Domowe sposoby na przebarwienia – poznaj, jakie!

Domowe sposoby na przebarwienia to wiele wartych uwagi propozycji, które niewiele kosztują i nie są zbyt uciążliwe do zrealizowania. Dlatego zanim zdecydujemy się na użycie środków dostępnych w aptece oraz na receptę, najpierw przetestujmy metody domowe. Stosowane w odpowiedni i regularny sposób, mogą przynieść naprawdę dobre rezultaty.

Serum na przebarwienia - zrób to samSerum na przebarwienia – zrób to sam!

Serum na przebarwienia kupimy w każdej drogerii. Możemy także przygotować je samodzielnie. Nie jest to skomplikowane, wystarczy połączyć kilka prostych składników. Co będzie nam potrzebne?

  • Witamina C – na przebarwienia działa wprost rewelacyjnie. Ma zdolność do przywracania jednolitego kolorytu skóry. Uczestniczy w procesie wytwarzania melaniny i hamuje jej nadmierną produkcję, ponadto odnawia włókna kolagenowe,
  • woda destylowana – nie można jej zastąpić wodą z kranu ani mineralną czy źródlaną, ponieważ wtedy osłabiłoby się działanie witaminy C,
  • żel aloesowy – posiada właściwości nawilżające i łagodzące,
  • witamina E – pobudza skórę do regeneracji i rozjaśnia przebarwienia.

Składniki łączymy w następujących proporcjach: łyżeczka sproszkowanej witaminy C, łyżeczka żelu aloesowego, łyżka stołowa wody destylowanej, pół łyżeczki sproszkowanej witaminy E. Kosmetyk przechowujemy w małej ciemnej buteleczce. Aplikujemy serum na przebarwienia dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Cytryna na przebarwienia – wykorzystaj jej właściwości!

Cytryna na przebarwienia to jeszcze prostszy w użyciu domowy sposób na pozbycie się plam na skórze. Wystarczy wycisnąć sok z cytryny i nanieść go bezpośrednio na zmiany. Po 30 minutach należy spłukać go wodą. Cytrynę na przebarwienia najlepiej jest używać wieczorem – z tego względu, że niektóre występujące w niej związki mogą działać fotouczulająco.

Sok z cytryny to prawdziwe bogactwo składników odżywczych. Zawiera odmładzające flawonoidy, witaminy C, A, B i E, a także kwasy, między innymi kwas ferulowy. Ten kwas na przebarwienia działa naprawdę skutecznie, rozjaśnia je i zapobiega powstawaniu nowych.

Olejek na przebarwienia – tani i skuteczny

Olejek na przebarwienia to gotowy produkt, który również może nam pomóc w odzyskaniu jednolicie wyglądającej skóry. Wystarczy wybrać odpowiedni rodzaj olejku. Świetnym przykładem jest olej rycynowy, który kupimy już za kilka złotych w aptece.

Olejek rycynowy na przebarwienia stosowany jest od pokoleń. Słynie ze swoich właściwości regenerujących, przeciwzapalnych oraz zwalczających różne niedoskonałości. Smarując olejkiem rycynowym plamy na skórze, doprowadzimy do ich zlikwidowania. Musimy tylko robić to systematycznie.

Domowe sposoby na przebarwienia – zabiegi

Kilka razy w tygodniu warto przeprowadzić zabiegi na przebarwienia, które wspomogą inne domowe sposoby:

  • peeling na przebarwienia – świetnie złuszcza martwe komórki naskórka, regeneruje skórę oraz poprawia mikrokrążenie. Możemy przygotować go z cukru – lepiej użyć cukru trzcinowego, ponieważ biały rozpuszcza się szybciej. Do wyboru jest wiele przepisów na peeling cukrowy, polecamy ten: 3 łyżki cukru należy zmieszać z 1 łyżką oleju kokosowego (nierozpuszczonego) oraz sokiem wyciśniętym z połówki cytryny. Po uzyskaniu jednolitej mieszanki masujemy nią twarz okrężnymi ruchami, a na koniec spłukujemy letnią wodą,
  • maseczka na przebarwienia – na przykład z kurkumy. Aby ją przygotować, mieszamy następujące składniki: łyżka kurkumy w proszku, łyżeczka miodu i kefir w ilości potrzebnej do powstania gęstej papki. Nakładamy i pozostawiamy do zaschnięcia maski (na około 15 minut) po czym zmywamy letnią wodą. Kurkuma na przebarwienia to znany sposób, dobrze sobie z nimi radzi, oprócz tego działa antybakteryjnie i wycisza stany zapalne. Uwaga: może zabarwić skórę na żółto, dlatego lepiej używać jej wieczorem, a w razie potrzeby można zmyć jej resztki ze skóry olejkiem.

Czy jest jakiś sposób na przebarwienia, który będzie im zapobiegał?

Chociaż domowe sposoby na przebarwienia są zawsze do naszej dyspozycji, warto mieć na uwadze, aby zawczasu zapobiegać występowaniu na skórze niechcianych zmian. Główną przyczyną przebarwień jest ekspozycja skóry na promieniowanie ultrafioletowe, poprzez opalanie się na słońcu czy w solarium. Wówczas zostaje pobudzona synteza melaniny w skórze i może dojść do powstania plam. Nieocenioną pomocą będą kremy z filtrem o wysokiej wartości SPF, które ochronią skórę przed działaniem promieniowania ultrafioletowego. Należy pamiętać, by kremy z filtrem UV były stosowane nie tylko w okresie letnim, ale przez cały rok.

Niektóre osoby mają też zwiększoną skłonność do przebarwień. Na powstawanie tego rodzaju zmian skórnych wpływ mają różne schorzenia, np. wątroby, oraz zaburzenia hormonalne. Stosowanie niektórych leków i ziół o działaniu fotouczulającym (np. dziurawca) oraz kosmetyków zawierających pewne składniki uwrażliwiające skórę na światło słoneczne również może przyczynić się do utworzenia przebarwień.

Podsumowanie

Powyżej opisane domowe sposoby na przebarwienia z pewnością pomogą w przywróceniu skórze jednolitego kolorytu. Należy przy tym pamiętać, że zaproponowane tutaj metody nie działają od razu. Muszą być stosowane regularnie i długotrwale, aby przyniosły widoczne rezultaty. Polecane są w szczególności tym osobom, u których zmiany na skórze nie są bardzo głębokie, lecz umiejscowione powierzchniowo. W przypadku trudniejszych do usunięcia przebarwień lepiej sprawdzą się specjalistyczne zabiegi.


Bibliografia

1. Urbańska A., Zaburzenia barwnikowe hiperpigmentacyjne jako problem kosmetyczny, 2003
2. Sikora M., Jakie substancje zwalczają plamy pigmentacyjne? 2010
3. Czerpak R., Jabłońska-Trypuć A., Roślinne surowce kosmetyczne, 2008
4. Przybylak-Zdanowicz M., ABC kosmetyki naturalnej, 2014
5. Lizak A., Załęska I., Matuła A., Morawiec M., Wasylewski M., Ocena skuteczności preparatów i zabiegów kosmetycznych u osób z przebarwieniami skóry twarzy, 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *