Łojotokowe zapalenie skóry głowy - czym jest?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to zapalna choroba skóry głowy, która ma tendencję do nawrotów. Wbrew nazwie nie zawsze wiąże się z nadmiernym wydzielaniem łoju. Występuje również u pacjentów, u których taki problem nie występuje. Czy łojotok głowy można leczyć? A jeśli tak, to w jaki sposób?

Przyczyny ŁZS Objawy ŁZS
  • osłabiony układ autoimmunologiczny,
  • nadmierna produkcja łoju,
  • czynniki zewnętrzne (stres, dieta, pielęgnacja).
  • tłuste plamy na skórze,
  • swędzenie,
  • zaczerwienienie,
  • wypadanie włosów.
seborh-zestaw

SEBORHKOMPLEKSOWY ZESTAW NA ŁZS ZAMÓW

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – co to jest?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to powszechnie występująca choroba dermatologiczna, która może pojawić się niezależnie od wieku. Występuje zarówno w wieku niemowlęcym, jak i dojrzałym. Łojotokowe zapalenie skóry głowy jest chorobą przewlekłą, której nie można całkowicie wyleczyć.

Marta Urbanowicz - kosmetologChoć trudno wskazać na główną przyczynę ŁZS czy skuteczny lek, to z całą pewnością wiadomo, że wykazuje specyficzne objawy, które ułatwiają jej diagnozę. Tłusty łupież, swędzenie, żółtawa lub szara łuska to objawy, które powinny nas zaniepokoić. Aby sprawdzić, czy zmiany na skórze głowy, to ŁZS, należy udać się do dermatologa. Ponieważ choroba jest nieuleczalna leczenie należy prowadzić pod okiem specjalisty – mówi Marta Urbanowicz, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – przyczyny choroby

Łojotokowe zapalenie skóry głowy pojawia się z powodu niewłaściwej pracy komórek skóry, co wynika z obecności drożdżaków z rodzaju Malassezia. Grzyby znajdują na skórze naturalnie, ale ich nadmiar jest groźny dla skóry, ponieważ przenikają w głąb warstwy rogowej naskórka. W tym miejscu uwalniają lipazę, czyli enzym, który powoduje tworzenie się wolnych kwasów tłuszczowych. Lipaza powoduje stany zapalne. Konsekwencją stanów zapalnych skóry jest przyspieszone i nadmierne wytwarzanie naskórka, co jest widoczne jako łuski. Skutkiem ubocznym jest również zmniejszenie naturalnych funkcji ochronnych skóry. To z kolei powoduje, że drożdżaki z łatwością przenikają w głąb skóry. Katalizatorem choroby są również ciągle wytwarzane kwasy tłuszczone, które są idealną pożywką dla drożdżaków. Co więcej, skórę osłabia utrata wody, która następuje przez uszkodzony naskórek.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – objawy kliniczne

Łojotokowe zapalenie skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry głowy przejawia się w sposób bardzo charakterystyczny. Przede wszystkim są to zmiany w postaci rumienia oraz łuszczących się płatów skóry. Dodatkowo skóra może swędzieć. Intensywność oraz wygląd zmian różni się w zależności od wieku pacjenta. U niemowląt mają postać strupów (białych lub żółtych), które są tłuste i określamy je ciemieniuchą. U osób dorosłych objawem towarzyszącym chorobie może być natomiast wypadanie włosów lub nawet łysienie.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – leczenie

Przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy warto pamiętać, że leczenie ma na celu zatrzymanie objawów. Nie jest jednak możliwe pełne wyleczenie. Łojotok skóry głowy ma tendencję do nawrotów. Lekarze zwykle zaczynają od przepisania środków miejscowych. Jeśli nie przynoszą one skutków, to włączane jest leczenie ogólnoustrojowe.

OpiniaNie sądziłam, że w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry głowy dermokosmetyki tak mi pomogą. Tymczasem wystarczyło kilka tygodni regularnego stosowania, by przykre objawy choroby zupełnie ustąpiły. Stosowałam serię Seborh – świetnie koiła smarowaną maściami skórę. W związku z tym uważam, że każdy, kto choruje na ŁZS powinien z nich korzystać – mówi pani Aldona z Kluczborka

ŁZS głowy a domowe sposoby

Przy ŁZS głowy wiele osób, oprócz leczenia farmakologicznego, stosuje również domowe metody. Jak zatem wspomagać konwencjonalne leczenie ŁZS skóry głowy?

Oto najważniejsze rozwiązania:

  • pielęgnacja. Jej podstawą powinny być dermokosmetyki, które zawierają naturalne składniki aktywne. Na łojotokowe zapalenie skóry głowy można używać emulsji do skóry głowy, szamponu albo płynu. Powodują one delikatne złuszczanie naskórka, ale jednocześnie nawilżają i odżywiają.
  • dieta. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty, które zawierają: cynk, witaminy (A, B, C, E) oraz wielonasycone kwasy tłuszczowe. Niewskazane jest natomiast spożywanie cukru, alkoholu, smażonych potraw oraz ostrych przypraw.
  • właściwe nawodnienie organizmu. Dziennie należy wypijać około 1,5 l wody.
  • płukanka z octu jabłkowego i wody (proporcja 1:1).
  • maseczka z kurkumy na zmiany skórne lub jako dodatek do potraw.
  • zioła. Pomagają usuwać toksyny z organizmu, przyspieszają regenerację naskórka. Najlepiej spożywać je w formie naparów (np. miętę, rumianek).

Łojotokowe zapalenie skóry głowy dermokosmetyki Seborh

seborh-zestawBez wątpienia w przypadku leczenia ŁZS warto łączyć różne metody. Holistyczne podejście do leczenia przynosi najlepsze rezultaty. W takim ujęciu nie można pominąć kosmetyków, gdyż one działają na skórę, która doświadcza najdotkliwszych objawów ŁZS. Warto sięgać w tym przypadku po specjalistyczne dermokosmetyki z wyselekcjonowanymi pod kątem ŁZS składnikami. Godnymi polecenia będą dermokosmetyki z zestawu na łojotok skóry głowy Seborh.

W jego skład wchodzą trzy preparaty: płyn przeznaczony do złuszczania łuski i obumarłych komórek naskórka, oczyszczający, przeciwgrzybiczny szampon oraz naprawcza emulsja. W dermokosmetykach Seborh znajdziemy substancje pochodzenia roślinnego, niezwykle delikatne dla skóry, dlatego też te dermokosmetyki będą odpowiednie nawet dla osób ze skórą wrażliwą

Każdy z nich działa na kilku płaszczyznach. Dociera do przyczyn nasilających objawy ŁZS, aby je zmniejszyć i przynieść ulgę chorującym. Płyn złuszczający reguluje procesy keratynizacji i złuszczania naskórka. Zawarte w nim kwasy: migdałowy, jabłkowy i glikolowy skutecznie usuwają obumarłe komórki, dzięki czemu zmniejsza się ilość zalegającej, łuszczącej i swędzącej łuski. Równolegle wspiera odbudowę płaszcza hydrolipidowego: substancje poprawiające krążenie (arnika i miłorząb) detoksykują i dotleniają komórki, aby substancje odżywcze ( między innymi z ekstraktów z rozmarynu i nagietka oraz wąrkoty azjatyckiej) poprawiały kondycję skóry.

Przystosowany do codziennego użytkowania szampon Seborh to bogata kompozycja substancji przeciwgrzybicznych i przeciwbakteryjnych składająca się z ichtiolu, piroktonu olaminy oraz siarczku selenu, które odkażają skórę ze znajdujących się w naskórku drożdżaków Malassezia furfur

Dodatkowo w szamponie Seborh znajdziemy normalizujące pracę gruczołów łojowych mleczko pszczele, dzięki czemu ogranicza się sprzyjające drożdżakom wilgotne środowisko. Szampon Seborh oczycszcza nie naruszając przy tym warstwy hydrolipidowej wspieranej przez witaminę E, alanoinę i betainę oraz pantenol. Dopełnieniem pielęgnacji będzie nalożenie na skórę lekkiej emulsji nawilżająco-naprawczej. Regenerująco działa w niej olej konopny, mocznik oraz naturalny czynnik nawilżający. Koją podrażnienia i łagodzą stany zapalne. Działanie oczyszczające wnoszą z kolei do kosmetyku siarka i pirokton olaminy. Dzięki temu emulsja Seborh zwalcza świąd i uczucie ściągnięcia skóry. Zawarty w niej olej z czarnuszki dba o pasma włosów i cebulki, chroniąc je przed wypadaniem, które często towarzyszy ŁZS głowy.

Osoby, które korzystały z dermokosmetyków Seborh doceniają ich skuteczność w niwelowaniu uciążliwych objawów ŁZS:

OpiniaNie przypuszczałam, że będę mieć takie problemy ze skórą głowy. Tymczasem pojawiły się na niej łuszczące zmiany, tłuste skorupy i uciążliwy świąd. Właściwie przez kilkanaście minut mogłam drapać głowę, co tylko pogarszało sprawę. Dość długo jestem już pod opieką dermatologa, ale dopiero od kiedy kupiłam dermokosmetyki i zaczęłam je stosować, wszystko uległo zmianie. Skóra jest ukojona. Trudne do wytrzymania objawy ustąpiły, a ja wróciłam do normalności- mówi pani Ewelina z Poznania

Podsumowując, łojotokowe zapalenie skóry głowy może być bardzo uciążliwe. Istnieją czynniki, które nasilają chorobę. Aby ją skutecznie pokonać, warto podjąć kompleksowe działania i wdrażać je w życie stopniowo, ale systematycznie.

seborh-zestaw

SEBORHKOMPLEKSOWY ZESTAW NA ŁZS ZAMÓW

FAQ

1. Czy na łojotokowe zapalenie skóry głowy pomaga olej kokosowy?

Wcieranie oleju kokosowego w owłosioną skórę głowy jest jedną z metod, by poradzić sobie z chorobą w warunkach domowych, ponieważ olej wykazuje właściwości antybakteryjne. Niestety przetłuszcza włosy, co jest dosyć uciążliwe. Zamiast niego warto zatem stosować specjalne dermokosmetyki, które nie powodują takich skutków ubocznych, ponieważ zawierają starannie wybrane składniki aktywne.

2. Czy łojotokowe zapalenie skóry głowy nasila się przez drapanie?

Tak. Po pierwsze drapanie dodatkowo podrażnia skórę. Po drugie przez jej dotykanie możemy przenosić drożdżaki, co daje im nowe miejsce do rozwoju objawów choroby. Skóra swędzi, ponieważ jest przesuszona i podrażniona. Aby pozbyć się tego problemu, warto stosować dermokosmetyki z naturalnymi składnikami aktywnymi.

3. Czy łojotokowe zapalenie skóry głowy nasila się przez płukanie włosów gorącą wodą?

Podobnie jak drapanie gorąca woda może nasilać objawy towarzyszące chorobie. W związku z tym lepiej używać ciepłej lub nawet zimnej wody. Najważniejsze jednak, aby do pielęgnacji skóry stosować dermokosmetyki, które zawierają naturalne składniki aktywne.


Bibliografia

1. Chukwudi Nwabudike L., Łojotokowe zapalenie skóry i homeopatia, [w:] Our Dermatol Online. 2011; 2(4): 208-210
2. Narbutt J., Lesiak A., Wpływ preparatów pielęgnacyjnych linii Tolerans Sensitive Dermedic® na wybrane parametry obiektywne i subiektywne u pacjentów ze skórą nadreaktywną, łojotokowym zapaleniem skóry i trądzikiem różowatym, Forum Dermatologicum 2015;1(1):12-20
3. Boer M., Maleszka R., Ratajczak-Stefańska V., Kolonizacja grzybami z rodzaju Malassezia a właściwości bariery skórno-naskórkowej w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry, [w:] Mikologia 2010, Vol. 17 Issue 4, s. 211-216
4. Martini M., Kosmetologia i farmakologia skóry, 2014
5. Gnat s., Łagowski D., Dyląg M., Nowakiewicz A., Ludzki mikrobiom w stanach normobiozy i dysbiozy – charakterystyka i metody analizy [w:] Postępy mikrobiologii 2021, 60, 1, 31-46.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *