Nużeniec (demodex) to pasożyt z rodziny roztoczy, który prowadzi do rozwoju nużycy, znanej też jako demodekoza. Choroba obejmuje skórę człowieka, koncentrując się głównie na twarzy i oczach. Diagnostyka choroby opiera się na obserwacji i badaniu mikroskopowym. Leczenie nużeńca polega na miejscowym łagodzeniu objawów środkami na bazie metronidazolu. Zalecane jest uzupełnienie terapii, leczeniem domowym w postaci stosowania odpowiednich kosmetyków.
Charakterystyka nużycy | ||
---|---|---|
Czym jest nużyca i co ją powoduje? | Objawy nużeńca | Jak należy leczyć nużycę? |
Nużyca to przewlekła i powszechna choroba skóry wywołana przez pajęczaka. Nużeniec zagnieżdża się w gruczołach łojowych i torebkach włosowych. Nużeniec przenosi się przez bezpośredni lub pośredni kontakt z osobą zarażoną lub jej rzeczami osobistymi. | Nużeniec (demodex) koncentruje się przede wszystkim na twarzy i powiekach. Może jednak również występować na dłoniach, stopach, głowie i w okolicach intymnych. Nużeniec objawia się nadmiernym łuszczeniem się skóry, „rozlanym” rumieniem i świądem. Nużeniec może powodować też stany zapalne (zapalenie spojówek, gradówki, jęczmienie, krostki) lub odbarwianie i wypadanie włosków (rzęs, brwi). |
Chociaż leczenie jest stosunkowo proste, wymaga czasu i konsekwencji. Nużeniec jest odporny na działanie większości antybiotyków, dlatego lekarz może zalecić stosowanie wielu środków działających kompleksowo. Chory powinien stosować specjalne środki pielęgnujące w celu uzupełnienia leczenia. Rzeczy osoby zakażonej należy często wymieniać i prać w wysokich temperaturach. |
Nużyca to schorzenie o wysokiej transmisji przenoszenia. Pasożyt lubi środowisko wilgotne, dlatego chętnie atakuje osoby ze skłonnością do nadmiernej potliwości, czy nadprodukcją sebum. Dlatego oprócz przyjmowania środków farmakologicznych, chory musi przestrzegać systematycznej i bardzo dokładnej higieny – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog w Clinica Cosmetologica.
Czym jest nużeniec?
Nużeńce to żyjące na skórze człowieka roztocza, żywiące się wytwarzanym przez gruczoły łojowe sebum, nabłonkiem, limfą, a nawet krwią. Zaliczany do pajęczaków demodex, ma wydłużony i obły kształt, który umożliwia mu swobodne przemieszczanie się pomiędzy mieszkami włosowymi. Wyróżnia się aż ponad 100 gatunków pasożyta, z których najczęściej dwa występują na skórze człowieka – nużeniec ludzki i nużeniec krótki. Do życia wybierają najbardziej łojotokowe miejsca na skórze, zajmując nos, brodę, czoło, okolice oczu, a nawet skórę głowy i okolice genitaliów.
Pajęczaki rozwijają się około 4 tygodni, w trakcie których, łączą się w pary, kopulują, a następnie składają jaja (do 20 sztuk) we wnętrzu gruczołów łojowych. Są więc jedną z przyczyn blokowania się porów i powstawania miejscowych stanów zapalnych na skórze twarzy. Dogodne środowisko do życia i rozwoju nużeńców to wilgoć. Wystawione na działanie promieni słonecznych natychmiast giną, dlatego żerowanie głównie zaczynają w nocy. Niekorzystna jest dla nich również sucha i pozbawiona nadmiaru sebum skóra. Poza żywicielem demodex zdolny jest do przetrwania przez zaledwie kilka godzin.
Czytaj również: Jak wygląda nużeniec na twarzy?
Jak objawia się demodex? Stadium chorobowe nużycy
Pasożytujące na skórze człowieka pajęczaki powodują szereg chorobotwórczych objawów i schorzeń o podłożu zapalnym. Jednym z najbardziej charakterystycznych dla przebiegu demodekozy są symptomy umiejscowione na skórze wokół oczu. Otoczone sebum mieszki włosowe powiek są idealnym miejscem żerowania nużeńca. Pajęczak demodex zagnieżdża się przy linii rzęs lub w brwiach, prowadząc do stopniowego odbarwiania włosków, a z czasem ich wypadania. U niektórych osób może dochodzić do przewlekłych gradówek, jęczmieni, czy nawet zapalenia spojówek. Bagatelizowana nużyca prowadzi nawet do ciężkich uszkodzeń oka, w tym rogówki. Ma to związek z agresywnym uszkadzaniem nabłonka przez pasożyta.
Pozostałe objawy nużycy:
- uporczywy świąd,
- pieczenie,
- zaczerwienienie,
- nadmierne łuszczenie się skóry,
- występowanie bolących ropni,
- gorączka.
Zmiany chorobowe umiejscawiają się na twarzy (czoło, broda, nos, oczy), karku, plecach, klatce piersiowej, dekolcie, stopach, dłoniach i w okolicach intymnych.
Nużeniec i choroby sprzyjające rozwojowi pasożyta
Do chorób najbardziej sprzyjających rozwojowi nużeńca należy m.in. cukrzyca typu II. Ma to związek z towarzyszącymi schorzeniu zaburzeniami metabolicznymi i trwałym obniżeniem odporności, co sprzyja przenoszeniu się pasożyta. Szczególnie narażone są osoby starsze i pacjenci z cukrzycą niewyrównaną. Pod szczególną obserwacją lekarza powinny być również kobiety w ciąży, u których stwierdzono cukrzycę ciężarnych.
Bardzo często obecność nużeńców potwierdza się u pacjentów borykających się z trądzikiem różowatym. Łojotokowa i nadmiernie łuszcząca się skóra staje się idealną pożywką dla pajęczaka, który bytując na niej, zaostrza przebieg trądziku, objawiając się charakterystycznym rumieniem i nadmiernym świądem.
Nużyca, szczególnie w początkowym stadium rozwoju może być mylona z łojotokowym zapaleniem skóry, zapaleniem powiek, alergią, a nawet łysieniem plackowatym.
Co ciekawe, jak podają liczne badania, nie udowodniono szczególnej zależności pomiędzy rozwojem nużycy a wiekiem pacjenta. Choroba jednak częściej dotyczy kobiet, niż mężczyzn.
Nużeniec – leczenie
Leczenie nużycy jest kwestią indywidualną i ustalaną na podstawie wywiadu z pacjentem, obserwacji skóry i wyników biopsji. Nużeniec jest pajęczakiem, którego trwałe usunięcie wymaga podjęcia kompleksowych zabiegów. Bardzo ważne jest bezwzględne przestrzeganie zaleceń lekarza i przyjmowanie przepisanych środków. Nie bez znaczenia są również domowe zabiegi pielęgnacyjne. Celem wszystkim działań jest skuteczne zahamowanie namnażania się nużeńców i ich całkowitej eliminacji. Wszelkie odstępstwa od zaleceń lekarza mogą doprowadzić do nawrotu choroby lub groźnego nasilania się objawów. Terapia zazwyczaj oparta jest antybiotykach w formie maści lub tabletek.
W leczeniu nużycy bardzo ważna jest systematyczna i bardzo dokładna higiena osobista, jak i prowadzenie higienicznego trybu życia. Osoba zakażona powinna korzystać z oddzielnych ręczników, pościeli i akcesoriów, które regularnie muszą być wymieniane i czyszczone w wysokiej temperaturze. Osobom zakażonym, jako uzupełnienie formy leczenia zaleca się sięgać również po specjalne preparaty pielęgnujące i myjące. Wśród skutecznych środków niwelujących nużeniec, specjaliści wymieniają m.in.: olejek z drzewa herbacianego, maść siarkową, olejek kamforowy, które powinno się aplikować miejscowo na zainfekowane miejsca.
Leczenia nużycy nie należy się podejmować na własną rękę. Już pierwsze niepokojące objawy, powinny nas skłonić do wizyty u dermatologa. Bagatelizowanie choroby nie tylko nasili jej przebieg, ale może spowodować szereg groźnych dla zdrowia powikłań.
Nużeniec a dermokosmetyki Odexim
Zestaw Odexim to dermokosmetyki o kompleksowym działaniu uzupełniającym i wspierającym leczenie właściwe nużycy. W skład pakietu wchodzi: krem na rano, krem na dzień, płyn oczyszczający i pasta na noc. Każdy z kosmetyków spełnia konkretne działanie, a razem kolejno uzupełniają się i skutecznie eliminują pasożyty. Odexim to kosmetyki o naturalnych formułach, których działanie oparto na silnie działających, ale bezpiecznych substancjach aktywnych. Jakie składniki znajdziemy w dermokosmetykach Odexim?
- Kwas glikolowy – normalizuje rogowacenie naskórka, przyspieszając oczyszczanie się skóry z martwych komórek. Oczyszcza pory z sebum i pobudza komórki do produkcji kolagenu.
- Aloes – źródło substancji czynnych. Posiada właściwości przeciwbakteryjne, antyalergiczne i łagodzące. Neutralizuje wolne rodniki i wiążę wodę w naskórku.
- Alantoina – łagodzi stany zapalne, silnie nawilża, ściąga, koi podrażnienia. Sprzyja procesom naprawczym skóry.
- Olejek z drzewa herbacianego – wykazuje silne właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Hamuje świąd skóry.
Nużeniec to pasożyt, który stosunkowo łatwy w leczeniu, wymaga kompleksowego działania. Naszym celem, było stworzenie dermokosmetyków, których skoncentrowane i aktywne składy, nie tylko będą pielęgnować chorobowo zmienioną skórę, ale skutecznie wspomagać działanie środków zaleconych przez lekarza – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde.
Odexim to ratunek dla mojej skóry, który polecam każdemu, kto walczy z nużeńcem. Kosmetyki złagodziły ostry przebieg choroby i odczuwalnie przyspieszyły leczenie. Profilaktycznie stosuję je nawet po skończonej terapii – pisze Pani Małgorzata z Redy.
Jak działają dermokosmetyki Odexim?
- Likwidują spowodowany nużeńcem rumień.
- Łagodzą uporczywy świąd.
- Niwelują nadmiar łuszczenia się skóry.
- Regulują działanie gruczołów łojowych, przez co niwelują środowisko sprzyjające rozwojowi nużeńca.
- Łagodzą i koją podrażnienia.
- Regenerują i przyspieszają gojenie się skóry.
- Poprawiają elastyczność, jędrność i witalność skóry.
- Nawilżają, odżywiają i chronią przed nadmiernym wysuszaniem skóry.
- Przyspieszają oczyszczanie komórek z martwego naskórka.
- Wzmacniają naczynia krwionośne.
Zestaw dermokosmetyków Odexim polecił mi dermatolog. Już po kilku aplikacjach przyniosły odczuwalną ulgę i złagodziły uporczywy świąd i podrażnienia – pisze Pani Magdalena ze Szczecina.
ZAMÓW ODEXIM
NATURALNY ZESTAW NA NUŻYCĘ ZAMÓW!
Nużeniec i sposoby na leczenie domowe
Należy pamiętać, że leczenie nużycy wymaga konsultacji lekarskiej. Leczenie domowe może być jedynie formą uzupełnienia terapii i pielęgnacji skóry. Stosowanie środków na własną rękę bardzo często nie tylko nie łagodzi objawów, ale je nasila, dodatkowo powodując reakcje alergiczne. Nużyca, szczególnie w pierwszym stadium nie daje jednoznacznych objawów, dlatego trudno jest wybrać trafny i działający środek łagodzący. W leczeniu domowym nużeńca, bardzo ważna jest kwarantanna osób zakażonych i ich izolacja od zdrowych domowników. Działanie łagodzące objawy wykazują olejek z drzewa herbacianego lub olejek kamforowy, które mogą być aplikowane na skórę po uprzednim dodaniu ich np. do balsamu. Ulgę podrażnionej skórze przyniosą również okłady z naparu mięty, kopru włoskiego, lawendy, szałwii i aloesu.
Bibliografia
1. Kuźna-Grygiel W., Kosik-Bogacka D., Czepita D., Sambor I., Objawowe i bezobjawowe inwazje Demodex spp. powiek u osób w różnych grupach wiekowych, 2004
2. Y-Y. Gao, Di Paschale MA, Li W., In vitro and In vivo Kipling of ocular Demodex by tea tree oil, 2005
3. Lacey N., Ní Raghallaigh S., Powell F., Demodex mites – commensals, parasites or mutualistic organisms? 2011
4. Raszeja-Kotelba B., Jenerowicz D., Izdebska J.N., Bowszyc-Dmochowska M., Tomczak M., Dembińska M., Some aspects of the skin infestation by Demodex folliculorum, 2004
5. Desch C., Nutting W., Demodex folliculorum (Simon) and D. brevis akbulatova of man: redescription and reevaluation, 1972
6. Maier T., Sattler E., Braun-Falco M., Ruzicka T., Berking C.: High-de nition optical co- herence tomography for the in vivo detection of Demodex mites, 2012