Czy łuszczyca swędzi? Poznaj odpowiedź!

Czy łuszczyca swędzi? Ta poważna choroba z pewnością uprzykrza życie na wiele sposobów. Niektórzy zastanawiają się, czy swędzenie również można zaliczyć do jej objawów. Osoby podejrzewające u siebie łuszczycę mogą się wahać, czy warto powiedzieć o tym symptomie lekarzowi. Zatem jak jest w rzeczywistości – czy łuszczyca swędzi, czy nie?

Czy łuszczyca swędziCzy łuszczyca swędzi? Odpowiedź

Tak, w większości przypadków łuszczyca swędzi – według niektórych źródeł świąd odczuwa aż 90% chorych. Dlatego tego dokuczliwego objawu nie wolno lekceważyć. Tym bardziej, że może on powodować spory dyskomfort i obniżać jakość życia. Chorzy, który nie mogą powstrzymać się od drapania, niestety zwykle pogarszają stan swojej skóry i doprowadzają do powstawania nowych zmian skórnych.

Łuszczyca swędzi – poznaj powody

W chorobie, jaką jest łuszczyca, swędzenie może wynikać z powodów takich, jak:

  • przesuszenie skóry – ponieważ w łuszczycy naskórek jest nieprawidłowo zbudowany, nie chroni dobrze przed utratą nawilżenia. Pozbawiona ochronnej warstwy lipidowej skóra jest narażona na działanie różnych czynników zewnętrznych,
  • stany zapalne – łuszczyca wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym, który również może stanowić podłoże swędzenia,
  • uszkodzenie wątroby oraz jej choroby – dokuczliwy świąd nasilający się w nocy może świadczyć o cholestazie, będącej stanem, w którym przepływ żółci jest zmniejszony lub zaburzony. Cholestaza bywa skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, na przykład metotreksatu, stosowanego w umiarkowanej i ciężkiej łuszczycy.

To nie jedyne potencjalne przyczyny problemu. Skóra może swędzieć na skutek noszenia ciasnych i nieprzewiewnych ubrań oraz nakryć głowy, ponieważ sprzyjają one poceniu się. Czasami swędzenie skóry ma podłoże nerwowe – podczas stresu z komórek nerwowych skóry uwalniane są neuropeptydy powodujące świąd. Czynnikiem nasilającym swędzenie w łuszczycy bywa również alergia.

Alergia a łuszczyca – czy coś je łączy?

Alergia a łuszczyca – związek między tymi dolegliwościami nie został do końca wytłumaczony, jednak zauważono, że mogą one współwystępować razem. Wynika to prawdopodobnie z tego, że naskórek w łuszczycy staje się bardziej przenikalny dla alergenów, wskutek czego może rozwinąć się alergia kontaktowa. Alergeny, którymi mogą być różne czynniki drażniące w pracy lub nawet niektóre składniki leków na łuszczycę, nasilają powstawanie zmian chorobowych.

Alergia pokarmowa również może być jednym z czynników zaostrzających objawy łuszczycy. Zaobserwowano, że w niektórych przypadkach poprawa stanu skóry następuje po wykluczeniu określonych pokarmów z diety.

psorisel-zestaw

PSORISEL
ODŻYWCZY ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW NA ŁUSZCZYCĘKUP TERAZ

Łuszczyca a atopowe zapalenie skóry

Łuszczyca bardzo często mylona jest z chorobą mającą podłoże alergiczne – atopowym zapaleniem skóry. W AZS świąd należy do głównych objawów, pojawia się też suchość skóry oraz występują zaczerwienione zmiany skórne. Wskutek działania wielu czynników, skóra atopowa traci swoją ochronną funkcję – zostaje pozbawiona ochrony przed przesuszeniem i wnikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. Przez to staje się bardziej narażona na różne czynniki uczulające.

Należą do nich:

  • środki drażniące – mydła, konserwanty,
  • alergeny wziewne – dym papierosowy, pyłki traw, kurz,
  • drobnoustroje – np. drożdżaki,
  • alergeny pokarmowe – mleko, jajka, ryby, cytrusy.

Jak można odróżnić AZS od łuszczycy? Oto kilka wskazówek.

  • Dla AZS charakterystyczny jest silny świąd – również łuszczyca swędzi, jednak ten świąd jest słabszy.
  • Wyprysk atopowy pojawia się już w okresie niemowlęcym, a objawy łuszczycy najczęściej między 10. a 40. rokiem życia.
  • Dla AZS typowym objawem chorobowym są czerwone ogniska na skórze i wypryski, które mają postać drobnych pęcherzyków bądź grudek. Na łuszczycowych zmianach skórnych pojawiają się łuski w srebrzystym kolorze, z których po zdrapaniu sączy się krew.

Sama informacja, że łuszczyca swędzi, jest zatem niewystarczająca do postawienia odpowiedniej diagnozy. Zmiany musi obejrzeć doświadczony lekarz – dla niego odróżnienie łuszczycy od innych chorób nie będzie jednak trudne.

psorisel-zestawŁuszczyca – swędzenie można złagodzić

Gdy łuszczyca swędzi, stanowi to spory problem. Chorym trudno jest powstrzymać się od drapania, co niestety przyczynia się do zaognienia zmian skórnych. Drapanie zmian zwiększa również podatność na zakażenia. Czy można coś zrobić, aby ograniczyć dokuczliwy świąd?

Specjaliści zalecają przede wszystkim, aby regularnie stosować emolienty. Są to preparaty o działaniu intensywnie nawilżającym i natłuszczającym. Uzupełniają brakujące składniki lipidowe, dzięki czemu pomagają odbudować uszkodzoną barierę naskórkową, a także zapobiegają nadmiernej ucieczce wody. Przynoszą ulgę swędzącej i podrażnionej skórze oraz zmniejszają jej łuszczenie i pękanie.

Gdy swędzi skóra głowy, można sięgnąć na przykład po specjalistyczne dermokosmetyki Psorisel – szampon, płyn i emulsję. Zostały opracowane pod kątem wspomagania walki z łuszczycą i zawierają wiele pomocnych składników, w tym mocznik, pantenol i alantoinę, które nawilżają skórę i pomagają łagodzić świąd.

Odpowiednia dieta również może pomóc zredukować swędzenie towarzyszące łuszczycy. Należy spożywać produkty o działaniu przeciwzapalnym, bogate zwłaszcza w kwasy tłuszczowe omega-3. Ograniczyć należy natomiast produkty zawierające histaminę lub nasilające jej uwalnianie – są to m.in. owoce morza, truskawki, pomidory, kakao, wieprzowina, mięso surowe, wędzone i dojrzewające.

Bardzo istotne jest zapobieganie ewentualnym podrażnieniom skóry. Trzeba unikać gorących kąpieli, delikatnie osuszać skórę miękkim ręcznikiem oraz nosić przewiewne ubrania.

Podsumowanie

Wiadomo już, czy łuszczyca swędzi. Choroba ta może być uciążliwa, nie należy się jednak poddawać i wytrwale dążyć do eliminacji jej objawów. Chociaż nie można całkowicie wyleczyć łuszczycy, istnieje wiele sposobów, które przynoszą ulgę. Jeśli swędzenie jest szczególnie uciążliwe, trzeba udać się do lekarza. Oprócz leczenia należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, diecie i unikaniu czynników drażniących.


Bibliografia:

1. Girolomoni G., Gisondi P., Łuszczyca a układowa odpowiedź zapalna, 2010
2. Oszukowska M., Kręgiel M., Kaczmarek B., Kaszuba A., Wskaźniki wydolności wątroby u pacjentów z łuszczycą, 2017
3. Owczarczyk-Saczonek A., Placek W., Łuszczyca jako choroba autoimmunologiczna, 2014
4. Wolska H., Łuszczyca. Przyczyny, objawy, leczenie, 2009
5. Tittenbrun K., Łuszczyca – poradnik pacjenta, 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *