Usuwanie przebarwień – skuteczne sposoby

Usuwanie przebarwień jest zagadnieniem, które nurtuje wiele osób. Nic dziwnego – przebarwienia sprawiają, że skóra wygląda na starszą niż w rzeczywistości. Wiek, zaburzenia hormonalne czy dużo czasu spędzanego na słońcu mogą spowodować, że na twarzy i innych odsłoniętych miejscach ciała pojawią się nieestetyczne, ciemniejsze plamki. Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet. Chcąc poprawić swój wygląd, nakładają makijaż, aby ukryć niepożądane zmiany. Stosują też różne kremy i inne kosmetyki, mając nadzieję, że pozwoli im to pozbyć się przebarwień.

W artykule omówimy skuteczność różnych sposobów na przebarwienia. Podamy też godne uwagi rozwiązania, które mogą przywrócić skórze jednolity wygląd.

Usuwanie przebarwień za pomocą domowych sposobów

Większość ludzi zaczyna swoją walkę z plamkami na skórze od domowych sposobów na usuwanie przebarwień. Część decyduje się na popularne babcine metody, jak sok z cytryny i maseczka z ogórka, inni poszukują gotowego rozwiązania na półkach drogerii. Czy takie sposoby mogą być skuteczne? Wszystko zależy głównie od determinacji. Efekty na pewno nie pojawią się po jednym dniu. Trzeba kontynuować swoje działania przez długi czas – co najmniej kilka miesięcy, aby móc ocenić rezultaty.

Wiele osób szybko się zniechęca, nie widząc efektów od razu. Dla wielu samodzielne przygotowywanie maseczek rozjaśniających bywa zbyt uciążliwe, dlatego wolą kupno gotowego kosmetyku. Jakich substancji warto szukać w kremach na przebarwienia? Istnieje co najmniej kilka sprawdzonych:

  • witamina C – hamuje proces powstawania melaniny i pobudza odnowę włókien kolagenowych. Dzięki temu działa rozjaśniająco,
  • kwas glikolowy – złuszcza zewnętrzne warstwy skóry, prowadząc do usunięcia przebarwień,
  • niacynamid – spowalnia transport melanosomów do keratynocytów, zapobiegając nadmiernemu odkładaniu się pigmentu w naskórku,
  • ekstrakt z lukrecji – wykazuje działanie depigmentacyjne. Zawdzięcza to obecności glabrydyny, która jest inhibitorem tyrozynazy – enzymu odpowiedzialnego za proces melanogenezy,
  • retinol – przyśpiesza regenerację skóry, pomagając pozbyć się komórek, w których nagromadził się barwnik.

Wybierając kremy z kwasami lub retinolem, należy wcześniej się dowiedzieć, jak stosować je prawidłowo, aby sobie nie zaszkodzić. Podstawową zasadą jest zaczynanie od najniższych stężeń tych substancji, żeby skóra mogła się do nich przyzwyczaić. Może się jednak zdarzyć, że przebarwienia okażą się zbyt głęboko zlokalizowane, aby dało się je usunąć domowymi sposobami. Wówczas warto skierować swoje kroki do gabinetu kosmetycznego, gdzie wykwalifikowany specjalista dobierze i wykona odpowiednie zabiegi.

Zabiegi na usuwanie przebarwień na twarzy

Usuwanie przebarwień nie jest łatwe. Na nasze szczęście współczesna kosmetologia oferuje całą gamę możliwości w walce z tymi zmianami. Oto nieinwazyjne zabiegi, z których możemy skorzystać:

  • peelingi chemiczne – czyli złuszczanie skóry za pomocą kwasów, np. migdałowego, glikolowego, pirogronowego, salicylowego. Poszczególne kwasy różnią się stężeniem oraz intensywnością działania. Dobierane są w zależności od problemu i typu cery. Zabieg polega na nałożeniu na skórę odpowiedniego kwasu, który powoduje złuszczenie naskórka. Naskórek złuszcza się jeszcze kilka dni po zabiegu. Po zregenerowaniu się skóra jest wyraźnie gładsza, a przebarwienia rozjaśnione,
  • mezoterapia igłowa – w tym zabiegu nakłuwa się skórę cienką igłą, aby wprowadzić w głąb skóry substancje odżywcze. W przypadku przebarwień są to wysokoskoncentrowane substancje o działaniu rozjaśniającym i regenerującym. Docierając do skory właściwej, wpływają na metabolizm fibroblastów. Seria zabiegów prowadzi do wyrównania kolorytu skóry,
  • mezoterapia mikroigłowa – w tej odmianie mezoterapii stosuje się specjalne urządzenie, za pomocą którego wykonuje się na skórze liczne mikronakłucia i wtłacza w głąb skóry substancje odżywcze. Zabieg mocno stymuluje skórę do regeneracji, dzięki czemu przebarwienia znikają.

