Maść na blizny – jaką wybrać?

Maść na blizny na pewnym etapie może okazać się pomocna, jeśli zależy nam na zmniejszeniu widoczności blizn, czyli śladów po uszkodzeniach skóry. Prawdopodobnie nie chcemy, aby zmiany te pokrywały naszą skórę, więc szukamy skutecznego sposobu, aby się ich pozbyć lub możliwie jak najbardziej zredukować. Możemy wtedy wspomóc się środkami dostępnymi w aptekach bez recepty – takimi, jak maści na blizny.

Maść na blizny kiedy należy po nią sięgnąćMaść na blizny – kiedy należy po nią sięgnąć?

Jeżeli interesuje nas najlepsza maść na blizny, to powinniśmy wiedzieć, że jej skuteczność będzie zależała również od szybkości naszej reakcji. Maści na blizny powinny bowiem zostać zastosowane jak najwcześniej po zagojeniu się rany, czyli po odpadnięciu strupa. W przypadku, gdy chcemy stosować maść na blizny pooperacyjne, poradźmy się lekarza, po jakim czasie od zdjęcia szwów możemy zacząć jej używać.

Ze względu na czas, który minął od powstania blizn, wyróżniamy dwa ich rodzaje:

blizny niedojrzałe
  • To blizny, od których powstania upłynął maksymalnie rok.
  • Mają najczęściej kolor czerwony lub różowy i są lekko wypukłe.
  • Czasami powodują dyskomfort w postaci swędzenia lub bólu.
blizny dojrzałe
  • Tworzą się po roku od powstania rany.
  • Są jasne, najczęściej przybierają zabarwienie białe.
  • Charakteryzują się tym, że są płaskie, miękkie i elastyczne i nie powodują dyskomfortu.

Maść na blizny – co powinna zawierać?

Jaki skład powinna mieć dobra maść na blizny? Niezależnie od tego, czy chcemy kupić maść na blizny po oparzeniu, czy też maść na blizny pooperacyjne, możemy sięgnąć po ten sam produkt, zawierający składniki aktywne takie, jak:

  • alantoina – czyli nietoksyczna pochodna kwasu moczowego. Ma właściwości kojące, regenerujące, przeciwzapalne i ściągające. Pobudza podziały komórkowe i wzrost komórek skóry, usprawniając jej odbudowę,
  • heparyna – substancja wykazująca działanie przeciwalergiczne oraz przeciwzapalne. Zwiększa nawodnienie tkanek, rozluźniając strukturę włókien kolagenowych. Sprawia tym samym, że blizna jest bardziej miękka i elastyczna,
  • ekstrakt z cebuli – hamuje uwalnianie mediatorów zapalnych i hamuje wzrost fibroblastów. Maść cebulowa na blizny ma co prawda specyficzny zapach, ale zmniejsza ryzyko pojawienia się blizn przerostowych, a także uelastycznia i zmiękcza skórę,
  • silikon – posiada właściwości okluzyjne, dzięki czemu zabezpiecza skórę przed nadmierną utratą wody. Ponadto utworzona przez niego cienka warstwa powoduje wzrost temperatury skóry o ok. 1 st. C, co wzmaga aktywność kolagenazy, enzymu odpowiedzialnego za rozkład włókien kolagenowych. Dzięki temu silikon zapobiega tworzeniu się bliznowców i keloidów.

Wymienione wyżej składniki pomagają ograniczyć ryzyko powstania patologicznych blizn przerostowych, które mogą się tworzyć właśnie po oparzeniach i operacjach. Rozluźniają też strukturę kolagenu, dzięki czemu wytworzone blizny są bardziej płaskie.

Jeśli jednak interesuje nas maść na blizny po ospie lub po zmianach trądzikowych, szukajmy przede wszystkim produktów z następującymi składnikami:

  • nanozłoto – nanokoloidy złota posiadają działanie regenerujące. Pobudzają produkcję kolagenu i poprawiają stopień odżywienia komórek. Mają też właściwości antyoksydacyjne i spowalniające starzenie. Dodatkowo działają przeciwtrądzikowo,
  • witamina C – bierze udział w syntezie kolagenu i zwiększa jego poziom w skórze. Ponadto hamuje reakcje zapalne, mając pozytywny wpływ na gojenie się blizn,
  • śluz ślimaka – jest składnikiem naturalnie zawierającym kolagen, elastynę, alantoinę, kwas glikolowy, witaminy A, C i E. Doskonale przyśpiesza gojenie się uszkodzonej skóry.

W przypadku blizn po ospie lub trądziku mamy bowiem do czynienia z wklęsłymi zmianami, będącymi efektem zmniejszonej produkcji kolagenu. W przyszłości, na skutek starzenia się skóry, blizny te mogą stać się jeszcze głębsze. Wybierzmy więc taką maść na blizny, która zawiera przede wszystkim składniki pobudzające tworzenie się kolagenu.

Skuteczna maść na blizny po operacji – dlaczego silikonowa?

Skuteczna maść na blizny pooperacyjne, którą możemy stosować między innymi jako maść na blizny po cesarce, powinna zawierać wymienione wcześniej składniki aktywne lub inne komponenty. Dobrze skonsultować się z chirurgiem lub dermatologiem, który doradzi nam, jaki produkt wybrać.

Na uwagę zasługuje zwłaszcza maść silikonowa na blizny, ponieważ silikon okazuje się efektywny w zapobieganiu zmianom przerostowym. Dodatkowo tworzy on warstwę ochronną na powierzchni blizny, stwarzając warunki sprzyjające gojeniu. Dlatego skuteczna maść na blizny po operacji jest często połączeniem aktywnych składników i silikonu.

Maść na blizny nie działa? Wypróbuj inne rozwiązania

Czasami bywa tak, że pomimo wielomiesięcznej kuracji stosowanie maści na blizny nie przynosi pożądanych rezultatów. Niestety, na duże blizny przerostowe oraz bliznowce, czyli stwardniałe wybrzuszenia w miejscu rany maść może nie pomóc, ponieważ w strukturze skóry zaszły zbyt zaawansowane zmiany. Również smarowanie głębokich blizn po trądziku maścią może nie być efektywne. Pomóc mogą natomiast odpowiednie zabiegi, na przykład laserowe leczenie blizn. Warto zatem szukać pomocy u specjalistów!

Podsumowanie

Maść na blizny to produkt do zadań specjalnych. Może być pomocna przy wszystkich rodzajach blizn – po drobnych oparzeniach, po operacjach, czy też przebytym trądziku lub ospie. Zawiera składniki, które wygładzają wytworzoną w miejscu rany tkankę. Maści na blizny musimy jednak używać długo i regularnie, aby stopniowo zmiękczać bliznę i ją uelastyczniać. W przypadku drobnych zmian maść powinna dać rezultaty już po kilku tygodniach, natomiast redukcja większych śladów to nawet kwestia kilku miesięcy. Uzbrójmy się więc w cierpliwość. Zdarza się, że zmagamy się z bliznami, które goiły się bardzo długo i mają nieprawidłową strukturę. Blizny takie zdecydowanie wymagają bardziej specjalistycznej pomocy.


Bibliografia:

1. Dasgeb B., Phollips T.J., What are scars? 2006
2. Zastawny O., Czas, który leczy rany, czyli o powstawaniu blizn u człowieka, 2014
3. Musto T.A., Scars and keloids, 2004
4. Wagner J.A., Therapy of pathological scars, 2013
5. Wołosik K., Knaś M., Wacewicz K., Dmuchowska P., Skuteczność terapii skojarzonej w redukcji blizn potrądzikowych – opis przypadków, 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *