Pielęgnacja paznokci - co warto wiedzieć?

Pielęgnacja paznokci to jeden z elementów dbania o dłonie – a to przecież wizytówka każdego z nas, bez względu na płeć. O ile pielęgnacja skóry dłoni jest mało wymagająca i bazuje przede wszystkim na codziennym wcieraniu kremów, o tyle pielęgnacja paznokci nie jest już taka prosta. Aby uzyskać efekt zdrowych i mocnych paznokci, należy poświęcić im trochę więcej czasu. Od dziś rozpocznij właściwą pielęgnację paznokci, a dzięki systematyczności już nawet po tygodniu zobaczysz efekty swojej pracy! Załóż sobie zadania: codzienne, tygodniowe i miesięczne.

Paznokcie - pielęgnacja na co dzieńPielęgnacja paznokci na co dzień – jak powinna wyglądać?

Każdego dnia pielęgnacja dłoni i paznokci powinna iść w parze. Wynika to przede wszystkim z faktu, że przy każdym kontakcie rąk z mydłem lub innym detergentem skóra dłoni i paznokcie ulegają wysuszeniu. Przez to nasze dłonie wizualnie wydają się starsze, a paznokciom brakuje blasku. Dlatego po każdym myciu rąk należy wcierać kremy nawilżające i odżywcze.

Mimo że kremy do rąk już samą nazwą wydają się być dedykowane tylko dla skóry dłoni, to wbrew pozorom mają też dobroczynny wpływ na paznokcie. Kremy te zawierają wiele substancji odżywczych i witamin, które działają regenerująco na zniszczoną płytkę paznokcia.

Cotygodniowa pielęgnacja paznokci u rąk

Pielęgnacja paznokci to również regularne dbanie o skórki, piłowanie płytki i jej polerowanie. Do tych zabiegów warto zainwestować w specjalny zestaw do pielęgnacji paznokci. Takie zestawy są niedrogie, a dzięki nim pielęgnacja paznokci będzie o wiele wydajniejsza.

Raz w tygodniu warto wykonać olejowanie paznokci. To regenerujący i wzmacniający zabieg, który można przeprowadzić na dwa sposoby:

  • olejowanie na ciepło. Wybrany przez nas ulubiony olejek (np. rycynowy czy kokosowy) podgrzewamy do temperatury, która nie oparzy nam dłoni i przelewamy do miseczki, po czym moczymy w nim paznokcie przez około 10 minut.
  • olejowanie na zimno – to nic innego, jak wmasowanie oleju w paznokcie i skórki wokół nich. Olejowanie na zimno możemy robić przed snem. Pozostawiając olej na całą noc, dajemy substancjom odżywczym więcej czasu na wniknięcie i zadziałanie.

Comiesięczna pielęgnacja paznokci

Raz w miesiącu warto skorzystać z profesjonalnego zabiegu pielęgnacji paznokci w dobrym gabinecie kosmetycznym. Można pokusić się o wykonanie manicure japońskiego, jeśli płytki paznokci nie są bardzo zniszczone. Zabieg ten polega na wcieraniu specjalnej pasty, dzięki której paznokcie stają się gładkie, błyszczące i odżywione. Wiele kobiet stosuje manicure japoński dla wzmocnienia paznokci pomiędzy ich malowaniem metodą żelową lub hybrydową. Nie zaleca się jednak tego zabiegu bezpośrednio po zdjęciu żelu. Może bowiem spowodować pogorszenie stanu paznokci, gdyż płytka jest wtedy bardzo cienka. A jeśli już doszliśmy do tematu manicure żelowego, warto go zastąpić hybrydami, które są zdrowsze dla naszych paznokci.

Podsumowanie

Jeśli będziemy systematycznie dbać o nasze paznokcie, pielęgnacja da wyczekiwane efekty. Można zauważyć je już po kilku tygodniach takiej systematycznej pracy. Jeśli codziennie będziesz dbać o swoje paznokcie, dostarczając im niezbędnych substancji odżywczych i witamin, zapomnisz o rozdwojonej i łamliwej płytce bez blasku. Nasze dłonie i paznokcie są jak wizytówka, dlatego warto zadbać o ich wygląd. Pielęgnacja paznokci nie jest tak kosztowna, jak zabiegi na ciało czy włosy, a daje widoczne efekty już w krótkim czasie.


Bibliografia

1. Wludyga B., Paznokcie dodają dłoniom urody, 2013
2. Sobolewska E., Godlewska R.A., Michalski J.A., Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Dłonie i paznokcie, 2017
3. Sójka A., Piękne paznokcie. Pielęgnacja i zdobienie, 2014
4. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, 2011

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *