Łuszczyca głowy należy do odmian łuszczycy – przewlekłej choroby zapalnej skóry, w wyniku której pojawiają się wybrzuszone i łuskowate plamy. Łuszczący się naskórek swędzi, powodując duży dyskomfort. Jakie są przyczyny i najczęstsze objawy tej choroby? Co na łuszczycę głowy pomaga? Dowiesz się tego wszystkiego z poniższego artykułu.
Łuszczyca głowy – najważniejsze informacje | |
---|---|
Wygląd zmian, | ostro odgraniczone, czerwone plamy pokryte srebrzystą łuską, |
Gdzie występują zmiany? | na owłosionej skórze głowy, części czoła, karku i w okolicach uszu, |
Objawy towarzyszące, | świąd, pieczenie, suchość, |
Przyczyny, | czynniki środowiskowe i genetyczne, |
Podobieństwa do innych chorób. | zmiany przypominają łupież. |
PSORISEL
KOMPLEKSOWY SPOSÓB NA ŁUSZCZYCĘ GŁOWYKUP TERAZ
Łuszczyca głowy – czym jest?
Łuszczyca głowy to choroba autoimmunologiczna, związana z powstawaniem charakterystycznych zmian skórnych. W ich obrębie obecne są liczne mastocyty, produkujące cytokiny i neuropeptydy prozapalne, które są odpowiedzialne za świąd i zaburzenia proliferacji komórek naskórka. Oprócz podłoża autoimmunologicznego, na wystąpienie łuszczycy wpływa również genetyka. Specjaliści potwierdzają rodzinne występowanie łuszczycy. Jeśli oboje rodziców choruje na tę chorobę, to prawdopodobieństwo jej pojawienia się u dziecka wzrasta do 70%. Choroba diagnozowana jest zwykle u osób młodych, do 40. roku życia, ale może ujawnić się w każdym wieku.
Łuszczyca głowy rzadko występuje jako objaw izolowany. Cechuje się częstymi nawrotami i zaostrzeniami, które występują na zmianę z remisjami. Łuszczyca nie należy jednak do chorób zakaźnych, dlatego bezpodstawne są obawy o używanie wspólnej pościeli czy kontakt fizyczny z osobą chorą
Łuszczyca głowy – co wpływa na jej przebieg?
Choć łuszczyca głowy uznawana jest przede wszystkim za chorobę wywołaną przez czynniki genetyczne i autoimmunologiczne, to duży wpływ na jej przebieg mają tzw. wyzwalacze środowiskowe.
Wśród nich wymienia się:
- infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe,
- uszkodzenia mechaniczne,
- niektóre leki,
- ciążę.
Łuszczyca głowy- objawy choroby
Objawy łuszczycy głowy są bardzo charakterystyczne i nie sposób ich nie zauważyć. Pojawiają się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci (choć u najmłodszych zwykle są łagodniejsze).
Co je wyróżnia?
- zmiany mają postać czerwonych grudek pokrytych szarą łuską,
- powierzchnia skóry po zdrapaniu łuski się błyszczy (objaw świecy stearynowej),
- skóra jest płytko unaczyniona, po zadrapaniu na jej powierzchni mogą pojawiać się kropelki krwi (objaw Auspitza),
- nawet niewielkie urazy mechaniczne skóry czy oparzenia mogą spowodować pojawienie się kolejnych zmian łuszczycowych w miejscach urazu (objaw Koebnera).
Łuszczyca głowy – leczenie specjalistyczne
Leczenie łuszczycy głowy opiera się przede wszystkim na używaniu preparatów miejscowych, jeśli zmiany nie są bardzo nasilone. W określonych przypadkach przechodzi się do leczenia ogólnoustrojowego choroby – gdy leki do stosowania miejscowego, jak i fototerapia nie dają rady. Warto jednak podkreślić, że możliwe jest wyłącznie łagodzenie objawów łuszczycy, czasami metodą prób i błędów, ponieważ nie istnieje jeden skuteczny lek na problem.
Zatem jak leczyć łuszczycę głowy?
Pierwszym ważnym elementem terapii łuszczycy głowy jest stosowanie preparatów złuszczających, które usuwają nagromadzony naskórek. Preparaty te mają najczęściej w składzie kwas salicylowy, mocznik, siarkę lub dziegcie. Później można przejść do hamowania procesu zapalnego, stosując maści zawierające np. cygnolinę, pochodne witaminy D3. Jeśli to nie przynosi efektów, włączane zostają doustne leki przeciwhistaminowe, które mają zmniejszyć uciążliwy świąd.
Bardzo dobre efekty przynosi fototerapia, którą zaleca się zanim jeszcze zostanie wprowadzone obarczone wieloma skutkami ubocznymi leczenie ogólnoustrojowe
Wszelkie objawy łuszczycy powinny nas skłonić do wizyty u dermatologa, który przeprowadzi diagnozę i na jej podstawie wdroży stosowne leczenie. Samodzielne próby kuracji zazwyczaj nie są wystarczające, konieczne może być specjalistyczne leczenie, zaś domowe środki powinny być jego uzupełnieniem – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Łuszczyca na głowie a pielęgnacja skóry
Łuszczyca na głowie wymaga również specjalnej pielęgnacji. Właściwe zabiegi higieniczne i działania profilaktyczne mogą skutecznie zahamować proces powstawania nowych zmian i wyciszyć istniejące objawy. Najważniejsze jest unikanie drapania ran. Uczucie swędzenia i mechaniczne drażnienie naskórka nasila wykwit kolejnych zmian, a także prowadzi do krwawienia. W związku z tym w chorobie należy stosować delikatne kosmetyki przeznaczone do tego typu problemów, jak i używać miękkich szczotek, które nie podrażnią dodatkowo skóry.
Łuszczyca głowy – zwalcz ją ze skutecznymi dermokosmetykami Psorisel!
Dobrym przykładem delikatnych, a jednocześnie skutecznie działających kosmetyków na łuszczycę jest zestaw Psorisel.
To trzy specjalistyczne preparaty (szampon na łuszczycę głowy, płyn i emulsja), które sukcesywnie odpowiadają na potrzeby skóry z łuszczycą:
- szampon – oczyszcza skórę głowy i zapobiega jej łuszczeniu oraz swędzeniu, zmniejsza stan zapalny, działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo,
- emulsja – głęboko nawilża, zmiękcza zrogowaciały naskórek, działa przeciwzapalnie, koi uczucie świądu i podrażnienia,
- płyn – natłuszcza, nawilża, wykazuje właściwości keratolityczne i przeciwzapalne, zmniejsza swędzenie.
Dzięki dermokosmetykom Psorisel wreszcie nie muszę się wstydzić tego, jak wygląda moja głowa. Mogę bez obaw iść do fryzjera czy wyjść z domu w rozpuszczonych włosach. Zmiany są już niemal niewidoczne – pisze pani Ania z Ostrołęki
Co ciekawe, za działanie dermokosmetyków Psorisel odpowiadają składniki naturalnego pochodzenia. W szamponie Psorisel można znaleźć delikatne substancje myjące, dziegieć brzozowy, betainę i niacynamid, które są cenne dla wzrostu włosów. Emulsja Psorisel swoje właściwości zawdzięcza silnie przeciwzapalnemu ichtiolowi, mocznikowi oraz składnikom łagodzącym takim, jak alantoina, pantenol, aloes, masło shea. Płyn to zrównoważona kompozycja natłuszczających olei – rycynowego, konopnego, z nasion czarnej porzeczki i ze słodkich migdałów, oraz złuszczających kwasów – mlekowego i salicylowego.
Dermokosmetyki Psorisel z naturalnym składem okazały się strzałem w dziesiątkę. Moja skóra głowy naprawdę odczuwa ulgę. Od teraz są moimi ulubieńcami i nie wyobrażam sobie stosowania innych preparatów – pisze pani Ewelina z Grudziądza
Łuszczyca głowy – domowe sposoby jako wsparcie terapii
Łagodzenie łuszczycy głowy domowymi sposobami może istotnie wspomóc działania medyczne. Kluczem do sukcesu jest unikanie czynników nasilających objawy, w tym: używek, nadmiernego stresu, infekcji. Domowe sposoby na łuszczycę głowy to również odpowiednio zbilansowane posiłki. Podstawą diety powinny być warzywa i owoce (z wyjątkiem psiankowatych i zwiększających produkcję histaminy), a także ryby i orzechy. Należy natomiast unikać czerwonego mięsa, cukru oraz w niektórych przypadkach glutenu i kazeiny.
Ważna jest również pielęgnacja kosmetykami dopasowanymi do potrzeb skóry, czyli takimi, które mają zarówno działanie złuszczające, jak i łagodzące oraz natłuszczające
Podsumowanie
W przypadku choroby, jaką jest łuszczyca głowy, początki bywają bardzo trudne, zwłaszcza pod względem emocjonalnym. Jednak prawidłowo dopasowane leczenie może przyczynić się do znaczącej remisji objawów. Ponieważ nie ma skutecznego i pozwalającego na trwałe wyleczenie leku, warto podejść do problemu w sposób holistyczny i zwrócić uwagę na takie aspekty, jak dieta czy pielęgnacja. Takie działanie na wielu frontach może znacznie poprawić komfort życia pacjenta.
PSORISEL
KOMPLEKSOWY SPOSÓB NA ŁUSZCZYCĘ GŁOWYKUP TERAZ
FAQ
1. Czy łuszczyca skóry głowy wymaga wizyty u dermatologa?
Tak, niezależnie od rodzaju łuszczycy, problem należy skonsultować z lekarzem. Specjalista postawi odpowiednią diagnozę i podejmie decyzję o rodzaju leczenia. Oprócz farmakologii, warto też codziennie stosować naturalne kosmetyki na łuszczycę – takie jak np. Psorisel, które są specjalnie dostosowane do potrzeb skóry z łuszczycą.
2. Dlaczego pielęgnacja w zwalczaniu łuszczycy głowy jest tak ważna?
Właściwa pielęgnacja pozwala skutecznie złuszczać nagromadzony naskórek, zwiększa efektywność leków, a jednocześnie minimalizuje ryzyko przesuszenia skóry czy rozwinięcia się na niej infekcji. Dermokosmetyki bogate w składniki naturalnego pochodzenia o różnych cennych właściwościach poprawiają kondycję skóry i łagodzą objawy łuszczycy.
3. Czy łuszczyca skóry głowy jest bolesna?
Niestety, łuszczyca skóry głowy może być bolesna, ponieważ narusza skórę i zwiększa jej podatność na uszkodzenia. Drobne ranki, powstałe np. w wyniku zadrapania mogą piec i boleć. Aby zmniejszyć te nieprzyjemne objawy i zapobiegać im, warto stosować naturalne, łagodzące preparaty na łuszczycę.
Bibliografia
1. Reich A., Szepietowski J., Aspekty genetyczne i immunologiczne w patogenezie łuszczycy, 2007
2. Urban E., Dermatologia. Diagnostyka różnicowa, 2014
3. Jones S.N., Pozbądź się chorób skóry, 2017
4. Reich A., Szepietowski J., Adamski Z., Chodorowska G., Kaszuba A., Krasowska D., Lesiak A., Maj J., Narbutt J., Osmola-Mańkowska A., Owczarczyk-Saczonek A., Owczarek W., Placek W., Rudnicka L., Łuszczyca. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Część I: łuszczyca łagodna, 2018