Jak usunąć blizny? Najskuteczniejsze metody

Jak usunąć blizny? To popularne zagadnienie, ponieważ blizny bardzo często stają się dużym problemem dla ich posiadaczy. Mogą pojawić się na różnych partiach ciała i zajmować różnej wielkości powierzchnie. Budzą dyskomfort estetyczny, ponieważ wyraźnie odcinają się od zdrowej skóry. Szczególnie krępujące są blizny występujące w miejscach odsłoniętych, na przykład na twarzy. Czy można się ich jakoś pozbyć, a jeśli tak, to w jaki sposób?

Jak usunąć bliznyJak usunąć blizny skutecznie, bezpiecznie i bezboleśnie?

Zacznijmy od tego, że nie istnieje jedna odpowiedź na pytanie: jak usunąć blizny. Wiele zależy bowiem od rodzaju blizny, z jakim mamy do czynienia, a także czasu, jaki minął od ich utworzenia. Na stosunkowo świeże blizny z pewnością znajdziemy więcej sposobów, także domowych. W przypadku starych, wieloletnich blizn dostępne rozwiązania zawężają się w zasadzie do zabiegów medycyny estetycznej. Ich zadaniem jest pobudzić ponownie skórę do regeneracji i przebudować tkankę bliznowatą tak, aby blizna była mniej widoczna. Dla pełnego efektu zazwyczaj potrzebna jest seria zabiegów, których liczba uzależniona jest od rozległości problemu.

Blizny zanikowe – jak usunąć?

Jeśli problemem są blizny zanikowe, jak usunąć je bez ryzyka, że powstałe w skórze ubytki jeszcze się powiększą? Blizny zanikowe często są pozostałościami po chorobach skóry, którym towarzyszyła wysypka, krostki, wypryski. Jeśli proces gojenia nie przebiegał prawidłowo lub zmiany skórne były rozdrapywane, dochodzi do rozpadu włókien kolagenowych w głębszych warstwach skóry. W rezultacie tworzą się wklęsłe, okrągłe lub półokrągłe ślady. Takich blizn doświadczają zwłaszcza osoby, które chorowały na ospę wietrzną w dzieciństwie. Wiele z nich zastanawia się już w wieku dorosłym jak usunąć blizny po ospie na twarzy.

Rozwiązaniem będą zabiegi, które będą stymulowały skórę do wzmożonej produkcji włókien kolagenowych. Najczęściej poleca się:

  • mezoterapię igłową – jest to zabieg polegający na wprowadzeniu koktajli odżywczych precyzyjnie w miejscu blizny. Wstrzyknięte za pomocą specjalnej kaniuli substancje aktywne pobudzają głębsze warstwy skóry do odnowy, dzięki czemu blizny stają się płytsze i mniejsze,
  • Dermapen – w zabiegu tym wykorzystuje się specjalne urządzenie z głowicą pokrytą maleńkimi igiełkami. Liczne nakłucia, jak również wprowadzenie za ich pośrednictwem substancji aktywnych stymuluje skórę do regeneracji,
  • laser frakcyjny, np. Palomar Emerge. Laser sprawdza się praktycznie przy każdym rodzaju blizn. Emitowane przez niego mikrowiązki światła penetrują skórę na różnych głębokościach. Tkanki są podgrzewane i powstają w nich kontrolowane mikrouszkodzenia, dzięki czemu skóra intensywnie się odbudowuje i zostają produkowane nowe włókna kolagenu i elastyny.

Blizny potrądzikowe: jak usunąć?

Osobnym zagadnieniem jest to, jak usunąć blizny potrądzikowe na plecach czy twarzy. W tym przypadku mamy pewną przewagę, ponieważ zazwyczaj od powstania blizn po trądziku do poszukiwania rozwiązania nie mija wiele czasu, w przeciwieństwie do blizn po ospie. Możemy więc zacząć od wypróbowania domowych sposobów, np. kremów i maści na blizny.

Jeśli te metody okażą się nieskuteczne, wciąż pozostają nam zabiegi kosmetyczne. Czasem trzeba jednocześnie zastosować kilka metod dla lepszego efektu. Oprócz zabiegów laserowych, Dermapenu i mezoterapii igłowej możemy skorzystać również z peelingów chemicznych. Są to zabiegi przeprowadzane za pomocą kwasów, np. kwasu migdałowego, salicylowego, pirogronowego, glikolowego. Dobór kwasu uzależniony jest od rodzaju cery oraz zaawansowania problemu.

Jak usunąć blizny pooperacyjne? Sposoby na blizny przerostowe

Operacje zawsze pozostawiają po sobie ślady w postaci blizn. Osoby, których ten problem dotyczy, mogą zastanawiać się, jak usunąć blizny pooperacyjne w skuteczny sposób.

Jeśli nie jest za późno, warto zacząć od szczególnej dbałości o świeżo zagojoną ranę. Po skonsultowaniu się z lekarzem można sięgnąć po różne preparaty z apteki, na przykład plastry, żele i maści. Plastry silikonowe skutecznie chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Normalizują produkcję kolagenu, dzięki czemu zmniejszają ryzyko wytworzenia się blizny przerostowej. Eliminują też uczucie ściągnięcia skóry. Żele i maści pomagają zmiękczyć i uelastycznić bliznę, ale można ich używać dopiero po zdjęciu szwów.

Ważna jest również mobilizacja blizny, aby uniknąć niebezpiecznych zrostów lub innych powikłań. Dzięki niej można nawet poprawić wygląd blizny. Jak najszybciej po zabiegu warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który udzieli potrzebnych informacji.

W późniejszych etapach i przy starych bliznach można skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, pozwalających na przebudowę blizny. Trzeba jednak odczekać odpowiedni czas Wyjątkiem jest zabieg Icoone, na który można się udać już kilka tygodni po cesarskim cięciu. Jest to zabieg przeprowadzany za pomocą głowicy, która wyposażona jest w specjalne rolki masujące. Rolki generują podciśnienie i posiadają otwory powodujące mikrostymulację, dzięki czemu intensywnie oddziałują na skórę i pobudzają ją do regeneracji. Z innych zabiegów, polecanych na blizny pooperacyjne można wymienić: Surgen, Maximus, Pollogen Legend, laser, endermologię.

Podsumowanie

Jak usunąć blizny w skuteczny i trwały sposób? Istnieje wiele skutecznych metod, które mogą pomóc uwolnić się od tego sprawiającego duży dyskomfort problemu. Przy świeżych zmianach możemy wypróbować domowe sposoby usuwania blizn. Nawilżać i uelastyczniać żelami i maściami dostępnymi w aptece, stosować plastry silikonowe. Jeżeli nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów lub blizny są stare, warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej: zabiegów laserowych, peelingów chemicznych, masaży mechanicznych. Są to najskuteczniejsze metody walki z bliznami.


Bibliografia

1. Mackiewicz-Wysocka M., Żaba R., Patogeneza oraz wybrane metody leczenia blizn przerosłych i bliznowców, 2017
2. Bayat A., McGrouther D.A., Ferguson M.W., Skin scarring, 2003
3. Wołosik K., Knaś M., Wacewicz K., Dmuchowska P., Skuteczność terapii skojarzonej w redukcji blizn potrądzikowych – opis przypadków, 2013
4. Zastawny O., Czas, który leczy rany, czyli o powstawaniu blizn u człowieka, 2014
5. Kerckhove E., Stappaerts K., Boeckx W., Van den Hof B., Silicones in the rehabilitation of burns: A review and overview, 2001

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *