Zmarszczki, jak każdy wie, wynikają po części z naturalnej mimiki. Najbardziej uciążliwe są te, które kojarzone są z negatywnymi emocjami – jak lwia zmarszczka. Nikt nie chce przecież wyglądać na wiecznie przygnębionego ani ciągle zagniewanego.
Czy możemy coś zrobić, aby zmarszczki mimiczne pojawiły się później lub były mniej widoczne? W artykule przedstawiamy pomocne wskazówki.
Jak starzeje się skóra? | |
Skóra 25+ | Od ok. 25. roku życia organizm zaczyna wytwarzać mniej kolagenu oraz ceramidów. Na skutek tego skóra łatwiej ulega wysuszeniu i mogą pojawiać się drobne zmarszczki. Łatwo jednak przywrócić jej dobrą kondycję. |
Skóra 35+ | Skóra jest słabiej nawilżona. Zmarszczki mimiczne na czole i w okolicach oczu stają się coraz wyraźniej zarysowane. Mogą tworzyć się cienie oraz worki pod oczami. |
Skóra 45+ | Włókna kolagenowe i elastynowe stają się kruche i sztywne, a ich produkcja prawie zanika. Skóra jest cieńsza, traci jędrność i elastyczność. Zmarszczki wokół oczu i w innych rejonach twarzy są bardzo widoczne. |
Skóra 55+ | Skóra staje się sucha, a jej warstwa rogowa ulega pogrubieniu. Twarz pokrywają głębokie linie – lwie zmarszczki, zmarszczki palacza, zmarszczki na czole i wokół oczu. Owal twarzy opada na skutek zaniku poduszek tłuszczowych. |
Zmarszczki – co tak naprawdę wpływa na ich powstawanie?
Mimika nie jest jedynym powodem tworzenia się zmarszczek. Zmienia się również struktura skóry, bowiem wskutek procesu starzenia maleje produkcja kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Bywa, że naszym zachowaniem przyspieszamy ten proces – nie dbając o siebie, nadużywając alkoholu i papierosów, nie odżywiając i nie nawadniając odpowiednio do potrzeb. Dlatego zmarszczki pod oczami w młodym wieku – już u dwudziestolatków – nie są wcale rzadkością.
Do starzenia się skóry znacznie przyczyniają się również wolne rodniki.
Wolne rodniki powstają pod wpływem słońca, stresu czy zanieczyszczeń krążących w powietrzu. Nasze organizmy mają pewną zdolność do ich neutralizowania, ale z wiekiem te możliwości są coraz mniejsze. Możemy jednak sobie pomóc, dostarczając antyoksydantów, zarówno poprzez dietę, jak i pielęgnację – mówi Karina Pietrzela, kosmetolog
Zmarszczki – jaka dieta będzie im przeciwdziałać?
Prawdopodobnie najlepszym sposobem, aby ustrzec się zmarszczek, jest dbanie o skórę od środka. Odpowiednie nawodnienie i odżywienie organizmu to klucz do sukcesu. Warto zadbać o jakość płynów, które sobie dostarczamy. Kawa i czarna herbata tylko odwadniają organizm, z kolei słodkie napoje mają mnóstwo cukru, który przyśpiesza starzenie się skóry. Najlepiej jest pić wodę niegazowaną oraz świeżo wyciskane soki warzywne.
Równie ważna jest jakość spożywanych przez nas produktów. Należy wybierać te najbardziej wartościowe odżywczo – jak warzywa, owoce, mięso, nabiał, orzechy. Dieta powinna dostarczać wszystkich witamin i minerałów, ponieważ ich niedobór bardzo odbija się na naszym wyglądzie. W dużym stopniu odpowiedzialne za stan naszej skóry są witaminy A, E i C oraz witaminy z grupy B. Jeśli mamy ich braki, starzenie naszego organizmu następuje szybciej. Warto więc przyjrzeć się swojej diecie, czy jest w niej wystarczająco dużo składników odżywczych. Czasem może być wskazana suplementacja.
Zmarszczki a sen – istnieje związek?
Kolejnym ważnym sposobem na uniknięcie zmarszczek, który bywa zazwyczaj niedoceniany, jest sen. To w czasie snu dochodzi do regeneracji skóry i wytwarzane są nowe włókna kolagenowe. Bywa, że po nieprzespanej nocy na twarzy pojawiają się zmarszczki, których nie ma po spokojnym przespaniu 8 – 9 godzin. Poranne doładowanie się kofeiną nie usunie niestety tych linii. Jeśli więc chcesz mieć mniej zmarszczek, wysypiaj się!
Ciężka noc jest często wynikiem zmartwień i stresu, kolejnych wrogów gładkiej skóry. Możemy ograniczyć ich negatywne skutki, znajdując sposoby na zredukowanie stresu. Dobrym pomysłem będzie regularne uprawianie aktywności fizycznej. Już zwykłe chodzenie na spacery i przebywanie w otoczeniu przyrody działa odprężająco i poprawia samopoczucie.
Zmarszczki – pielęgnacja, która spowolni ich powstawanie
Kremy na zmarszczki, jeżeli są odpowiednio dobrane i zawierają skuteczne substancje aktywne, mogą zdziałać dużo dobrego. Jest w czym wybierać.
Składnikami, które najlepiej zwalczają zmarszczki są:
- koenzym Q10 – silny przeciwutleniacz. Chroni włókna kolagenowe przed wolnymi rodnikami. Pobudza regenerację skóry oraz opóźnia jej starzenie. Spłyca zmarszczki,
- palmitynian tetrapeptydu – wycisza stany zapalne na skórze, które mogłyby przyśpieszać jej starzenie i prowadzić do podrażnień. Ponadto stymuluje skórę do produkcji kolagenu i elastyny, zwiększając tym samym jej jędrność i elastyczność,
- ekstrakt z eleuterokoka kolczastego (syberyjskiego żeń-szenia) – ma bardzo mocne działanie antyoksydacyjne. Dostarcza skórze dawki witamin z grupy B oraz witaminę C. Wzmacnia naczynia krwionośne, dotlenia skórę i opóźnia jej starzenie,
- ekstrakt z lawendy – przede wszystkim nawilża, lecz także zmniejsza głębokość zmarszczek. Rewitalizuje skórę, przywraca jej sprężystość oraz koi podrażnienia,
- ekstrakt z ruszczyka kolczastego – ma właściwości wzmacniające naczynia krwionośne, zapobiega ich rozszerzaniu się i uszczelnia je. Poza tym korzystnie wpływa na skórę: zmniejsza zaczerwienienia, łagodzi stany zapalne, nawilża oraz ujędrnia,
- kofeina – pobudza mikrokrążenie w skórze, poprawiając stopień odżywienia komórek. Obkurcza naczynka krwionośne i nadaje skórze większą elastyczność. Używana na zmarszczki pod oczami, likwiduje również cienie i obrzęki.
Krem bogaty w kombinację takich składników dostarczy skórze dużej dawki odżywienia. Skóra będzie nawilżona, co poprawi znacząco jej wygląd. Ponadto zyska barierę ochronną przez czynnikami przyspieszającymi starzenie, np. wolnymi rodnikami.
Warto postawić na działanie profilaktyczne. W młodym wieku skóra szybko się regeneruje i już po kilku tygodniach stosowania kremu można zaobserwować jak się spłycają, a nawet całkowicie znikają pierwsze zmarszczki mimiczne – pod oczami, czy na czole.
Kremy na zmarszczki, które warto wypróbować – Richevon, Mialenia i Buatic
Wymienione wcześniej składniki o właściwościach przeciwzmarszczkowych możemy znaleźć w kremach: Richevon, Mialenia i Buatic. Są to kosmetyki bazujące na komponentach pochodzenia naturalnego, które pomagają walczyć ze zmarszczkami w każdym wieku.
Krem Richevon mam już od 3 miesięcy. Nie zamienię go na żaden inny. Nawet ta uparta zmarszczka na czole ładnie się wygładziła! – pisze pani Sara z Ustki
Krem na zmarszczki Richevon dorównuje swoją mocą skoncentrowanemu serum. Wysoko w jego składzie znajdują się ekstrakty z ruszczyka, żeń-szenia syberyjskiego i lawendy, stanowiące obfite źródło antyoksydantów dla przedłużenia młodości skóry. Richevon zawiera również koenzym Q10, który jest niezastąpiony pod względem wygładzania zmarszczek.
Milenia to naprawdę świetny produkt, napakowany składnikami naturalnymi. Po miesiącu stosowania zauważyłam nie tylko lekkie spłycenie zmarszczek, ale również poprawę owalu twarzy – pisze pani Iwona z Mławy
Liftingujący krem Mialenia polecany jest osobom, które martwią się o zmieniający się wraz z wiekiem owal twarzy. Ma silne właściwości napinające i ujędrniające, które zawdzięcza takim składnikom, jak bogata w kofeinę guarana oraz syberyjski żeń-szeń. Jednocześnie zapobiega powstawaniu zmarszczek.
Jestem bardzo zadowolona z działania kremu Buatic. Na pierwsze zmarszczki to absolutny hit! Sprawdził się u mnie i u mojej przyjaciółki bez zarzutu. Polecam– pisze pani Ewelina z Warszawy.
Krem Buatic przypadnie do gustu osobom, którym zależy na widocznym złagodzeniu linii zmarszczek. Może również uchronić skórę przed tymi oznakami starzenia. Zawiera koenzym Q10, ekstrakt z lawendy i palmitynian tetrapeptydu, które działają przeciwzmarszczkowo i nawilżająco.
Inne skuteczne sposoby na zmarszczki
Oczywiście są też jeszcze inne sposoby zapobiegania zmarszczkom. Na przykład krótkie masaże twarzy, które można robić podczas aplikowania kremu. Masując lub oklepując skórę poprawiamy jej ukrwienie, dzięki czemu lepiej wchłania składniki odżywcze. Rozluźniamy też napięte mięśnie, zapobiegając utrwalaniu się zmarszczek mimicznych. Gdy przeszkadza nam konkretna zmarszczka, na przykład lwia zmarszczka, za pomocą odpowiednich ruchów możemy ją nieco spłycić.
Warto też zastanowić się nad wykonaniem profesjonalnych zabiegów. Są one efektywne i niektóre z nich dają bardzo szybką poprawę. Do najbardziej znanych należy ostrzykiwanie zmarszczek toksyną botulinową, który potrafi rozprostować zmarszczki na czole nawet w dwa tygodnie. Istnieją też inne, mniej inwazyjne zabiegi, które pobudzą skórę do odnowy. W renomowanych klinikach można skorzystać z bezpłatnych konsultacji z kosmetologiem, który zaleci odpowiednie zabiegi.
Podsumowanie
Zmarszczki pojawią się u każdego z nas, prędzej czy później. Można w pewnym stopniu im zapobiec oraz ograniczyć ich widoczność, gdy się już utworzą. Nawet jeśli jeszcze zmarszczki nam nie przeszkadzają, warto im przeciwdziałać. Z wiekiem skóra ulega różnym zmianom i zmarszczki mimiczne tworzą się coraz łatwiej. Nie pozostawiajmy jej samej sobie – prowadźmy zdrowy tryb życia i stosujmy dobre kremy na zmarszczki, a wtedy pozostanie zadbana i piękna.
FAQ
1. Co można zrobić, aby zmarszczki pojawiły się jak najpóźniej?
Najskuteczniejsze efekty da kompleksowe działanie. Zadbanie o odpowiednią ilość snu, nawodnienie, zdrowe odżywianie i zmniejszenie stresu powinno być tak samo ważne, jak regularne stosowanie dobrych kremów przeciwzmarszczkowych (np. serum typu Richevon).
2. Które zmarszczki pojawiają się najwcześniej?
Zmarszczki pod oczami oraz zmarszczki na czole mogą stać się widoczne już w młodym wieku. Sprzyjają im wolne rodniki, stres, brak snu, używki, zła dieta. Takie zmarszczki można wyeliminować nawet całkowicie, zmieniając styl życia na zdrowszy i stosując kremy przeciwzmarszczkowe.
3. Jakie składniki kremów pomogą spłycić zmarszczki?
Przede wszystkim antyoksydanty, zawarte w ekstraktach roślinnych oraz koenzym Q10, będący silnym przeciwutleniaczem. Jak również aktywne peptydy – przykładem może być palmitynian tetrapeptydu, który pobudza produkcję naturalnego kolagenu w skórze.
4. Czy sucha skóra sprzyja powstawaniu zmarszczek?
Niestety tak. Sucha skóra łatwiej ulega uszkodzeniom i podrażnieniom, jest bardziej narażona na ataki wolnych rodników i słabiej się regeneruje. Warto systematycznie ją nawilżać za pomocą kremów, aby odbudować jej naturalny płaszcz hydrolipidowy i spowolnić starzenie.
Bibliografia
1. Roenigk H.H.Jr., Treatment of the Aging Face, 1995
2. Fraser E., Ucieczka od zmarszczek, 2006
3. Glaser D.A., Anti-aging products and cosmeceuticals, 2004
4. Rona C., Vailati F., Berardesca E., The cosmetic treatment of wrinkles, 2004
5. Raszeja-Kotelba B., Bohdanowicz D., Problemy dermatologiczne okresu starzenia się 2002