Krem na blizny – jak wybrać i jak stosować?

Krem na blizny to zwykle pierwszy sposób, który przychodzi nam na myśl, gdy chcemy zredukować widoczność blizn. Zmiany te powstają w wyniku gojenia się zranionej skóry. Na początku obszar ten jest bardzo mocno widoczny, opuchnięty i posiada nienaturalne zabarwienie. Z czasem zmienia swój wygląd i przybiera ostateczną postać. Niestety nie zawsze wytworzona blizna jest mała, płaska i zbliżona kolorem do skóry, przez co może budzić dyskomfort estetyczny. Zdarza się także, że powoduje nieprzyjemne ciągnięcie i ból. Warto zatem już zawczasu zaopatrzyć się w dobry krem na blizny, aby wspomóc przebudowę blizny i sprawić, że będzie jak najmniej widoczna oraz elastyczna.

Jak działa krem na blizny?

blizny na ramieniu kobietyNie ulega wątpliwości, że krem na blizny może się nam bardzo przysłużyć i znacząco zredukować powstałe zmiany na skórze. Kremy na blizny zawierają substancje, których skuteczność w tej dziedzinie została udowodniona. Ich zadaniem jest zmniejszenie rozmiaru powstałej blizny, zapobieganie jej rozrostowi oraz zrównanie jej koloru z kolorytem otaczającej ją skóry. Preparaty na blizny zawierają również składniki nawilżające i uelastyczniające, dzięki czemu poprawiają ogólny stan skóry i niwelują towarzyszące bliznom uczucie swędzenia, ściągnięcia i napięcia.

Warto zatem sięgnąć po krem na blizny, ważne jednak, aby zrobić to w odpowiednim czasie – nie za wcześnie, ani nie za późno. Ponadto trzeba pamiętać o systematycznym ich używaniu oraz o tym, by dobrać je stosowanie do problemu, z którym walczymy.

Jakie kremy na blizny wyróżniamy?

To, na jaki krem na blizny się zdecydujemy, powinno być uzależnione od tego, jaki rodzaj blizny znajduje się na naszym ciele. Najczęściej występujące rodzaje blizn zostały scharakteryzowane poniżej:

  • blizny pooperacyjne – powstają w wyniku przedłużonego czasu gojenia się ran pooperacyjnych, ich kształtowanie się możetrwać nawet kilka miesięcy
  • blizny po trądziku – to pozostałości po zmianach trądzikowych, · najczęściej przybierają formę blizn zanikowych, które wiążą się z ubytkiem kolagenu i są wklęsłe.
  • blizny przerosłe oraz bliznowce – tworzą się nad poziomem skóry. Ich forma przypomina wybrzuszenia, które umiejscowione są na brzegach ran, · powstają w wyniku nadmiernego namnażania się fibroblastów.

Na tej podstawie możemy wyróżnić zatem:

  • krem na blizny pooperacyjne – powinien zawierać np. alantoinę, która charakteryzuje się działaniem wspomagającym gojenie, zmiękczającym oraz wygładzającym. Dzięki takiemu kremowi blizna stanie się bardziej elastyczna i płaska,
  • krem na blizny potrądzikowe – dobrze, gdyby zawierał np. śluz ślimaka, bogaty w naturalny kolagen, alantoinę i kwas glikolowy. Składniki te powodują znaczne zmiękczenie tkanki blizny i stymulują odbudowę włókien kolagenowych. Tego rodzaju krem można stosować również w przypadku zmarszczek i przebarwień,
  • krem na blizny przerosłe – może zawierać np. masę perłową lub wyciąg z cebuli. Składniki te w bardzo pozytywny sposób wpływają na metabolizm komórek skóry. Pozwalają wygładzić i zmiękczyć bliznę, a także zapobiegają jej przerostowi.

Największym wyzywaniem są duże, zaawansowane blizny. W takich przypadkach musimy zdawać sobie sprawę z tego, że sam krem może nie wystarczyć. Na blizny trudne w leczeniu zwykle stosuje się jednocześnie kilka różnych metod. Mogą być konieczne specjalne opatrunki lub zabiegi usuwania blizn (np. laseroterapia, krioterapia), a w ostateczności – chirurgiczne wycięcie blizny.

Jak stosować krem na blizny?

Bardzo ważne jest także przestrzeganie zaleceń dotyczących stosowania kremów na blizny, takich jak np. Lanimes. Znajdziemy je w ulotce dołączonej do produktu. Jeżeli mamy blizny po operacji, np. po cesarskim cięciu, poradźmy się najpierw lekarza, zanim zaczniemy stosować krem. Jeśli zaczniemy smarować nim niewygojoną ranę, może dojść do różnych komplikacji. Każda rana goi się w różnym tempie, od kilku dni do kilku tygodni. Możemy wspierać proces gojenia przez regularne przemywanie i dezynfekowanie miejsca, w którym została przerwana ciągłość skóry, a także stosowanie odpowiednich opatrunków. Trzeba też uważać, aby nie doszło do zakażenia rany.

Krem na blizny po operacji możemy zacząć stosować po zdjęciu szwów, ustąpieniu stanu zapalnego i samoistnym odpadnięciu strupów. Jak go używać? Co najmniej kilka razy w ciągu dnia należy nakładać krem cienką warstwą i wmasowywać w bliznę. Za każdym razem po aplikacji kremu należy poczekać, aż wyschnie i dopiero potem nałożyć ubranie. Niestety jeśli blizna znajduje się pod ubraniem, krem będzie szybko się ścierał, stąd konieczne może być częstsze nakładanie produktu. W przypadku, gdy stosujemy krem na blizny po trądziku, możemy zacząć aplikację produktu od razu po wygojeniu się wyprysków. Krem taki nakładamy punktowo w problematycznych obszarach przynajmniej dwa razy dziennie.Jeśli chcemy zmniejszyć stare, stwardniałe blizny zaleca się nałożenie niewielkiej ilości kremu na gazik i przykładanie go przez 30-60 minut do blizny.

Czy krem na blizny pomoże?

Krem na blizny prawdopodobnie nie zlikwiduje całkowicie tych zmian. Istnieje jednak szansa, że w dużym stopniu zmniejszy ich widoczność. Najlepsze efekty w redukowaniu blizny za pomocą kremu uzyskamy wtedy, gdy blizny są świeże. Im więcej czasu minęło od ich powstania, tym trudniej się z nimi walczy. Działajmy zatem od razu, gdy rana się zagoi. Przy rozległych bliznach, np. po operacjach ważna jest równocześnie tak zwana mobilizacja blizny, czyli jej odpowiednie masowanie. Ma to na celu uelastycznienie i zmiękczenie blizny, a także zapobieganie jej patologicznemu rozrostowi. Musimy pamiętać również o tym, że usuwanie blizn za pomocą kremu to długotrwały proces. Wymaga codziennego, kilkukrotnego nakładania kremu na blizny – i tak przez około pół roku.

Musimy być zatem bardzo zdeterminowani i sumiennie powtarzać aplikację każdego dnia. A nawet to nie gwarantuje sukcesu. Niemniej na pewno warto ten sposób wypróbować, gdyż nie wymaga dużych nakładów finansowych, a kremy na blizny są szeroko dostępne. Nawet jeśli nie uda się znacznie zmniejszyć blizny, to może się poprawić jej wygląd – będzie bardziej płaska i zbliżona kolorem do koloru skóry. Stanie się też elastyczniejsza, co wpłynie na nasz komfort. Gdyby uzyskany efekt nie był jednak dla nas zadowalający, mamy do dyspozycji jeszcze inne sposoby na usuwanie blizn. Możemy wypróbować inne preparaty na blizny, np. plastry albo skorzystać ze specjalistycznych zabiegów. W przypadku blizn trądzikowych warto także im przeciwdziałać przy pomocy kremów

Podsumowanie

Blizny mogą powstawać z różnych powodów. Aby poprawić ich wygląd i strukturę, warto skorzystać z odpowiedniego kremu. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego specyfiku, zapytajmy o opinię farmaceutę bądź lekarza. Osoba wykwalifikowana udzieli nam właściwych informacji. Jeśli będziemy wytrwali w stosowaniu kremu na blizny, istnieje szansa, że nieestetyczne zmiany skórne okażą się jedynie wspomnieniem.

Bibliografia

  1. Dasgeb B., Phollips T.J., What are scars? 2006
  2. Gonzalez A.C., Costa T.F., Andrade Z.A., Medrado A.R., Wound healing – a literature review, 2016
  3. Mackiewicz-Wysocka M., Żaba R., Patogeneza oraz wybrane metody leczenia blizn przerosłych i bliznowców, 2017
  4. Wołosik K., Knaś M., Wacewicz K., Dmuchowska P., Skuteczność terapii skojarzonej w redukcji blizn potrądzikowych – opis przypadków, 2013
  5. Musto T.A., Scars and keloids, 2004

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *