Masażer na cellulit to popularne urządzenie wspomagające walkę z pomarańczową skórką. Jest on dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które chciałyby wreszcie poczuć się komfortowo w swoim ciele. Jakie masażery mamy do wyboru?
Masaże na cellulit – dlaczego warto je wykonywać?
Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle warto poświęcać czas na masaż na cellulit. Za podstawową przyczynę cellulitu uznaje się zaburzenia w przepływie krwi i limfy. Na skutek słabego krążenia toksyny i zbędne produkty przemiany materii nie są efektywnie wydalane i gromadzą się w tkance tłuszczowej. Dochodzi również do zatrzymywania wody w organizmie i obrzęków. Komórki tłuszczowe są niedotlenione, a ich metabolizm ulega spowolnieniu, przez co łatwiej odkłada się w nich tłuszcz. Zaczynają się powiększać i przybierać formę guzków – stąd charakterystyczne nierówności na skórze.
Z tymi problemami można walczyć właśnie poprzez masaż. Dobrze wykonany masaż na cellulit dociera do źródeł problemu. Poprawia krążenie krwi i limfy i powoduje, że komórki staną się lepiej odżywione. Pomaga też rozbić znajdujące się pod skórą złogi tłuszczowe i wspiera eliminację toksyn. Ponadto działa ujędrniająco na skórę. A jeśli przed przeprowadzeniem masażu nałożymy na skórę krem antycellulitowy, jego składniki aktywne lepiej się wchłoną. W efekcie cellulit stanie się mniejszy.
Jaki masażer na cellulit kupić?
Do wykonania masażu na cellulit teoretycznie nie potrzebujemy żadnych akcesoriów. Mogłyby wystarczyć same nasze dłonie i olejek lub krem, który nada poślizg. Jeśli jednak wkładamy sporo wysiłku na wykonanie masażu antycellulitowego dłońmi i jest to dla nas niewygodne, zaopatrzenie się w odpowiedni przyrząd może nam znacznie ułatwić zadanie. Kolejną korzyścią będzie to, że masażery często są wyposażone w technologie, które pomagają oddziaływać głębiej i mocniej na tkanki. Będą więc intensywniej redukować cellulit. Jakie rodzaje masażerów mamy do wyboru?
Ręczny masażer do cellulitu
Ten masażer do cellulitu prawdopodobnie będzie najtańszą z prezentowanych tu opcji. Posiada specjalne wypustki – drewniane, silikonowe lub plastikowe, które wyraźnie pobudzają krążenie krwi i limfy, co skutkuje wygładzaniem skóry w miejscach, w których cellulit się pojawił. Masaż na cellulit za pomocą tego urządzenia nie sprawi nam bólu, bo siłę nacisku kontrolujemy same. Zaletą jest również to, że taki masażer łatwo jest utrzymać w czystości. Polecany jest przede wszystkim kobietom z niedużym cellulitem.
Masaż na cellulit bańkami chińskimi
Tradycyjne bańki chińskie są niedrogie i łatwo dostępne. A wykonywany nimi masaż na cellulit działa bardzo szybko. Wytwarzane przez bańkę podciśnienie mocno stymuluje skórę i leżące pod nią tkanki. Sprawia, że usuwane jest napięcie z mięśni, krew krąży szybciej i toksyny są sprawniej wydalane.
Zabieg bańkami jest raczej bezbolesny, ale może powodować siniaki. Dlatego nie należy go robić codziennie, tylko co drugi dzień. Nie jest też odpowiedni dla kobiet z problemami żylnymi, na przykład pękającymi naczynkami.
Szczotka jako masażer na cellulit
Jako masażer na cellulit może nam posłużyć również szczotka do masażu na sucho. Daje wiele korzyści, a jej kupno nie nadszarpnie mocno naszego budżetu. Poza tym, że pomaga uporać się z cellulitem, jej włosie usuwa martwy naskórek. Dlatego polecana jest również na problem z wrastającymi włosami po depilacji.
Roller na cellulit – rodzaje
Roller na cellulit to wyposażony w rączkę wałek, na którym znajdują się małe wypustki. Gdy przesuwamy rollerem po skórze, wypustki stymulują krążenie krwi oraz limfy, niwelują zastoje oraz rozbijają tkankę tłuszczową. Zabieg jest bardzo komfortowy, bezbolesny i wygodny.
Tańsze rollery zbudowane są najczęściej z plastiku, drewna lub silikonu. Ciekawą, chociaż droższą odmianą rollera jest wałek wyposażony w metalowe igły, tak zwany aplikator wieloigłowy. Jego igły zostały zaprojektowane tak, że w odróżnieniu od dermarollerów stosowanych w zabiegach mezoterapii nie przebijają skóry. Naciskają natomiast na nią i oddziałują na zasadzie refleksoterapii, prowadząc do aż kilkakrotnego przyśpieszenia przepływu krwi i limfy. Dzięki temu skutecznie redukują cellulit.
Masażer elektryczny na cellulit – efekty
Masażer elektryczny na cellulit jest jednym z najlepszych rozwiązań, ponieważ jego używanie jest o wiele łatwiejsze niż używanie masażerów manualnych. Nie trzeba wkładać siły w wykonanie zabiegu, wystarczy przesuwać masażer po skórze, aby intensywnie pobudzić krążenie krwi i detoks tkanek.
Masażer elektryczny można stosować codziennie. Działa na wszystkie rodzaje cellulitu. Już po kilku dniach masażu skóra powinna być jędrniejsza i bardziej sprężysta. Regularne używanie urządzenia sprawi, że efekty będą szybciej widoczne i utrzymają się na dłużej.
Próżniowy masażer na cellulit – zalety i wady
Próżniowy masażer na cellulit jest to jest to urządzenie, które powoduje zasysanie skóry oraz głęboko oddziałuje na jej warstwy. Pobudza także pracę układu immunologicznego. Efekty jego stosowania pojawiają się całkiem szybko. Minusem zabiegu z użyciem masażera próżniowego jest jednak ból. Ponadto może powodować pękanie naczynek krwionośnych. Dlatego ten masażer próżniowy nie będzie odpowiedni dla wszystkich kobiet.
Ultradźwiękowy masażer na cellulit – co warto wiedzieć?
Masażer na cellulit ultradźwiękowy to zaawansowane urządzenie, emitujące ultradźwięki. Ultradźwięki wywołują wibrację i rozgrzewają położone pod skórą tkanki. W ten sposób pobudzają krążenie i wspomagają oczyszczanie skóry z toksyn oraz rozbijają grudki cellulitu. Zabieg jest całkowicie bezbolesny.
Używanie poszczególnych masażerów jest proste i intuicyjne. Niezależnie od tego, jaki rodzaj urządzenia wybierzemy, pamiętajmy aby kierunek masowania zawsze był zgodny z ruchem limfy – do serca. Nie zapominajmy o zastosowaniu oliwki lub balsamu, które ułatwią nam zadanie, zapobiegną rozciąganiu się skóry oraz zintensyfikują walkę z cellulitem. Istotne jest także to, aby masaże były przeprowadzane regularnie.
Nie wystarczy sam masażer – cellulit zwalczysz tylko dzięki kompleksowemu podejściu
Warto zdawać sobie sprawę, że nawet gdy kupimy najlepszy masażer, cellulit może pozostać. Wynika to z tego, że cellulit jest problemem o wieloczynnikowym podłożu. Można go pokonać, działając na wielu polach: stosując zdrową dietę, dbając o regularną aktywność fizyczną i smarując skórę kremami antycellulitowymi.
Jeśli chodzi o te ostatnie, to muszą być dobrze dobrane. Przypadkowy zakup to zawsze ryzyko, warto samodzielnie analizować składy i szukać w nich działających składników. Przykłady kremów o dobrych składach znajdziesz poniżej.
- Vialise – zawiera algi, które detoksykują skórę oraz ruszczyk kolczasty i bluszcz, pobudzające przepływ krwi i limfy. Oprócz tego ma w składzie kofeinę, która drenuje nadmiar wody i działa lipolitycznie,
- Vialise Lifting Effects – można w nim znaleźć kasztanowiec, który działa przeciwobrzękowo i wzmacnia naczynia krwionośne, dzięki czemu usprawnia krążenie. A także guaranę w zestawieniu z kofeiną, które silnie ujędrniają skórę i wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej,
- Sinial – bazuje na bluszczu i bylicy bożym drzewku, które rewelacyjnie stymulują mikrokrążenie i redukują komórki tłuszczowe. Zawiera też kwas askorbinowy i rutynę, uszczelniające naczynia krwionośne,
- Onshea – redukuje cellulit dzięki działającej lipolitycznie zielonej herbacie oraz usprawniającej przepływ krwi i limfy arnice. Poprawia też nawilżenie skóry – jest to zasługa oleju ze słodkich migdałów i witaminy E,
- Nolicell – to kosmetyk bogaty w ekstrakt z zielonej kawy, który intensywnie ujędrnia skórę oraz poprawia mikrocyrkulację, prowadząc do zmniejszenia cellulitu. Znajdziemy w nim również olej z alg fucus, pobudzający spalanie tkanki tłuszczowej.
Wyżej wymienione kremy mają tak skomponowane składy, że poradzą sobie z każdym rodzajem cellulitu. Warto szukać takich kosmetyków – opartych na składnikach pochodzenia naturalnego, ponieważ działają na skórę najlepiej.
Podsumowanie
Masażer do cellulitu pomaga rozprawić się z pomarańczową skórką. Wybór masażerów jest ogromny, dlatego może nie być łatwy. Warto pomyśleć o budżecie, jaki chcemy przeznaczyć na zakup oraz wziąć pod uwagę indywidualne upodobania oraz wszystkie za i przeciw. Czasami istnieją przeciwwskazania do użytkowania danego typu masażera, jak pękające naczynka czy wrażliwość na ból. A niezależnie od zakupionego urządzenia, najważniejszy jest dokładny i regularny masaż – wybierzmy więc taki masażer, po który będziemy chciały sięgać regularnie. Pamiętajmy też, że z cellulitem powinnyśmy walczyć na różne sposoby – dlatego zaopatrzmy się także w dobry krem, odżywiajmy się zdrowo i regularnie ćwiczmy.
Bibliografia:
1. Ashley Black, Mit cellulitu: to nie tłuszcz, to powięzi : skuteczna eliminacja powszechnego problemu. Podręcznik akademicki, 2018
2. Fiałkowska I., Kulis A., Chitryniewicz J., Ocena wpływu serii 10 zabiegów terapii próżniowej na redukcję cellulitu i modelowanie sylwetki ciała, 2014
3. Ewelina Kurpiewska, Ewelina Sadzińska, Agata Wedman, Skuteczność masażu w redukcji cellulitu, 2016
4. V. Bayrakci Tunay i inni, Effects of mechanical massage, manual lymphatic drainage and connective tissue manipulation techniques on fat mass in women with cellulite, Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology: JEADV, 2010
5. Katarzyna Pelc, Sylwia Smaga, Karolina Zielińska, Ocena skuteczności antycellulitowego masażu bańką chińską,