Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt - czym jest?

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt stanowi dosyć powszechny i niestety bardzo uciążliwy problem. Pojawić się może u każdego niemowlęcia, bo przyczyny tego schorzenia nadal nie są do końca zbadane. Diagnozę ŁZS u niemowląt warto zawsze pozostawić lekarzowi, ale każdy rodzic powinien wiedzieć, jakie są objawy tej dermatozy oraz jakie czynniki predysponują do jej rozwoju. Wówczas zdecydowanie sprawniej będzie można prowadzić leczenie. 

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – co je powoduje i jakie są objawy choroby?

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt jest problemem, którego należy być świadomym.

Poniżej scharakteryzowano pokrótce tę dermatozę wieku niemowlęcego:

  • Czy łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt jest częste? Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt to dosyć częsty problem, narażone na nie jest każde niemowlę.
  • Jakie są przyczyny oraz czynniki ryzyka rozwoju łojotokowego zapalenia skóry? – Przyczyny, a także czynniki ryzyka łojotokowego zapalenia skóry są dość złożone. Na pewno odpowiadają za nie grzyby bytujące na skórze dziecka. Ponadto należy zwrócić uwagę na czynniki genetyczne oraz na słabą odporność. Coraz więcej dowodów przyczyny ŁZS u niemowląt upatruje także w przejęicu hormonów matki w życiu płodowym.
  • Czym objawia się łojotokowe zapalenie skóry? – Przeważnie ŁZS objawia się tłustymi plamami, które mogą mieć szarawe, żółtawe, a także różowe zabarwienie. Rzadziej niż u dorosłych zmianom towarzyszy świąd oraz pieczenie skóry. Może się ona również łuszczyć. Plamy twardnieja, łuski tworzą skorupę, która pokrywa najczęściej głowę dziecka.
  • Gdzie najczęściej zlokalizowane są zmiany u niemowląt? – Zmiany wynikające z łojotokowego zapalenia skóry są najczęściej zlokalizowane na skórze głowy tzw. ciemieniucha oraz na twarzy, w tym na policzkach i na czole dziecka.

karina-pietrzelaNajczęściej łojotokowe zapalenia skóry u dzieci przebiega łagodnie. Co charakterystyczne, ustępuje samoistnie w przeciągu 6-12 miesięcy. Tylko w nielicznych przypadkach choroba trwa dłużej i wymaga leczenia specjalistycznego. Czasami ŁZS u niemowląt obejmuje mniej typowe obszary np. okolice ust, nosa, za uszami oraz pachwiny. Zmiany mogą też różnić się, zamiast żółtych tłustych plam pojawiają się także zmiany czerwone i suche, a skóra w zainfekowanych miejscach pęka. . Odwrotnie niż u dorosłych, stan skóry pogarsza się latem, nie zimą, ponieważ zmiany zaostrzają się przy przegrzaniu. U niemowląt warto stosować domowe metody zwalczania ŁZS oraz delikatne dermokosmetyki – mówi Karina Pietrzela, kosmetolog

Informacje o ŁZS
Diagnoza ŁZS na podstawie,
  • wywiad – informacje od pacjenta,
  • ocena zmian,
Kto jest narażony na ŁZS,
  • niemowlęta,
  • nastolatki,
  • osoby po 50 roku życia,
  • częściej mężczyźni,
Charakter zmian,
  • tłuste,
  • łuszczące się,
  • szarożółte lub różowe,
  • nieregularny kształt,
Występowanie,
  • 10% wszystkich chorób,
  • dermatologicznych,
Z czym mylone jest ŁZS,
  • z łuszczycą,
  • z alergiami,
  • z egzemą,
Domowe metody na ŁZS.
  • płukanki z szałwii, rumianku i pokrzywy,
  • płukanka z octu jabłkowego,
  • olej kokosowy,
  • dermokosmetyki.
seborh-zestaw

SEBORHBOGATY SKŁAD SKŁADNIKÓW AKTYWNYCH ZAMÓW

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – jaką pielęgnację stosować?

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt bez wątpienia wymaga wdrożenia odpowiedniej pielęgnacji. Najlepiej zainteresować się dermokosmetykami o naturalnych składach. Nie powinny one zawierać syntetycznych dodatków. Doskonale, jeśli będą miały wszechstronne właściwości. Wtedy wyjdą naprzeciw skomplikowanym potrzebom skóry dotkniętej łojotokowym zapaleniem.

Muszą więc wykazywać działanie:

  • regenerujące,
  • kojące,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwłojotokowe,
  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwgrzybicze.

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – leczenie jest koniecznością

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt

Na łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt, leczenie jest zazwyczaj konieczne. Powinna poprzedzać je wnikliwa diagnostyka, której najlepiej poddać się w gabinecie dermatologicznym. Po postawieniu właściwej diagnozy będzie można wdrożyć skuteczną terapię. Najczęściej stosowane są maści o szerokim spektrum działania. Charakteryzują się one właściwościami ograniczającymi nadmierny łojotok, a także właściwościami przeciwzapalnymi. Powinny mieć również działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze.

Terapia powinna być prowadzona zgodnie z zaleceniami lekarza. Wszelkie maści należy zawsze aplikować na jak najstaranniej oczyszczoną skórę niemowlęcia. W przeciwnym razie składniki aktywne w niej zawarte nie będą miały szansy się wchłonąć

Bardzo istotne jest również to, aby uzbroić się w cierpliwość. Na początkowym etapie leczenia dojść może nawet do pogorszenia stanu skóry, które ma na szczęście charakter przejściowy. Nie należy jednak bagatelizować niepokojących skutków ubocznych, które mogą pojawić się w trakcie leczenia. Zawsze warto skonsultować ich wystąpienie z doświadczonym dermatologiem, który prowadzi leczenie niemowlęcia.

Łojotokowe zapalenie skóry u dzieci i dorosłych – dermokosmetyki Seborh

seborh-zestawNie wszystkie substancje przeciwgrzybiczne są odpowiednie dla najmłodszych, dlatego dermokosmetyki dla niemowląt zawsze warto dobierać pod kątem dopuszczenia dla tej grupy wiekowej oraz warto zasięgnąć opinii pediatry. ŁZS dotyka jednak nie tylko najmłodszych. Borykają się z nim dorośli, a ponieważ w chorobie mają udział nadaktywne gruczoły łojowe często ŁZS objawia się tam, gdzie jest ich szczególnie dużo – dotyczy owłosionej skóry głowy.

W takim przypadku leczenie warto wesprzeć serią dermokosmetyków Seborh na łojotokowe zapalenie skóry głowy. To kompleksowy zestaw składający się z trzech produktów, które uzupełniają swoje działanie i znajdziemy w nim: płyn złuszczający, szampon oraz emulsje

Najlepsze efekty osiągniemy stosując je razem. Szampon przeznaczony jest do codziennego stosowania, natomiast płyn i emulsja do stosowania co drugi dzień, dlatego wygodnie jest nakładać je na przemian. Pielęgnację warto rozpocząć od nałożenie na skórę płynu, który dzięki zawartości trzech delikatnych kwasów chemicznych (glikolowego, jabłkowego i migdałowego) usuwa obumarłe komórki skóry, co przyczynia się do zmniejszenia łuski. Dzięki temu skóra jest gotowa na przyjęcie składników odżywczych zawartych w płynie (substancje poprawiające krążenie oraz jakość kolagenu i elastyny: ekstrakty z nagietka, warkoty azjatyckiej i rozmarynu, glukonolakton oraz nawilżająco-kojące: arginina, alantoina, pantenol) i pozostałych preparatach. Po nocy płyn należy zmyć ze skóry – najlepiej przeciwgrzybicznym szamponem Seborh.

Znajdujące się w nim pirokton olaminy oraz siarczek selenu usuwają ze skóry bakterie i drożdżaki Malassezia furfur, działają silnie odkażająco na skórę. Ich działanie uzupełniają przeciwzapalny ichtiol, biolin oraz glinka biała, które wspierają gojenie się zmian i usuwają zaczerwienienia i tonizują skórę

Dodatek mleczka pszczelego silnie reguluje pracę gruczołów łojowych, ogranicza ilość sebum na skórze, które jest pożywką dla grzybów. Tym samym usuwane są dwie główne przyczyny wywołujące objawy ŁZS. Dopełnieniem pielęgnacji jest naprawcza emulsja Seborh, która działa wieloetapowo. Pirokton olaminy i siarka ograniczają produkcję łoju oraz działają antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, co znacznie zmniejsza uczucie świądu. O równowagę bariery hydrolipidowej dbają zatrzymujący wilgoć naturalny czynnik nawilżający i regenerujący, natłuszczający mocznik. Emulsja ma lekka formułę, nie zatyka gruczołów łojowych ani nie obciąża włosów. O to, by zostały w dobrej kondycji dba odżywiający cebulki i chroniący pasma przed plątaniem olej z czarnuszki. Tym samym ogranicza on wypadanie włosów, często towarzyszące ŁZS.

Dermokosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy Seborh szybko przynoszą ulgę od uciążliwych objawów, dlatego zbierają pozytywne opinie od klientów:

OpiniaDzięki naturalnym dermokosmetykom Seborh moja chora na ŁZS skóra jest odpowiednio nawilżona i zregenerowana. Nie dokucza mi już świąd skóry ani pieczenie. Dzięki płynowi złuszczającemu systematycznie znika też łuska – cieszy się pani Kaja z Warszawy

OpiniaNaturalna pielęgnacja dermokosmetykami Seborh sprawiła, że udało mi się pokonać łojotokowe zapalenie skóry. Choroba od trzech miesięcy jest w remisji, Na skórze nie pojawiają się nieestetyczne przebarwienia. Nie łuszczy się, ani nie piecze – przyznaje pani Elżbieta z Rzeszowa

Trzeba jednak pamiętać, aby kosmetyki były stosowane zgodnie z zaleceniami. I zawsze należy je dobierać do grupy wiekowej. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup całego zestawu kosmetyków. Mowa tu między innymi o emulsji, szamponie czy kremie. Wskazana jest również cierpliwość. Satysfakcjonujące efekty nie pojawią się od razu, a mniej więcej po dwóch, trzech tygodniach systematycznego stosowania.

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt jest powszechne. Na szczęście sprawna diagnoza przyśpiesza wprowadzenie skutecznych metod leczenia. Wskazane są zarówno maści przepisane przez dermatologa, jak i dermokosmetyki. Prawidłowa, naturalna pielęgnacja na pewno pomoże w redukcji objawów łojotokowego zapalenia skóry

seborh-zestaw

SEBORHBOGATY SKŁAD SKŁADNIKÓW AKTYWNE ZAMÓW

FAQ

1. Czy kosmetyki naturalne na łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt mogą powodować jakieś skutki uboczne?

Dermokosmetyki o naturalnych składach przeznaczone do pielęgnacji łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt mają starannie opracowane składy. Trzeba jednak postarać się o to, aby stosować je zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi na opakowaniu oraz wybierać produkty przeznaczone do grupy wiekowej, u której będziemy je stosować. Należy także upewnić się co do tego, że malec nie ma nadwrażliwości na jakiś składnik wchodzący w skład dermokosmetyku. Podobne zasady obowiązują przy dermokosmetykach dla dorosłych. Nawet te najdelikatniejsze, np. Seborh mogą podrażnić, jeśli jesteśmy uczuleni na konkretny składnik. Dlatego zawsze warto wykonać próbę w niewidocznym miejscu.

2. Gdzie można zakupić naturalne dermokosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy u dzieci?

Naturalne dermokosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry można zakupić w aptekach, zarówno tych internetowych, jak i stacjonarnych. Można poszukiwać nich również w sklepach z ekologicznymi kosmetykami, a także w niektórych drogeriach. Zawsze przed dokonaniem zakupu analizujmy skład kosmetyku, który znajdziemy na etykietce.

3. Jak stosować kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt o naturalnych składach?

Dermokosmetyki o naturalnych składach powinny być stosowane zawsze zgodnie z zaleceniami producenta, znajdującymi się na opakowaniu. Nie należy także zapominać o tym, że ważna jest długość trwania terapii. Powinna ona trwać minimum miesiąc. Zaleca się nieprzerywanie kuracji tuż po ustąpieniu objawów łojotokowego zapalenia skóry.


Bibliografia

1. Czyżewska U.,Siemieniuk M., Bartoszewicz M., Tylick A., Grzyby z rodzaju Malassezia jako oportuniści ludzi i zwierząt, www. phmd.pl 2018; 72: 359-37
2. Kieć-Świerczyńska M., Dudek B., Kręcisz B., Świerczyńska-Machura D., Rola czynników psychologicznych i zaburzeń psychicznych w chorobach skóry, [w:] Medycyna Pracy, 2006; 57(6) s. 551 — 555
3. Jones S.N., Pozbądź się chorób skóry, 2017
4. Boer M., Maleszka R., Ratajczak-Stefańska V., Kolonizacja grzybami z rodzaju Malassezia a właściwości bariery skórno-naskórkowej w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry, [w:] Mikologia 2010, Vol. 17 Issue 4, s. 211-216
5. Chukwudi Nwabudike L., Łojotokowe zapalenie skóry i homeopatia, [w:] Our Dermatol Online. 2011; 2(4): 208-210

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *