Cellulit - domowe sposoby, które warto wypróbować!

Cellulit – domowe sposoby na tę przypadłość bez wątpienia pomogą, jeśli będziemy na tyle zdeterminowane, aby stosować je regularnie. Szybkie rozwiązania na cellulit nie istnieją – chyba że mamy do czynienia z naprawdę niewielkim problemem. W artykule przedstawimy kilka sposobów, które można wdrożyć w domowym zaciszu, aby z powodzeniem zredukować pomarańczową skórkę.

Cellulit – najważniejsze informacje
Rodzaje
  • Wodny
  • Tłuszczowy
  • Cyrkulacyjny (połączenie wodnego i tłuszczowego)
Stopnie 1. Cellulit nie jest widoczny gołym okiem.
2. Nierówności są widoczne dopiero po ściśnięciu skóry.
3. Grudki i pofałdowania są widoczne na skórze przez cały czas i bolą przy dotyku.
4. Rozległy cellulit, z mocno pofałdowaną skórą i zwłóknieniami.
Kogo dotyczy? Cellulit to przypadłość typowo kobieca – zmaga się z nim aż 80-90% pań, niezależnie od wieku i wagi.
Przyczyny
  • Problemy z mikrokrążeniem
  • Nadmiar tkanki tłuszczowej
  • Nagromadzone toksyny

Cellulit: domowe sposoby – co warto o nich wiedzieć?

Możemy zlikwidować cellulit, domowe sposoby muszą być jednak przez nas systematycznie stosowane i to w połączeniu ze zbilansowaną dietą i ćwiczeniami. Nadwyżka kaloryczna oraz siedzący tryb życia to czynniki, które mogą zaważyć na tym, że nie uda nam się pozbyć cellulitu pomimo starań. Warto to więc wziąć pod uwagę, aby nie torpedować swoich działań.

Ciężej jest też pozbyć się cellulitu, gdy jest się jego posiadaczką od lat i wcześniej nic się z nim nie robiło. Jeśli problem przez ten czas przybrał sporych rozmiarów i prawdopodobnie mamy do czynienia z cellulitem trzeciego stopnia, wówczas domowe zabiegi na cellulit, chociaż są w wielu przypadkach skuteczne, mogą okazać się niewystarczające.

Zobacz jak rozpoznać stopnie cellulitu

Cellulit domowe sposobyCellulit – domowe sposoby. Kiedy mają największą szansę zadziałać?

Zanim jednak wpadniesz w panikę i zaczniesz szukać lekarzy i kosmetyczek, warto uświadomić sobie, że domowe sposoby walki z cellulitem w jego wczesnej i umiarkowanej postaci mogą być wystarczająco skuteczne. Nie wydasz na nie majątku, a poza poprawą wyglądu skóry możesz uzyskać też lepsze zdrowie czy kondycję. Wystarczy odrobina silnej woli, mobilizacji i regularności.

Cellulit – domowe sposoby zwalczania

Poniżej przedstawiamy najlepsze domowe zabiegi na cellulit, jak i inne sposoby, które pomogą nam się uporać z tą przypadłością.

Olej kokosowy na cellulit

Nie od dziś wiadomo, że olej kokosowy jest jednym z najzdrowszych specyfików. Ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, pomaga w leczeniu podrażnień skóry, zmniejsza zmarszczki i trądzik. Na dodatek sprawdza się również w walce z cellulitem!

Możemy wykorzystać go na różne sposoby:

  • w kuchni: olej kokosowy pomaga w odchudzaniu – składa się głównie z średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które nie są odkładane w organizmie, a zamieniane na energię. Co za tym idzie, zostaje przyśpieszona przemiana materii i tkanka tłuszczowa jest efektywniej spalana. Olej kokosowy zapewnia też uczucie sytości i może pomóc w ograniczeniu podjadania.
  • w kosmetyce – możesz przygotować z niego olejek na cellulit. Olej kokosowy posłuży jako baza, do której dodasz olejki eteryczne o działaniu antycellulitowym: cynamonowy, rozmarynowy, grejpfrutowy, pomarańczowy, imbirowy, cytrynowy. Gotowy produkt wmasuj w problematyczne miejsca. Obszary posmarowane olejkiem możesz też owinąć szczelnie folią spożywczą i pozostawić na 40 minut. Zabieg ten wykonuj 2 razy w tygodniu.

Kawowy peeling na cellulit

Kawa na cellulit? Jak najbardziej, ale nie do picia, a do stworzenia własnego peelingu! Peeling na cellulit to prosty sposób, by cieszyć się ładniejszą, gładszą skórą. Do jego przygotowania potrzebujemy fusów po kawie i wybranego oleju, np. kokosowego lub oliwy z oliwek. Łączymy je w odpowiednich proporcjach, tak aby przygotowana mieszanka nie była zbyt tłusta, po czym nanosimy na skórę i energicznie masujemy ciało. Peelingi skutecznie złuszczają martwy naskórek i poprawiają ukrwienie. Dodatkowo zawarta w kawie kofeina pobudza mikrokrążenie, zmniejsza obrzęk, działa lipolitycznie i ujędrniająco.

Picie wody a cellulit?

Co może zaskoczyć niektóre kobiety, próbujące zwalczyć cellulit, domowe sposoby, które odnoszą się do zwykłych, codziennych nawyków – jak wypijanie odpowiedniej ilości wody, mogą być kluczem do pokonania pomarańczowej skórki. Picie wody pomaga wypłukać z organizmu toksyny i przyśpiesza metabolizm – w ten sposób przeciwdziała odkładaniu się energii z pokarmów w postaci depozytów tłuszczowych. Już niewielkie odwodnienie może spowodować spadek tempa metabolizmu oraz być przyczyną tego, że organizm zacznie gromadzić zapasy wody w tkance podskórnej. Aby więc pokonać cellulit wodny, należy się upewnić, czy codziennie dostarczamy sobie wystarczającej ilości wody. Warto też ograniczyć picie kawy i alkoholu, które mają właściwości odwadniające.

Rolki na cellulit

Ponieważ często to brak ruchu powoduje, że powstaje cellulit, domowe sposoby powinny obejmować również regularne uprawianie jakiejś aktywności fizycznej. Ćwiczenia siłowe mogą niestety sprawiać, że cellulit będzie tylko bardziej widoczny, warto więc postawić na inne rodzaje sportu. Specjaliści najczęściej proponują ćwiczenia aerobowe, które są skuteczniejsze w spalaniu tkanki tłuszczowej i świetnie pobudzają krążenie krwi oraz cyrkulację limfy.

Przykładem treningu aerobowego może być chociażby bieganie. Dla niektórych kobiet przyjemniejszą i nie mniej skuteczną alternatywą będą rolki – na cellulit działają wprost idealnie, ponieważ aktywują nogi i pośladki, na których najczęściej pojawia się skórka pomarańczowa. Jazda na rolkach pozwala na spalenie dużej ilości kalorii, prowadząc do wysmuklenia ciała. Poza tym poprawia krążenie i wzmacnia mięśnie. Pojedynczy trening powinien trwać przynajmniej 30 minut i być powtarzany 2-3 razy w tygodniu.

Cellulit – domowe sposoby działają najlepiej, gdy są stosowane razem z kosmetykami antycellulitowymi

Wszystkie domowe sposoby walki z cellulitem warto połączyć ze stosowaniem kremów antycellulitowych. Wówczas ich efekty będą się wzajemnie potęgować. Jak wybrać naprawdę skuteczny krem? Szukaj w jego składzie naturalnych składników aktywnych, które usprawnią mikrokrążenie, przyśpieszą spalanie tłuszczu i pobudzą detoksykację.

Możesz zdecydować się na którąś z poniżej podanych propozycji.

  • Vialise – zawiera liczne ekstrakty z roślin o udowodnionym działaniu antycellulitowym: z bluszczu, ruszczyka kolczastego, z kasztanowca. Nie brakuje w nim także ujędrniającej kofeiny.
  • Vialise Lifting Effects – idealny dla kobiet, które marzą nie tylko o zredukowaniu cellulitu, ale potrzebują też silniejszego efektu ujędrnienia skóry. Krem wykorzystuje moc wielu naturalnych składników aktywnych, w tym ekstraktów z guarany, lawendy wąskolistnej, eleuterokoka kolczystego i alg.
  • Sinial – analizując jego skład, nie można oprzeć się wrażeniu, że to doskonale skomponowany kosmetyk na cellulit. Kofeina w parze ze wzmacniającym jej działanie ekstraktem z guarany, witamina C i rutyna, zapobiegające nadmiernej przepuszczalności naczyń krwionośnych, jak również ekstrakty z alg i roślin – to przepis na efektywną walkę z pomarańczową skórką.
  • Onshea – krem, który działa już u źródła cellulitu, przede wszystkim dzięki składnikom usprawniającym mikrokrążenie: ekstraktom z arniki, miłorzębu japońskiego, ruszczyka. Dodatkowo ma świetne właściwości nawilżające, dzięki olejom z orzechów laskowych i ze słodkich migdałów.
  • Nolicell – wyjątkowo skuteczny w walce z cellulitem tłuszczowym, dzięki olejowi z alg fucus i ekstraktom z zielonej kawy oraz zielonej herbaty. Bezwzględny dla cellulitu wodnego. Zawiera łagodzący pantenol, dlatego z pewnościom przypadanie do gustu posiadaczkom bardzo wrażliwej skóry.

Podsumowanie

Niełatwo jest wygrać z przypadłością, jaką stanowi cellulit, domowe sposoby mogą nam jednak przyjść z pomocą. To tania i skuteczna alternatywa dla drogich zabiegów kosmetycznych, na której można całkowicie polegać w łagodnym lub umiarkowanym stadium cellulitu. Niektóre z tych sposobów warto stosować niezależnie od tego, czy zmagamy się z cellulitem od 20 lat czy od kilku miesięcy, a nawet, gdy nie mamy go wcale. Ćwiczenia, odpowiednia dieta czy picie wystarczającej ilości wody to działania, które nie tylko uchronią nas przed wystąpieniem tej nieestetycznej przypadłości, ale będą też zbawienne dla naszego zdrowia. A gdy nieproszony gość się już pojawi, to trzeba jak najszybciej rozpocząć z nim walkę, na przykład za pomocą specjalistycznych kremów. Nie można zwlekać! W tym przypadku czas zadziała na naszą niekorzyść.


Bibliografia

1. Foster, Helen, Tschüss Cellulite!: Der 6-Wochen-Plan mit 7 Methoden. Edition XXL, 2008
2. Rawlings AV., Cellulite and its treatment international, 2006
3. C. Rona, M. Carrera, E. Berardesca, Testing anticellulite products, International Journal of Cosmetic Science, 2006
4. Jeffrey Dover, Murad Alam, Jeffery Orringer, Body Shaping: Skin Fat Cellulite, wyd. W.B. Saunders Company, 2015
5. Leleń K. Slimming and Anti-Cellulite Cosmetics – Possibilities and Limitations, 2009

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *