Nużeniec: leczenie dermatologiczne

Leczenie nużeńca może sprawiać trudności, ponieważ jest to pasożyt dość niepodatny na próby usunięcia go. Całkowita eliminacja nużeńca wymaga dużo pracy i czasu, jednak jest to oczywiście możliwe. Jakie są kolejne etapy, jeśli chodzi o leczenie nużeńca? Jakie kroki możemy poczynić w domu, aby zadziałać na niego ze zdwojoną siłą?

Nużeniec leczenie dermatologiczne
Objawy Sposoby leczenia Efekty leczenia
  • Twarz: zaczerwienienia, przesuszenie, łuszczenie się naskórka, “rozlany” rumień, wypryski.
  • Oczy: zaczerwienienie spojówek, uczucie piasku pod powiekami, podrażnienie, nawracające stany zapalne spojówek, nawracające jęczmienie i gradówki.
  • Skóra głowy: łupież, wypadanie włosów.
  • Stosowanie miejscowych środków o działaniu przeciwgrzybiczym, przeciwzapalnym i antybakteryjnym.
  • Przemywanie rzęs i powiek specjalnymi chusteczkami nasączonymi substancjami grzybobójczymi.
  • Częste i dokładne mycie twarzy.
  • Stosowanie okładów z naparów ziołowych w celu złagodzenia podrażnień.
  • Leczenie nużeńca jest długie i trwa 3-4 miesiące.
Odexim na nużycę

ZAMÓW ODEXIM
WYBIERZ SKŁADNIKI AKTYWNE ZAMÓW!

Marta Urbanowicz - kosmetologSam chory nie jest w stanie stwierdzić co tak naprawdę mu dolega. Niezbędna jest diagnoza lekarska i wdrożenie specjalistycznego leczenia, za pomocą dobranych odpowiednio leków. Jeśli rzeczywiście okaże się, że to nużeniec, niestety terapia jest długa. Jednak należy się cieszyć, że powrót do normalności jest możliwy – mówi Marta Urbanowicz, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Nużeniec – leczenie jest konieczne, aby pozbyć się pasożyta

Leczenie nużeńca jest istotne, ponieważ pasożyt na pewno nie zniknie sam z siebie. Trzeba zaznaczyć, że nużeniec występuje na twarzy człowieka dość powszechnie i w większości przypadków nie wyzwala żadnych objawów skórnych. Jednak kiedy już od jakiegoś czasu zauważamy uciążliwe objawy, jest to znak, że ilość nużeńca na nasze skórze jest już sytuacją patologiczną.

Powinniśmy udać się do lekarza, gdy zauważymy u siebie jeden z następujących objawów:

  • uporczywe zmiany na skórze, które przypominają trądzik,
  • zmiany w postaci łuszczącej się, tłustej skóry (łojotokowe zapalenie skóry),
  • wypadanie włosów,
  • zapalenie wokół mieszków włosowych,
  • objawy, które świadczą o stanie zapalnym okolicy oczu: zaczerwienienie spojówek, łzawienie, uczucie suchości, wypadanie brwi lub rzęs, napuchnięte, łuszczące się powieki oraz jęczmienie, które mają tendencję do powracania.

Nużeniec – leczenie zakażenia pasożytniczego. Jak wygląda?

Nużeniec leczenieLeczenie nużeńca wymaga podjęcia zdecydowanych działań. Terapia nie jest tak oczywista jak w przypadku zakażeń grzybiczych czy bakteryjnych. Przede wszystkim, gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy, musimy udać się do dobrego specjalisty – w zależności od występujących dolegliwości będzie to dermatolog lub okulista.

W leczeniu możemy wyróżnić następujące etapy:

  • Diagnostyka – na początku warto ustalić, czy to faktycznie nużeniec jest przyczyną naszych dolegliwości. W tym celu wykonuje się badanie diagnostyczne, polegające na pobraniu zeskrobin skóry, biopsji skóry lub kilku rzęs. W badanym preparacie szuka się dorosłych form pasożyta lub larw.
    Leczenie – terapia zakażenia nużeńcem nie jest skomplikowana, ponieważ tak naprawdę istnieje kilka substancji, które zwalczają pasożyta. Leczenie nużeńca bytującego na skórze zwalcza się takimi substancjami, jak: permetryna, metronidazol, heksachlorobenzen, krotamiton, kwas borowy, iwermektyna. W przypadku nużeńca ocznego stosuje się najczęściej robione maści recepturowe z metronidazolem oraz łagodzące krople do oczu.

Nużeniec – leczenie jest długie i wymaga cierpliwości

Leczenie nużeńca nie należy do łatwiejszych terapii. W przeciwieństwie do zakażeń bakteryjnych, zwalczanie nużeńca trwa dosyć długo. Leczenie nużycy może trwać kilka miesięcy. Dzieje się tak, ponieważ klasyczne leki na nużeńca zwalczają tylko dorosłe osobniki pasożyta. Aby mogły być usunięte również larwy, leczenie musi trwać co najmniej miesiąc, ponieważ tyle mniej więcej trwa cykl życiowy nużeńca.

Leczenie nużeńca nie jest łatwe również z tego względu, że nużyca ma tendencję do nawracania. Aby zapobiec wtórnemu zakażeniu, zalecane jest postępowanie profilaktyczne. Wiele możemy zdziałać, odpowiednio dbając o skórę w domu

Nużyca – leczenie u lekarza możemy wesprzeć pielęgnacją w domu

Leczenie nużycy przy pomocy standardowego leczenia jest zalecane, jednak możemy wiele zrobić, aby uczynić terapię bardziej efektywną. W tym celu pomocne będzie stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Dużą rolę odgrywa właściwe oczyszczanie twarzy, złuszczanie jej oraz stosowanie kremów na dzień i na noc. Jeśli podejrzewasz u siebie nużycę lub jesteś w trakcie leczenia, szybciej usuniesz pasożyta dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z najbardziej skutecznych naturalnych preparatów na nużeńca jest olejek herbaciany. Działa on przeciwzapalnie oraz niszczy roztocza. Jego silne działanie zostało udowodnione badaniami. Olejku z drzewa herbacianego nie stosujemy w formie skoncentrowanej, ewentualnie na pojedyncze miejsca na twarzy z ominięciem okolicy oczu. Warto wybierać kosmetyki naturalne, które zawierają w składzie olejek.

Zobacz dlaczego pojawia się nużeniec na twarzy

W terapii nużeńca może pomóc zestaw Odexim. Znajdziesz w nim: tonik oczyszczający, krem na rano, krem na dzień, pastę na noc. Preparaty te zawierają aktywne składniki, które są naturalne i nieszkodliwe dla organizmu ludzkiego. Znajdziesz w ich: ekstrakt z zielonej herbaty, kasztanowca, ruszczyka kolczastego, lukrecji. A także olej z glistnika, orzechów laskowych, bisabolal. Odexim pomoże ci pozbyć się choroby i sprawi, że nie wróci ona z powrotem

W zwalczaniu nużeńca pomogą nam też: aloes, szałwia, piołun, siarka, tatarak, tymianek oraz cynk. Jeśli chcemy usunąć pasożyta, musimy zadziałać na niego mechanicznie. W tym celu wykonujmy regularne peelingi, ziarniste lub enzymatyczne.

Leczenie nużeńca – podsumowanie

Leczenie nużeńca nie jest łatwą sprawą i wymaga dużej dawki cierpliwości. Systematyczne usuwanie pasożyta w konsekwencji przyniesie jednak zamierzony skutek. Możemy stworzyć dla niego nieprzyjazne środowisko, dbając o odpowiednią pielęgnację w domu. Pomóc mogą nam zarówno preparaty do oczyszczania, jak i kremy oraz peelingi.

Odexim na nużycę

ZAMÓW ODEXIM
WYBIERZ SKŁADNIKI AKTYWNE ZAMÓW!

FAQ Leczenie dermatologiczne nużeńca

1. Jakie substancje czynne skutecznie eliminują pasożyta, jakim jest nużeniec?

Największą skuteczność w walce z nużeńcem wykazują: permetryna, metronidazol, kwas borowy, iwermektyna, heksachlorobenzen, krotamiton. Leczenie warto wspomagać dodatkowo dobrymi jakościowo dermokosmetykami, typu Odexim.

2. Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się pasożyta i chronić domowników przed zakażeniem?

W okresie leczenia należy często zmieniać pościel, ręczniki, piżamę i ubrania domowe. Zaleca się, aby chory miał oddzielną pościel. Tekstylia należy prać w wysokiej temperaturze 60 stopni Celsjusza. Rzeczy, które nie mogą być prane w takiej temperaturze należy mrozić w zamrażarce. Dodatkowo osoba chora, powinna używać własnej szczotki do włosów, akcesoriów do włosów i makijażu.

3. Czy diagnostyka nużycy jest trudna?

Nie. W celu stwierdzenia żerowania pasożyta przeprowadza się badanie mikroskopowe pobranych zeskrobin naskórka lub kilku rzęs.

4. Jaki preparat przyniesie ulgę podrażnionym oczom?

W celu łagodzenia objawów nużycy oczu, zaleca się nawilżanie spojówek kroplami łagodzącymi. Należy wybierać produkty bez konserwantów.

5. Jak długo trwa leczenie nużycy?

Standardowa długość leczenia nużycy wynosi od 3 do 4 miesięcy.


Bibliografia

1. Darji K., Burkemper N.: Pityriasis folliculorum: response to topical ivermectin. J Drugs Dermatol 2017
2. Del Rosso J.: Topical ivermectin: data supporting dual modes of action in rosacea. Clin Aesthet Dermatol 2017
3. Narayanan S., Hünerbein A., Getie M., Jäckel A., Neubert R.: Scavenging properties of metronidazole on free oxygen radicals in a skin lipid model system. J Pharm Pharmacol 2007
4. Van Zuuren E., Kramer S., Carter B., Graber M., Fedorowicz Z.: Effective and evidence-based management strategies for rosacea: summary of a Cochrane systematic review. Br J Dermatol 2011
5. Maier T., Sattler E., Braun-Falco M., Ruzicka T., Berking C.: High-de nition optical co- herence tomography for the in vivo detection of Demodex mites. Dermatology 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *