Cellulit a cellulitis - czym się różnią?

Cellulit a cellulitis – mogłoby się wydawać, że nie różnią się niczym oprócz nazwy, ponieważ brzmią bardzo podobnie. Oba dotyczą naszego ciała. Czym charakteryzują się te schorzenia i jak je rozróżnić?

Cellulit a cellulitis – czy to to samo?

Cellulit a cellulitis to dwa różne zjawiska, które mogą dotyczyć  ciała każdego człowieka. Istotnym jest, aby wiedzieć kiedy ma się do czynienia z cellulitem a kiedy z cellulitisem. Można wtedy podjąć odpowiednie kroki aby zmniejszyć bądź całkowicie zwalczyć dany problem. Cellulit i cellulitis często bywają ze sobą mylone ze względu na ich zbieżną nazwę. Obie jednak pochodzą z zupełnie innych języków. Słowo cellulit pochodzi z języka francuskiego, i oznacza zupełnie nie groźny dla człowieka defekt estetyczny.

Cellulitis natomiast to termin zaczerpnięty z języka łacińskiego, i w porównaniu do cellulitu jest to poważna, konieczna do leczenia choroba, inaczej zapalenie tkanki podskórnej

Sprawdź jakie istnieją przyczyny cellulitu

Cellulitis – co to jest za schorzenie?

Cellulitis jest chorobą, którą można znaleźć również pod nazwą zapalenie tkanki podskórnej. Jest to choroba bakteryjna wymagająca specjalistycznego leczenia, ponieważ w przeciwnym razie może prowadzić do poważnych konsekwencji- nawet do sepsy bądź zapalenia opon mózgowych.
Przyczyną powstania cellulitisu jest zakażenie bakteryjne, najczęściej gronkowce, które może się pojawić po uszkodzeniu skóry poprzez na przykład przekłucie uszu, ukąszenie lub poparzenie lub u osób cierpiących na choroby skóry takie jak łuszczyca, grzybica a nawet cukrzyca.

Cellulitis objawia się miejscowym bólem, obrzękiem, pęcherzami i zaczerwienieniem. Ostateczną diagnozę powinien przeprowadzić lekarz i wprowadzić odpowiednie leczenie. Zazwyczaj objawia się ono przez antybiotykoterapię

Cellulit natomiast to nic innego jak znany większości kobiet defekt esteteyczny, który nie zagraża życiu i zdrowiu człowieka. Charakteryzuje się widocznymi gołym okiem lub po ściśnięciu skóry grudkami na skórze. Przypominają one pomarańczową skórkę lub gęsto pikowany materiał. Rozróżniamy cellulit wodny i tłuszczowy. Cellulit również zawalczą się zupełnie inaczej, niż cellulitis. Można go wyleczyć już w domowych warunkach.

Cellulit a cellulitis

Jednymi z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się skórki pomarańczowej są:

  • Aktywność fizyczna,
  • Zdrowe odżywianie,
  • Stosowanie masaży bańką chińską,
  • Stosowanie peelingów,
  • Stosowanie specjalistycznych kremów pochodzenia naturalnego.

Cellulit a cellulitis – dwie różne sytuacje

Niezwykle ważnym jest aby mieć świadomość, że oba te przypadki są podobne tylko z nazwy. W przypadku cellulitu należy zwalczyć go manualnie i aktywnością, nie zagraża on życiu i zdrowiu i może jedynie przeszkadać  ze względów estetycznych. Cellulitis z kolei to choroba, której nie można bagatelizować i która wymaga interwencji lekarza i odpowiednich leków. Te fakty pokazują, że cellulit a cellulitis to dwie różne sytuacje dotyczące ludzkiego ciała.


Bibliografia

1. Lydie Raisin, Pokonać cellulit. Wiedza i życie, 2002
2. Różański L, Vincent C, Szubert M, Dębowska R, Bazela K, Eris I, Stroiński M, Jaskólska Z, Duszyńska A., Zastosowanie termografii w diagnostyce cellulitu, 2006
3. Righi G., Jak sie̜ pozbyć cellulitu, 2001

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *