Łysienie – co to jest i jak temu zaradzić? Łysienie to nadmierne wypadanie włosów, które może wynikać z wielu czynników. Często jest spowodowane złą pielęgnacją, bądź źle dobranymi zabiegami fryzjerskimi. Czasami ma również związek z porą roku, stresem czy przyjmowanymi lekami. Jakie są rodzaje łysienia i jak zapobiegać nadmiernej utracie włosów?
Badania trychologiczne określające przyczynę wypadania włosów | Zabiegi trychologiczne na porost włosów |
---|---|
|
|
ZAMÓW DELPOS
ZATRZYMAJ ŁYSIENIE SKŁADNIKAMI AKTYWNYMI KUP TERAZ
Łysienie – co to jest? Jakie są rodzaje łysienia?
Co to jest łysienie? Łysienie jest powszechnym problemem, z którym boryka się mnóstwo ludzi na całym świecie, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Utrata włosów może być stanem okresowym, długoterminowym lub trwałym, wtedy łysienie doprowadza do całkowitej utraty włosów. Jakie rodzaje łysienia wyróżniamy?
Sprawdź najczęstsze przyczyny wypadania włosów!
Co przyczynia się do łysienia?
- Łysienie telogenowe – występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Faza wzrostu włosa zostaje skrócona, a równowaga pomiędzy poszczególnymi fazami wzrostu włosa zachwiana. W fazie telogenowej, czyli fazie wypadania znajduje się ponad 50% włosów. Wypadanie włosów zaczyna się ok. 3-6 miesięcy od pojawienia się przyczyny. U zdrowych osób włosy w fazie telogenowej stanowią ok. 14%.
- Łysienie androgenowe – najczęstsza przyczyna utraty włosów. Powodem jest nadwrażliwość mieszków włosowych na androgeny. Występuje u 70% mężczyzn oraz 40% kobiet i zwykle pojawia się wraz z wiekiem. U mężczyzn łysienie androgenowe pojawia się najczęściej pomiędzy 20, a 30 rokiem życia, u kobiet – zwykle po menopauzie.
- Łysienie łojotokowe – jest następstwem nieleczonego łojotoku, a jego przebieg podobny jest do łysienia androgenowego.
- Łysienie bliznowaciejące – przyczyną łysienia bliznowaciejącego jest trwałe uszkodzenie mieszków włosowych, co zaburza wzrost włosów i powoduje ich utratę. Na łysienie bliznowaciejące częściej cierpią kobiety niż mężczyźni.
- Łysienie plackowate – łysienie plackowate jest chorobą przewlekłą. Dokładna przyczyna tego schorzenia nie jest znana, ale najbardziej prawdopodobnym powodem łysienia plackowatego są zaburzenia autoimmunologiczne. Zmiany obserwowane są jako łyse placki na skórze głowy. Najczęściej dotyka młode osoby, przed 30 rokiem życia.
- Łysienie całkowite – łysienie całkowite powoduje nieodwracalną i całkowitą utratę włosów lub znaczne przerzedzenie. Czasami jest to wrodzony brak włosów na określonej powierzchni ciała. Łysienie całkowite dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyna nie jest do końca znana.
- Łysienie okresowe – jest związane z wieloma czynnikami, do których zaliczyć możemy różne pory roku, zmiany temperatury czy nawet noszenie czapki. Ponadto łysienie okresowe może wzmagać brak niektórych składników w diecie, stres oraz zmiany hormonalne.
- Łysienie neurotyczne – Łysienie neurotyczne związane jest z przewlekłym stresem lub przedłużającym się napięciem nerwowym. Stres wpływa na skrócenie fazy wzrostu włosa, co przyspiesza wejście włosa w fazę telogenu, po której następuje wypadnięcie.
- Łysienie polekowe – to utrata włosów związana z toksycznym oddziaływaniem przyjmowanych leków na mieszki włosowe. Do leków przyczyniających się do łysienia możemy zaliczyć leki hormonalne, takie jak androgeny czy antykoncepcję hormonalną, chemioterapię, leki reumatologiczne, kardiologiczne, psychiatryczne, przeciwzakrzepowe czy retinoidy.
- Łysienie męskie – androgenozależne. Jest to postępujący proces związany z przekształcaniem 5-alfa-reduktazy w silniejszy androgen – DHT. Powoduje miniaturyzację mieszków włosowych.
- Łysienie damskie – łysienie u kobiet jest nieandrogenozależne, a jego mechanizm powstawania nie jest do końca jasny. Dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych i zwykle pojawia się w okresie pomenopauzalnym.
Co to jest łysienie i w czym leżą przyczyny?
Najczęściej łysienie jest spowodowane wrażliwością mieszka włosowego na pochodną testosteronu – dihydrotestosteronem. Pod jego wpływem mieszek włosowy wytwarza coraz słabsze włosy. Cieńsze. Zmniejsza się także ich ilość. Równocześnie następuje miniaturyzacja samego mieszka włosowego. W efekcie, pod koniec procesu, mieszek włosowy jest w stanie wytworzyć jedynie bardzo krótki włos pozbawiony barwnika. W przypadku łysienia kluczowe jest jak najszybsze postawienie diagnozy i eliminacja przyczyny. Pomocna będzie także pielęgnacja profesjonalnymi dermokosmetykami przeciwko wypadaniu włosów – Karina Pietrzela, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Łysienie – co to jest i jak mu zapobiegać?
Co to jest łysienie i jak mu zapobiegać? Łysienie jest ciężką przypadłością i nie zawsze da się je zatrzymać. Czy jednak możemy w jakikolwiek sposób zapobiec wypadaniu włosów albo je zniwelować? Tak. Zapobieganie łysieniu polega przede wszystkim na zmianie diety oraz suplementacji. Niezdrowa, źle zbilansowana dieta wpływa niekorzystnie na cały organizm, co może również przekładać się na słabe i kruche włosy. Warto postawić w diecie na produkty zawierające dużą ilość witamin, takich jak: A, B, C, D, E, F, PP (niacyna), ale również żelazo, selen oraz cynk.
Poza zmianą diety warto zainwestować w wizytę u trychologa, który pomoże dobrać odpowiednie kosmetyki, a często także zabiegi. Nowoczesna trychologia jest bardzo pomocna w walce z łysieniem, a innowacyjne zabiegi mogą pomóc w walce z wypadaniem włosów
Łysienie – co to jest i jak mu zapobiegać? Kosmetyki przeciw wypadaniu włosów Delpos
Łysienie – co to jest i jak mu zapobiegać? Z pomocą przychodzą dermokosmetyki Delpos. To zestaw 3 naturalnych kosmetyków składający się z szamponu przeciw wypadaniu, płynu na porost włosów i maski do włosów. Są to kosmetyki naturalne, tzn. że ich składy oparto o substancje pochodzenia organicznego. Znajdziemy w nich dobrze przebadane składniki, o udokumentowanej badaniami i latami praktyki kosmetologicznej, skuteczności. Nie znajdziemy za to w nich chemicznych substancji, które producenci często dodają do kosmetyków, by poprawić ich konsystencję czy lepkość. Takich jak silikony i parabeny, PEG-i, SLS/SLES-y czy EDTA.
Sprawdź czy warto wybrać domowe sposoby na wypadanie włosów
Dermokosmetyki Delpos są także wolne od chemicznych substancji zapachowych i syntetycznych barwników. Chemiczne dodatki nie wnoszą do kosmetyków wartości pielęgnujących
Przeciwnie, często szkodzą skórze. Wywołują przesuszenie i podrażnienia, utrudniają wchłanianie substancji aktywnych. Są tanie i popularne, ale zdecydowanie lepiej dla skóry, gdy się ich wystrzegamy. Co w zamian znajdziemy w dermokosmetykach Delpos? Które składniki działają korzystnie: hamują proces wypadania i stymulują cebulki do regeneracji?
W szamponie Delpos znajdziemy łagodzący podrażnienia pantenol i antyoksydacyjną witaminę E, substancje oczyszczające a z surowców stymulujących porost włosów ponadto:
- mleczko pszczele – to źródło witamin z grupy B, siarki, fosforu i żelaza, które mają duże znaczenie dla dobrej kondycji włosów. Zawiera także wygładzające aminokwasy. Siarka dodatkowo działa przeciwłojotokowo. Mleczko pszczele radzi sobie z łysieniem androgenowym, łojotokowym i plackowatym.
- betaina – aminokwas, który zawiera krzemionkę, stymulującą porost włosów. Dodaje objętości i nawilża.
- ekstrakt z nagietka – odżywia cebulki, przez co zachęca włosy do odrastania. Zapewnia elastyczność oraz lśnienie. Nawilża i odżywia – chroni przed łamliwością.
- olejek z mięty pieprzowej – pobudza mikrokrążenie, a tym samym lepsze dotlenienie komórek na skórze głowy.
Nikt w mojej rodzinie nie cierpiał na łysienie. Dlatego zdziwiłam się, kiedy zauważyłam, że moje włosy nadmiernie wypadają. Zgłosiłam się do lekarza – okazało się, że mam niedobory witamin i minerałów. Suplementacja, stosowanie szamponu i płynu Delpos oraz unikanie stresu zahamowały wypadanie włosów. Są teraz zdrowe i lśniące, z czego jestem dumna – twierdzi pani Ola z Warszawy
Jeszcze intensywniejsze działanie stymulujące porost włosów wykazuje płyn do skóry głowy Delpos. To rodzaj wcierki, którą pozostawiamy na skalpie na noc, a rano zmywamy szamponem, po to, by składniki aktywne preparatu działały dłużej i intensywniej. W płynie Delpos znajdziemy kompleks aż 11 składników wspierających odrastanie włosów.
Wymieńmy najciekawsze:
- kofeina – mocno pobudza krążenie, dzięki temu mieszki zaczynają pracować (jej działanie dodatkowo wzmacnia zawarta w płynie Delpos guarana o podobnym profilu działania).
- ekstrakt z żeń-szenia – dodaje witalności. Zwiększa przepływ krwi w skórze głowy, dzięki czemu komórki i cebulki otrzymują więcej składników odżywczych.
- glukonian cynku – ma właściwości antybakteryjne I przeciwzapalne. Przywraca równowagę przetłuszczającemu się skalpowi, koi oraz łagodzi swędzenie. Hamuje łysienie antyandrogenne u mężczyzn.
- niacynamid – Pobudza ukrwienie, kosmyki otrzymują energię do odrastania. Pogrubia włosy i dodaje im objętości. Regeneruje i zagęszcza włosy.
Moje włosy od zawsze były słabe. Mam problemy hormonalne z tarczycą. Co przekładało się na wypadanie włosów i negatywnie odbijało się na mojej pewność siebie oraz poczuciu wartości. Wizyta u trychologa dała mi nadzieję na poprawę kondycji moich włosów, a kosmetyki polecone przez specjalistę okazały się strzałem w dziesiątkę. Seria Delpos wzmocniła włosy od samych cebulek, sprawiła, że w końcu mogę cieszyć się zdrowymi włosami – pisze pani Agnieszka z Opola
Dopełnieniem pielęgnacji jest dbająca o pasam na całej długości; od nasady po końcówki, odżywka Delpos. Zawiera liczne minerały poprawiające strukturę włosów, dzięki czemu poprawia się kondycja i wygląd kosmyków. Odżywka Delpos znacznie ułatwia rozczesywanie, co zmniejsza ilość mechanicznych uszkodzeń podczas rozczesywania.
W jej składzie znajdziemy między innymi:
- olej z czarnuszki – hamuje wypadanie, a dzięki temu że odżywia cebulki, pobudza porost włosów. Włosy zyskują połysk, bo są zregenerowane. Reguluje ilość wytwarzanego sebum, co ogranicza przetłuszczanie się włosów.
- keratyna roślinna – zamiennik tradycyjnej keratyny, pozyskiwany np. z pszenicy, soi lub kukurydzy. Źródło aminokwasów wypełniających strukturę włosów. Sprawia, że włosy są odporniejsze na wypadanie I znacznie gładsze.
- bioferment z bambusa – naturalny zamiennik wygładzającego silikonu. Zawiera budującą włosy krzemionkę.
- honeyquat – pochodna miodu. Zatrzymuje wodę we wnętrzu włosów, co zapewnia im nawilżenie. Włosy stają się bardziej elastyczne i gładkie. Przestają się puszyć i elektryzować. Łatwiej je rozczesać, a podczas czesania nie łamią się.
Stosuję maskę i płyn Delpos. Dla mnie mają przełomowe działanie. Widzę coraz mniej włosów na szczotce i na podłodze w łazience. Łatwo się rozczesują i stały się gładsze. Pięknie odbija się od nich światło – pisze pani Justyna z Jantaru
Kosmetyki z zestawu zapewniają skórze głowy i włosom kompleksową pielęgnację. Wzmacniają, hamują wypadanie, stymulują odrost nowych włosów. Nawilżają i wygładzają. To trzy proste kroki do pięknych, mocnych i zdrowych włosów.
ZAMÓW DELPOS
ZATRZYMAJ ŁYSIENIE SKŁADNIKAMI AKTYWNYMI KUP TERAZ
FAQ
1. Jakie kosmetyki polecane są w związku z łysieniem?
Kosmetyki pomagające w walce z łysieniem powinien dobrać wykwalifikowany specjalista. Zwykle są to kosmetyki o naturalnym składzie zawierające składniki aktywne, których zadaniem jest aktywacja mieszków włosowych i wspomaganie wzrostu nowych włosów. Dobrym wyborem będą kosmetyki naturalne, np. Delpos.
2. Czy łysienie można zatrzymać?
Ze względu na różne rodzaje łysienia, nie da się udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Podstawą jest konsultacja trychologiczna i dobór odpowiednich kosmetyków lub zabiegów. Jedno jest pewne: zawsze warto próbować.
3. Czy łysienie da się odziedziczyć?
Skłonność do zbyt wczesnej utraty włosów jest dziedziczna, jednak nie zawsze musi się ujawnić. Jeśli nasi rodzice lub dziadkowie stracili włosy w młodym wieku, warto już wcześniej zadbać o to, aby nasze włosy były w dobrej kondycji i zdrowiu i stosować profilaktycznie specjalistyczne kosmetyki.
Bibliografia
1. Curyło K., Jurzak M., Najczęstsze choroby owłosionej skóry głowy: Troska o zdrowie w aspekcie społecznym, część 1, Oficyna Wydawnicza AFM, Kraków, 2015
2. Brzezińska-Wcisło L., Wcisło-Dziadecka D., Lis-Święty A., Trzmiel D., Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy – patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczne: Postępy Dermatologiii Alergologii, 2007
3. Wormer E.J.: Włosy. Pielęgnacja i zdrowie, Wydawnictwo Klub dla Ciebie, Warszawa, 2000
4. Sekita-Pilch M., Zielińska K.: Diagnostyka chorób włosów i skóry głowy w praktyce trychologicznej. Mikrokamera w roli głównej,Kosmetologia Estetyczna, 2015
5. Gospodarek E,, Mikucka A.: Mikrobiologia w kosmetologii, Wyd. PZWL, 2013