Popularne jest też laserowe usuwanie przebarwień – o tym następny akapit.

Usuwanie przebarwień laserem

Laserowe usuwanie przebarwień uchodzi za jedną z najlepszych metod likwidowania ciemnych plamek na skórze. Jak działa laser na przebarwienia? Emituje wiązki światła, które są pochłaniane przez melaninę – barwnik skóry. Dzięki energii, którą wytwarza światło działające na skórę, komórki zawierające barwnik zostają termicznie zniszczone. Następnie zaczynają się przesuwać ku powierzchni naskórka i stopniowo ulegają złuszczeniu. Przed zabiegiem należy odbyć konsultację ze specjalistą, który dobierze odpowiedni typ lasera dla danego przypadku. Do zabiegu trzeba się też odpowiednio przygotować, np. unikać wcześniej opalania skóry. Najlepiej zaplanować usuwanie przebarwień na okres, gdy słońce jest słabsze, czyli jesienią i zimą.

Kiedy pojawią się efekty?

Każda z powyżej opisanych metod jest w stanie zniwelować lub przynajmniej rozjaśnić przebarwienia skóry. Jednak najbardziej skuteczne są specjalistyczne zabiegi. Metody domowe, takie jak maseczka z ogórka mogą spowodować, że przebarwienia trochę przyblakną, jednak raczej nie usuną ich całkowicie. Poza tym, jak już zostało wspomniane, domowe sposoby musimy stosować przez bardzo długi czas, aby doczekać się efektów. W przypadku zabiegów wystarczy wykonać odpowiednią serię powtórzeń, przeprowadzanych co kilka tygodni. W zależności od użytej metody i rodzaju przebarwień efekty mogą być widoczne już po pierwszym zabiegu, ale warto wykonać kilka zabiegów, aby efekt był lepszy.

Skąd biorą się przebarwienia na skórze?

Przebarwienia są zmorą wielu ludzi. Są to ciemne plamy na skórze, które powstają, gdy melanocyty (komórki, które wytwarzają melaninę) działają nieprawidłowo. Zdarza się, że w niektórych miejscach melanocytów jest zbyt wiele, a w innych są za bardzo aktywne i przez to produkują zbyt dużo barwnika, który powoduje pojawianie się przebarwień na skórze.

Przebarwienia często powstają w miejscach, które są narażone na działanie promieni słonecznych. Te miejsca to:

  • twarz,
  • dłonie,
  • dekolt,
  • przedramiona,
  • ramiona,
  • łydki.

Duży udział w powstawaniu przebarwień mają promienie UV. Ponadto do tworzenia się zmian pigmentacyjnych przyczyniają się zmiany hormonalne, niektóre leki oraz stany zapalne. Problemy te nasilają się z wraz wiekiem, stąd przebarwienia nieuchronnie kojarzą się ze starzeniem się skóry.

Podsumowanie

Jak zlikwidować przebarwienia na twarzy? Można skorzystać z metod domowych, np. zaopatrzyć się w krem na przebarwienia. W przypadku większej liczby przebarwień dobrze jest sięgnąć po metody profesjonalne, jak chociażby laseroterapię. Pamiętajmy też o tym, że warto dbać o swoją skórę i chronić ją przed promieniowaniem słonecznym, które jest głównym czynnikiem powodującym przebarwienia.


Bibliografia

  1. Bazela K., Dermokosmetyki do pielęgnacji cery z przebarwieniami – ocena skuteczności działania, 2010
  2. Kasprzak W., Mańskowska A., Fizjoterapia w kosmetologii i medycynie estetycznej, Laseroterapia oraz wysokoenergetyczna fototerapia z użyciem innych źródeł światła, 2010
  3. Browder J.F., Beers B., Oddziaływanie słońca na skórę, 1994
  4. Tilszer I., Usuwanie przebarwień. Część 2, 2007
  5. Wludyka B., Plamy i plamki – przebarwienia skóry, 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *