Ćwiczenia na cellulit mogą naprawdę dużo pomóc. Nic tak dobrze nie pobudzi krążenia oraz nie ujędrni skóry, jak regularna i dobrze dobrana aktywność fizyczna. Oczywiście, na początek może być dla nas sporym wyzwaniem, aby wytrwać w postanowieniach. Na pewno łatwiej będzie, jeśli wybierzemy takie formy ruchu, które odpowiadają naszym upodobaniom i możliwościom.
Ćwiczenia na cellulit – dlaczego w ogóle warto je wykonywać?
Co dają ćwiczenia na cellulit? | Jak redukują pomarańczową skórkę? |
Pobudzają układ krwionośny i układ limfatyczny |
|
Spalają zbędną tkankę tłuszczową |
|
Poprawiają jakość skóry |
|
Niezależnie od tego, jakie ćwiczenia na cellulit wybierzemy, możemy odnieść z nich szereg korzyści. Musimy tylko ćwiczyć wystarczająco długo i często. Jedne z aktywności działają bowiem intensywniej, inne nieco mniej.
Cellulit na pośladkach i cellulit na udach – jak się pozbyć tych problemów za pomocą ćwiczeń?
Uda i pośladki to strategiczne miejsca na ciele kobiety, które są najbardziej zagrożone cellulitem. Włączając do walki z tym problemem ćwiczenia fizyczne, warto zadbać o ich różnorodność. Każde ćwiczenie wykonywane codziennie może się znudzić, dlatego co kilka tygodni urozmaićmy sobie swój rutynowy zestaw.
Poniżej przedstawiamy najlepsze ćwiczenia na cellulit na udach i pośladkach, które warto wykonywać w ramach regularnych treningów:
- przysiady na cellulit: stoimy prosto, nogi rozstawiamy na szerokość ramion i opuszczamy się w dół tak, jak byśmy siadali na niewidzialnym krześle. W trakcie przysiadu cały czas musimy widzieć nasze palce od stóp, kolana nie mogą nam ich przysłaniać,
- przysiady na cellulit – wersja dla zaawansowanych: wykonujemy ćwiczenie jak wyżej, ale w każdej dłoni trzymamy ciężarek o wadze 1-2 kg. Przysiady najlepiej robić jako element serii interwałowych – najlepiej 3 serie i każda po 20 przysiadów,
- wykroki – to doskonały sposób na cellulit na udach i pośladkach, sedno tego ćwiczenia polega na podnoszeniu się z kolan siłą pośladków, czyli w momencie unoszenia ciała do góry ruch zaczynamy od spięcia pośladków. Trzeba tylko pamiętać, by opuszczane kolano nie dotykało ziemi podczas ruchu, a drugie nie wystawało poza linię palców stopy. Ćwiczenie robimy w 3-4 seriach po min. 10 wykroków na każdą nogę. Z czasem również można dodać obciążenia.
Powyższe ćwiczenia pięknie kształtują uda i pośladki, angażują bowiem wiele mięśni. Zwiększają też wydatek energetyczny organizmu, prowadząc do spalania podskórnego tłuszczu. Oznacza to, że w momencie ich wykonywania nasz cellulit, przynajmniej w niewielkiej części, niknie. Jeśli zależy nam na tym, aby spalić więcej tkanki tłuszczowej i mocniej pobudzić krążenie, powinniśmy postawić także na ćwiczenia aerobowe.
Zobacz jak rozpoznać stopnie cellulitu
Bieganie a cellulit – jakie są zalety ćwiczeń aerobowych?
Bieganie jest przykładem treningu aerobowego, który świetnie działa na redukcję pomarańczowej skórki. Podczas jednego biegu jesteśmy w stanie spalić mnóstwo kalorii, jeśli poświęcimy na niego co najmniej 40 minut. Pobudzamy też układ krążenia oraz układ limfatyczny. Już 3 regularne treningi w tygodniu przyniosą nam zauważalną poprawę wyglądu skóry.
Jeśli nie przepadamy za bieganiem, pamiętajmy, że każda aktywność aerobowa pomoże nam się pozbyć cellulitu. Równie dobrze możemy jeździć na rowerze lub ćwiczyć na orbitreku. Dobrym rozwiązaniem jest też łączenie różnych dyscyplin. Bieg połączony z gimnastyką w plenerze latem to doskonałe przygotowanie do jesienno-zimowej siłowni.
Dlaczego ćwiczenia na pozbycie się cellulitu to nie wszystko?
Mogłoby się wydawać, że na cellulit na udach ćwiczenia będą stanowiły najlepsze rozwiązanie. Niestety, nie do końca tak jest. Nawet wysportowane kobiety mogą zmagać się z cellulitem. Dlatego, chociaż aktywność fizyczna niewątpliwie pomaga, nie należy jej traktować jako jedynego sposobu na walkę z pomarańczową skórką. Największe efekty przyniesie połączenie ćwiczeń z dietą i kremami na cellulit.
Kremy na cellulit wspomogą redukcję pomarańczowej skórki, działając na nią od zewnątrz. Warto wybierać preparaty wypełnione skutecznymi składnikami aktywnymi – jak kofeina czy ekstrakty roślinne. Takie kremy miejscowo pobudzają mikrokrążenie, wzmacniają naczynka i wnikają w głąb skóry, nasilając spalanie tłuszczu. Posiadają również działanie odmładzające – walczą z wolnymi rodnikami, dzięki czemu skóra na dłużej pozostaje jędrna i gładka.
Przykładami kremów godnych uwagi są z pewnością:
- Vialise – zawiera silnie pobudzające mikrokrążenie ekstrakty z bluszczu i ruszczyka kolczastego oraz kofeinę, która działa lipolitycznie. Znajdziemy w nim również witaminę C, która jest silnym antyoksydantem,
- Vialise Lifting Effects – ujędrniająca moc tego produktu jest zasługą ekstraktów z alg i eleuterokoka kolczastego. Dodatkowo, wyszczuplające działanie kofeiny w tym kremie zostało podbite ekstraktem z guarany,
- Sinial – ten krem nie ma sobie równych, za sprawą wyjątkowej kombinacji składników! Bluszcz ujędrnia i nasila spalanie tłuszczu, kofeina usuwa obrzęki, ekstrakt z bylicy bożego drzewka niesamowicie wygładza i napina skórę,
- Onshea – to wyjątkowe połączenie ekstraktów z miłorzębu japońskiego, arniki górskiej i zielonej herbaty. Drenuje obrzęki i pobudza redukcję lipidów. Dzięki zawartości naturalnych olejów – z orzechów laskowych i ze słodkich migdałów, ma intensywne działanie nawilżające i ujędrniające,
- Nolicell – ma w składzie unikalny olej z alg fucus, który pomaga w rozbiciu tłuszczowych grudek. Oprócz tego zawiera ekstrakty z zielonej kawy i zielonej herbaty, które szybko i sprawnie zwalczają cellulit.
Podsumowanie
Ćwiczenia na cellulit przyniosą pozytywne skutki każdej kobiecie, która zdobędzie się na wysiłek. Ważniejsza od wyboru dyscypliny jest systematyczność oraz wspomaganie aktywności fizycznej innymi sposobami. Stosując jednocześnie dietę oraz krem na cellulit, można skutecznie zapanować nad tą nieestetyczną przypadłością.
Bibliografia
1. Foster, Helen, Tschüss Cellulite!: Der 6-Wochen-Plan mit 7 Methoden. Edition XXL, 2008
2. Casademunt J., Naturalne sposoby zwalczania cellulitu, 2007
3. Ashley Black, Mit cellulitu: to nie tłuszcz, to powięzi : skuteczna eliminacja powszechnego problemu. Podręcznik akademicki, 2018
4. Bojarowicz H, Rucińska M, Krysiński J: Kosmetyki redukujące cellulit, 2016
5. Hexsel D, Soirefmann M. Cosmeceuticals for cellulite, 2011