Zniszczone paznokcie to problem, z którym boryka się wiele osób. Przyczyny tego stanu mogą być różne, często jest to wynik nieodpowiedniej pielęgnacji lub efekt kontaktu z detergentami, a czasami – objaw niektórych chorób. W artykule omówimy je nieco szerzej. Odpowiemy też na pytanie: co zrobić, aby nasze paznokcie zawsze były piękne, zdrowe i mocne?
Zniszczone paznokcie przez źle wykonane zabiegi kosmetyczne
Zdarza się, że problemy z paznokciami mają źródło w nieodpowiednio lub zbyt często wykonywanych zabiegach stylizacji. Już podczas samej pielęgnacji paznokci istnieje ryzyko uszkodzenia ich struktury. Co może szkodzić naszym paznokciom?
- Kontakt paznokci z rozpuszczalnikiem. Zniszczone paznokcie po hybrydzie mogą być efektem nieumiejętnego zdejmowania lakieru, na przykład przez moczenie paznokci w acetonie czy zbyt długie przetrzymywania wacików nasączonych acetonem na paznokciach. Dochodzi wówczas do zniszczenia naturalnej warstwy ochronnej paznokci, ich zmiękczenia i ścieńczenia.
- Kontakt z chemicznymi lakierami – substancje chemiczne zawarte w lakierach do paznokci mogą nie tylko uczulać, ale też osłabiać płytki, wskutek czego paznokcie stają się cienkie i kruche.
- Nieodpowiednio wykonany manicure – podczas zabiegu usuwania skórek oraz piłowania paznokci może dojść do zadraśnięcia wrażliwej tkanki wokół nich, a to może skutkować z kolei zakażeniem bakteryjnym.
Zniszczone paznokcie a choroby
Zniszczone paznokcie mogą być konsekwencją różnych chorób. Zdrowe paznokcie cechują się równomiernym kształtem, odpowiednią twardością i różowawym zabarwieniem. Wszelkie zniekształcenia płytki paznokciowej, przebarwienia, rowki, łuszczenie się lub kruszenie powinny nas skłonić do poszukania przyczyny tego stanu. Oto najczęściej spotykane choroby paznokci, które gdy są bagatelizowane, mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia paznokci.
- Zanokcica – to choroba paznokci spowodowana zakażeniem bakteryjnym, wywołanym przez paciorkowce, gronkowce lub pałeczki ropy błękitnej. Objawia się zaczerwienieniem i opuchlizną skóry wokół paznokci oraz bólem.
- Grzybica – spowodowana jest zakażeniem dermatofitami. Pierwszymi objawami grzybicy są przebarwienia płytki w kolorze żółtym, brunatnym lub białym. Następie grzyby dostają się do łożyska paznokcia, powodując jego zniekształcenie, zgrubienie oraz kruszenie.
- Łuszczyca paznokci – łuszczyca jest poważną chorobą dermatologiczną. Paznokcie zajęte łuszczycą posiadają rowki i wgłębienia ( tzw. naparstkowanie). Zajęcie łożyska powoduje przebarwienie płytki na kolor żółty. Kolejne etapy rozwoju choroby doprowadzają do onycholizy, czyli odklejenia paznokcia od łożyska.
- Wrastające paznokcie – bolesna dolegliwość, w której paznokieć zaczyna wrastać boczną częścią w wał paznokciowy. Problem ten może mieć różne przyczyny, może do niego prowadzić np. noszenie zbyt ciasnego obuwia czy nadawanie paznokciom zbyt okrągłego kształtu przy ich obcinaniu.
Problemy z paznokciami towarzyszą też różnym chorobom wewnętrznym czy niedoborom witamin i minerałów. Na przykład w anemii z niedoboru żelaza płytka paznokcia staje się blada, łatwo się łamie i rozdwaja.
Zniszczone paznokcie – inne przyczyny
Do pewnego stopnia mamy wpływ na to, czy nasze paznokcie będą zniszczone, czy też zostaną utrzymane w dobrym stanie. Nawykiem, który bez wątpienia negatywnie odbija się na ich wyglądzie jest notoryczne obgryzanie paznokci. Ta nałogowa czynność ma różne podłoże, także nerwicowe. Chociaż czasem trudno jest ją pokonać, warto podjąć walkę, aby paznokcie prezentowały się estetycznie.
Zniszczone paznokcie u rąk bywają też skutkiem mycia naczyń i sprzątania bez odpowiedniego zabezpieczenia dłoni rękawiczkami. Podczas kontaktu ze środkami powierzchniowo czynnymi może dojść do zmiękczenia płytki paznokciowej. Skutkiem tego jest rozdwajanie się jej struktury oraz pękanie.
Do uszkodzenia paznokci u stóp najczęściej prowadzą różne urazy. Na przykład powstałe podczas długotrwałych wędrówek lub biegania. Winą może być źle dobrane obuwie – zbyt małe czy za wąskie lub niedostosowane do rodzaju terenu.
Regeneracja paznokci – domowe sposoby
Regeneracja paznokci jest możliwa, pod warunkiem, że rozpoznamy przyczynę ich zniszczenia i zastosujemy odpowiednią terapię. Bez odpowiedniego leczenia choroby paznokci czy uzupełnienia niedoborów składników odżywczych trudno liczyć na to, że kondycja paznokci się poprawi. Warto więc wybrać się do specjalisty, który zidentyfikuje przyczynę problemu.
Jeśli jednak za naszymi problemami z paznokciami nie stoją żadne choroby paznokci, możemy wypróbować różne domowe sposoby. Wzrost paznokci można przyspieszyć, działając przede wszystkim od wewnątrz: przez stosowanie bogatej odżywczo diety oraz przyjmowanie preparatów witaminowych. Stary manicure należy usunąć, a paznokciom warto dać na jakiś czas odpocząć od zabiegów stylizacji. Na co dzień należy pielęgnować dłonie odpowiednimi kremami, które zapobiegną ich przesuszeniu. Warto zainteresować się także odżywkami, które nakłada się bezpośrednio na płytkę paznokciową, aby ją utwardzić i pobudzić do wzrostu.
Zniszczone paznokcie – lepiej zapobiegać, niż leczyć
Warto pomyśleć także o wprowadzeniu różnych działań, które zapobiegną ponownemu zniszczeniu paznokci. Oto kilka sposobów, obniżających ryzyko zakażeń, nadmiernej łamliwości oraz innych problemów z paznokciami.
- Zakładanie rękawiczek podczas mycia naczyń i innych czynności sprzątających – dzięki temu nasze dłonie unikną kontaktu z detergentami, które mogłyby je osłabić.
- Noszenie klapek na basenie oraz pod prysznicem – do zakażeń paznokci stóp dochodzi podczas chodzenia boso w miejscach użytku publicznego, gdzie istnieje ryzyko zakażenia bakteryjnego oraz grzybiczego.
- Zbilansowana dieta – należy pamiętać o odpowiedniej dawce białka oraz witamin i minerałów każdego dnia. Najlepiej spożywać je w postaci żywności nieprzetworzonej. Jeśli z jakiego powodu nie możemy dostarczyć do organizmu odpowiedniej dawki tych ważnych składników odżywczych, sięgnijmy po suplementy.
- Stosowanie naturalnych kosmetyków – do malowania paznokci lepiej używać naturalnych lakierów.
Podsumowanie
Paznokcie, jako osobista wizytówka każdego człowieka, powinny być czyste i zadbane. Zniszczone paznokcie można zregenerować domowymi sposobami, pod warunkiem, że nie wymagają one specjalistycznego leczenia dermatologicznego lub ich przyczyna nie leży głębiej – w chorobach ogólnoustrojowych lub niedoborach witamin i minerałów. W osiągnięciu pięknych, zdrowych paznokci pomoże wprowadzenie właściwych nawyków żywieniowych, regularne pielęgnowanie dłoni i chronienie ich przed szkodliwymi czynnikami, jak i zaprzestanie obgryzania paznokci. Jeśli decydujemy się na zabiegi stylizacji paznokci, na przykład metodą hybrydową, to wykonujmy je u sprawdzonych kosmetyczek, pracujących na dobrych produktach.
Bibliografia
1. Toselli L., Nailcare, 2007
2. Piraccini B.M., Choroby paznokci Praktyczny poradnik – diagnostyka i leczenie, 2018
3. Sobolewska E., Godlewska R.A., Michalski J.A., Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Dłonie i paznokcie, 2017
4. Cashman M.W., Sloan S.B., Nutrition and nail disease, 2010
5. Lonczak A., Wrastajace paznokcie, 2008