Dieta na cellulit może pomóc w uporaniu się ze spędzającą sen z powiek pomarańczową skórką. Często to właśnie nieodpowiednie odżywianie prowadzi do pojawienia się tego defektu. Najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze. Jaka dieta na cellulit pozwoli uzyskać dobre efekty?
Dieta na cellulit – główne założenia
Celem diety na cellulit jest pobudzenie przemiany materii oraz oczyszczenie ciała z toksyn. Czasami także zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej, jednak nie zawsze jest to konieczne. Szczupłe osoby, które zmagają się z cellulitem wodnym, nie muszą ograniczać dziennej dawki kalorii, powinny natomiast skupić się na jakości spożywanych produktów. Za to osoby z nadwagą lub z prawidłową masą ciała, ale jednoczesnym nadmiarem tkanki tłuszczowej powinny wziąć pod uwagę to, że bez spalenia zbędnego tłuszczu zwalczyć cellulit będzie jeszcze trudniej. Powinny więc wprowadzić niewielki deficyt kaloryczny i zwiększyć podaż białka w diecie.
Dieta przeciw cellulitowi – co jeść?
Dieta na cellulit powinna przede wszystkim spełniać zasady zdrowego odżywiania. Muszą być w niej zachowane odpowiednie proporcje między spożyciem tłuszczów, węglowodanów oraz białek.
Zobacz jak rozpoznać stopnie cellulitu
Zbilansowana dieta powinna dostarczać mniej więcej:
- 15% białka,
- 35% tłuszczów,
- 55% węglowodanów.
Przykładowe źródła tych makroskładników znajdziesz w poniższej tabeli.
Białka | Tłuszcze | Węglowodany |
|
|
|
Komponując posiłki, należy dbać również o równowagę kwasowo-zasadową. Produkty zasadotwórcze, jak warzywa i owoce, powinny przeważać nad produktami zakwaszającymi – mięsem, rybami czy jajkami. Do każdego posiłku warto dodawać zielone warzywa liściaste, jak sałatę, szpinak, natkę pietruszki, szczypiorek. W ten sposób wesprzemy proces oczyszczania i odkwaszania organizmu.
Dieta na cellulit – czego unikać?
Dobra dieta na cellulit wiąże się niestety z pewnymi wyrzeczeniami. Należy z niej wykluczyć albo przynajmniej bardzo mocno ograniczyć spożywanie produktów, które sprzyjają powstawaniu cellulitu.
Na tej liście znajdują się:
- produkty wysokoprzetworzone,
- napoje słodzone,
- tłuste i smażone potrawy,
- słodycze,
- fast foody.
Są to produkty pełne cukru, soli, toksyn i dostarczają pustych kalorii. Powodują powiększanie się komórek tłuszczowych oraz zatrzymują wodę w organizmie. Jeśli nie wyeliminujemy ich z naszej diety lub nie ograniczymy ich spożywania do kilku razy w miesiącu, redukcja cellulitu może nam się nie udać.
Dieta na cellulit – jadłospis. Przykładowa rozpiska posiłków
Jak komponować posiłki w diecie przeciwko cellulitowi? Należy zacząć od ustalenia swojego zapotrzebowania kalorycznego i rozdzielić je na liczbę posiłków. My rekomendujemy trzy posiłki dziennie, ale można tę liczbę zwiększyć do 4-5, wedle indywidualnych upodobań. Pamiętajmy też, że najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, powinno więc ono dostarczać nam nieco więcej kalorii w porównaniu do kolejnych posiłków. Pomoże nam to lepiej kontrolować apetyt w ciągu dnia. Ważnie jest również to, aby posiłki były spożywane w równych odstępach czasowych.
Poniżej podajemy przykładowy jadłospis:
Śniadanie:
- 1 bułka grahamka
- 2 plasterki szynki drobiowej
- 2 liście sałaty
- 2 łyżeczki masła
- 1 pomidor
- pół kostki chudego wymieszanego ze świeżymi ziołami
- 2 kiwi
Obiad:
- 100 g łososia
- 4 małe ziemniaki
- 300 g sałatki warzywnej (ogórek, natka pietruszki, papryka, ser feta chudy, oliwa z oliwek, sól, pieprz)
Kolacja:
- 2 kromki chleba razowego
- 2 jajka M
- 1 łyżka posiekanego szczypiorku
- 1/2 papryki czerwonej
Podane ilości produktów są tylko orientacyjne. Każdy ma inne zapotrzebowanie kaloryczne, więc nie należy się ściśle trzymać powyższej rozpiski, lecz dopasować ją do swoich potrzeb. Pamiętajmy też, że nasza dieta powinna być urozmaicona. Nie jedzmy codziennie tych samych potraw, gdyż w ten sposób możemy doprowadzić do różnych niedoborów.
Picie wody a cellulit – co warto wiedzieć?
Picie wody a cellulit to często poruszany temat, ponieważ woda uchodzi za lekarstwo na pomarańczową skórkę. Dzięki piciu wody w odpowiedniej ilości nie dopuszczamy do zatrzymywania wody w tkance podskórnej i tworzenia się obrzęków. Usprawniamy też procesy oczyszczania i odkwaszania organizmu. Warto wybierać wodę niegazowaną o niskim składzie mineralnym oraz tzw. wodę alkaliczną. Najlepsza woda do walki z cellulitem to woda o pH większym niż 8,0. Dobrze nawadniają również soki ze świeżo wyciśniętych warzyw oraz owoce takie, jak arbuzy, melony, grejpfruty i pomarańcze. Możemy też pić różne oczyszczające herbaty ziołowe, np. pokrzywę, a także zieloną herbatę, która przyspiesza przemianę materii, pomaga regulować poziom glukozy oraz zmniejsza odkładanie tłuszczów.
Niestety, mimo wszystko picie samej wody bez zdrowej diety oraz unikania używek nie wystarczy, aby zwalczyć cellulit.
Dieta Dukana a cellulit – czy warto spróbować?
Czy dieta Dukana na cellulit będzie dobrym pomysłem? Przyjrzyjmy się najpierw jej zaletom. Faktycznie dieta ta pozwala szybko schudnąć i zaopatruje w organizm w białko – a tego składnika często brakuje w diecie kobiet. Jak wiadomo, białko przeciwdziała obrzękom oraz nasila spalanie tkanki tłuszczowej. Co więcej, jak przekonuje twórca diety, dr Pierre Dukan, dzięki rekomendowanemu przez niego sposobowi odżywiania możliwe jest spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej z tych partii, z których zazwyczaj trudno jest ją usunąć. Można więc przypuszczać, że dla kobiet o sylwetce w typie gruszki byłaby to idealna dieta na cellulit na udach i pośladkach.
Z drugiej strony, wielu specjalistów wypowiada się negatywnie na temat diety Dukana i wskazuje na zagrożenia z nią związane. Najczęściej wspomina się o możliwym uszkodzeniu nerek, spowodowanym ich silnym obciążeniem. Kolejną wadą jest także szybkie tempo utraty masy ciała.
Dieta pozwala zrzucić nawet do 2-3 kilogramów tygodniowo, tymczasem zdrowe tempo odchudzania wynosi 0,5-1 kg tygodniowo. Po każdej gwałtownej utracie kilogramów może pozostać nadmiar luźnej skóry, którą trudno potem ujędrnić. Wreszcie, restrykcyjna, monotonna dieta, która niekoniecznie jest smaczna, może spowodować pogorszenie samopoczucia. Czy warto podjąć to ryzyko – należy ocenić samodzielnie. Pamiętając, że istnieje wiele nie mniej skutecznych, a na pewno zdrowszych alternatyw dla diety Dukana.
Cellulit – dieta jako jeden z elementów walki
Dieta na cellulit może nie wystarczyć. Co jeszcze możemy zrobić, aby pozbyć się tej przypadłości? Koniecznie należy zadbać o regularne ćwiczenia, gdyż siedzący tryb życia źle wpływa na kondycję skóry. Poza tym warto używać kremów antycellulitowych. Kremy działają od zewnątrz, poprawiając mikrokrążenie i ujędrniając skórę. Dzięki nim szybciej zauważymy pozytywne efekty, a nasza skóra nie straci na sprężystości w trakcie odchudzania.
Wybór kremu na cellulit nie powinien być przypadkowy. Warto poznać składniki aktywne, które mogą pomóc. Najlepiej działają kremy oparte na naturalnych składnikach aktywnych – tu jako przykłady można wymienić:
- Vialise – zawiera ekstrakt z bluszczu, wyciąg z alg i kofeinę. Dobrze ujędrnia, przyśpiesza spalanie tłuszczu i poprawia przepływ krwi oraz limfy,
- Vialise Lifting Effects – w składzie ma ekstrakty z bylicy bożego drzewka, guarany i lawendy wąskolistnej. To krem o właściwościach detoksykujących i liftingujących, skutecznie pomaga rozbić nagromadzone złogi tłuszczowe oraz pobudza mikrokrążenie,
- Sinial – znajdziemy w nim ekstrakty z kasztanowca, ruszczyka oraz kwas askorbinowy. Doskonały na cellulit wodny, reguluje przepływ krwi oraz limfy, zwalczając obrzęki. Jednocześnie poprawia tempo metabolizmu w komórkach tłuszczowych,
- Onshea – opiera się na działaniu ekstraktów z arniki, miłorzębu japońskiego i zielonej herbaty. Wszechstronnie pielęgnuje skórę, a przy tym skutecznie eliminuje cellulit.
- Nolicell – moc oleju z alg fucus, ekstraktów z zielonej kawy i zielonej herbaty to przepis na udaną redukcję cellulitu. Krem posiada kompleksowe działanie i oprócz zwalczania pomarańczowej skórki dobrze nawilża i ujędrnia.
Podsumowanie
Dieta na cellulit nie musi być wcale niesmaczna i mało urozmaicona. Do przygotowywania posiłków możemy używać naprawdę wielu produktów. Czasami trzeba będzie jednak zdobyć się na pewne wyrzeczenia, gdyż nie zdołamy pozbyć się cellulitu, jedząc fast foody i słodycze. Ponieważ powstawanie cellulitu jest wieloczynnikowe, musimy zadbać także o codzienną dawkę ruchu i pielęgnację kremem antycellulitowym. I chociaż walka z cellulitem może być niekiedy trudna, to nie zapominajmy, że wszystko to robimy dla nas samych, dla naszego dobrego samopoczucia, zdrowia oraz atrakcyjniejszego ciała.
Bibliografia
1. Ewa Kosowicz, Dieta antycellulitowa, 2015
2. Zdziebko-Zięba M., Skuteczna walka z cellulitem, 2008
3. Karen Fischer, Younger Skin in 28 Days: The Fast-track Diet for Beautiful Skin and a Cellulite-proof Body, 2013
4. Casademunt J., Naturalne sposoby zwalczania cellulitu, 2007
5. Bojarowicz H, Rucińska M, Krysiński J: Kosmetyki redukujące cellulit, 2016