Jak zapuścić paznokcie, aby były długie, mocne i twarde? Co robić, jeśli się łamią i wolno rosną? Oto sposoby, które pomogą poprawić kondycję paznokci, aby osiągnęły pożądaną długość i prezentowały się atrakcyjniej.
Jak zapuścić paznokcie? Zacznij od tego
Warto wiedzieć, że nie istnieje jeden sposób na długie paznokcie. Zazwyczaj ich imponująca długość jest wypadkową wielu różnych starań. Jeżeli za wszelką cenę marzą nam się naturalnie długie paznokcie, to musimy skupić się na przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. Oczywiście nie będą one odkrywcze – są powszechnie znane. Zastanów się jednak, czy na pewno się do nich stosujesz. Zostały one przedstawione w poniższej tabeli.
Najlepsze sposoby na długie paznokcie | |
Odżywiaj się zdrowo. | Warto jeść dużo warzyw i owoców oraz produktów bogatych w białko – ryb, jajek, mięsa, produktów pełnoziarnistych, nabiału, orzechów, pestek i nasion. Należy unikać niezdrowych produktów – słodyczy i fast foodów. Ważne jest też, aby codziennie wypijać co najmniej dwa litry wody. |
Stosuj suplementy diety. | Czasem właściwe odżywianie nie dostarcza nam wszystkich witamin oraz innych cennych składników, które są potrzebne, aby nasze paznokcie były piękne i długie. Suplementację należy dobierać indywidualnie. Warto rozważyć przyjmowanie witamin z grupy B, witaminy D, cynku, magnezu, krzemu oraz kwasów tłuszczowych omega-3. |
Stosuj dobre kosmetyki. | Dobrym nawykiem, który zabezpieczy i wzmocni nasze paznokcie, jest smarowanie dłoni kremem, ze szczególnym uwzględnieniem każdego paznokcia. |
Unikaj nawyków i sytuacji niszczących paznokcie. | Należy pamiętać, aby nie skrobać nic paznokciami, nie obgryzać ich ani nie otwierać nimi puszek. A także, żeby zbyt długo nie trzymać paznokci w wodzie, ponieważ stają się wtedy miękkie oraz podatne na uszkodzenia. Warto sprzątać w rękawiczkach. |
Jak zapuścić paznokcie, które są łamliwe?
Zapuszczenie paznokci czasami jest bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe, ponieważ paznokcie łatwo się łamią. Niektóre kobiety muszą regularnie skracać swoje paznokcie, aby nie dopuścić do ich rozdwajania się. Trzeba wówczas zacząć od poszukania przyczyny nadmiernej łamliwości paznokci. Może ona być związana ze stanem organizmu, wynikać z choroby lub diety ubogiej w składniki odżywcze. Z drugiej strony paznokcie mogą stać się łamliwe, gdy narażamy je na bezpośredni kontakt z detergentami, zbyt długo moczymy w wodzie lub nadmiernie ścieramy pilnikiem.
Pomocne przy zapuszczaniu paznokci może się okazać zabezpieczanie ich płytek lakierem. U wielu kobiet świetnie sprawdza się nałożenie lakieru hybrydowego. Lakier ten jest o wiele twardszy od zwykłego lakieru, dzięki czemu nawet przy intensywnej pracy dłońmi paznokcie nie łamią się, a co za tym idzie, rosną coraz dłuższe. Ważne jest jednak umiejętne zdejmowanie hybryd, aby nie uszkodzić przy tym płytek paznokcia.
Brzegi paznokci warto też opiłowywać na okrągło, gdyż kwadratowy kształt naraża je na łamanie. Paznokciami w kształcie kwadratu łatwiej jest o coś zahaczyć lub uderzyć. Mniej podatne na złamania są natomiast paznokcie opiłowane w migdał lub w owal.
Jak zapuścić paznokcie po obgryzaniu?
Osobną kwestią może być to, jak zapuścić paznokcie po obgryzaniu. Paznokcie, które były przez wiele lat obgryzane, tracą swój kształt i kolor. Ich zapuszczanie nie powinno jednak być trudne, pod warunkiem, że udało nam się opanować nałóg. Pomocą w jego pokonaniu może być smarowanie paznokci gorzkim lakierem przeciw obgryzaniu, poznanie nowych sposobów na rozładowanie stresu i zajęcie dłoni czy wzbogacenie swojej diety w witaminy i minerały – jako jedną z potencjalnych przyczyn tego szkodliwego nawyku wymienia się niski poziom witamin, żelaza lub miedzi we krwi.
Pierwszą rzeczą, którą należy wykonywać, jeśli chcemy zapuścić paznokcie po obgryzaniu, to regularnie nakładać specjalną odżywkę wzmacniającą do paznokci, która je utwardzi. Warto też stosować oliwkę pielęgnującą i wmasowywać ją dokładnie w skórki otaczające paznokcie, w tym te leżące pod spodami paznokci (hyponychium). Co tydzień należy korygować kształt paznokci, jednak ważne, aby nie ścierać ich zbyt blisko opuszek. Dzięki systematycznej pielęgnacji i wytrwałości paznokcie znów będą ładne.
Jak przyspieszyć wzrost paznokci?
Jak zapuścić paznokcie szybko? Trzeba przede wszystkim wiedzieć, że za średnie tempo wzrostu paznokcia uznaje się przyrost 0,1 mm na dobę, co w skali miesiąca daje 3 mm. Niektóre osoby mogą liczyć na przyrost nawet 4 mm w ciągu miesiąca. U innych paznokcie rosną niestety wolniej, zaledwie 1-2 mm miesięcznie. Szybkość wzrostu płytki paznokci uzależniona jest od wielu czynników, między innymi od genetyki, wieku, stanu zdrowia i diety.
Jak przyśpieszyć wzrost paznokci? Jednym ze sprawdzonych sposobów jest stosowanie odpowiedniej diety. Jeśli dobrze się odżywiamy, to nasze paznokcie rosną prawidłowo i co ważne, stają się mocniejsze, mają gładkie płytki, a także nie rozdwajają się. Należy spożywać produkty z dużą zawartością żelaza oraz cynku, które są kluczowe dla wzrostu paznokci.
Do jadłospisu warto wprowadzić:
- pestki dyni,
- nasiona słonecznika,
- natkę pietruszki,
- jaja,
- kaszę gryczaną,
- ryby,
- mięso.
Oprócz tego można stosować suplementację, na przykład witaminy B5, która ma właściwości pobudzające wzrost paznokci. Do tego sprawdzi się regularne picie ziół. Mieszanki zawierające pokrzywę i skrzyp dostarczą nam krzemu, składnika wpływającego korzystnie na produkcję keratyny – budulca paznokci i włosów.
Również bardzo skutecznym sposobem na przyspieszenie wzrostu paznokci jest moczenie ich przez dziesięć minut w podgrzanej miksturze z jednej łyżki soku z cytryny oraz trzech łyżek oliwy z oliwek. Warto też smarować płytki paznokci naturalnymi olejkami (rycynowym, migdałowym, jojoba lub z kiełków pszenicy) lub gotowymi odżywkami. W składach odżywek najlepiej szukać naturalnych składników, np. witaminy B5 i witaminy E, keratyny.
Podsumowanie
Najlepszy sposób na długie paznokcie? Trudno wymienić jeden, ponieważ wzrost paznokci zależy od wielu różnych czynników. Najistotniejsze jest to, aby stosować odpowiednią dietę bogatą w warzywa i owoce i dostarczać sobie wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Poza tym należy zadbać o to, by paznokcie nie skracały się przez niewłaściwe nawyki. Paznokciom pomoże również systematyczna pielęgnacja i właściwe stylizowanie ich. Wreszcie, trzeba dać sobie czas i nie zniechęcać się, jeśli efekty nie będą widoczne od razu. Cierpliwość i konsekwencja na pewno się opłacą!
Bibliografia:
1. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, 2011
2. Hébert E., Beauty & food: co jeść, by skóra stała się pełna blasku, a włosy i paznokcie zdrowe, 2017
3. Sobolewska E., Godlewska R.A., Michalski J.A., Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Dłonie i paznokcie, 2017
4. Toselli L., Nailcare, 2007
5. Surma A.W., Nockowski P., Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, 2016