Zabiegi na blizny – co wybrać?

Zabiegi na blizny są najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się tych niechcianych zmian skórnych. Możemy w tym celu stosować maści, kremy, żele albo inne domowe sposoby, jednak nie dadzą nam one aż tak dobrych efektów – zwłaszcza w przypadku dużych i starych blizn. Jeżeli więc zależy nam na znacznym zredukowaniu blizny, powinniśmy zdecydować się na zabiegi. Takich skutecznych propozycji jest co najmniej kilka, warto zatem wziąć ten temat pod lupę.

Jaki zabieg na bliznyJaki zabieg na blizny?

Zabiegi na blizny to cały wachlarz nieinwazyjnych i nowoczesnych rozwiązań. Do wyboru jest wiele metod, które można dobrać do indywidualnych potrzeb. Przedstawiamy najbardziej uniwersalne z propozycji, które sprawdzą się równie dobrze na blizny powstałe z różnych przyczyn – będące konsekwencją trądziku, oparzenia, zabiegu chirurgicznego i inne.

Laser na blizny – jak działa?

Laser na blizny jest zabiegiem polecanym przez specjalistów. Laser jest w stanie intensywnie pobudzić skórę do odnowy oraz uruchomić procesy, dzięki którym dochodzi do przebudowania blizny i jej zmniejszenia. Jeśli chodzi o blizny zanikowe, jakie występują np. po przebytym trądziku czy ospie, laser pozwala na ich wypełnienie, ponieważ wzmaga syntezę nowego kolagenu. Laser na blizny przerosłe działa w taki sposób, że odparowuje warstwy tkanki, dzięki czemu blizna obniża się do poziomu skóry. Jakie lasery są stosowane do walki z bliznami?

  • Laser frakcyjny na blizny Palomar Emerge – wysyła mikrowiązki, które wnikają na głębokość powyżej 1,5 mm i w kontrolowany sposób uszkadzają wybrane obszary skóry. Na skutek tego zostają uruchomione procesy gojenia, które prowadzą do zastąpienia nieprawidłowych włókien kolagenowych nowymi.
  • Laser CO2 na blizny – również jest laserem frakcyjnym. Laser CO2 SmartXide został dodatkowo wyposażony w fale radiowe. Dzięki takiemu połączeniu, pozwala uzyskać rewelacyjne efekty przy jednoczesnym obniżeniu mocy lasera. Powoduje wyrównanie struktury skóry w obrębie blizny, stymulując powstawanie nowych włókien kolagenowych.

inne zabiegi na bliznyInne zabiegi na blizny

Laserowe zabiegi na blizny nie są jedynym rozwiązaniem. Gabinety kosmetyczne oferują również takie zabiegi, jak:

  • peelingi chemiczne – są wykonywane przy użyciu specjalnych kwasów, które złuszczają zewnętrzną warstwę naskórka oraz działają na skórę właściwą, pobudzając regenerację tkanek. Efektem jest przebudowa włókien kolagenowych i elastynowych, dzięki czemu skóra zostaje wygładzona,
  • mezoterapia – polega na wstrzyknięciu w bliznę koktajlu odżywczego, który pobudza wytwarzanie kolagenu. Zabieg umożliwia wypełnienie ubytku tkanki przy bliznach zanikowych,
  • mikronakłuwanie (Dermapen, Mezopen) – jest to zabieg z wykorzystaniem technologii pulsujących igieł. Wykonywane są liczne, maleńkie nakłucia, które pobudzają skórę do regeneracji. Nakłucia tworzą mikrokanaliki, za pomocą których wprowadzane są składniki aktywne do skóry. Mają one pomóc w regenerowaniu się skóry i odżywić ją. W konsekwencji blizny zostają zredukowane.
  • Surgen – podczas tego zabiegu wykorzystywana jest technologia hybrydowa – będąca połączeniem fali radiowej i prądu galwanicznego. Skóra stymulowana jest do wzmożenia produkcji kolagenu elastyny i kwasu hialuronowego, co pozwala zmniejszyć blizny,
  • mikrodermabrazja – polega na mechanicznym ścieraniu zewnętrznych warstw naskórka przy pomocy diamentowej głowicy. Dzięki temu blizna wyrównuje się bardziej z powierzchnią skóry.

Co jest lepsze na blizny potradzikowe – peeling czy laser?

Na tego rodzaju blizny można polecić zarówno jeden, jak i drugi zabieg. Peeling chemiczny lepiej spisuje się jednak przy płytkich bliznach potrądzikowych, zaś laser sprawdza się nawet w przypadku głębszych blizn. Można również zastosować terapię łączoną z wykorzystaniem obu tych metod.

A jaki laser na blizny potrądzikowe będzie najlepszy? Najczęściej polecany jest laser frakcyjny, który powoduje precyzyjne odparowanie zmian skórnych. Dzięki uruchomieniu procesów regeneracji, pomaga uporać się z nierównościami skóry.

Jaką skutecznością odznaczają się zabiegi na blizny?

Oczywiste jest, że zabiegi na blizny nie posiadają stuprocentowej skuteczności. Mogą jednak sprawić, że blizny będą wyglądały estetycznej lub też ich widoczność zostanie ograniczona do minimum. Nie będą się już rzucały w oczy.

Ile zabiegów na blizny należy wykonać?

Wszystko zależy od rodzaju zabiegu, od wielkości i rodzaju blizny oraz od predyspozycji naszej skóry. Zabiegi na blizny z reguły muszą być wykonywane w seriach obejmujących co najmniej kilka podejść. Powtarzane są w określonych odstępach czasu, aż zapewnią satysfakcjonujący efekt.

Komu są wskazane zabiegi na blizny, a kto nie powinien z nich korzystać?

Zabieg na blizny wskazany jest wszystkim osobom, dla których blizny stanowią dyskomfort. Istnieją jednak konkretne przeciwwskazania, które należy wykluczyć przed poddaniem się danej procedurze. Przykładowo nie wykonuje się zabiegów laserowych u osób, które są w trakcie terapii retinoidami lub sterydami, cierpią na nowotwory lub infekcje skóry, lub ich skóra jest świeżo opalona. Z zabiegów nie mogą też skorzystać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Podsumowanie

Zabiegi na blizny to skuteczne i nieinwazyjne metody, które pozwalają zapomnieć o śladach po zranieniach, operacjach czy trądziku. Można nimi zlikwidować zarówno blizny zanikowe, jak i blizny przerosłe. Aby blizny stały się niewidoczne, trzeba dobrać odpowiedni zabieg oraz powtarzać go tyle razy, ile jest to zalecane przez specjalistę.


Bibliografia

1. Musto T.A., Scars and keloids, 2004
2. Goldman M.P., Fitzpatrick R.E., Laser Treatment of Scars, 1995
3. Nouri K., Vidulich K., Rivas M.P., Lasers for scars: a review, 2006
4. Jacob C.I., Dover J.S., Kaminer M.S., Acne scarring: a classification system and review of treatment options. 2001
5. Fife D., and Zachary Ch.B., Combining Techniques for Treating Acne Scars, 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *