Blizny po trądziku są niechcianymi pamiątkami po wypryskach. Będąc nastolatkiem, mało kto zastanawia się nad konsekwencjami nieleczonego trądziku. Niestety, w większości przypadków przewlekłego trądziku, tego typu skazy są częste. To, jak powstają blizny potrądzikowe, czym różnią się od przebarwień oraz jak z nimi walczyć, pokrótce zostanie opisane w tym artykule.
Jak powstają blizny po trądziku?
Blizny potrądzikowe są najczęściej skutkiem ubocznym aktywnego stanu zapalnego grudki, krosty czy torbieli. Stan zapalny pryszcza pojawia się, gdy pęcherzyk lub pory zostają wypełnione sebum, martwymi komórkami skóry i bakteriami. W miejscach tych dochodzi do pęcznienia, które bezpośrednio powoduje przerwanie w ściance pęcherzyka.
Jeśli pęknięcie nastąpi w pobliżu powierzchni skóry, zmiana jest zwykle niewielka i szybko się goi. Poważniejsze zmiany pojawiają się, gdy dochodzi do głębokiej przerwy w ścianie pęcherzyka. Materiał wraz z ropą dostaje się do skóry właściwej i niszczy zdrową tkankę. Tym samym powstają blizny po trądziku.
Aby naprawić uszkodzenia skóry właściwej, skóra tworzy nowe włókna kolagenowe. Kolagen to włókniste białko, które nadaje skórze napięcie i elastyczność. Niestety, regeneracja skóry może nie być tak samo efektywna, jak przed powstaniem zmiany i nieuniknione jest wtedy pojawienie się skazy w postaci blizny potrądzikowej.
Blizny potrądzikowe – rodzaje
Klasyfikacja blizn po trądziku przedstawia się następująco:
Blizny atroficzne |
|
Blizny hipertroficzne |
|
Blizny odbarwione |
|
ZAMÓW SEVOLIUM
ZWALCZ TRĄDZIK AKTYWNYM SKŁADEM ZAMÓW!
Blizny po pryszczach czy przebarwienia?
Często to, co uważa się za bliznę po trądziku, wcale nie jest prawdziwą blizną, ale przebarwieniem pozapalnym. Przebarwienia są to zmiany barwnikowe, które powstają wskutek nadmiernego wydzielania melaniny. Z reguły są łatwiejsze do usunięcia niż blizny.
Jakie są różnice między bliznami a przebarwieniami na twarzy?
- Blizny po pryszczach są zmianami w strukturze skóry. Najczęściej przyjmują postać zagłębień.
- Przebarwienia po trądziku są zmianami w zabarwieniu skóry.
- Blizny początkowo mogą być czerwone lub różowe, a z czasem jaśnieją.
- Przebarwienia mają czerwoną lub jasnobrązową barwę. Pozostają ciemniejsze od otaczającej je skóry.
- Blizny stanowią trwałe uszkodzenie skóry.
- Przebarwienia czasami znikają samoistnie po upływie kilku bądź kilkunastu dni.
Skuteczny sposób na blizny – czy istnieje?
Z pewnością blizny na twarzy są problemem estetycznym, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Na szczęście opcji leczenia śladów po trądziku jest wiele.
Najskuteczniejsze są zabiegi dostępne w gabinetach kosmetycznych takie, jak:
- laserowe usuwanie blizn – w kontrolowany sposób wywołuje mikrouszkodzenia w skórze właściwej, co prowadzi do powstawania nowych fibroblastów i regeneracji włókien kolagenowych oraz elastynowych. W efekcie powierzchnia skóry ulega wygładzeniu,
- peelingi chemiczne – złuszczają naskórek i doprowadzają do odnowy warstw skóry. Dodatkowo wspomagają walkę z trądzikiem, regulując wydzielanie sebum i oczyszczając ujścia gruczołów łojowych,
- Dermapen – to mechaniczna stymulacja skóry licznymi igiełkami. Ponadto za pomocą igieł w głąb skóry wtłaczane są różne substancje odżywcze. Zabieg intensywnie pobudza skórę do regeneracji i minimalizuje blizny.
Oczywiście, możemy również skorzystać z domowych sposobów na blizny, na przykład stosować specjalne maści czy inne preparaty. Trzeba jednak wiedzieć, że za ich pomocą raczej nie osiągniemy tak zadowalających efektów, co za pomocą zabiegów kosmetycznych. Poza tym stosowanie maści będzie skuteczne tylko wtedy, gdy zostaną spełnione określone warunki. Musimy wybrać maść z odpowiednim do rodzaju blizn składem. Do tego powinniśmy sięgnąć po nią jak najszybciej, kiedy blizny są jeszcze świeże. Wreszcie, maść musi być stosowana regularnie przez długi czas – od kilku tygodni do kilku miesięcy. Ten sposób na blizny będzie więc wymagał od nas dużej determinacji.
Blizny po trądziku – jak im zapobiegać?
Zasada, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, sprawdza się również, jeśli chodzi o blizny po trądziku. Zapobieganie bliznom nie jest wcale takie trudne, pomijając sytuację, gdy skóra jest skłonna do bliznowacenia.
Aby nie dopuścić do powstawania blizn po trądziku, warto skorzystać z poniższych wskazówek:
- trzeba jak najszybciej podjąć leczenie trądziku – najlepiej opanować trądzik tak szybko, jak to jest możliwe. Należy skonsultować się z dermatologiem i dowiedzieć się o dostępnych rozwiązaniach,
- wskazane jest pielęgnowanie skóry dobrymi kosmetykami – nie należy podrażniać skóry poprzez stosowanie nieadekwatnych produktów do pielęgnacji. Warto wybierać dermokosmetyki przeznaczone dla cery trądzikowej, które wspomagają eliminowanie pryszczy. Jak na przykład Sevolium, krem oparty na naturalnych składnikach aktywnych. Znajdziemy w nim między innymi minerały takie, jak nanozłoto, cynk i miedź, które pobudzają syntezę kolagenu i wspierają prawidłową regenerację skóry,
- nie wolno wyciskać pryszczy – gdyż może to spowodować głębsze wniknięcie bakterii do skóry właściwej, rozprzestrzenienie zakażenia na inną tkankę i pogorszenie stanu zapalnego. Dotyczy to szczególnie głębokich, poważnych pryszczy takich, jak guzki i torbiele. Wyciskanie pryszczy przedłuża czas gojenia i zwiększa ryzyko powstania trwałej blizny,
- nie należy odrywać powstałych strupów – strup to naturalny opatrunek, który chroni ranę podczas jej gojenia. Zerwanie strupa z rany, zanim będzie ona gotowa, przedłuży proces gojenia i może doprowadzić do utworzenia się blizny.
Podsumowanie
Blizny po trądziku są niełatwe do usunięcia. Jednakże są też problemem, którego można uniknąć poprzez odpowiednią pielęgnację skóry oraz leczenie trądziku młodzieńczego. W sytuacji, gdy trądzik na dobre zagości na skórze, warto skorzystać z usług dermatologa oraz włączyć kompleksowy plan działania, który na pewno ograniczy powstawanie blizn.
ZAMÓW SEVOLIUM
ZWALCZ TRĄDZIK AKTYWNYM SKŁADEM ZAMÓW!
Bibliografia
1. Rao N., Singh R., Acne & Scars, 2016
2. Jacob C.I., Dover J.S., Kaminer M.S., Acne scarring: a classification system and review of treatment options. 2001
3. Langner A., Postępowanie w trądziku zwykłym, 2007
4. Wołosik K., Knaś M., Wacewicz K., Dmuchowska P., Skuteczność terapii skojarzonej w redukcji blizn potrądzikowych – opis przypadków, 2013
5. Sobanko J.F., Alster T.S., Management of Acne Scarring, Part I, 2012