Bańki chińskie na cellulit – są skuteczne?

Bańki chińskie na cellulit przekonały do siebie już wiele kobiet. Są chętnie wybierane jako metoda walki z pomarańczową skórką, będącą niełatwym do usunięcia defektem estetycznym. Czy faktycznie warto się zainteresować chińskimi bańkami, udać się na zabieg lub kupić zestaw do domowego użytku? W poniższym artykule postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć na to pytanie.

Bańska chińska na cellulit co to jestBańka chińska na cellulit – co to jest?

Bańka chińska na cellulit stanowi odmianę bańki zimnej, określanej też jako bańka próżniowa. Wykonana jest najczęściej z gumy lub silikonu. To prostsza w użyciu alternatywa dla baniek gorących (ogniowych), które potrzebują ogrzania ogniem. Okrągły kształt oraz zaokrąglone brzegi umożliwiają gumowej bańce przyssanie się do wybranego miejsca na skórze.

Warto wiedzieć, że terapia próżniowa bańkami ma bardzo długą historię. Była stosowana już w starożytnych Chinach 3000 lat temu. To jedna z najstarszych metod leczenia, a współczesna nauka potwierdziła jej pozytywne właściwości. Jest ważniejszym, alternatywnym sposobem na leczenie dolegliwości mięśniowych, stawowych, bóli różnego pochodzenia (w tym migren i nerwobóli). Stymuluje układ odpornościowy, wspierając leczenie grypy, przeziębienia i zapalenia oskrzeli. A jak działa na cellulit?

Bańki chińskie na cellulit – efekty

Czy warto stosować bańki chińskie na cellulit? Zdecydowanie tak. Przypomnijmy sobie jednak najpierw, skąd się bierze cellulit.

Przyczyny cellulitu Czynniki sprzyjające powstawaniu cellulitu
  • zaburzenia przepływu krwi oraz limfy,
  • rozrost komórek tłuszczowych,
  • toksyny uwięzione w tkance podskórnej
  • niska aktywność fizyczna,
  • częste przebywanie w jednej pozycji,
  • noszenie za obcisłych ubrań,
  • nieodpowiednia dieta,
  • palenie papierosów,
  • picie alkoholu

Jak się okazuje, bańki szeroko działają na złożone podłoże cellulitu. Masaż nimi miejscowo poprawia krążenie, rozwiązując problemy ze słabym ukrwieniem, zastojem chłonki i obrzękami. Rozbija tkankę tłuszczową, dzięki czemu przyspiesza się proces lipolizy. Przyczynia się tym samym do zmniejszenia obwodu ud pacjentek już po kilku zabiegach. To nie koniec pozytywnych właściwości – regularne masaże ujędrnią i wygładzą skórę oraz pozwolą usunąć szkodliwe toksyny z organizmu. Korzyści ze stosowania baniek chińskich to zatem nie tylko pozbycie się nierówności na skórze, ale także znaczące ujędrnienie oraz wymodelowanie ciała.

Masaż bańką chińską na cellulit – prawidłowa technika

Masaż bańką chińską na cellulit cieszy się popularnością w salonach kosmetycznych, chociaż można go wykonać nawet samodzielnie w domu. Wystarczy nauczyć się poprawnej techniki, aby czerpać z niego korzyści.

Pierwszym krokiem jest obfite nasmarowanie ciała oliwką, olejkiem lub kremem, aby nadać poślizg. To umożliwi łatwiejsze przesuwanie baniek po skórze. W kolejnym etapie należy przyłożyć bańkę do obszaru, który ma być masowany, docisnąć jej górną część i puścić. W ten sposób zostanie przyssana do skóry.

Od razu przeciągamy bańkę po skórze powolnymi, okrężnymi lub podłużnymi ruchami. Należy zawsze robić to w kierunku serca, na przykład zacząć nad kolanem i przesuwać się w górę. Brzuch i pośladki warto masować za pomocą kolistych ruchów. Gdy dojedziemy do góry, odrywamy bańkę przez włożenie do niej palca i następnie powtarzamy masaż.

Zabieg wykonujemy zawsze w pozycji siedzącej lub leżącej, nigdy na stojąco. Siła masażu powinna być dostosowana indywidualnie do progu bólowego. Pilnujemy też, aby skóra pozostawała dobrze nawilżona olejkiem lub kremem – bańka może zasysać kosmetyk do środka, więc w razie potrzeby go uzupełniamy.

Masaż bańką chińską na cellulitu – przeciwwskazania

Nie powinno się stosować baniek chińskich w następujących przypadkach:

  • miesiączka,
  • ciąża,
  • gorączka,
  • choroba nowotworowa,
  • stwardnienie rozsiane,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • żylaki,
  • zakrzepica,
  • zmiany skórne.

Przy skłonności do pajączków również należy zachować ostrożność. Najlepiej poradzić się kosmetologa, czy można wykonywać zabieg.

Jak często stosować chińskie bańki na cellulit?

Jeśli chcemy uzyskać widoczne efekty, musimy stosować chińskie bańki na cellulit regularnie. Można masować nimi skórę co 2-3 dni, a w celach profilaktycznych raz w tygodniu. Pojedynczy zabieg powinien trwać około pół godziny. Masaże należy wykonywać w seriach od 10 do 20 zabiegów – w zależności od potrzeb. Zaleca się wsparcie masażu odpowiednimi kremami, dla zoptymalizowania efektu, który każda z nas chce osiągnąć jak najszybciej.

Warte polecenia są kremy oparte na naturalnych składnikach aktywnych, jak na przykład:

  • Vialise – zawiera ekstrakt z bluszczu, który pobudza mikrokrążenie oraz działające przeciwobrzękowo ekstrakty z kasztanowca i ruszczyka. Ponadto kofeinę i algi, które przyśpieszają spalanie tłuszczu.
  • Vialise Lifting Effects – ekstrakt z guarany i kofeina działają na zasadzie synergii, stymulując lipolizę. Lawenda i topola czarna poprawiają ukrwienie i detoksykują, a ceramid 6 dba o to, by skóra pozostała jędrna i dobrze napięta.
  • Onshea – ekstrakt z arniki rewelacyjnie usuwa obrzęki i przywraca prawidłowe krążenie. Ekstrakt z zielonej herbaty wyszczupla, a oprócz tego działa odmładzająco, dzięki bogactwu antyoksydantów.
  • Nolicell – ekstrakt z zielonej kawy i olej z alg fucus to prawdziwi pogromcy tłuszczu. Miłorząb japoński oddziałuje dobroczynnie na układ krwionośny i limfatyczny. Kwas hialuronowy intensywnie nawilża.
  • Sinial – bylica boże drzewko wspomaga rozbijanie komórek tłuszczowych. Algi działają detoksykująco i ujędrniająco. Bluszcz reguluje krążenie krwi i limfy, a kwas askorbinowy i rutyna uszczelniają naczynka krwionośne.

Podsumowanie

Bańki chińskie na cellulit zyskały już zasłużone uznanie wśród zabiegów kosmetycznych. W szybkim czasie dają wyraźne efekty redukcji pomarańczowej skórki. Wystarczy wykonać serię masaży w odpowiednich odstępach czasu, aby cieszyć się gładszą i jędrniejszą skórą oraz szczuplejszymi obwodami ciała. Działanie bańki warto wesprzeć naturalnymi kremami na cellulit, które zwiększą uzyskane efekty i pozwolą na ich podtrzymanie.


Bibliografia

1. Sylwia Orzechowska, Bartosz Trybulec, Efektywność masażu bańką chińską w leczeniu cellulitu u kobiet, 2015
2. Fiałkowska I., Kulis A., Chitryniewicz J., Ocena wpływu serii 10 zabiegów terapii próżniowej na redukcję cellulitu i modelowanie sylwetki ciała, 2014
3. Majdak J., Masaż bańkami, 2008
4. Katarzyna Pelc, Sylwia Smaga, Karolina Zielińska, Ocena skuteczności antycellulitowego masażu bańką chińską,
5. Righi G., Jak sie̜ pozbyć cellulitu, 2001

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *