Cera dojrzała - co warto wiedzieć?

Cera dojrzała może prezentować się bardzo dobrze, o ile odpowiednio się o nią zatroszczymy. Nie wystarczy jedynie specjalny makijaż cery dojrzałej. Zadbać należy także o dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Warto również wiedzieć, w jakim wieku można mówić o cerze dojrzałej i kiedy dokładnie należy rozpocząć specjalną pielęgnację.

Cera dojrzała – czym się charakteryzuje?

Cera dojrzała kojarzyć się może ze zmarszczkami oraz utratą elastyczności skóry. Niemniej jednak, procesy starzenia się, choć mało przyjemne, czekają każdego z nas. Już po 25 roku życia cera zaczyna się starzeń. Po trzydziestce proces ten zaczyna mocno przyśpieszać. Dzieje się tak ze względu na zmniejszenie produktywności fibroblastów, które są odpowiedzialne za syntezę kolagenu oraz elastyny.

Cera dojrzała charakteryzuje się więc:

  • utratą jędrności,
  • nieregularnym owalem twarzy,
  • brakiem blasku,
  • przebarwieniami skórnymi,
  • opadającymi kącikami ust oraz powiek,
  • wiotkością skóry.

O skórze dojrzałej można mówić co do zasady w okolicy 40, 45 roku życia. Każda cera starzeje się jednak inaczej. W niektórych przypadkach zmarszczki mogą pojawiać się zdecydowanie szybciej. Jeśli jednak zadbamy o właściwą pielęgnację, cera dojrzała będzie prezentować się korzystnie.

Cera dojrzała – jak ją pielęgnować?

Cera dojrzała potrzebuje starannie przemyślanej pielęgnacji, aby mogła wyglądać dobrze. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby cera dojrzała otrzymała odpowiednią dawkę nawilżenia. W przeciwnym razie, nie będzie odpowiednio zregenerowana ani odżywiona

Niezbędny będzie więc krem do cery dojrzałej. Nie powinien to być jednak przypadkowy kosmetyk. Najlepiej, jeżeli będzie on posiadał naturalny skład. Cera dojrzała potrzebuje roślinnych wyciągów, ekstraktów, a także olejów. Ten rodzaj skóry potrzebuje kosmetyku o treściwej konsystencji. Dzięki temu możliwa będzie pełna regeneracja suchego i pozbawionego elastyczności naskórka. Oprócz naturalnych kremów przeciwzmarszczkowych, dobrze zainwestować w olejki do cery dojrzałej. Sprawdzić może się olejek ze słodkich migdałów, ale również olejek makadamia czy olejek arganowy. Oleje warto aplikować na twarz wieczorem. W nocy skóra z większą intensywnością wchłania składniki aktywne zawarte w preparatach pielęgnacyjnych. Zarówno kremy jak i olejki trzeba zawsze aplikować na jak najstaranniej oczyszczoną cerę. W przeciwnym razie składniki aktywne w nich zawarte nie wchłoną się. Wskazana jest również cierpliwość.

Sprawdź jakie są najczęstsze przyczyny trądziku

Rezultaty stosowania odpowiednich kremów nie pojawią się natychmiast. Dostrzeżemy je po około dwóch, trzech tygodniach systematycznego stosowania kosmetyków. Nie należy także zapominać o odpowiedniej diecie. Powinna być oparta o warzywa i owoce, bogate w cenne antyoksydanty

Podsumowując, bez większych trudności można stwierdzić, że cera dojrzała wymaga właściwego podejścia. Niestety, im starsi jesteśmy, tym bardziej marszczy nam się cera. Aby wygładzić cerę i poprawić jej owal zaleca się stosowanie odpowiednio dobranych kremów. Najlepszym rozwiązaniem będą te o naturalnych składach. Warto pomyśleć także o olejkach i właściwym makijażu, który ukryje ewentualne niedoskonałości.


Bibliografia

1. Rona C., Vailati F., Berardesca E., The cosmetic treatment of wrinkles, 2004
2. Liang M.D., Narayanan K., Method for removing skin wrinkles, 1990

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *