Krem na przebarwienia - co warto wiedzieć?

Krem na przebarwienia wydaje się być lepszym wyjściem, niż ciągłe ukrywanie niedoskonałości pod podkładem i pudrem. Niezależnie od tego, jakiego pochodzenia są plamy na skórze – czy są one skutkiem długotrwałego trądziku, czy narażania cery na ostre słońce, to postarzają i wyglądają nieestetyczne. Z pewnością też nie znikną szybko i łatwo. Warto jednak podjąć wyzwanie i zaopatrzyć się w dobry krem rozjaśniający przebarwienia, aby przywrócić cerze jednolity wygląd.

Rodzaje przebarwień Charakterystyka
Piegi To przebarwienia typowe dla osób o jasnej karnacji. Powstają wskutek oddziaływania promieniowania słonecznego na skórę. Mają postać drobnych, jasnobrązowych plamek.
Melasma (ostuda) Jest efektem zmian hormonalnych. Najczęściej dotyczy kobiet w ciąży lub zażywających doustną antykoncepcję. Może zniknąć samoistnie, gdy poziom hormonów wróci do równowagi – tak się zwykle dzieje po ciąży lub odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.
Przebarwienia pozapalne Do ich powstania dochodzi na skutek stanu zapalnego skóry i długotrwałego procesu gojenia. Mogą występować po różnych dermatozach, na przykład po trądziku.
Plamy starcze Pojawiają się wraz z wiekiem. Oprócz twarzy, mogą obejmować również dekolt i dłonie.
Sevolium na trądzik

ZAMÓW SEVOLIUM
ZWALCZ TRĄDZIK AKTYWNYM SKŁADEM ZAMÓW!

Krem na przebarwieniaKrem na przebarwienia skóry – kiedy warto po niego sięgnąć?

Rozjaśniający krem do twarzy na przebarwienia powinien zagościć w naszej kosmetyczce, kiedy tylko zauważymy problem.

Do powstawania przebarwień najczęściej dochodzi:

 • latem, gdy promieniowanie słoneczne jest mocniejsze i silniej oddziałuje na naszą skórę,
 • przy stanach zapalnych skóry, na przykład spowodowanych trądzikiem,
 • podczas terapii hormonalnej, przyjmowania antykoncepcji doustnej lub w ciąży,
 • w różnych schorzeniach, na przykład wątroby lub tarczycy,
 • przy niedoborach witamin, np. witaminy A, witamin z grupy B.

Im wcześniej zaczniemy używać odpowiedniego kremu, tym lepiej. Na przykład krem na przebarwienia po trądziku warto stosować już w trakcie kuracji na tę dermatozę. Idealnie byłoby, gdyby stosowany przez nas krem na trądzik posiadał również składniki pomagające walczyć z przebarwieniami. Taki produkt powinniśmy stosować regularnie, najlepiej dwa razy dziennie.

Jak działają kremy na przebarwienia?

Kremy na przebarwienia mogą mieć różne działanie, w zależności od występujących w nich składników aktywnych. Często zawierają składniki depigmentacyjne, które działają przez hamowanie enzymu tyrozynazy, tym samym blokują powstawanie melaniny. W kosmetykach rozjaśniających mogą być obecne też różne kwasy, powodujące złuszczanie naskórka i prowadzące do efektywnego usunięcia zmian płytko umiejscowionych w skórze. Innymi składnikami, chętnie wykorzystywanymi do produkcji kremów na przebarwienia, są antyoksydanty. Antyoksydanty mogą zapobiegać przebarwieniom, ponieważ zmniejszają stres oksydacyjny, który, jak wskazują badania, indukuje powstawanie stanu zapalnego i związany jest z wyższym ryzykiem plam pigmentacyjnych.

Zobacz jakie istnieją przyczyny trądziku

Skuteczny krem na przebarwienia. Jakie składniki aktywne powodują redukcję przebarwień?

Jeżeli chcemy, żeby krem na przebarwienia rzeczywiście wpłynął na skórę, a nie tylko stworzył chwilowy wizualny efekt, to powinien być to produkt zawierający pomocne składniki aktywne.

Komponenty, które mogą znaleźć się w składzie skutecznego kremu, to:

 • kwas salicylowy – substancja o działaniu złuszczającym i rozjaśniającym. Pomaga zwalczać trądzik, jest więc dobrym pomysłem, jeżeli interesuje nas krem na przebarwienia potrądzikowe. Wymaga jednak restrykcyjnej ochrony przeciwsłonecznej i nie wolno go stosować latem, ponieważ może to skończyć się zwiększeniem liczby przebarwień, a nawet poparzeniami,
 • kwas azelainowy – może być doskonałym składnikiem, zarówno jeśli chodzi nam o krem rozjaśniający przebarwienia powstałe w wyniku starzenia, jak i krem na przebarwienia po trądziku, gdyż wykazuje działanie regenerujące, przeciwzapalne i antybakteryjne. Co więcej, jest tak łagodny, że może być stosowany przez osoby z cerą wrażliwą i naczynkową, a ze względu na brak działania fotouczulającego, można go bezpiecznie używać przez cały rok,
 • śluz ślimaka – zwiera takie składniki, jak kolagen, elastyna, alantoina, kwas glikolowy, witaminy A, C i E, które w naturalnej formie są o wiele skuteczniejsze. Dzięki nim śluz ślimaka wykazuje silne działanie regenerujące, wygładzające i rozjaśniające,
 • witamina C – ma właściwości depigmentacyjne, prowadzi do zmniejszenia przebarwień. Jak również zapobiega ich powstawaniu – działa bowiem silnie antyoksydacyjnie i pobudza regenerację włókien kolagenowych. Dzięki witaminie C cera zyskuje równomierny koloryt, ale również staje się gładsza i odmłodzona,
 • niacynamid – znany też jako witamina B3. Witamina ta pomocna jest w walce z przebarwieniami, hamuje wydzielanie melaniny i migrację pigmentu. Jako antyoksydant zapobiega też powstawaniu nowych przebarwień. Działa synergicznie z innymi składnikami rozjaśniającymi, np. z witaminą C,
 • ekstrakt z lukrecji – warto się nim zainteresować, zwłaszcza jeśli szukamy kremu na trądzik, który będzie wspomagał również walkę z przebarwieniami skóry. Jeden ze składników wchodzących w skład ekstraktu z lukrecji, kwas glicyryzynowy, ma działanie wybielające oraz zdolność do hamowania aktywności melanocytów, dzięki czemu z powodzeniem redukuje przebarwienia skóry,
 • oleje – na przykład olej rozmarynowy, olej tamanu, olej żywokostowy – mają delikatne działanie rozjaśniające skórę, regenerują ją i wygładzają, a także tworzą barierę chroniącą przed utratą wody i czynnikami zewnętrznymi.

Kremy oparte na powyższych składnikach mają szansę zadziałać, pod warunkiem, że będą stosowane systematycznie i przez dłuższy czas. Warto też wybrać taki krem na przebarwienia, który będzie odpowiedni do rodzaju cery, np. trądzikowej, naczynkowej czy mieszanej. Dzięki temu odniesiemy jeszcze więcej korzyści z jego stosowania.

Jak wspomóc działanie kremu na przebarwienia?

Odpowiednio dobrany krem na przebarwienia skóry to nie wszystko. Warto wspomóc jego działanie, stosując inne pomocne zabiegi pielęgnacyjne, na przykład regularne złuszczanie. W zależności od typu cery i od jej wrażliwości, można wybrać peeling mechaniczny albo enzymatyczny. Peelingi enzymatyczne działają łagodniej, a mogą być nawet skuteczniejsze niż te ścierające naskórek. W wielu z nich znajdziemy składniki o właściwościach rozjaśniających, np. ekstrakt z ananasa, ekstrakt z papai, enzym z dyni. Złuszczenie pobudza także procesy regeneracyjne skóry i pozwala odsłonić jej młodsze warstwy.

Jeśli chcemy zaś uniknąć nowych przebarwień, koniecznie musimy zadbać o ochronę skóry przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Stosowanie kremów z wysokim filtrem jest obowiązkowe, jeśli wybraliśmy kremy z niektórymi składnikami rozjaśniającymi. Pomaga zachować skórę o jednolitym kolorycie, bez brzydkich plam. Czasami warto rozważyć, czy nie lepiej będzie poczekać z intensywną walką z przebarwieniami na jesień i zimę. Wtedy ryzyko, że krem na przebarwienia skóry z kwasami lub retinolem wywoła podrażnienia jest najmniejsze.

Sevolium na trądzik

ZAMÓW SEVOLIUM
ZWALCZ TRĄDZIK AKTYWNYM SKŁADEM ZAMÓW!

Podsumowanie

Kremy na przebarwienia polecane są osobom walczącym z plamami pigmentacyjnymi na twarzy. Stosowane systematycznie i przez odpowiedni czas, pomagają przywrócić skórze jednolity koloryt. Warto jednak wiedzieć, że ogólnodostępne kosmetyki rozjaśniające mogą nie poradzić sobie z głębiej umiejscowionymi w skórze przebarwieniami. Jeśli więc nie widzimy oczekiwanej poprawy, powinniśmy sięgnąć po skuteczniejszy sposób, jakim są zabiegi niwelujące przebarwienia.


Bibliografia

1. Wludyka B., Plamy i plamki – przebarwienia skóry, 2012
2. Lizak A., Załęska I., Matuła A., Morawiec M., Wasylewski M., Ocena skuteczności preparatów i zabiegów kosmetycznych u osób z przebarwieniami skóry twarzy, 2018
3. Niewęgłowska-Wilk M., Wilk T., Kalicińska J., Śpiewak R., Zapobieganie i sposoby usuwania plam barwnikowych – przegląd dostępnych metod, 2016
4. Kapuścińska A., Nowak I., Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, 2015
5. Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, 2010

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *