Dla kobiet nie mających czasu wyjściem są gotowe preparaty, dostępne w drogeriach. Na przykład odżywki w formie bezbarwnego lakieru do paznokci, które po nałożeniu, stworzą warstwę ochronną na paznokciach.

Podsumowanie

Jak wzmocnić paznokcie? Codziennymi nawykami oraz przez unikanie szkodliwych czynników. Warto skupić się na tym, jak wzmocnić paznokcie zarówno od wewnątrz i od zewnątrz i zwrócić uwagę na swoją dietę, pielęgnację oraz to, czy chronimy paznokcie podczas sprzątania. W przypadku, gdy podejrzewamy u siebie jakieś choroby, koniecznie wybierzmy się do lekarza. Kompleksowe spojrzenie na problem przyniesie najlepsze efekty.


Bibliografia

  1. Wludyga B., Paznokcie dodają dłoniom urody, 2013
  2. Piccardi N., Manissier P., Nutrition and nutritional supplementation Impact on skin health and beauty, 2009
  3. Hébert E., Beauty & food: co jeść, by skóra stała się pełna blasku, a włosy i paznokcie zdrowe, 2017
  4. Sobolewska E., Godlewska R.A., Michalski J.A., Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Dłonie i paznokcie, 2017
  5. Sójka A., Piękne paznokcie. Pielęgnacja i zdobienie, 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *