Przy chorobie, jaką jest łuszczyca, leczenie domowe stanowi ważny element uzupełniający terapię. Wiadomo bowiem, że prowadzony przez chorego tryb życia nie pozostaje obojętny dla jego organizmu. Jakie domowe sposoby warto zatem wypróbować, aby złagodzić przebieg łuszczycy?
Łuszczyca – leczenie domowe dietą
Ze względu na złożoność problemu, jaki stanowi łuszczyca, leczenie domowe dietą zazwyczaj samo w sobie nie wystarcza. Może mieć jednak znaczny wpływ na ograniczenie występowania i nasilania się zmian chorobowych. Ważne jest zarówno wprowadzenie określonych produktów do swojej diety, jak i eliminacja żywności, która wzmaga stan zapalny i obciąża wątrobę. Przykłady znajdziesz w poniższej tabeli.
Łuszczyca – co warto jeść? | Czego należy unikać? |
|
|
PSORISEL
ODŻYWCZY ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW NA ŁUSZCZYCĘKUP TERAZ
Łuszczyca – leczenie domowe to również rezygnacja z używek
Nie ulega wątpliwości, że używki nasilają przebieg wielu chorób, nie tylko takich jak łuszczyca – leczenie domowe oznacza więc też konieczność odstawienia alkoholu i papierosów. Jak wskazują badania, palenie papierosów i picie alkoholu nie tylko zwiększa ryzyko zachorowania na łuszczycę, ale też utrudnia leczenie jej objawów. Warto uporać się z tymi nałogami i zastąpić je zdrowszymi metodami radzenia sobie ze stresem.
Łuszczyca głowy – domowe sposoby, które przyniosą ulgę
W przypadku gdy dotknęła nas łuszczyca głowy, domowe sposoby mogą efektywnie wspomóc leczenie. Możemy wypróbować różne specyfiki, na przykład:
- sól z Morza Martwego – obfituje ona w cenne składniki mineralne oraz pierwiastki śladowe, m.in. związki chloru, magnezu, bromu i wapnia, sole potasowe i sodowe. Zmiękcza i uelastycznia szorstki naskórek, łagodzi swędzenie, zmniejsza stan zapalny. Można z niej przygotować płukankę do skóry głowy, poprzez rozpuszczenie niewielkiej ilości soli w ciepłej wodzie. Taką płukanką polewamy skórę głowy po umyciu włosów,
- ocet jabłkowy – dezynfekuje skórę głowy i likwiduje jej swędzenie. Należy go stosować tylko w przypadku, gdy skóra głowy jest wolna od ran. Trzeba go zawsze rozcieńczyć w wodzie w proporcji 1:3, a następnie nanieść na skórę głowy, pozostawić na maksymalnie 30 minut i spłukać,
- aloes – żel aloesowy ma właściwości przeciwzapalne, kojące i nawilżające. Wsmarowany w podrażnioną skórę głowy, złagodzi jej dyskomfort i przyśpieszy gojenie. Ponadto zmniejszy uciążliwe swędzenie,
- płatki owsiane – można z nich przygotować nawilżająco-łagodzącą maseczkę, która zredukuje świąd i pieczenie. Wystarczy namoczyć płatki owsiane w wodzie, w proporcji 2:1. Płatki warto zmielić przed użyciem,
- drożdże – posłużą do wykonania maski, która złagodzi objawy łuszczycy. Pół paczki drożdży należy zmieszać z sokiem wyciśniętym z cytryny i olejem, np. oliwą z oliwek, olejem lnianym, olejem rycynowym. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji maskę należy zaaplikować na skórę głowy na ok. 30 minut. Warto przykryć głowę czepkiem kąpielowym, aby zapobiec wysychaniu maski.
Łuszczyca skóry głowy – domowe sposoby: odpowiednia pielęgnacja
Jeśli naszym problemem jest łuszczyca skóry głowy, domowe sposoby, którymi powinniśmy się zainteresować, odnoszą się także do odpowiedniej pielęgnacji skóry. Wybierane przez nas kosmetyki powinny być delikatne w działaniu. Oprócz szamponów należy stosować również emolienty, czyli preparaty odbudowujące warstwę lipidową skóry, chroniące ją przed przesuszeniem. Warto aby były to dermokosmetyki dedykowane łuszczycy, które zawierają specjalnie dobrane pod jej kątem składniki aktywne, np. Psorisel.
Psorisel to zestaw na łuszczycę głowy, obejmujący szampon z dziegciem brzozowym, emulsję zawierającą mocznik oraz płyn z kwasem salicylowym. Są to dermokosmetyki oparte na komponentach pochodzenia naturalnego, które zmiękczają i nawilżają, a następnie usuwają martwy naskórek i pomagają opanować jego narastanie. Mają też działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz zapobiegające swędzeniu.
Dzięki zastosowaniu specjalistycznej pielęgnacji, jaką zapewniają dobre dermokosmetyki, łatwiej i szybciej można poprawić stan skóry. Dermokosmetyki powinny być używane jako środki pomocnicze, uzupełniające działanie leków.
Łuszczyca głowy – leczenie domowe ziołami
W przypadku choroby, jaką jest łuszczyca głowy, leczenie ziołami ma długą tradycję. Zioła można stosować na dwa sposoby: wewnętrznie, aby wspomóc usuwanie toksyn z organizmu, oraz zewnętrznie, bezpośrednio na zmiany skórne.
Jakie zioła warto pić przy łuszczycy? Właściwości przyśpieszające eliminację toksyn posiadają: skrzyp polny, pokrzywa, uczep trójlistkowy, czystek. Warto sięgnąć również po zioła usprawniające pracę wątroby, np. ostropest plamisty, korzeń mniszka lekarskiego, karczoch, piołun. Najlepsze efekty dadzą zioła pite w mieszankach, ponieważ ich działanie wzmacnia się wzajemnie.
Zewnętrznie zioła można stosować do przemywania ran. Można też przygotowywać z nich płukanki na łuszczycę skóry głowy, np. z pokrzywy, liścia brzozy, albo maceraty olejowe, np. z uczepu.
Inne domowe sposoby na łuszczycę głowy
Co jest jeszcze ważne, jeśli chcemy złagodzić przebieg łuszczycy? Ograniczenie stresu – jeśli nie możemy uniknąć stresujących sytuacji, dobrze jest nauczyć się technik, które pomogą sobie z nimi lepiej poradzić. Należy też prowadzić zdrowy tryb życia, dbać o odpoczynek i odpowiednią ilość snu. Wprowadzenie zmian w tych obszarach poprawi stan całego organizmu, co przyczyni się również do złagodzenia objawów chorobowych.
Podsumowanie
Jeśli chodzi o chorobę, jaką jest łuszczyca, leczenie domowe polega na zmianie stylu życia oraz podjęciu konkretnych działań w celu złagodzenia przebiegu dolegliwości. Stosowanie różnych naturalnych środków, na przykład ziół, może przynieść ulgę i sprawić, że objawy nie będą się nasilać. Dobrym rozwiązaniem są też dermokosmetyki dedykowane łuszczycy, z aktywnymi składnikami pochodzenia naturalnego, które natłuszczają i łagodzą zmiany skórne. Dbając przy tym o właściwą dietę i wypoczynek, unikając używek i ograniczając stres, możemy być pewni, że objawy łuszczycy nie będą już tak uciążliwe.
PSORISEL
ODŻYWCZY ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW NA ŁUSZCZYCĘKUP TERAZ
Bibliografia:
1. Błaszczyk H., Zalewska-Janowska A., Łuszczyca. Choroby skóry, 2009
2. Cichocka A., Dieta wspomagająca leczenie łuszczycy, 2015
3. Herron M.D., Hinckley M., Hoffman M.S., Papenfuss J., Hansen C.B., Callis K.P., Impact of obesity and smoking on psoriasis presentation and management, 2005
4. Śpila B., Jazienicka I., Pucuła J., Analiza czynników psychogennych u chorych na schorzenia skóry, 2004
5. Nowicki R., Szczerkowska-Dobosz A., ABC łuszczycy. Łuszczyca w pytaniach i odpowiedziach, 2016