Łuszczyca – leczenie. Wszystko, co warto wiedzieć

Przy chorobie, jaką jest łuszczyca, leczenie może znacznie poprawić jakość życia chorego. Jeśli prawidłowo dobierze się sposób terapii, uciążliwe symptomy ulegną złagodzeniu, a skóra będzie wyglądała bardziej estetycznie. Obecnie istnieje szereg metod terapeutycznych oraz wspomagających leczenie, które zasługują na uwagę. W poniższym artykule omówimy najważniejsze z nich.

Od czego zacząć leczenie łuszczycy?

Leczenie łuszczycy powinniśmy rozpocząć od wizyty u dermatologa. Tylko lekarz jest w stanie dokonać odpowiedniej diagnozy i potwierdzić bądź wykluczyć, czy doskwiera nam łuszczyca. A po czym możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z tą chorobą?

Opis Informacje
Wygląd zmian skórnych Czerwone wykwity pokryte srebrzystą łuską.
Odczucia na skórze Niejednokrotnie chorobie towarzyszy nieprzyjemne uczucie swędzenia, dyskomfort.
Lokalizacja zmian skórnych Łokcie, kolana, owłosiona skóra głowy, okolica krzyżowa, dłonie i stopy.
Występowanie rodzinne Łuszczyca ma podłoże genetyczne i w przypadku ok. 30% chorych stwierdza się jej występowanie również u innych członków rodzinny.
Wydarzenia poprzedzające wystąpienie objawów Przed pojawieniem się zmian skórnych pacjent mógł doświadczyć silnego stresu lub chorować na infekcje paciorkowcami lub gronkowcami.

Jeśli zauważymy na swoim ciele jakiekolwiek zmiany skórne, które wzbudzą nasze zaniepokojenie, nie czekajmy. Jak najszybciej udajmy się do dermatologa, by dowiedzieć się, co nam dolega.

Leczenie farmakologiczne łuszczycy

lekarz badajacy luszczyce skoryJeśli specjalista potwierdzi, że choroba, z którą mamy do czynienia to właśnie łuszczyca, leczenie musi zostać dobrane odpowiednio do przypadku. Łuszczyca może bowiem mieć różną postać oraz stopień nasilenia objawów, ponadto pod uwagę należy wziąć indywidualne predyspozycje i potrzeby chorego.

U pacjentów, u których zmiany nie przekraczają 25% powierzchni ciała z reguły stosuje się leczenie zewnętrzne. Obejmuje ono stosowanie glikokortykosteroidów miejscowych lub pochodnych witaminy D, jak również odpowiednią pielęgnację skóry. Na początek należy aplikować na skórę preparaty złuszczające, zawierające np. kwas salicylowy i mocznik. Zmiękczą one i usuną nawarstwioną łuskę oraz poprawią wchłanianie maści leczniczych. Następnie sięga się po dermokosmetyki, które pozwalają utrzymać skórę nawilżoną, zmiękczoną i zapobiegają gromadzeniu się łusek.

Jeśli zmiany obejmują ponad 25% powierzchni ciała, konieczne jest leczenie ogólne. Jakie leki na łuszczycę są najczęściej stosowane? Przede wszystkim leki immunosupresyjne, jak metotreksat i cyklosporyna A. Leczenie doustne łuszczycy może też obejmować przyjmowanie retinoidów. Dla najciężej chorych pacjentów wybawieniem mogą się okazać leki biologiczne.

Leczenie niefarmakologiczne

Alternatywą dla leczenia farmakologicznego łuszczycy lub jego uzupełnieniem może być fototerapia. Naświetlanie promieniami UV niesie pozytywne skutki terapeutyczne dla osób z chorobami skóry o podłożu autoimmunologicznym i jest uznawane za bezpieczne. Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod w leczeniu łuszczycy jest PUVA, czyli naświetlania promieniami ultrafioletowymi z zakresu UVA w połączeniu z terapią lekami z grupy psoralenów. Często też fototerapię stosuje się razem z przyjmowaniem retinoidów (rodzaj leczenia farmakologicznego).

Naturalne leczenie łuszczycy

Pod hasłem naturalne leczenie łuszczycy kryją się wszystkie metody, które wprawdzie nie mają potwierdzonej skuteczności w zwalczaniu tej choroby, natomiast mogą przynieść ulgę i pomóc w zmniejszeniu zmian skórnych. Warto jednak pamiętać o tym, że przy tak poważnych chorobach, jak łuszczyca leki bez recepty oraz domowe sposoby mogą tylko wspomagać leczenie. Nie powinny go zastępować, a zanim zostaną wprowadzone, warto skonsultować się z lekarzem.

psorisel-zestaw

PSORISELDERMOKOSMETYKI NA ŁUSZCZYCĘ zamów!

Jak wspomagać leczenie łuszczycy?

Oto sposoby, które warto wypróbować:

  • kąpiele na łuszczycę – kąpiele z dodatkiem soli z Morza Martwego lub płatków owsianych mogą ukoić skórę i złagodzić swędzenie. Pamiętajmy, by woda nie była za ciepła,
  • odpowiednia dieta – dieta bogata w warzywa i owoce pomaga zmniejszyć stan zapalny w organizmie, co przekłada się na złagodzenie objawów łuszczycy. Należy też dążyć do pozbycia się nadwagi, ponieważ nadmiar tkanki tłuszczowej przyczynia się do nasilenia stanu zapalnego,
  • ograniczenie stresu do minimum – ponieważ nie da się całkowicie uniknąć sytuacji stresowych, warto nauczyć się z nimi lepiej radzić, sięgając po różne techniki relaksacyjne,
  • pozbycie się nałogów – palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu pogarsza przebieg łuszczycy, rezygnacja z nich może więc przynieść poprawę,
  • zadbanie o sen – wystarczająca ilość i dobra jakość snu jest ważna dla ogólnego samopoczucia. Ponadto podczas snu skóra się regeneruje. Przy łagodnych zaburzeniach snu można sięgnąć np. po zioła lub melatoninę,
  • dbanie o higienę osobistą – pomaga czuć się komfortowo i stanowi ochronę przed różnymi rodzaju infekcjami,
  • właściwa pielęgnacja skóry – jest kluczowa, dlatego warto zaopatrzyć się odpowiednie dermokosmetyki. Częste nawilżanie skóry oraz jej regularne złuszczanie pomoże w walce z przykrymi objawami oraz poprawi działanie leków stosowanych miejscowo.

Jeśli połączymy sposoby domowe z farmakologicznymi, możemy uzyskać jeszcze lepsze efekty. Najważniejsza jest oczywiście systematyczność. Tylko przy systematycznym korzystaniu z tych pomocnych metod będziemy mogli zaobserwować poprawę stanu skóry.

Jak zmniejszyć łuszczycę na skórze głowy?

Psorisel zestaw na łuszczycę skóry głowyTypową lokalizacją dla objawów łuszczycy jest owłosiona skóra głowy. To szczególnie uciążliwe, gdy objawy pojawiają się właśnie tam, ponieważ w przeciwieństwie do np. zmian na kolanach i łokciach, nie da się ich ukryć przed otoczeniem. Jak sobie poradzić z łuszczycą głowy? Oprócz przestrzegania zaleceń lekarza, warto dowiedzieć się więcej na temat właściwej pielęgnacji. Skórę głowy należy myć delikatnie i warto to robić za pomocą szamponów dedykowanych łuszczycy. Przykładem mogą być kosmetyki marki Psorisel. Szampon dokładnie oczyszcza skórę głowy i jest przy tym delikatny oraz pomaga łagodzić stany zapalne. W jego składzie można znaleźć m.in. dziegieć brzozowy, który skutecznie zmniejsza łuszczenie i swędzenie. Marka Psorisel proponuje jeszcze dwa produkty do pielęgnacji skóry głowy. Pierwszym z nich jest płyn, który natłuszcza i łagodzi skórę oraz wspomaga jej odnowę. Zawiera m.in. kwas salicylowy oraz cenne oleje – rycynowy, z czarnej porzeczki i konopny. Drugi kosmetyk to emulsja. Natłuszcza i regeneruje skórę głowy oraz przynosi ulgę przy objawach takich, jak świąd, podrażnienie czy pieczenie. W składzie ma m.in. mocznik, ichtiol i olej z czarnuszki. Producent rekomenduje stosowanie wszystkich trzech produktów Psorisel razem, dla najlepszych efektów.

Podsumowanie

Jeśli doskwiera nam łuszczyca, leczenie powinniśmy rozpocząć jak najszybciej. Nieleczona choroba może niestety postępować, dlatego tak ważne jest szybkie udanie się do specjalisty. Warto również wiedzieć, że obecnie nie ma sposobu na to, aby łuszczycę zlikwidować całkowicie. Możliwe jest jedynie niwelowanie powstających na skórze dokuczliwych objawów. Jednak nawet to może nie być proste – postarajmy się zatem podejść do problemu holistycznie.


Bibliografia

  1. Limaye K., Psoriasis: an overview and update, 2015
  2. Nestle F.O., Kaplan D.H., Barker J., Psoriasis, 2009
  3. Reich A., Wójcik-Maciejewicz A., Słomiński A.T., Stress and the skin, 2010
  4. Jones S.N., Pozbądź się chorób skóry, 2017
  5. Reich K., Łuszczyca jako układowa choroba zapalna, 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *