Jeżeli dotknął nas trądzik różowaty, pielęgnacja zalecana przy tym schorzeniu musi być nam znana. Jakiekolwiek odstępstwa od zrównoważonej pielęgnacji mogą w niekorzystny sposób odbić się na kondycji cery. Skóra dotknięta problemem trądziku różowatego jest bowiem bardzo wymagająca i rzadko kiedy wybacza błędy pielęgnacyjne. Dobrze jest więc zadbać o dobór odpowiednich kosmetyków i metod dbania o skórę.
Trądzik różowaty – pielęgnacja wymaga delikatnych działań
Odpowiednia na trądzik różowaty pielęgnacja powinna być przede wszystkim przemyślana. Wbrew pozorom dobór odpowiednich kosmetyków nie wystarczy. Należy również wystrzegać się pewnych działań, które mogłyby pogorszyć kondycję naskórka. Jeżeli myjemy cerę, należy używać do tego chłodnej lub letniej wody. Trzeba wystrzegać się mycia twarzy gorącą wodą, bo doprowadzi to do zaostrzenia rumienia. Zwiększenie stanu zapalnego może oznaczać także wysyp nieestetycznych krostek. Skóry nie można także pocierać ręcznikiem. Intensywne tarcie także może przyczynić się do pękania naczynek.
Nie ulega wątpliwości, że skóra dotknięta problemem trądziku różowatego nie lubi także nadmiaru słońca. Osoby borykające się z tą przewlekłą dermatozą powinny więc unikać opalania się. Jeżeli zamierzamy przebywać na słońcu przez większą część dnia, wyposażmy się w krem z filtrem. W przeciwnym bowiem razie ryzykujemy poparzenia słoneczne
Trądzik różowaty – pielęgnacja wymaga właściwych kosmetyków
Jeżeli walczymy z trądzikiem różowatym, pielęgnacja powinna opierać się o dedykowane cerze problematycznej kosmetyki. Najlepiej będzie, jeżeli będą one posiadały naturalne składy.
Zobacz jakie istnieją rodzaje trądziku
Pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym może opierać się o takie produkty kosmetyczne jak:
- łagodny żel oczyszczający,
- krem na dzień,
- peeling enzymatyczny.
ZAMÓW ZESTAW KOSMETYKÓW
NA TRĄDZIK RÓŻOWATY ACNEROSE
KUP TERAZ!
Jeżeli chodzi o żel, nie powinien on zawierać żadnych intensywnie działających detergentów, takich jak na przykład SLS. Jeśli dotknął nas trądzik różowaty, pielęgnacja powinna być oparta także o właściwy krem do twarzy. Wspaniale, jeśli będzie on zawierał takie składniki jak kwas azelainowy, aloes czy betaina. Wymienione składniki charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym oraz przeciwbakteryjnym. Ponadto, zarówno betaina jak i aloes wykazują działanie łagodzące. Mogą więc pomóc w redukcji uporczywego rumienia. Pielęgnacja twarzy z trądzikiem różowatym wymagać będzie także odpowiedniego peelingu. Nie może to być peeling mechaniczny, gdyż podrażni on cerę. Zdecydowanie lepszym wyborem będą peelingi enzymatyczne na bazie bromelainy czy też papainy.
Wszelkie kosmetyki, z wyjątkiem rzecz jasna żelu oczyszczającego, powinny być aplikowane zawsze na starannie oczyszczoną skórę. W przeciwnym razie składniki aktywne w nich zawarte nie wchłoną się. Nie będą one miały szansy także aktywnie zadziałać
Podsumowując, bez większych trudności można stwierdzić, że pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym wymaga podjęcia odpowiednich działań. Należy więc przygotować ją bardzo starannie. Jeśli dotknął nas trądzik różowaty, pielęgnacja powinna opierać się o naturalne kosmetyki. Warto także unikać wszelkich działań, które mogłyby spowodować podrażnienie cery.
Bibliografia
1. Milikan L., Rozpoznawanie trądziku różowatego, 2000
2. Błaszyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, 2005
3. Steinhoff M., Schmelz M., Schauber J., Facial erythema of rosacea – aetiology, different pathophysiologies and treatment options, 2016