Blizny po trądziku – domowe sposoby, które je zmniejszą

Na blizny po trądziku domowe sposoby nie są może najlepszym z dostępnych rozwiązań, niemniej wiele osób decyduje się je wypróbować, ponieważ są tanie i proste w użyciu. Co warto wiedzieć o tych sposobach i jak należy z nich korzystać, aby miały maksymalną skuteczność?

Blizny po trądziku - domowe sposoby które je zmniejsząDomowe sposoby na blizny potrądzikowe – kiedy mają sens?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że domowe sposoby na blizny potrądzikowe mogą się sprawdzić najlepiej, gdy blizny są świeże. W przypadku starych blizn szkoda raczej naszego czasu na próby likwidowania ich za pomocą naturalnych rozwiązań. Utrwalone, wieloletnie blizny są wyzwaniem, z którym należy udać się do specjalistów.

Warto również sobie uzmysłowić, że nawet jeśli ślady po wypryskach pojawiły się stosunkowo niedawno, to nie będą łatwe do usunięcia. Na pewno w walce z nimi bardzo liczy się systematyczność. Należy uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie powtarzać dane działania, aż pojawią się zadowalające efekty. A jakie domowe sposoby na blizny potrądzikowe są najczęściej polecane?

Kolagen na blizny – czy ma szansę zadziałać?

Kolagen na blizny po trądziku może się wydawać kuszącym rozwiązaniem. W końcu blizny zanikowe, z którymi najczęściej mamy do czynienia na skutek trądziku, powstają w związku z niedostateczną produkcją kolagenu. Czy kolagen obecny w tak wielu kosmetykach może wbudować się w ubytki w skórze, aby wypełnić ją oraz wygładzić?

Jest to niemożliwe, ponieważ kolagen jest dużym białkiem, które nie jest w stanie pokonać bariery naskórka. Zatrzymuje się więc na powierzchni skóry, wspomagając jej nawilżenie, przez co jedynie wizualnie ją wygładza. Zatem skuteczność kremów opartych na kolagenie jest dyskusyjna. Jedynie kolagen podany metodą iniekcji, np. w zabiegu mezoterapii igłowej, może dostać się do głębszych warstw skóry i spłycić blizny.

Olejek na blizny po trądziku – domowe sposoby znane od dawna

Czy olejek na blizny po trądziku może się sprawdzić? Wiele wskazuje na to, że tak. Olejki mają wiele cennych właściwości, dlatego już w starożytności były stosowane jako środki do zwalczania różnych problemów skórnych.

W przypadku blizn po trądziku warto zainteresować się takimi olejkami, jak:

  • olej kokosowy – na blizny działa dobrze, ponieważ ma zdolność do przyśpieszania gojenia i do pobudzania produkcji włókien kolagenu i elastyny. Zawiera również witaminę E, dlatego chroni komórki skóry przed wolnymi rodnikami i nawilża. Dodatkowo działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie,
  • olejek lawendowy – świetnie wspiera regenerację uszkodzonej skóry. Poprawia mikrokrążenie, dotleniając ją i odżywiając. Działa także przeciwbakteryjnie, łagodząc zmiany trądzikowe,
  • olejek z drzewa herbacianego – posiada właściwości dezynfekujące i przeciwzapalne. Intensywnie pobudza odnowę skóry, zapobiegając powstawaniu blizn. Jest idealny dla cery trądzikowej, ponieważ hamuje rozwój drobnoustrojów oraz normalizuje pracę gruczołów łojowych,
  • olej z rokitnika – działa bardzo odżywczo. Pomaga skórze prawidłowo się zagoić, minimalizując ryzyko blizn. Chroni też przed starzeniem i poprawia nawilżenie,
  • olej z czarnuszki – posiada silne działanie regenerujące. Stosowany na blizny, zmniejsza ich widoczność. Polecany jest przy trądziku, ponieważ zwalcza drobnoustroje odpowiedzialne za zmiany skórne i wycisza stany zapalne.

Olejki mogą dobrze wpływać na stan cery trądzikowej i przywracać jej zdrowy wygląd. Pamiętajmy tylko, aby olejków eterycznych nie stosować samodzielnie, lecz dodawać po kilka kropli do oleju bazowego, którym może być np. olej kokosowy. Dobrze jest też mieszać różne olejki – ich właściwości będą wtedy mocniejsze.

Olejek na blizny należy wmasowywać w problematyczne miejsca dwa razy dziennie. Rezultatów można oczekiwać dopiero po wielu tygodniach, a czasami miesiącach stosowania.

Sevolium na trądzik

ZAMÓW SEVOLIUM
ZWALCZ TRĄDZIK AKTYWNYM SKŁADEM ZAMÓW!

Cebula na blizny po trądziku – domowe sposoby dla odważnych

Cebula na blizny po trądziku? Roślina ta uznawana jest za naturalne remedium na blizny i z tego powodu pozyskiwany z niej wyciąg stał się popularnym składnikiem preparatów przeciwko bliznom. Działanie wyciągu z cebuli polega na hamowaniu rozwoju drobnoustrojów i zmniejszaniu stanu zapalnego, co znacznie usprawnia procesy gojenia się ran.

Maść opartą na wyciągu z cebuli najlepiej stosować już w początkowym etapie tworzenia się blizn. Należy smarować nią zmiany 2-3 razy dziennie przez okres co najmniej kilku tygodni. Na pewno jest to sposób tylko dla wytrwałych, gdyż charakterystyczny zapach cebuli dla wielu osób będzie nie do wytrzymania.

Aloes na blizny – jak działa?

Aloes na blizny może okazać się świetnym rozwiązaniem, pod warunkiem, że nie jesteśmy na niego uczuleni. Aloes zarówno koi uszkodzoną skórę, jak również wspomaga jej regenerację. W jego miąższu zawarte są substancje o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwbakteryjnym. Ma też zdolność do pobudzania syntezy nowych włókien kolagenowych. Stosowany w pielęgnacji skóry trądzikowej, aloes może dać szereg korzyści, bowiem skutecznie normalizuje wydzielanie sebum, zmniejsza zaskórniki i nadaje odporność na czynniki zewnętrzne.

Jak używać aloesu? Tę popularną roślinę doniczkową wielu z nas ma w domach. Należy zerwać pojedynczy liść, przeciąć go na pół i wydrążyć miąższ za pomocą łyżeczki. Pozyskanym w ten sposób żelem aloesowym smarujemy twarz. Nadmiar żelu możemy przechowywać w lodówce przez 7-10 dni lub zamrozić w pojemniku na kostki lodu. Efekty w postaci zmniejszenia blizn potrądzikowych powinniśmy zauważyć już po kilku tygodniach regularnego stosowania aloesu.

Cytryna na blizny po trądziku – domowe sposoby dobre też na przebarwienia

Czy stosowanie cytryny na blizny pomoże się ich pozbyć? W przypadku niewielkich i świeżych zmian warto spróbować. Sok z cytryny naturalnie zawiera kwas cytrynowy, który należy do alfa-hydroksykwasów – związków bardzo powszechnie wykorzystywanych w kosmetologii. Alfa-hydroksykwasy wspomagają złuszczanie naskórka oraz stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Możliwe, że dzięki temu sok z cytryny poradzi sobie z drobnymi bliznami. Rozjaśni również przebarwienia potrądzikowe.

Tego sposobu nie można jednak stosować latem, ponieważ sok z cytryny uwrażliwia skórę na promieniowanie słoneczne. Lepiej też aplikować go tylko wieczorem. Może podrażniać, dlatego należy obserwować swoją skórę i w razie pojawienia się uczucia pieczenia odstawić.

Sevolium - maść na trądzikBliznom po trądziku warto zapobiegać

Chociaż na blizny po trądziku domowe sposoby mogą trochę pomóc, warto kierować się zasadą, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Blizn można uniknąć, działając już w momencie, gdy na twarzy pojawią się zmiany trądzikowe. Należy udać się do lekarza, który dobierze odpowiednie metody leczenia. Oprócz tego trzeba stosować właściwą pielęgnację skóry w domu.

Kosmetyki powinny być dobierane specjalnie do cery trądzikowej. Nie należy zapominać o nawilżaniu tego typu skóry – inaczej może się zbuntować, co poskutkuje zwiększeniem produkcji łoju, zapchaniem porów i nowymi pryszczami. Warto wybierać lekkie kremy nawilżające, oparte na składnikach pochodzenia naturalnego.

Dobrym składem wyróżnia się krem na trądzik Sevolium. Można w nim znaleźć znany ze swojego przeciwtrądzikowego działania fiołek trójbarwny, regulującą stopień nawodnienia cery lukrecję oraz oczyszczające i silnie regenerujące złoto koloidalne. Sevolium kompleksowo dba o potrzeby skóry trądzikowej i pomaga redukować wypryski.

Podsumowanie

Jeśli chcemy usunąć blizny po trądziku, domowe sposoby powinniśmy wdrożyć jak najszybciej. Niezbędna będzie systematyczność, ponieważ blizny są bardzo trudne do usunięcia. Jeżeli pomimo wypróbowania różnych sposobów nadal nie widzimy poprawy – udajmy się do dermatologa. Lekarz może doradzić zabiegi, które pomogą zmniejszyć widoczność blizn. Pamiętajmy też, że lecząc trądzik i stosując regularnie dobre kosmetyki, minimalizujemy ryzyko powstawania tych niedoskonałości.

Sevolium na trądzik

ZAMÓW SEVOLIUM
ZWALCZ TRĄDZIK AKTYWNYM SKŁADEM ZAMÓW!


Bibliografia:

1. Sobanko J.F., Alster T.S., Management of Acne Scarring, Part I, 2012
2. Goodman G.J., Treatment of acne scarring, 2011
3. Grys A., Łowicki Z., Gryszczyńska A., Kania M., Parus A., Rośliny zielarskie w leczeniu chorób skóry – bezpieczeństwo i zastosowanie, 2010
4. Jacob C.I., Dover J.S., Kaminer M.S., Acne scarring: a classification system and review of treatment options. 2001
5. Rao N., Singh R., Acne & Scars, 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *