Czy jest na nie sposób?
Zmarszczki mimiczne są problemem, z którym trudno się pogodzić – stanowią niejako symbol utraconej młodości. To jednak nie jedyny aspekt, który się z nimi wiąże. Zmarszczki mimiczne mogą sprawić, że nasz wygląd straci na atrakcyjności lub da mylne pierwsze wrażenie ludziom, którzy nas nie znają – przykładowo lwia zmarszczka na czole nadaje całej twarzy gniewnego wyrazu. Na pocieszenie, tempo, w jakim powstają zmarszczki mimiczne można opóźnić, a widoczne linie złagodzić. W tym artykule wskażemy dostępne możliwości, takie jak domowe sposoby na zmarszczki oraz zabiegi na zmarszczki.
Przykładowe kremy na zmarszczki mimiczne i ich działanie | ||
---|---|---|
Krem | Działanie | Przykładowe składniki aktywne |
![]() |
|
|
![]() KUP RICHEVON |
|
|
![]() KUP MIALENIA |
|
|
Zmarszczki mimiczne na czole, zmarszczki mimiczne pod oczami… skąd się biorą?
Zmarszczki mimiczne są zwykle pierwszymi oznakami starzenia, goszczącymi na twarzy. Dużą rolę w ich powstawaniu odgrywają mięśnie, leżące pod skórą. Gdy wyrażamy emocje lub przyjmujemy nawykowy grymas, odpowiednie mięśnie kurczą się, pociągając za sobą skórę. Po wielokrotnym powtarzaniu danej miny, na skórze mogą odcisnąć się trwałe ślady naszej ekspresji w miejscach zgięć.
Nie jest to oczywiście jedyna przyczyna, z której biorą się zmarszczki mimiczne, drugą z nich jest pogorszenie kondycji skóry, która traci swoją zdolność do regeneracji, staje się mniej elastyczna i nieodporna na odkształcenia. Jest to oczywiście naturalna kolej rzeczy, ale pewne czynniki – jak zła dieta, zanieczyszczony organizm, silny stres, wystawienie skóry na promieniowanie UV, dym tytoniowy, czy niewłaściwa pielęgnacja – mogą znacznie przyśpieszyć tworzenie się zmarszczek mimicznych.
Zmarszczki mimiczne – które powstają najwcześniej i kiedy ich się spodziewać?
Lwia zmarszczka może nie być problemem dla dwudziestolatków, ale zmarszczki mimiczne pod oczami – już tak.
Wiek, w którym pojawiają się zmarszczki mimiczne, jest kwestią dość indywidualną. Tam, gdzie skóra jest wyjątkowo cienka, jak w okolicach oczu, zmarszczki pojawiają się najszybciej. Nawet w wieku 20 lat, jeśli w grę wchodzi niezdrowy tryb życia, np. palenie papierosów, czy mała ilość snu, które przyśpieszają starzenie się skóry. Osoby mające z natury suchą cerę również są bardziej narażone na zmarszczki mimiczne, niż osoby o cerze tłustej – mówi Natalia Cholak, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Uogólniając jednak, można przyjąć, że pierwsze zmarszczki mimiczne w postaci tzw. kurzych łapek pojawiają się po 25 roku życia. Od tego wieku zaczynają słabnąć naturalne mechanizmy regeneracji, skóra wytwarza mniej kolagenu i elastyny. Jeśli nie będziemy ich wspomagać, prawdopodobnie już w okolicach trzydziestki dostrzeżemy zmarszczki na czole, jak np. wspomniana lwia zmarszczka.
Lwia zmarszczka, zmarszczki palacza – rodzaje zmarszczek mimicznych
Niektóre zmarszczki mimiczne doczekały się różnych ciekawych określeń.
Ze względu na miejsce występowania zmarszczek mimicznych, możemy wyróżnić:
- zmarszczki na czole – np. lwia zmarszczka, czyli głęboka pionowa bruzda (może być ich więcej niż jedna), zlokalizowana w środkowej części czoła, pomiędzy brwiami,
- zmarszczki wokół ust – jak zmarszczki palacza, pionowe wgłębienia nad górną wargą, które nie są tylko domeną osób palących papierosy,
- zmarszczki pod oczami i wokół oczu – są efektem mrużenia oczu, np. podczas uśmiechu. Przykładowo kurze łapki to linie odchodzące promieniście od zewnętrznych kącików oka.
Domowe sposoby na zmarszczki mimiczne – krem przeciwzmarszczkowy
Na szczęście możemy spowolnić tempo, w jakim pojawią się zmarszczki mimiczne. Najbardziej znanym i wygodnym sposobem jest codzienna pielęgnacja skóry za pomocą kremu przeciwzmarszczkowego. Jakie zadania powinien spełniać krem przeciwzmarszczkowy, by działał odmładzająco?
Przede wszystkim musi:
- nawilżać – skóra dobrze nawodniona nie poddaje się tak łatwo odkształceniom,
- chronić przed wolnymi rodnikami – wolne rodniki degenerują włókna skóry i przyśpieszają starzenie,
- pobudzać do regeneracji włókna kolagenowe i elastynowe – w ten sposób zrekompensuje braki kolagenu i elastyny, i przywróci skórze gęstość, jędrność i elastyczność,
- wzmacniać naczynia krwionośne – które z wiekiem stają się bardziej kruche i przepuszczalne, a to one odpowiadają za dostarczanie skórze składników odżywczych i tlenu.
Dobry krem przeciwzmarszczkowy to taki, w którym znajdą się składniki aktywne o wyżej wymienionych właściwościach. Ponieważ jednak krem przeciwzmarszczkowy działa tylko wtedy, gdy jest stosowany regularnie, każdego dnia, zadbajmy o to, by jego skład był dla nas bezpieczny.
Do wielu popularnych kremów przeciwzmarszczkowych dodawane są substancje, które negatywnie oddziałują na skórę. Są to na przykład parabeny, EDTA, PEG-i, formaldehyd, chemiczne barwniki i zapachy. Substancje te mogą alergizować i wysuszać skórę, w efekcie procesy starzenia zachodzą jeszcze szybciej. Co gorsza, niektóre z nich mają działanie kancerogenne – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde
Kremy przeciwzmarszczkowe oparte na sile natury
Nie musisz szukać wymienionych wcześniej naturalnych składników aktywnych osobno – znaleźliśmy kremy przeciwzmarszczkowe, które mają je w swoim składzie! Buatic, Richevon i Mialenia, bo tak nazywają się te produkty, to multifunkcyjne kremy przeciwzmarszczkowe.
Każdy z nich może zastąpić kilka różnych opakowań kremów. Ich niepodważalnym atutem jest naturalny, wyjątkowy skład – bez parabenów, PEGów, parafiny, formaldehydu, aluminium, silikonów i innych szkodliwych lub zapychających skórę komponentów. Nie wierzysz? Sprawdź!
Bogactwo składników naturalnych to cechy kremów Mialenia, Buatic i Richevon.
Znajdziemy w nich takie cenne substancje, jak:
- koenzym Q10 – numer 1 w stymulowaniu skóry do regeneracji, jak wskazują badania, ma zdolność zmniejszania nawet utrwalonych zmarszczek. Zwiększa poziom nawilżenia skóry. Jako przeciwutleniacz chroni włókna kolagenowe i elastynowe skóry przed wolnymi rodnikami,
- żeń-szeń syberyjski – ekstrakt z tej rośliny jest źródłem cennych składników poprawiających krążenie i chroniących przed wolnymi rodnikami. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Intensywnie ujędrnia i napina skórę,
- ruszczyk kolczasty – w formie ekstraktu na skórę, wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, tym samym zapewniając sprawny transport tlenu i składników odżywczych do komórek, Ma również działanie przeciwzapalne i nawilżające,
- kofeina – dzięki swoim właściwościom poprawiającym krążenie zmniejsza obrzęki, redukuje cienie i worki pod oczami. Nadaje skórze elastyczność i zwalcza wolne rodniki,
- lawenda – ekstrakt z lawendy wygładza i ujędrnia skórę. Poza tym reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza podrażnienia i zaczerwienienia, poprawia poziom nawilżenia skóry,
- topola czarna – ekstrakt z pąków topoli jest cennym źródłem makro-i mikroelementów, witamin, czynników wzrostu. Nałożony na skórę, poprawia jej ukrwienie, pobudza do regeneracji i nawilża.
Wymienione składniki znajdziecie w serum Mialenia, Richevon oraz Buatic – należy sprawdzić skład.
Inne domowe sposoby na zmarszczki
Dobrze dobrany krem przeciwzmarszczkowy to podstawa sukcesu w walce ze zmarszczkami mimicznymi. Jest jednak jeszcze wiele innych rzeczy, które możemy wprowadzić do swojego życia, by spowolnić starzenie się skóry. Takim niepodważalnym fundamentem zdrowia i młodego wyglądu jest dieta, dostarczająca wszystkich składników odżywczych. Unikajmy żywności przetworzonej, obfitującej w cukier rafinowany – powoduje to tylko zatrucie organizmu i wyjałowienie go z witamin i soli mineralnych. Odstawmy również wszelkie używki, jak papierosy i alkohol.
Pewne doniesienia wskazują na to, że za przedwczesne starzenie odpowiada zanieczyszczenie organizmu toksynami pochodzącymi z pożywienia i ze środowiska. Raczej nie mamy wpływu na poziom smogu w naszym otoczeniu, za to możemy zadbać o wydajną pracę swojej wątroby, nerek i jelit poprzez picie oczyszczających ziołowych naparów – godne uwagi są te, które zawierają ostropest plamisty, babkę płesznik, siemię lniane, skrzyp polny. Dodatkowo, wymienione zioła dostarczą nam krzemu – ważnego pierwiastka, uczestniczącego w budowie kolagenu.
Przedwczesne zmarszczki mimiczne i utrata elastyczności skóry to problem, któremu można zapobiec także przez unikanie opalania lub stosowanie filtrów ochronnych. Nic tak nie przyśpiesza starzenia się skóry, jak ekspozycja na promieniowanie słoneczne, czy częste korzystanie z solarium. Nawet jeśli nie widzimy szkodliwych efektów opalania od razu, już mogło dojść do uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych.
Zabiegi na zmarszczki mimiczne – medycyna estetyczna w walce z oznakami starzenia a stosowanie kremów
Zabiegi na zmarszczki mogą dużo pomóc, nawet jeśli na naszej skórze są utrwalone zmiany. Toksyna botulinowa wstrzyknięta w odpowiednie miejsce sprawi, że uparta lwia zmarszczka wygładzi się, a twarz nabierze łagodniejszego wyrazu. Można też wypełnić głębokie bruzdy w skórze kwasem hialuronowym, przez co staną się niewidoczne. Inne popularne zabiegi na zmarszczki mimiczne, jak HIFU, mezoterapia igłowa, Dermapen, peelingi chemiczne, czy laser – swoje działanie opierają na stymulowaniu skóry do regeneracji. Powodują, że uszkodzone włókna kolagenowe i elastynowe zostają zastąpione nowymi, a skóra zwiększa swoją jędrność i elastyczność.
Kosmetologia posiada cały arsenał nieinwazyjnych rozwiązań na zmarszczki mimiczne. Korzystanie z nich to dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku głębokich bruzd. Trzeba jednak pamiętać, że zabiegi nie zastępują odpowiedniej pielęgnacji skóry! Stosowanie kremu o bogatym składzie, opartym o substancje naturalne to podstawa. W ten sposób spowolnimy powstawanie nowych zmarszczek i dodatkowo wzmocnimy efekty zabiegów.
Bibliografia
- Martini M., Kosmetologia i farmakologia skóry, 2007
- Liang M.D., Narayanan K., Method for removing skin wrinkles, 1990
- Jakimowicz-Klein B., Zmarszczki możesz je pokonać, 2006
- Jakimowicz-Klein B., Jak wyprasować zmarszczki, 2017
- Sikora M., Kosmetyka dla zaawansowanych, 2011