Domowe sposoby na paznokcie – poznaj najlepsze!

Domowe sposoby na paznokcie pomagają spełnić marzenie o ładniejszych i mocniejszych paznokciach pod jednym warunkiem: gdy korzystamy z nich regularnie. Każda kobieta wie, że paznokcie szybko można zniszczyć, natomiast na ich odbudowanie potrzeba czasu i cierpliwości. W tym artykule podpowiadamy, z jakich sposobów warto skorzystać, aby poprawić kondycję paznokci, a także aby uchronić je przed uszkodzeniami.

Domowe sposoby na paznokcieDomowe sposoby na paznokcie: codzienne nawyki

Zacznijmy od tego, że domowe sposoby na paznokcie obejmują wszelkie drobne nawyki, które mają zapobiec zniszczeniu paznokci. Niestety, obowiązki domowe i zawodowe czasami nie ułatwiają utrzymywania ich w odpowiedniej kondycji. Częsty kontakt z detergentami i wodą oraz stosowanie środków dezynfekcyjnych działa wysuszająco, prowadząc do łamania oraz rozdwajania się płytek. Można temu zapobiec, zakładając rękawiczki, kiedy jest to wskazane.

Drugim dobrym nawykiem, który warto w sobie wyrobić, jest częste sięganie po krem do rąk w ciągu dnia. Najlepiej od razu po umyciu i osuszeniu rąk, aby nawilżyć dłonie i ochronić je przed czynnikami zewnętrznymi. Należy wybrać krem o dobrym, naturalnym składzie, który głęboko nawilży skórę i przyśpieszy jej regenerację. W kremie warto szukać takich składników, jak: oleje i masła roślinne (np. olej z awokado, masło shea), mocznik, alantoina, pantenol, witamina E.

Domowe sposoby na zniszczone paznokcie – wypróbuj odżywki!

Godnym wypróbowania sposobem na zniszczone paznokcie jest z pewnością domowa odżywka do paznokci. Odżywka zabezpieczy osłabioną płytkę przed rozdwajaniem się i łamaniem. Nada też jej połysk i rozjaśni ewentualne przebarwienia, dzięki czemu paznokcie będą wyglądały na zdrowsze.

Przygotowanie odżywki do paznokci nie wymaga zastosowania żadnych trudnych do znalezienia ani drogich składników. Można ją sporządzić w oparciu o produkty, które mamy w kuchni.

Domowa odżywka do paznokci – przepisy

Domową odżywkę do paznokci z łatwością przygotujesz samodzielnie. Oto kilka popularnych przepisów.

  • Odżywka z żelatyny – żelatyna na paznokcie działa bardzo korzystnie i sprawia, że przestają się one łamać i kruszyć. Aby przygotować z niej odżywkę, wystarczy łyżeczkę żelatyny rozpuścić w połowie szklanki gorącej wody. Gdy lekko przestygnie, ale nadal będzie ciepła, należy zanurzyć w niej paznokcie na 15 minut. Moczenie paznokci w żelatynie przynosi zaskakująco szybkie efekty. Poprawę ich stanu widać już po dwóch tygodniach stosowania tego sposobu (co drugi dzień).
  • Odżywka ogórkowo-jabłkowa – wzmocni paznokcie, nada im połysk i wyrówna koloryt płytki, rozjaśniając przebarwienia. Dodatkowo nawilży paznokcie i zwiększy ich odporność na uszkodzenia. Do przygotowania odżywki potrzebujesz połowę jabłka, jeden mały ogórek oraz odrobinę soku z cytryny. Jabłko i ogórek zetrzyj na tarce z drobnymi oczkami, następnie dodaj sok z cytryny i wymieszaj. Włóż palce do mieszanki na około 20 minut, a po upływie tego czasu umyj ręce i wsmaruj w nie krem do rąk. Tę odżywkę stosuj 1-2 razy w tygodniu.
  • Odżywka z cytryny i oliwy – sok z cytryny ma właściwości rozjaśniające i przywraca paznokciom jednolity koloryt. Z kolei oliwa z oliwek, poza nawilżeniem i odżywieniem płytek paznokci, nadaje im też elastyczność i ładny połysk. Aby zrobić odżywkę, należy podgrzać 1/4 szklanki oliwy z oliwek, następnie dodać do niej sok wyciśnięty z połówki cytryny i wymieszać. W tak powstałej mieszance zanurzamy paznokcie na 15-20 minut. Po upływie tego czasu nie myjemy już rąk, tylko osuszamy je ręcznikiem papierowym. Z tego powodu najlepiej jest zastosować taką odżywkę na noc. Zabieg można powtarzać nawet codziennie.
  • Odżywka z olejku herbacianego i witaminy E – przyśpiesza wzrost paznokci, pomaga zmiękczyć suche skórki wokół nich i dodatkowo ma działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Jej sporządzenie jest bardzo proste: pół łyżeczki witaminy E (możesz wycisnąć kilka kapsułek z tą witaminą) połącz z kilkoma kroplami olejku herbacianego. Następnie wsmaruj mieszankę w paznokcie i skórki. Postaw na 10 minut. Tej odżywki możesz używać nawet 2 razy dziennie.
  • Odżywka z piwa, octu jabłkowego i oliwy z oliwek – piwo zawiera dużo witamin z grupy B, które stymulują wzrost zdrowych i mocnych paznokci. Ocet jabłkowy uelastycznia płytkę oraz nadaje jej ładniejszy kolor, a także działa przeciwgrzybiczo. Oliwa z oliwek doskonale nawilża paznokcie oraz zapobiega ich rozdwajaniu. Wymieszaj pół szklanki piwa z 1/4 szklanki oliwy z oliwek i 1/4 szklanki octu jabłkowego. Zanurz paznokcie w mieszance na 20 minut. Korzystaj z tego sposobu raz w tygodniu.

Oczywiście, najwygodniej będzie kupić gotową odżywkę w sklepie. Obecnie w drogeriach możemy dostać wiele tego typu kosmetyków, które mają pomóc w utrzymaniu odpowiedniej struktury paznokcia. Ich skuteczność bywa różna, dlatego warto stawiać na produkty, które zawierają sprawdzone składniki aktywne pochodzenia naturalnego – witaminy, minerały i olejki.

Domowe sposoby na wzmocnienie paznokci to też działanie od wewnątrz

Wymieniając domowe sposoby na wzmocnienie paznokci, nie możemy nie wspomnieć o zdrowej, zbilansowanej diecie. Bardzo często przyczyną słabych i łamliwych paznokci jest niedobór ważnych składników odżywczych – witamin, minerałów i aminokwasów. Wygląd paznokci czasami zdradza, jakich konkretnie składników może nam brakować.

Aby przeciwdziałać różnym deficytom, należy stosować urozmaiconą dietę, opartą na gęstych odżywczo produktach. W naszym jadłospisie powinny się znaleźć:

  • warzywa (szczególnie zielone i kapustne),
  • owoce,
  • mięso (zwłaszcza drób i ryby),
  • orzechy, nasiona, pestki,
  • nabiał i jaja,
  • produkty zbożowe.

Podsumowanie

Domowe sposoby na paznokcie nie naprawią wprawdzie już zniszczonych paznokci, mogą natomiast nieco pobudzić ich wzrost oraz wzmocnić i utwardzić ich płytki. Należy pamiętać, że regeneracja paznokci jest procesem długotrwałym. Jeśli chcemy ją przyśpieszyć, powinniśmy poświęcać regularnie przynajmniej kilkanaście minut tygodniowo na domowe zabiegi. Ich pozytywne działanie można spotęgować przez stosowanie odpowiedniej diety. Efekty będą widoczne już po kilku tygodniach.


Bibliografia

1. Toselli L., Nailcare, 2007
2. Torules S., Domowe receptury na naturalne kosmetyki, 2016
3. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, 2011
4. Hébert E., Beauty & food: co jeść, by skóra stała się pełna blasku, a włosy i paznokcie zdrowe, 2017
5. Sobolewska E., Godlewska R.A., Michalski J.A., Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Dłonie i paznokcie, 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *