Zioła na łojotokowe zapalenie skóry - leczenie ziołami

Stosowane na łojotokowe zapalenie skóry leczenie ziołami na pewno okaże się pomocne. Nie należy jednak zapominać o tym, że zioła na łojotokowe zapalenie skóry głowy to nie jedyna metoda walki z tym uciążliwym schorzeniem. Zanim sięgniemy po zioła, warto również wiedzieć, które gatunki zasługują na szczególną uwagę. Na szczęście, jest ich całkiem sporo.

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie ziołami jest bezpieczne oraz skuteczne

Jeśli cierpimy na łojotokowe zapalenie skóry leczenie ziołami naprawdę warto przeprowadzić. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, jakie na łojotokowe zapalenie skóry głowy leczenie ziołami zastosować.

Poniżej scharakteryzowano najbardziej pomocne gatunki ziół:

  • Rumianek lekarski – Ziele to charakteryzuje się niezwykle silnymi właściwościami przeciwzapalnymi oraz przeciwbakteryjnymi. Działa on również przeciwłojotokowo. Rumianek koi podrażnienia.
  • Mięta pieprzowa – Stosowane na łojotokowe zapalenie skóry leczenie ziołami mięty przynosi ulgę zwłaszcza od łojotoku, ponieważ mięta obniża poziom androgenów, które wzmagają pracę gruczołów łojowych. Mięta działa także odświeżająco oraz tonizująco.
  • Skrzyp polny – Ziele to działa wzmacniająco. Zawiera sporo cennej krzemionki, która uszczelnia naturalną barierę ochronną skóry. Skrzyp polny sprzyja także redukcji łojotoku. Nie ulega wątpliwości, że skrzyp polny redukuje również ilość toksyn zalegających w naszym organizmie. Dzięki temu skóra także ma szansę wyglądać lepiej.
  • Pokrzywa zwyczajna – Ziele to wzmacnia odporność skóry. Działa także przeciwłojotokowo oraz kojąco na skórę. Likwiduje stany zapalne oraz przyśpiesza ich gojenie się.
  • Macierzanka – Jeżeli cierpimy na łojotokowe zapalenie skóry głowy leczenie ziołami macierzanki może okazać się skuteczne. Działa ona silnie przeciwzapalnie oraz przeciwłojotokowo. Wykazuje też działanie oczyszczające.
  • Tymianek – Charakteryzuje się właściwościami przeciwbakteryjnymi oraz przeciwzapalnymi. Działa silnie oczyszczająco oraz odświeża skórę.
  • Fiołek trójbarwny – Wykazuje silne działanie przeciwłojotokowe oraz przeciwzapalne. Działa również silnie kojąco oraz przeciwbakteryjnie.
  • Melisa lekarska – Jeżeli cierpimy na łojotokowe zapalenie skóry leczenie ziołami uspokajającymi także pomoże. Chroniczny stres wzmaga bowiem łojotok, a melisa ma działanie wyciszające.

Marta Urbanowicz - kosmetologNa łojotokowe zapalenie skóry leczenie ziołami jest jedną z zalecanych metod w holistycznym podejściu do leczenia tej dermatozy. Zioła można stosować zarówno wewnętrznie, w postaci naparów do picia, jak i zewnętrznie, jako płukanki i maseczki do nakładania na skórę. Warto stosować zarówno jedną, jak i drugą formę domowej terapii ziołami – mówi Marta Urbanowicz, kosmetolog

Przyczyny wewnętrzne ŁZS Przyczyny zewnętrzne
  • nadmierna produkcja sebum,
  • namnażanie Malassezia furfur,
  • zaburzenia hormonalne androgenowe,
  • osłabiony układ autoimmunologicznego.
  • chroniczny stres,
  • dieta bogata w cukier i tłuszcze nasycone,
  • nadużywanie używek.
seborh-zestaw

SEBORHWYBIERZ SKŁADNIKI AKTYWNE ZAMÓW

Zioła na łojotokowe zapalenie skóry głowy – w jakiej formie je stosować?

Zioła na łojotokowe zapalenie skóry głowy mogą być stosowane w naprawdę rozmaity sposób.

W szczególności godne polecenia są:

  • napary,
  • maseczki,
  • peelingi.

Jeżeli dotyka nas łojotokowe zapalenie skóry zioła powinny być stosowane zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Nie ulega wątpliwości, że zioła w formie naparów mogą być pite lub przeznaczone do przemywania skóry. Jeżeli zależy nam na skuteczności ziół, zwłaszcza tych do picia, warto wyposażyć się w surowiec zielarski wysokiej jakości

Najlepszym rozwiązaniem będą zakupy w sklepie zielarskim. Należy wystrzegać się kupowania ziół w supermarketach, bo maja marną jakość. Dość dobrym sposobem będą także maseczki oraz peelingi, które można przygotować na wiele sposobów. Można wykorzystać zioła pozostałe po zaparzeniu naparu, a także sam napar. Napar z powodzeniem można bowiem wymieszać z ulubioną glinką i nałożyć na skórę. Jeżeli zależy nam na tym, aby zioła były skuteczne, należy pamiętać o ich regularnym stosowaniu. Większość kuracji ziołowych wymaga stosowania codziennego.

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie ziołami należy wspomóc

Łojotokowe zapalenie skóry - leczenie ziołamiNa łojotokowe zapalenie skóry leczenie ziołami bez wątpienia zadziała. Koniecznie należy odwiedzić doświadczonego lekarza. Na początek może to być lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Jeżeli jednak zaleci nam on konsultację z dermatologiem, należy się na nią udać. W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry stosuje się zazwyczaj leczenie zewnętrzne, a dopiero później leczenie wewnętrzne. Stosowane są maści przeciwgrzybicze, przeciwłojotokowe, ale również przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jeżeli leczenie miejscowe nie przynosi zadowalających rezultatów, należy zastosować leczenie ogólne, zwane także doustnym. Wykorzystywane są przeważnie antybiotyki z grupy tetracyklin.

Łojotokowe zapalenie skóry leczenie ziołami i dermokosmetykami

seborh-zestawZioła to nie jedyna metoda wspierająca leczenie ŁZS. Doskonale sprawdzają się w tej roli specjalistyczne dermokosmetyki o składach opracowanych pod kątem zmniejszania objawów łojotoku. Warto wypróbować zestaw trzech preparatów marki Seborh. W jego skład wchodzą: płyn złuszczający do skalpu, oczyszczający szampon oraz regulująca emulsja. Dermokosmetyki Seborh doskonale zmniejszają uciążliwe objawy towarzyszące ŁZS.

Płyn złuszczający, dzięki mieszance trzech kwasów: migdałowego, jabłkowego i glikolowego skutecznie usuwa obumarły naskórek, co w konsekwencji zmniejsza ilość zalegającej na skórze łuski. Arnika i miłorząb poprawiają krażenie, dzięki czemu skóra otrzymuje więcej składników odżywczych (ekstrakty z nagietka, rozmarynu i warkoty azjatyckiej) wzmacniając się. Substancje kojące takie jak pantenol, glukonolakton, arginina łagodzą podrażnienia i rumień, dzięki czemu giną stany zapalne i zmniejsza się świąd

Skóra jest gotowa na kolejne kroki pielęgnacyjne. Płyn po nocy warto usunąć z jej powierzchni szamponem z licznymi substancjami przeciwgrzybicznymi. Pirokton olaminy i siarka ograniczają ilość drożdżaków wywołujących łojotokowe zapalenie skóry, a glinka biała dogłębnie oczyszcza i tonizuje skórę. Zmniejszeniu populacji Malassezia furfur sprzyja także normalizacja pracy gruczołów łojowych, która zapewnia mleczko pszczele. W szamponie nie brakuje również substancji regenerujących: ichtiol, biolin, witamina E, alantoina i pantenol koją skórę, co ogranicza drapanie i przenoszenie drożdżaków w inne miejsca. Dopełnieniem pielęgnacji jest nawilżająco-regenerująca emulsja, w której znajdziemy dodatkowo odkażający, leczący stany zapalne pirokton olaminy, a oprócz niego kilka substancji wzmacniających barierę hydrolipidową skóry. Wśród nich naturalny czynnik nawilżający, mocznik, olej konopny i kwas mlekowy. Poprawiają one kondycję skóry, a ta, wzmocniona, sprawniej stawia opór drożdżakom.

W emulsji Seborh znajdziemy także olej z czarnuszki, który świetnie odżywia cebulki włosowe oraz wygładza splątane pasma, co chroni włosy przed wypadaniem, które bardzo często towarzyszy ŁZS

Dermokosmetyki Seborh przynoszą pacjentom szybką ulgę od świądu, łuski, drapania, tłustego łupieżu – wszystkich nieprzyjemnych objawów ŁZS, dlatego wielu z nich zostawia w sieci pozytywne opinie o produktach:

OpiniaOd trzech miesięcy stosuję dermokosmetyki Seborh do pielęgnacji skóry z ŁZS. To był przełom w moim leczeniu. Ustał świąd, więc się mniej drapię i nie roznoszę drożdżaków w inne miejsce. Ta mała zmiana pozytywnie zmniejszyła tez inne objawy. Jest mniej zmian zapalnych, są mniej czerwone, łuska nie zadziera się już tak bardzo. Dla mnie same plusy. Polecam – podpowiada pani Majka z Kawnic

Od ŁZS zacząłem łysieć. Szukałem kosmetyków, które zmniejszyłyby łuskę, świąd, a równocześnie dbały o włosy. Trycholog polecił mi olej z czarnuszki, bo on ma równocześnie właściwości antybakteryjne i wzmacnia cebulki. Z tym składnikiem znalazłem emulsje z Seborh. Strzał w 10. Włosy przestały wypadać, skóra głowy nie jest już też przykryta łuską, w każdym razie jest jej dużo mniej i mam wrażenie, że dzięki temu oddycha i zmiany zapalne, całe to podrażnienie, goi się – pisze pan Jakub z Bielska-Białej

Stosowane na łojotokowe zapalenie skóry leczenie ziołami jest skuteczne. Trzeba jednak wiedzieć jakie gatunki minimalizują dolegliwości. Należy również mieć świadomość tego, że zioła mogą być stosowane wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Zioła nie powinny być także jedyną metodą walki z łojotokowym zapaleniem skóry. Oprócz nich warto zastosować tradycyjne leczenie dermatologiczne. Kompleksowa terapia oraz zioła na pewno zniwelują dokuczliwe objawy.

seborh-zestaw

SEBORHWYBIERZ SKŁADNIKI AKTYWNE ZAMÓW

FAQ

1. Jak długo mogą być stosowane zioła na łojotokowe zapalenie skóry?

Zioła pomocne w walce z łojotokowym zapaleniem skóry powinny być stosowane przez dłuższy czas. W przeciwnym razie nie może być mowy o satysfakcjonujących rezultatach. Zioła bezpiecznie mogą być stosowane przez około miesiąc. Po tym czasie zalecana jest przerwa, ale tylko i wyłącznie w przypadku wewnętrznego stosowania. Zioła stosowane zewnętrznie są bowiem zdecydowanie bezpieczniejsze i nie powodują z reguły żadnych skutków ubocznych. Równie długo można stosować dermokosmetyki, np. z zestawu Seborh.

2. Czy zioła na łojotokowe zapalenie skóry są bezpieczne?

Zioła na łojotokowe zapalenie skóry są bezpieczne, ale tylko pod warunkiem stosowania ich zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj zawarte są one na etykiecie dołączonej do opakowania. Należy liczyć się z tym, że zioła mogą powodować skutki uboczne, jeżeli pijemy je za często. Ze szczególną ostrożnością do ziół należy podchodzić w ciąży.

3. O czym pamiętać stosując zioła na łojotokowe zapalenie skóry?

Zioła pomocne w walce z łojotokowym zapaleniem skóry powinny być stosowane systematycznie. Jest to najważniejsza zasada, jeżeli zależy nam na skuteczności. Kluczem do sukcesu jest również zwracanie uwagi na ewentualne skutki uboczne, które mogą wystąpić po spożyciu konkretnych gatunków ziół. Może się bowiem okazać, że cierpimy na nadwrażliwość oraz alergię na dane zioło. Jeżeli tak będzie, konieczne stanie się odstawienie ziół.


Bibliografia

1. Woźniak M., Nowicki R., Rola grzybów Malassezia spp. w etiopatogenezie chorób skóry [w:] Mikologia . 2007, Vol. 14 Issue 4, s. 265-269
2. Martini M., Kosmetologia i farmakologia skóry, 2014
3. Trznadel-Grodzka E., Błaszkowski M. Badania nad łojotokowym zapaleniem skóry. Rola wybranych cytokin w patogenezie łojotokowego zapalenia skóry, Postepy Hig Med Dosw (online), 2012; 66: 843-847
4. Błaszyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, 2005
5. Bednarek M, Musiał C., Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, www. aestheticcosmetology.com 2019
6. Kostyła M., Stecz P., Wrzesińska M., Lokalizacja zmian skórnych a nasilenie objawów psychopatologicznych u pacjentów z chorobami skóry, Psychiatria Polska 2018; 52 (6): 1101–1112

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *