Czy łuszczyca jest zaraźliwa? Pogląd, jakoby łuszczyca była zaraźliwa, pokutuje w społeczeństwie nie od dziś. Korzeniami sięga aż do starożytności, kiedy to jednym mianem określano łuszczycę i, jak obecnie wiemy, niemające z nią nic wspólnego choroby – w tym silnie zakaźny trąd. Wiele wieków musiało upłynąć, zanim to się zmieniło i łuszczyca została wyodrębniona jako osobna jednostka chorobowa. Dzisiaj świadomość społeczna na temat tej choroby jest na tyle wysoka, że bez wątpienia większość osób zapytanych o to, czy łuszczyca jest zaraźliwa, odpowiedziałaby przecząco.
Czy łuszczyca jest zaraźliwa? Badania nie pozostawiają wątpliwości
Dzisiaj możemy z całą pewnością stwierdzić, czy łuszczyca jest zaraźliwa. Wystarczających dowodów dostarczyły liczne badania naukowe. Nie wykryto żadnego czynnika zakaźnego, który odpowiadałby za wywołanie objawów łuszczycy. Od lat 70. ubiegłego wieku wiadomo natomiast, że jest to choroba autoimmunologiczna o złożonym podłożu. Sporą rolę w jej powstawaniu odgrywają geny, jak również różne czynniki wyzwalające, związane ze stylem życia – na przykład stres, nadwaga, palenie papierosów.
Łuszczycą nie da się więc zarazić od drugiej osoby, mimo to chorzy wciąż bywają ofiarami stygmatyzacji. Wynika to ze spotykanej jeszcze w społeczeństwie ignorancji na temat objawów łuszczycy – która jest wszak jedną z najczęściej występujących chorób dermatologicznych. Według danych z roku 2020, w Polsce choruje na nią prawie milion osób.
Sprawdź też: Łuszczyca głowy – jak wygląda?
Objawy kliniczne łuszczycy | |
Główne objawy |
|
Objawy, które mogą występować dodatkowo |
|
Typowa lokalizacja zmian |
|
PSORISEL
ODŻYWCZY ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW NA ŁUSZCZYCĘKUP TERAZ
Objawy łuszczycy przez niewprawne oko mogą zostać pomylone na przykład z symptomami grzybicy, która należy do chorób zakaźnych. Łuszczyca nie jest natomiast zaraźliwa, a występujące w niej zmiany skórne są rezultatem zaburzonej pracy układu odpornościowego. Z niewyjaśnionych przyczyn powoduje on skrócenie procesu dojrzewania i obumierania komórek skóry do 4 dni, podczas gdy w zdrowej skórze proces ten trwa 28 dni. Na skutek tego dochodzi do kumulowania się zrogowaciałych warstw naskórka.
Czy łuszczyca jest dziedziczna?
Czy łuszczyca jest dziedziczna? W około 30% przypadków tak. Badania potwierdzają, iż jeśli oboje rodziców jest chorych na łuszczycę, to ryzyko zachorowania dziecka na tę chorobę wynosi około 50%. Jeśli zaś tylko jeden rodzic jest chory, to ryzyko przekazania choroby dziecku wynosi około 16%.
Niekoniecznie jednak łuszczycę musimy odziedziczyć. W tak zwanej łuszczycy dorosłych nie obserwuje się występowania tej choroby w rodzinie. Warto pamiętać, że łuszczyca ma złożone, wieloczynnikowe podłoże. Jej przyczynami, oprócz predyspozycji genetycznych, mogą być różne wyzwalacze środowiskowe. Aby doszło do zachorowania, musi zadziałać czynnik taki, jak silny stres, infekcja bakteryjna lub wirusowa. Zwiększone ryzyko łuszczycy związane jest także z braniem używek: paleniem papierosów oraz piciem alkoholu. Podobnie działa niezdrowa dieta i wynikająca z niej otyłość, która wzmaga prawdopodobieństwo zachorowania.
Czy łuszczyca jest uleczalna?
Szukając odpowiedzi na pytanie, czy łuszczyca jest uleczalna, można spotkać się z różnymi opiniami. Niestety, według aktualnej wiedzy medycznej, łuszczycy nie da się całkowicie wyleczyć. Jest to choroba przewlekła, która trwa przez całe życie. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że w jej przebiegu zdarzają się okresy wyciszenia objawów. Jest więc o co walczyć. Jeśli choroba jest dobrze leczona, a leczenie wspomagane na wszelkie możliwe sposoby, można uzyskać i długo utrzymać remisję.
Co oprócz pozostawania pod opieką lekarza i stosowania się do jego zaleceń można jeszcze zrobić?
- Bardzo ważne jest, aby osoby, które chorują na łuszczycę unikały stresu, palenia papierosów oraz picia alkoholu, ponieważ to zaognia zmiany skórne.
- Duży wpływ na stan skóry może mieć dieta. Niektórzy po wyeliminowaniu pewnych pokarmów zauważają poprawę.
- Wielu chorym pomagają lecznicze kąpiele – np. siarczkowe lub w soli z Morza Martwego – jak również specjalistyczne dermokosmetyki, dedykowane problemowi.
Osobom, które zmagają się z łuszczycą skóry głowy, w odzyskaniu komfortu mogą pomóc dermokosmetyki Psorisel. Są to szampon, płyn oraz emulsja, oparte w dużym stopniu na składnikach pochodzenia naturalnego. Znajdziemy w nich między innymi takie komponenty, jak olej rycynowy, dziegieć brzozowy, olej z czarnuszki i mocznik, które ułatwiają oczyszczanie owłosionej skóry głowy z łusek, zmiękczają ją i nawilżają.
PSORISEL
ODŻYWCZY ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW NA ŁUSZCZYCĘKUP TERAZ
Podsumowanie
Czy łuszczyca jest zaraźliwa? Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, gdyż nie wywołują jej czynniki zakaźne, jak chociażby wirusy. Nie jesteśmy więc w stanie zarazić się nią od drugiej osoby. Chorobę tę zwykle się dziedziczy, chociaż może pojawić się też w późniejszym wieku, jako efekt oddziaływania różnych czynników. Czy łuszczyca jest uleczalna? Niestety nie. Mimo tego, że łuszczycy nie da się wyleczyć, istnieje nadzieja, że nie będzie ona dla nas aż tak bardzo uciążliwa. Dlatego ważne jest, aby korzystać z dostępnych metod leczenia i stosować metody wspomagające terapię – jak dieta, kąpiele, odpowiednie dermokosmetyki.
Bibliografia
1. Tittenbrun K., Łuszczyca – poradnik pacjenta, 2018
2. Jones S.N., Pozbądź się chorób skóry, 2017
3. Błaszczyk H., Zalewska-Janowska A., Łuszczyca. Choroby skóry, 2009
4. Nestle F.O., Kaplan D.H., Barker J., Psoriasis, 2009
5. Limaye K., Psoriasis: an overview and update, 2015