Witaminy na paznokcie – sprawdź, które stosować!

Witaminy na paznokcie są niezbędne, aby nasze paznokcie wyglądały zdrowo i były odporne na uszkodzenia. Niestety styl życia i źle zbilansowana dieta mogą prowadzić do niedoborów podstawowych składników odżywczych, których w dodatku nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Na skutek tego paznokcie stają się słabe i zaczynają się łamać. Co powinniśmy wtedy zrobić? Jakich witamin może nam brakować?

Witaminy na paznokcie sprawdź które stosowaćJaka witamina na paznokcie będzie najlepsza?

Najbardziej niezbędne witaminy na paznokcie, które trzeba sobie zapewnić na co dzień, to witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B. Ich niedobory będą powodowały spowolnienie wzrostu paznokci, łamliwość płytek oraz pojawianie się na nich białych plam czy różnych wyżłobień. W tabeli przedstawiliśmy najważniejsze funkcje tych witamin.

Witamina A
 • Pobudza procesy regeneracji i wzrostu komórek, przez co w znacznym stopniu przyczynia się do wzmożonej odbudowy zdrowego paznokcia.
 • Dba o prawidłowe nawilżenie skóry – także skórek wokół paznokci.Sprawia, że paznokcie są gładkie i zapobiega ich łamaniu.
Witamina C
 • Zmniejsza stany zapalne i działa antybakteryjnie.
 • Chroni komórki przed negatywnym wpływem wolnych rodników.
 • Ułatwia przyswajanie żelaza, które również jest bardzo ważne dla zdrowia paznokci.
Witamina E
 • Poprawia ukrwienie, dzięki czemu komórki stają się lepiej odżywione.
 • Pobudza odnowę lipidów międzykomórkowych, wzmacniając i uelastyczniając paznokcie.
Witaminy z grupy B
 • Odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie skóry i jej wytworów.
 • Stymulują wytwarzanie keratyny, z której są budowane paznokcie.
 • Przeciwdziałają zniekształceniom oraz nadmiernej łamliwości paznokci.

Nie tylko witaminy na paznokcie – co jeszcze jest potrzebne?

Witaminy na paznokcie są niezbędne, jednak nie tylko one mają wpływ na stan płytek. Równie ważne będą minerały i aminokwasy, bez których prawidłowe funkcjonowanie organizmu nie jest możliwe.

Dla paznokci najistotniejsze są takie minerały, jak:

 • cynk – to właśnie jego niedobory najczęściej powodują pojawienie się białych plam na paznokciach oraz łamanie się i wolny wzrost płytek. Cynk uczestniczy w syntezie i przemianie białek w organizmie oraz procesach podziału komórek. Pomaga też przyswajać witaminę A,
 • wapń – na paznokcie działa podobnie jak na kości: sprawia, że są mocne, twarde i się nie łamią,
 • żelazo – wchodzi w skład enzymów biorących udział w procesach magazynowania i przetwarzania energii. Jego niedobór osłabia paznokcie i prowadzi do ich łamliwości,
 • krzem – odgrywa ważną rolę w procesie tworzenia keratyny, głównego składnika paznokci. Nadaje paznokciom wytrzymałość i połysk,
 • magnez – należy do składników budulcowych paznokci. Uczestniczy również w przemianach białek i dostarczaniu energii komórkom,
 • siarka – pierwiastek ten jest ważnym składnikiem keratyny. Powoduje, że paznokcie są wytrzymałe i elastyczne.

Na kondycję paznokci wpływają także aminokwasy. Dlatego w składzie suplementów diety na paznokcie bardzo często można znaleźć:

 • cysteinę – to aminokwas siarkowy. Stanowi budulec keratyny. Bierze udział w syntezie glutationu – ważnego przeciwutleniacza, odpowiedzialnego też za oczyszczanie organizmu z toksyn,
 • metioninę – również jest aminokwasem zawierającym siarkę. Podobnie jak cysteina, służy do budowania keratyny.

Witaminy na paznokcie – jak je dostarczyć?

Najlepszym sposobem na dostarczenie witamin jest oczywiście zbilansowana dieta. Witaminy, jak również minerały i aminokwasy znajdziemy w pokarmach takich, jak mięso, nabiał, jaja, orzechy, warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste. Im bardziej urozmaicona dieta, bogata w produkty gęste odżywczo, tym mniejsze ryzyko, że wystąpią niedobory składników odżywczych.

Witaminy na paznokcie znajdziemy również w suplementach diety, najczęściej w zestawieniu z odpowiednimi minerałami i aminokwasami. Chociaż nie zastąpią zdrowej diety, mogą być jej wartościowym uzupełnieniem. Możemy się nimi wspomóc, gdy czujemy, że dostarczanie witamin wraz z pokarmem nie jest dla nas wystarczające. Suplementacja, która przyniesie efekty, powinna trwać nie krócej niż 3 miesiące. Niestety nie ma szybszego sposobu, który natychmiast poprawi kondycję naszych paznokci – zarówno na rezultaty diety, jak i suplementacji musimy po prostu poczekać.

Ciekawą, naturalną alternatywą dla syntetycznych suplementów są napary ziołowe. Niektóre gatunki ziół stanowią dobre źródło witamin i aminokwasów. Na przykład pokrzywa słynie z tego, że jest bogata w żelazo, skrzyp dostarcza krzemu a kozieradka zawiera cynk, wapń, magnez i witaminy z grupy B. Warto szczególnie pić mieszanki ziołowe, gdyż ich składniki działają synergicznie.

Komu może brakować witamin?

Na niedobory witamin są narażone przede wszystkim osoby, które nie odżywiają się zdrowo, czyli opierają swoją dietę na produktach wysokoprzetworzonych, jedzą dużo słodyczy i fast foodów oraz nie spożywają warzyw i owoców. Jak również mają nałogi (nadużywają alkoholu, palą papierosów), intensywnie trenują fizycznie lub chorują na niektóre choroby upośledzające wchłanianie witamin. Prawdopodobnie słabe, łamliwe paznokcie nie będą wówczas jedynym symptomem.

Podsumowanie

Osoby zastanawiające się, w jaki sposób skutecznie wzmocnić swoje paznokcie, z całą pewnością powinny sięgnąć po witaminy. Naturalne źródła będą najskuteczniejsze, jednak wymaga to dokonania zmian w nawykach dietetycznych. W przypadku gdy, dostarczanie witamin z pokarmem nie wystarcza, można wspomóc się suplementami. To, jaka witamina na paznokcie będzie najlepsza, zależy od naszych niedoborów. Warto przeanalizować swoją dietę, a w razie potrzeby wykonać badania na zawartość witamin.


Bibliografia:

1. Piccardi N., Manissier P., Nutrition and nutritional supplementation Impact on skin health and beauty, 2009
2. Jiaravuthisan M.M., Sasseville D., Vender R.B., Murphy F., Muhnn C.Y., Psoriasis of the nail: anatomy, phatologu, clinical presentation and a review of the literature on therapy, 2007
3. Cashman M.W., Sloan S.B., Nutrition and nail disease, 2010
4. Bojarowicz H., Dźwigulska P., Dietary supplements. Part II. Selected components of dietary supplements and their application, 2012
5. Brzozowska A., Kałużna J., Pietruszka B., Roszkowski W., Witaminy i składniki mineralne jako suplementy diety, 2005

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *