Wypadanie włosów to problem, z którym mierzy się duża grupa osób w każdym wieku. O ile powstający defekt jest tymczasowy, można go szybko rozwiązać, sięgając po domowe sposoby. Niekiedy jednak nadmierne wypadanie włosów jest skutkiem, a nawet objawem wielu poważnych chorób. Jakie są przyczyny wypadania włosów? Kiedy możemy mówić o poważnym problemie i jak go powstrzymać? Odsyłamy do artykułu.
Wypadanie włosów – co musisz wiedzieć? | ||
---|---|---|
Przyczyny | Objawy | Leczenie |
|
|
|
ZAMÓW DELPOS
NATURALNY ZESTAW NA PROBLEM Z WYPADANIEM WŁOSÓW KUP TERAZ
Szybka reakcja i zastosowanie odpowiednich środków, może szybko zatrzymać nadmierne wypadanie włosów. Kiedy zauważymy problem, należy sięgnąć po produkty wzmacniające i stymulujące do ponownego wzrostu. Codzienna, systematyczna kuracja, powinna przynieść efekty po około 2 miesiącach stosowania – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog, w Clinica Cosmetologica.
Wypadanie włosów – kiedy zaczyna się problem?
Zjawisko wypadania włosów jest naturalnym procesem związanym z pracą mieszków włosowych. Ponad 90% włosów jest w fazie wzrostu. Pozostałe przeszły w fazę spoczynku i obumarcia, a tym samym są gotowe do wypadnięcia. Specjaliści przyjmują, że utrata około 100 włosów dziennie jest czymś zupełnie normalnym i nie powinno budzić niepokoju.
Dodatkowo, jako normalne zjawisko dopuszcza się nagłą, ale jednorazową utratę włosów, jako reakcję na osłabienie organizmu wywołane przyjmowaniem niektórych leków lub przy osłabieniu odporności organizmu. Jeśli pomimo nagłej utarty sporej ilości kosmyków zostaje zachowany prawidłowy wzrost nowych, nie ma powodu do niepokoju.
Wzmożone wypadanie włosów możemy obserwować również podczas zmian pór roku. Ma to związek z przesileniem, co sprzyja tymczasowemu osłabieniu organizmu. Stan ten trwa zazwyczaj do 3 tygodni i nie wymaga podjęcia kroków w kierunku specjalistycznego leczenia.
Co więc powinno zwrócić naszą uwagę? Wypadanie włosów, przy ich jednoczesnym spowolnionym wzroście, które powoduje przerzedzenie, a nawet miejscowe łysienie. Niepokój powinno również wzbudzać utrzymujące się wiele tygodni lub miesięcy wypadanie włosów, bez wyraźnej poprawy w hamowaniu zjawiska. Niezbędna jest wówczas konsultacja u dermatologa lub trychologa w celu postawienia diagnozy i podjęcie leczenia.
Wypadanie włosów – przyczyny i choroby towarzyszące
Wypadanie włosów to bardzo często efekt wielu czynników. Przebytej choroby, przyjmowania silnych leków (steroidów), przewlekłego stresu (wydzielanie nadmiaru prolaktyny, która osłabia włosy), nerwicy, używek. Znaczący wpływ na kondycję włosów i ich nadmierną utratę ma również dieta, a szczególnie niedobór żelaza, cynku i witamin. Z problemem borykają się najczęściej osoby, które wybierają niskokaloryczne diety. Niekorzystny wpływ na kondycję włosów, mają również diety jednoskładnikowe (bezmięsne, keto, itd.). Wzmożone wypadanie może być objawem lub skutkiem problemów hormonalnych, a w szczególności chorób tarczycy lub jajników.
Z problemem mierzą się również kobiety przechodzące menopauzę, w trakcie której organizm produkuje nadmiar androgenów. Pojawienie się intensywnego wypadania włosów ma także związek z genami. Skłonność do utraty włosów jest kwestią dziedziczenia w linii prostej.
Wypadanie włosów może mieć również bardzo pozorną przyczynę – popełniane błędy pielęgnacyjne. Kosmyki stają się cieńsze i osłabione w następstwie częstego przesuszania ich suszarką lub prostownicą/lokówką, stosowania ciężkich kosmetyków stylizujących (gum, pianek, żeli, lakieru). Niekorzystny wpływ ma również częste farbowanie, stosowanie niskiej jakości szamponów i masek, bez żadnych wartości odżywczych.
Wypadanie włosów – diagnoza i leczenie schorzenia
Problem wypadania włosów – tym bardziej, jeśli się nasila lub trwa przez wiele miesięcy, powinien być konsultowany z dermatologiem lub trychologiem. Diagnozę lekarz stawia na podstawie wywiadu, obserwacji skóry głowy i włosów. Często, dla zlokalizowania źródła problemu lekarz może zlecić wykonanie podstawowych badań krwi, w celu potwierdzenia lub wykluczenia niedoboru witamin i składników mineralnych.
Osoby borykające się z chorobami hormonalnymi (choroby tarczycy, jajników), powinny poinformować o tym dermatologa. Bardzo ważna jest historia chorób i przyjmowanych leków.
W zależności od diagnozy lekarz może zalecić suplementację brakujących witamin i minerałów lub podjęcie innych kroków, mających na celu zatrzymanie wypadania włosów. Jedną ze skuteczniejszych metod jest wcieranie w skalp specjalnych preparatów wzmacniających cebulki i stymulujących do wzrostu nowych kosmyków. Niezbędne jest odstawienie używek i zadbanie o pełnowartościową dietę. Kluczowe w terapii jest sięganie po preparaty bogate w substancje wspomagające leczenie łysienia, są to m.in.:
- witaminy A, B, E
- aloes,
- kolagen roślinny,
- ceramidy.
Powodzenie leczenia zależy od postawy pacjenta – zaleca się prawidłową pielęgnację, unikanie stylizacji na gorąco, nawilżanie organizmu, unikanie śmieciowego jedzenia. Pomocne mogą być również masaże skalpu, które stymulują mikrokrążenie w skórze głowy.
Domowe sposoby na wypadanie włosów
Domowe kuracje to efektywny sposób na wzmacnianie terapii zatrzymującej wypadanie włosów. Oprócz zabiegów bardzo ważne są codzienne nawyki, które często bezpośrednio przyczyniają się do wypadania włosów. Do popełnianych błędów pielęgnacyjnych należą m.in.: noszenie zbyt ciasno upiętych fryzur, częste spanie w wałkach, codzienne stylizacje włosów na gorąco, niezabezpieczanie włosów przed gorącym lub suchym powietrzem, farbowanie, stosowanie obciążających kosmetyków do stylizacji – lakierów, pianek, żeli, gum.
Jak więc domowymi sposobami odżywić osłabione włosy i stymulować cebulki do wzrostu nowych kosmyków? Pomocne będą wcierki lub maski przygotowane z mieszanki jajka, korzenia czarnej rzepy i olejku czarnuszki. Efekty przyniesie również stosowanie wcierki na wypadanie włosów lub picie naparu ze skrzypu. Odżywienie i nawilżenie uzyskamy dzięki płukance z piwa jasnego. Alkoholowy napój jest bogatym źródłem witaminy B, która wzmacnia strukturę włosów, poprawiając ich grubość.
Dobrym i polecanym sposobem na wypadanie włosów jest zabieg olejowania. W kuracji doskonale sprawdzi się olej z avocado, bawełniany, macadamia, arganowy, kokosowy, olej z pestek winogron lub słodkich migdałów.
Na kondycję włosów pozytywnie wpływa również oliwa z oliwek. Zabieg olejowania chroni włosy przed utratą wilgoci, uelastycznia, odżywia skalp i poprawia jego mikrokrążenie. Aplikację oleju należy przeprowadzić przynajmniej 2 razy w tygodniu – najlepiej pozostawiając olej na włosach przez całą noc.
Wypadanie włosów a dermokosmetyki Delpos
Stosowanie odpowiednich kosmetyków jest kluczowe w walce z nadmiernym wypadaniem włosów. Pomaga nie tylko pozbyć się problemu, ale może wspierać kurację zaleconą przez lekarza. Warto sięgać po dedykowane produkty na wypadanie włosów oparte na naturalnych formułach, w których zawarto dużą ilość wartościowych składników aktywnych. Wyciągi roślinne i oleje to źródło witamin i składników odżywczych, które stymulują skórę do odnowy i pobudzają cebulki do wzrostu nowych włosów. Delpos to dermokosmetyki, które zyskały uznanie zarówno klientów, jak i specjalistów. To propozycja kompleksowej pielęgnacji osłabionych i wypadających włosów. Delpos jest wolny od substancji chemicznych: PEG-ów, silikonów, parabenów, sztucznych barwników i substancji zapachowych.
Z nadmiernym wypadaniem włosów mierzy się praktycznie każdy z nas. Bardzo często przyczyna jest prosta i zależy od diety. Niekiedy źródłem jest poważna choroba. Chcieliśmy stworzyć produkt, który będzie rozwiązaniem dla wszystkich pacjentów. Sięgnęliśmy do natury i stworzyliśmy dedykowane kosmetyki na wypadanie włosów, które zatrzymują nadmiar utraty włosów, a jednocześnie pobudzają cebulki do wzrostu nowych i mocniejszych – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde.
W składzie dermokosmetyków Delpos znajdziemy m.in.:
- Mocznik – nawilża, zmiękcza, wiąże wodę, zapobiegając przesuszeniom, łagodzi podrażnienia skóry.
- Olej jojoba – wzmacnia, regeneruje, odżywia w witaminę E, kwasy tłuszczowe i fitosterole.
- Olej z czarnuszki – odżywia, pobudza, regeneruje, łagodzi podrażnienia, normalizuje pracę gruczołów łojowych, poprawia mikrokrążenie i zatrzymuje wypadanie włosów.
- Keratyna roślinna – pozyskiwana z pszenicy, soi i kukurydzy – odbudowuje strukturę włosów, sprawiając, że są miękkie, mocniejsze i grubsze.
- Bioferment z bambusa – odbudowuje zniszczenia, stymuluje wzrost włosów, wzmacnia.
- Betaina – jako aminokwas, wpływa na syntezę keratyny, regeneruje.
- Pantenol – silnie nawilża, wzmacnia pigment, nadaje gładkości i pogrubia osłabione włosy.
W zestawie kosmetyków na wypadanie włosów Delpos znajdziemy:
- szampon na wypadanie włosów,
- płyn na wypadanie włosów,
- odżywka na wypadanie włosów.
Problem wypadania włosów pojawił się u mnie, jako następstwo zapalenia tarczycy. Włosy wypadały codziennie i w dużych ilościach. Zastosowałam kurację wcierania na noc w skórę głowy olejku z czarnuszki. W dziennej pielęgnacji postawiłam na produkty Delpos. Po 3 tygodniach włosy przestały wypadać, a po około 2 miesiącach rosnąć nowe – pisze Pani Anna z Warszawy.
Wypadanie włosów w moim przypadku pojawiło się jako odpowiedź na ubogą dietę i złą pielęgnację. Codzienne stosowanie prostownicy, pianki i lakieru szybko pogorszyło ich kondycję. Dermatolog polecił mi produkty Delpos. Po około 2 miesiącach stosowania włosy przestały wypadać i zaczęły rosnąć nowe, mocniejsze i bardziej lśniące – pisze Pani Dorota z Rzeszowa.
Bibliografia
1. Jazienicka I., Chodorowska G., Budzyńska J.: Włosy – fizjologia i zaburzenia struktury, Dermatologia Estetyczna, 2006
2. Siemiątkowska J. M., Zakres trychologii kosmetycznej: Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, Stargard, 2015
3. Padlewska K.: Medycyna estetyczna i kosmetologia, PZWL, Warszawa,2014
4. Szmurło A.: Łupież – zaburzenie skóry głowy, Aesthetica, 2015
5. Sekita-Pilch M., Zielińska K.: Diagnostyka chorób włosów i skóry głowy w praktyce trychologicznej. Mikrokamera w roli głównej,Kosmetologia Estetyczna, 2015
6. Brzezińska-Wcisło L., Lis-Święty A., Wcisło-Dziadecka D., Rogala-Poborska I., Trzmiel D., Wrodzone i nabyte zmiany struktury włosów: Postępy Dermatologiii Alergologii, 2007
TRZEBA się z tym pogodzić niestety, że każdego może dopaść nadmierne wypadanie włosów. Dobrze, że są przeróżne sposoby na złagodzenie tego procesu.
Ten bioferment z bambusa to już kiedyś o nim czytałam i szukałam dobrego produktu na wypadanie włosów własnie z tym składnikiem hehe i znalazłam . Czas kupić delpos 🙂
PS: znalazłam kilka takich produktów ale zza granicy (USA) więc odpada.