Rodzaje trądziku - jakie wyróżniamy?

Rodzaje trądziku to szerokie zagadnienie. Jak wiadomo, trądzik spędza sen z powiek nie tylko nastolatkom, ale i osobom dorosłym. Wypryski na twarzy stają się często źródłem kompleksów. Warto dowiedzieć się więcej na temat, z jakim rodzajem trądziku mamy do czynienia, gdyż to pozwoli na lepsze radzenie sobie ze szpecącymi wykwitami.

Rodzaje trądziku a lokalizacja zmian

Poszczególne rodzaje trądziku mogą mieć nie tylko inny wygląd zmian, ale też różnić się ich umiejscowieniem. W niektórych odmianach trądzik pojawia się przede wszystkim na twarzy, w innych często obejmuje także różne miejsca na ciele.

Dokładniej przedstawia to poniższa tabela:

Trądzik niezapalny, Zaskórniki lokalizują się najczęściej w środkowej części twarzy oraz na czole. Mogą niekiedy pojawiać się na plecach i na klatce piersiowej,
Trądzik zapalny, Wyróżniamy kilka jego rodzajów, które z różną częstotliwością występują na powierzchni skóry całego ciała. Szczególnie uciążliwy jest trądzik zapalny na twarzy,
Trądzik grudkowy, Grudki zapalne mogą być rozmieszczone na skórze twarzy i ciała. Często występują w strefie T twarzy oraz na plecach,
Trądzik krostkowy, Zwykle pojawia się w tzw. strefie T, czyli tam, gdzie gruczoły łojowe pracują najintensywniej. Krostki obsypują całe czoło, okolicę przynosową policzków, a także brodę. Czasami pojawiają się również na szyi, dekolcie, ramionach, plecach,
Trądzik guzkowy, Dotyczy przeważnie twarzy, może być szczególnie nasilony na skórze czoła i policzków,
Trądzik torbielowaty. Występuje głównie na czole i na policzkach.
Sevolium na trądzik

ZAMÓW SEVOLIUM
ZWALCZ TRĄDZIK SKŁADNIKAMI AKTYWNYMI ZAMÓW!

Rodzaje trądziku: trądzik niezapalny

Rodzaje trądziku wskaz

Rodzaje trądziku mogą różnić się od siebie nasileniem objawów. Typem trądziku o najłagodniejszym przebiegu jest trądzik niezapalny, zwany inaczej zaskórnikowym. Występują w nim zmiany w postaci czarnych lub białych punkcików na skórze, zwanych odpowiednio zaskórnikami otwartymi lub zamkniętymi. Pojawiają się one, gdy w kanaliku wyprowadzającym gruczołu łojowego nagromadzi się duża ilość sebum, bakterii, zrogowaciałego naskórka i innych zanieczyszczeń. Temu rodzajowi trądziku towarzyszy też przetłuszczanie się skóry.

Zobacz jakie istnieją przyczyny trądziku

Rodzaje trądziku: trądzik zapalny

Drugim podstawowym rodzajem trądziku jest trądzik zapalny. Może on przybierać postać grudek, krost, guzków lub torbieli – w zależności od tego można wyróżnić cztery typy trądziku (omówione poniżej w osobnych akapitach). Zmiany w trądziku zapalnym mają różną konsystencję i średnicę. Powstają w momencie, gdy ściana mieszka włosowego, wewnątrz którego znajduje się zaskórnik, zostaje przerwana. Jest to związane z nadprodukcją sebum i nadmiernym rogowaceniem ujść kanalików gruczołów łojowych.

Trądzik zapalny może powstawać na różnym tle: może być związany ze zmianami hormonalnymi okresu dojrzewania, przewlekłym stresem, nieprawidłową dietą lub przyczynami infekcyjnymi

Trądzik – rodzaje: trądzik grudkowy

Rodzaje trądziku - grudkowy

Jednym z łagodniejszych rodzajów trądziku zapalnego jest trądzik grudkowy. Najczęściej dotyczy nastolatków. Skóra dotknięta tego typu trądzikiem jest pokryta grudkami – wyraźnymi wyniosłościami, które mogą boleć przy dotyku. Występują również zaskórniki. Grudek nie należy wyciskać, ponieważ mogą pozostać po nich ślady w postaci blizn.

Trądzik – rodzaje: trądzik krostkowy

Kolejnym rodzajem trądziku zapalnego, również zaliczanym do łagodniejszych odmian, jest trądzik krostkowy. Jego charakterystycznym objawem jest to, że na twarzy i w innych obszarach ciała pojawiają się zapalne, zaczerwienione krosty. Nie wolno ich jednak wyciskać, ponieważ może dojść do pojawienia się poważniejszych wykwitów, a także do rozprzestrzenienia się zmian na większe obszary skóry. Równocześnie z krostami na skórze mogą występować zaskórniki.

Trądzik – rodzaje: trądzik torbielowaty

Rodzajem trądziku zapalnego o szczególnie ciężkim przebiegu jest trądzik torbielowaty. Przybiera postać cyst, które można poznać po tym, że wypełnia je ropa. Tego rodzaju trądzik jest związany przeważnie ze zmianami hormonalnymi, przez co może być trudniejszy do zwalczenia. Często po wyleczeniu trądzik torbielowaty zostawia na skórze ślady w postaci plam, blizn i przebarwień.

Trądzik – rodzaje: trądzik guzkowy

Rodzaje trądziku zapalnego to nie tylko zmiany grudkowe, torbielowate, czy krostkowe. Wykwity przyjmują czasem formę liczne guzków, które znajdują się niezbyt głęboko pod skórą. Są to twarde zmiany, bolesne w dotyku i wypełnione ropno-krwistą wydzieliną.

Rodzaje trądziku vs. naturalny krem

Chociaż rodzaje trądziku mogą być różne, sposób na ich zwalczenie jest jednakowy. Podstawą zapobiegania zmianom jest właściwa pielęgnacja skóry, oparta na skutecznych preparatach.

Milena Nalbandian - kosmetologPrzyczyny powstawania wyprysków, czyli nadprodukcję sebum i nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych, świetnie łagodzą dermokosmetyki zawierające składniki pochodzenia naturalnego. Takie produkty zwalczają trądzik już u źródła – regulują pracę gruczołów łojowych i usprawniają funkcjonowanie barier ochronnych skóry, a także działają antybakteryjniemówi Milena Nalbandian, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Poniżej przedstawiamy opis przeciwtrądzikowych substancji aktywnych, które można znaleźć w naturalnych kremach:

  • Ekstrakt z lukrecji – reguluje wydzielanie sebum, zwalczając łojotok. Wykazuje też właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Działa kojąco na skórę, redukuje podrażnienia i zaczerwienienia oraz dobrze nawilża. Rozjaśnia przebarwienia po trądziku.
  • Ekstrakt z nagietka – posiada właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i regenerujące. Pobudza gojenie się skóry i wspiera prawidłowy wzrost naskórka. Neutralizuje wolne rodniki.
  • Cynk – działa bakteriostatycznie na drobnoustroje zaogniające zmiany trądzikowe. Hamuje nadmierne wydzielanie łoju. Powoduje zmatowienie cery tłustej. Przyśpiesza gojenie wyprysków.
  • Nanozłoto – działa regenerująco, antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Stymuluje syntezę kolagenu, chroniąc przed powstawaniem zmarszczek.
  • Wyciąg z ziela fiołka trójbarwnego – zmniejsza łojotok i oczyszcza skórę z toksyn. Działa też przeciwzapalnie.
  • Miedź – chroni przed wypryskami dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym. Doskonale nawilża skórę i pobudza jej odnowę.
  • Wyciąg z drożdży – jest bogatym źródłem składników odżywczych, m.in. witamin z grupy B. Ma działanie łagodzące, zmniejszające stan zapalny. Przyspiesza gojenie się zmian trądzikowych, jak również nawilża skórę.

Szukajmy preparatów z jak największą zawartością naturalnych składników aktywnych. Naturalne kosmetyki są najlepiej tolerowane przez skórę, również tę wrażliwą. Ich atutem jest również nieobecność szkodliwych dodatków, które byłyby niekorzystne dla trądzikowej skóry.

Milena Nalbandian - kosmetologPrzy trądziku powinniśmy uważać na kremy do twarzy, które zawierają silikony lub parafinę. Są to komedogenne składniki, mogące powodować powstawanie zaskórników i w rezultacie nasilające objawy trądzikumówi Milena Nalbandian, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Krem na trądzik - SevoliumKrem na wszystkie rodzaje trądziku – Sevolium

Warto się zaopatrzyć w dobry krem, aby zadbać o cerę z trądzikiem w odpowiedni sposób. Przykładem takiego produktu może być krem Sevolium, który doskonale odpowiada na potrzeby problematycznej skóry. Jego bazą są składniki naturalnego pochodzenia, dokładnie te wymienione w akapicie powyżej. Sevolium działa już u źródła zmian trądzikowych i wspomaga ich gojenie. Poza tym kompleksowo pielęgnuje skórę, dzięki czemu staje się ona również lepiej nawilżona i odżywiona.

OpiniaU mnie trądzik pojawił się późno, gdy miałam 27 lat. Byłam załamana, bo nigdy nie miałam problemów z cerą, a tu nagle wysyp grudek. Znajoma poleciła mi krem na trądzik Sevolium o naturalnym składzie. Bardzo mi ten krem pomógł. Już po kilku użyciach zmiany były mniej zaognione i zaczerwienione. Stosuję go do dziś i moja cera jest wolna od wypryskówpisze pani Aneta z Radomia

OpiniaMoja córka zaczęła się borykać z trądzikiem już od 13. roku życia. Żaden krem z drogerii ani z apteki nie dawał stuprocentowych efektów, a wykwity wracały. Nie chciałam, żeby córka stosowała w tak młodym wieku silniejsze preparaty. Dobrym tropem okazało się zastosowanie naturalnej pielęgnacji. Teraz od kilku miesięcy córka używa naturalnego kremu na trądzik Sevolium i jej twarz stała się wyraźnie czystsza, nowe krostki przestały się pojawiać, a córce poprawił się humorpisze pani Paulina ze Skierniewic

Sevolium na trądzik

ZAMÓW SEVOLIUM
ZWALCZ TRĄDZIK SKŁADNIKAMI AKTYWNYMI ZAMÓW!

FAQ

1. Jakie rodzaje trądziku wyróżniamy i jak je pokonać?

Wyróżniamy trądzik niezapalny oraz trądzik zapalny, który obejmuje następujące typy trądziku: trądzik grudkowy, trądzik krostkowy, trądzik guzkowy oraz trądzik torbielowaty. Warto wybrać się do dermatologa, który rozpozna, z jakim rodzajem trądziku mamy do czynienia i ustali sposób leczenia. Jednocześnie należy wdrożyć odpowiednią pielęgnację skóry, najlepiej z użyciem kremu na trądzik o naturalnym składzie. Krem Sevolium obfituje w roślinne wyciągi oraz inne składniki naturalnego pochodzenia, dzięki czemu bardzo skutecznie redukuje zmiany trądzikowe.

2. Jakie składniki naturalne dobrze działają na wszystkie rodzaje trądziku?

Doskonałe właściwości przeciwtrądzikowe posiadają takie składniki naturalnego pochodzenia, jak ekstrakt z lukrecji, nagietka i fiołka trójbarwnego, a także cynk, nanozłoto, miedź oraz wyciąg z drożdży.

3. Rodzaje trądziku u dorosłych – jakie wyróżniamy?

Trądzik u dorosłych może oznaczać niezaleczony trądzik młodzieńczy lub tzw. trądzik późny, który ujawnia się około 25. roku życia. Wyróżniamy dwa typy trądziku późnego: zapalny, w którym mogą występować kostki, grudki lub guzki, oraz trądzik retencyjny, objawiający się głównie licznymi zaskórnikami i silnym łojotokiem.

4. Jakie substancje mogą zaostrzać problem z trądzikiem, niezależnie od jego rodzaju?

Są to przede wszystkim silikony i parafina, popularne składniki pojawiające się w różnych kosmetykach na trądzik. Ważne jest, by w walce z tą dolegliwością wybierać kremy i inne preparaty o naturalnym, przebadanym składzie, bez szkodliwych dodatków chemicznych.


Bibliografia

1. Dudley A., Mitchell T., Trądzik: jak leczyć, jak ukryć : praktyczne porady specjalistów, 2009
2. Majchrzak L., Zdrowa cera. Siła natury i nauki w walce z trądzikiem, 2018
3. Przybylak-Zdanowicz M., ABC kosmetyki naturalnej, 2014
4. Nowicki R., Trądzik pospolity: skuteczne leczenie, 2006
5. Sobjanek M., Sokołowska-Wojdyło M., Binkowska-Michalik K., Trądzik wieku dorosłego — interdyscyplinarny problem kliniczny, 2006

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *