Jak pozbyć się rozstępów? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ wszystko zależy od stopnia problemu. Jeśli mamy do czynienia ze świeżymi zmianami, możemy wypróbować domowe sposoby. Utrwalone rozstępy to już twardy orzech do zgryzienia, jednak nadal istnieją pewne możliwości na ich zredukowanie. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak usunąć rozstępy w każdej fazie ich rozwoju.
Fazy rozwoju rozstępów | Charakterystyka |
I faza – zapalna | Rozstępy mają barwę czerwoną, siną lub fioletową. Trwa do pół roku od powstania zmian. |
II faza – zanikowa | Rozstępy ulegają rozjaśnieniu, ale nie znikają całkowicie zmieniają się w blizny. W miejscu zmian skóra jest pomarszczona i zapadnięta. |
Jak pozbyć się rozstępów? Zacznij od poznania ich przyczyny!
Odpowiedzi na pytanie: jak pozbyć się rozstępów szukają najczęściej kobiety zaniepokojone stanem swojej skóry. Rozstępy to jednak zmora większości populacji, pojawiają się nawet u młodych osób i mogą towarzyszyć już do końca życia. Tworzą się, gdy skóra zostanie poddana gwałtownemu rozciąganiu, przekraczającemu jej możliwości. Dochodzi wówczas do zerwania włókien kolagenowych i elastynowych i w efekcie ukazują się wyraźne, lekko wypukłe i czerwone, wrzecionowate pasma.
W dużej mierze za powstawanie rozstępów odpowiedzialne są czynniki genetyczne i hormonalne. Znajdując się w grupie ryzyka, warto pomyśleć o regularnej profilaktyce. Oczywiście najlepiej byłoby po prostu dbać o zachowanie posiadanej masy ciała, ale nie zawsze jest to osiągalne. Wsparciem dla skóry, oprócz diety i aktywności fizycznej, będzie więc również właściwa pielęgnacja – i to na nią powinny postawić kobiety w ciąży czy osoby mające tendencję do rozstępów.
Jak pozbyć się rozstępów w domu?
Usuwanie rozstępów w domu jest możliwe, ale pod warunkiem, że mamy do czynienia z czerwonymi zmianami, jeszcze podatnymi na domowe metody. Za najlepszy sposób na rozstępy uchodzi zaś stosowanie odpowiednich kremów przeciwko rozstępom. Dzięki zawartym w nim składnikom aktywnym, skóra zostanie lepiej ukrwiona, co zwiększy jej stopień wysycenia substancjami odżywczymi i przełoży się na sprawniejszą regenerację. Zyska też większe nawilżenie i elastyczność, chroniące jej włókna przed nadmiernym rozciąganiem.
Warto wybierać sprawdzone produkty, dostarczające jak największej dawki odżywienia. Bogate w składniki aktywne naturalnego pochodzenia są na przykład kremy Strialys i Lanimes. Można w nich znaleźć między innymi ekstrakty z bluszczu, kociego pazura i żeń-szenia właściwego, jak również wiele innych komponentów, które pomagają zniwelować rozstępy. Ich działanie nie polega na maskowaniu problemu, lecz na rzeczywistym wzmacnianiu skóry, poprawianiu jej jędrności i nawilżenia.
Dodatkowe czynności, przykładowo peelingi, masaże czy szczotkowanie ciała na sucho mogą wesprzeć działanie kremów. Musimy jednak pamiętać, że wszystkie te sposoby na rozstępy będą pomocne tylko przy regularnym stosowaniu. Trzeba rozpoczynać i kończyć dzień zaaplikowaniem kremu. Raz dziennie należy poświęcić kilka, a najlepiej kilkanaście minut na masaż czy szczotkowanie ciała. Dwa razy w tygodniu warto wykonać peeling.
Jak pozbyć się rozstępów, których nie ruszają domowe metody?
A co na rozstępy, które już się utrwaliły? W przypadku perłowobiałych zmian sytuacja znacznie się komplikuje. Usuwanie rozstępów staje się bardziej kosztowne i czasochłonne. Rozwiązania można szukać głównie w gabinetach medycyny estetycznej lub kosmetycznych. Oferowane tam zabiegi pobudzają skórę do odbudowy, prowadząc do znacznego zredukowania rozstępów.
Które z zabiegów warto wypróbować?
- Laser Palomar Emerge – jest to laser frakcyjny nieablacyjny, który działa precyzyjnie w miejscu problemu. Emituje mikrowiązki przenikające skórę i uszkadzające ją w kontrolowany sposób, dzięki temu tkanka bliznowata rozstępów zostaje zniszczona. Z czasem zastąpi ją zdrowa tkanka, dzięki pobudzeniu procesów regeneracji.
- Endermologia LPG – w tym zabiegu pacjent zakłada przylegający do skóry kombinezon, a następnie zostaje poddany intensywnemu masażowi podciśnieniowemu. Głęboka stymulacja tkanek owocuje odmłodzeniem skóry. Uruchomione zostają procesy regeneracyjne, m.in. synteza włókien kolagenowych, co pozwala na zagęszczenie skóry i zmniejszenie widoczności rozstępów.
- Surgen – zabieg wykorzystuje falę radiową oraz prąd galwaniczny do zmobilizowania procesów naprawczych. Jego efektem jest wzmożona synteza kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, dzięki czemu rozstępy zostają spłycone i zredukowane.
Istnieją też inne, równie skuteczne propozycje, na przykład: Dermapen, Pollogen Legend czy laser frakcyjny CO2 SmartXide2. Niezależnie od tego, na który zabieg się zdecydujemy, musimy mieć świadomość, że jedno podejście nie wystarczy. Zabiegi muszą być wykonywane w serii, aby przyniosły zadowalające efekty.
Jednocześnie w domowym zaciszu nadal możemy masować skórę oraz nanosić na nią odpowiednie specyfiki, tj. kremy lub olejki, które wspomagają procesy regeneracyjne. Pielęgnacja jest także ważna, ponieważ zmniejsza ryzyko powstania nowych rozstępów, na które skóra jest w dalszym ciągu narażona. Niestety żaden zabieg nie jest w stanie wyeliminować tendencji do rozstępów. Możemy natomiast wspomagać się prowadzeniem zdrowego trybu życia i używaniem dobrych kremów.
Jak się pozbyć rozstępów najszybciej?
Osoby rozważające usuwanie rozstępów z pewnością zastanawiają się również nad tym, jak szybko uzyskają efekty. Jeżeli zależy nam na zmniejszeniu widoczności świeżych rozstępów, możemy rozpocząć pracę nad nimi w domu. Używając dobrego kremu, pierwsze rezultaty zauważymy już po około 3-4 tygodniach. Zmiany zaczną się spłycać oraz przybierać odcień zbliżony do skóry.
Domowe zabiegi i pielęgnacja nie zapewnią spektakularnych efektów przy starych rozstępach. Ich usuwanie będzie trudniejsze i bardziej czasochłonne. Pomiędzy kolejnymi zabiegami wymagane są określone przerwy, dlatego cały proces usuwania rozstępów z pewnością rozciągnie się w czasie i to prawdopodobnie na kilka miesięcy.
Podsumowanie
Nie zastanawiajmy się zbyt długo, jak zlikwidować rozstępy. Czas szybko ucieka, a rozstępy z każdym dniem są bliżej przejścia w kolejny etap zadomowienia się na ciele. Czerwone linie to znak, że mamy ostatnią szansę na wdrożenie prawidłowych nawyków. Takich jak stosowanie kremów, których działanie umożliwi zmniejszenie rozstępów. Warto zainwestować w wysokiej jakości produkty, zawierające nieco kosztowniejsze, ale za to skuteczniejsze składniki aktywne. Zwlekanie jedynie powiększy wydatki w przyszłości, jeżeli dopiero wtedy zaczniemy myśleć o tym, jak pozbyć się rozstępów.
Bibliografia
1. Łątka I: Etiopatogeneza, obraz kliniczny oraz charakterystyka wybranych metod likwidacji rozstępów. [w:] Studenckie zeszyty naukowe. Wolska A. (red.)Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, Warszawa 2016′
2. Kenneth D., Burman M.D., Lynn McKinley-Grant M.D.: Dermatologic aspects of thyroid disease. Clin Dermatol 2006
3. Brzezińska-Wcisło L.: Choroby włosów i skóry owłosionej. Termedia, Wydawnictwa Medyczne, Poznań, 2015
4. Jabbour S.: Skin manifestations of hormone-secreting tumors. Dermatol Ther 2010
5. McDaniel DH: Laser therapy of stretch marks. Dermatologic Clinics January 2002Volume