Objawy nużeńca nie są tak oczywiste, jak mogłoby się zdawać. Wiele z nich przypomina bowiem inne powszechne zakażenia. Warto poznać objawy nużycy, aby wdrożyć odpowiednie leczenie. Zobacz, jakie symptomy są najczęstsze i dlaczego pielęgnacja jest tak ważna!
Nużeniec objawy | ||
Oczy | Twarz | Ciało |
|
|
|
ZAMÓW ODEXIM
KOMPLEKSOWE DERMOKOSMETYKI NA NUŻEŃCA ZAMÓW!
Chorobę, jaką jest nużeniec nie tak łatwo rozpoznać, dlatego zawsze przy niepokojących objawach, pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, to wybrać się z wizytą do lekarza. On jest w stanie, po przeprowadzeniu odpowiednich badań, postawić diagnozę. Niezależnie od wszystkiego warto dbać o higienę ciała i wybierać preparaty bez chemii, ponieważ takie składniki mogą podrażniać skórę, wywoływać alergię, a także oddziaływać w inny sposób, nie dając żadnych widocznych objawów. Jest to szczególnie groźne przy długotrwałym stosowaniu preparatu ze szkodliwymi substancjami – mówi Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog
Nużeniec ludzki – objawy łojotokowego zapalenia skóry
Objawy nużeńca przypominają czasami łojotokowe zapalenie skóry. Miejsca szczególnie narażone na zakażenie to: skóra głowy, twarz, a szczególnie fałdy skóry. Zarażenie nużeńcem objawia się zmianami o charakterze rumieniowym, pokrytymi tłustymi łuskami. Skóra swędzi, piecze i mocno się złuszcza. Jeśli łojotokowe zapalenie skóry dotyczy skóry głowy, możemy mieć do czynienia z wypadaniem włosów.
Sprawdź dlaczego pojawia się nużeniec na twarzy
Nużeniec – objawy dotyczące zapalenia okolic oczu
Objawy nużeńca nierzadko widoczne są w okolicy oczu. Pasożyt ten potrafi bytować w torebkach włosowych oraz w zmodyfikowanych gruczołach łojowych powieki, zwanych gruczołami Meiboma.
Symptomy zakażenia nużeńcem mogą być rozmaite:
- wypadanie rzęs – ponieważ pasożyt atakuje gruczoły obecne w powiece, staje się ona spuchnięta, tłustawa, a rzęsy osłabiają się i wypadają,
- stan zapalny spojówek – oczy są przekrwione, łzawią, a cała okolica jest zaczerwieniona i bolesna,
- objawy zespołu suchego oka – jest to suchość oczu, łzawienie i światłowstręt,
- grudki zapalne – jęczmień i gradówka to zmiany zapalne, które objawiają się obrzękniętą i zaczerwienioną powieką.
Nużeniec – objawy czasem dotyczą mieszków włosowych
Objawy nużeńca dotyczą czasami mieszków włosowych, powodując stan zapalny w tym rejonie. Jest to spowodowane ingerencją nużeńca, który pasożytuje w torebkach włosowych, podrażniając tę okolicę oraz wydalając szkodliwe, alergizujące substancje. Mamy tu do czynienia ze zmianami ropnymi, które zlokalizowane są właśnie dookoła mieszków włosowych.
Wykwity te najczęściej pojawiają się w okolicach intymnych, na głowie, pachach, pośladkach, łydkach, udach. Zapalenie mieszków włosowych może też dotyczyć skóry twarzy, ale jest to domena głównie mężczyzn
Nużeniec – objawy na twarzy w postaci zmian trądzikowych
Objawy nużeńca bardzo często przypominają trądzik. Mówi się, że zakażenie nużeńcem może spowodować pojawienie się trądziku różowatego, jednak nie jest to do końca zbadane. Nużeniec może zdecydowanie nasilić zmiany trądzikowe. Dzieje się tak, ponieważ pasożyt powoduje upośledzenie funkcji pełnionych przez gruczoły łojowe. Pojawiają się krostki i zaskórniki.
Nużeniec – objawy zlokalizowane wokół ust
Objawy nużeńca mogą być widoczne wokół ust w postaci zapalenia okołoustnego. Oczywiście może być ono spowodowane wieloma innymi czynnikami, takimi jak alergia czy atopowe zapalenie skóry. Jeśli jednak zapalenie wokół ust trwa przewlekle, można podejrzewać zakażenie nużeńcem. Na skórze w tym miejscu mogą uwidocznić się czerwonawe plamy. Skóra może się delikatnie złuszczać i swędzieć. Czasem pojawiają się pojedyncze grudki zapalne.
Zapalenie okołoustne objawia się pieczeniem i blado-brunatnymi plamami wokół ust. Skóra może swędzieć i lekko się złuszczać. Mogą również wystąpić pojedyncze wykwity grudkowe
Nużyca – objawy w postaci wypadania i przerzedzania się włosów
Objawy nużeńca możemy zauważyć u siebie w postaci wypadających włosów. Osobniki nużeńca pasożytują w torebkach włosowych, powodując ich podrażnienie i uszkodzenie, a to przekłada się na osłabienie i wypadanie włosów. Może temu towarzyszyć łojotok, świąd oraz zaczerwienienie skóry głowy – czynniki, które dodatkowo nasilają wypadanie włosów. Symptomy zakażenia nużeńcem mogą być tak silne, że z czasem, przy braku odpowiedniego leczenia, mogą spowodować łysienie plackowate. W celu wspomagania leczenia choroby, jaką jest nużeniec, stworzono zestaw dermokosmetyków Odexim. Znajdziesz w nim produkty zawierające naturalne aktywne składniki takie jak: ruszczyk kolczasty, lukrecja, olej z glistnika, orzechy laskowe, bisabolol i inne.
Najlepsze efekty w walce z nużycą odniesiesz, używając całego zestawu Odexim, znajdziesz w nim: tonik oczyszczający, krem na rano, krem na dzień oraz pastę na noc. Taka kompleksowa kuracja na nużycę, przyśpieszy leczenie oraz zapobiegnie nawrotom choroby
Objawy nużeńca. Podsumowanie
Objawy nużeńca są bardzo zróżnicowane, które łatwo można pomylić z innymi schorzeniami. Ogromne znaczenie ma właściwa diagnostyka oraz jak najszybsze podjęcie leczenia, nie dopuszczając do rozwinięcia się poważniejszych problemów skórnych. Jeśli podejrzewamy u siebie zakażenie nużeńcem, dobrym wyjściem będzie wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji. Stosowanie przeciwzapalnych kosmetyków i regularne złuszczanie skóry odgrywa kluczowe znaczenie, jeśli chcemy skutecznie pozbyć się pasożyta.
ZAMÓW ODEXIM
KOMPLEKSOWE DERMOKOSMETYKI NA NUŻEŃCA ZAMÓW!
FAQ
1. Czy objawy nużeńca mogą być mylone z innymi schorzeniami?
Tak. Nużyca, szczególnie w początkowym stadium może być mylona z alergią, trądzikiem pospolitym, trądzikiem różowatym. Z tego powodu należy udać się do lekarza, który odpowiednio zdiagnozuje chorobę i dobierze leczenie. Warto też stosować dobrej jakości dermokosmetyki, jak np. Odexim.
2. Czy nużeniec może rozwijać się bezobjawowo?
Tak. W wielu przypadkach, schorzenie długo nie daje żadnych objawów. Ma to związek z większą odpornością organizmu i skóry, która jest mniej podatna na działanie pasożyta.
3. Które objawy nużeńca są najbardziej charakterystyczne?
Najbardziej charakterystyczne dla nużycy jest “rozlany” rumień, świąd, nadmierne łuszczenie się skóry i wysyp stanów zapalnych.
Bibliografia
1. Diaz-Perez J.L.: Demodex mites in rosacea. J Am Acad Dermatol. 1994
2. Chen W., Plewig G.: Human demodicosis: revisit and a proposed classification. Br J Dermatol 2014
3. Wesolowska M., Knysz B., Reich A., Blazejewska D., Czarnecki M., Gladysz A., et al.: Prevalence of Demodex spp. in eyelash follicles in different populations. Arch Med Sci 2014
4. Elston D.: Demodex mites: facts and controversies. Clin Dermatol 2010
5. Horváth A., Neubrandt D., Ghidán Á., Nagy K.: Risk factors and prevalence of Demodex mites in young adults. Acta Microbiol Immunol Hung 2011