Łojotokowe zapalenie skóry - czym jest?

Łojotokowe zapalenie skóry jest dość powszechnym schorzeniem, na które można zapaść w każdym wieku. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pewne czynniki mogą predysponować do pojawienia się ŁZS. Warto je poznać i wyeliminować, jeżeli jest to możliwe. Jeśli jednak zapalenie łojotokowe już się pojawi, należy rozpocząć leczenie. Z powodzeniem można zastosować zarówno terapię dermatologiczną, jak i na domowe sposoby na ŁZS.

Łojotokowe zapalenie skóry – jakie są przyczyny oraz objawy schorzenia?

Łojotokowe zapalenie skóry ma wiele przyczyn, ale jego charakterystyczne objawy pozwalają zazwyczaj na szybką diagnozę i wdrożenie leczenia.

Jak wyglądają objawy ŁZS? Czym jest ta choroba?

 • ŁZS – co to takiego? – To schorzenie, w którym ma miejsce zapalenie gruczołów łojowych. Dochodzi do niego na skutek namnażania się drożdżaków z rodziny Malassezia furfur, które wytwarzają enzym lipazę, powodujący stan zapalny.
 • Co przyczynia się do powstawania łojotokowego zapalenia skóry? – Czynników predysponujących do pojawienia się łojotokowego zapalenia skóry jest całe mnóstwo. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje: wiek podeszły, okres dojrzewania, wiek niemowlęcy, niska odporność organizmu, cukrzyca typu drugiego, zaburzenia funkcjonowania gruczołów łojowych, a także zaburzenia depresyjne.
 • Jak objawia się zapalenie łojotokowe skóry? – Objawy łojotokowego zapalenia skóry są dość charakterystycznie. Zmiany przybierają postać plam, które mogą mieć zabarwienie od szarego, poprzez żółty i różowy. Zmiany nierzadko swędzą, łuszczą się i przetłuszczają.
 • Czy łojotokowe zapalenie skóry jest dziedziczne? – Zapalenia łojotokowego skóry się nie dziedziczy. Niemniej jednak, jeżeli wystąpiło zachorowanie w rodzinie, jesteśmy bardziej narażeni na to schorzenie.
 • Czy zapalenie łojotokowe skóry jest zaraźliwe? – Nie, wbrew wielu obiegowym opiniom, łojotokowym zapaleniem skóry nie można się w żaden sposób zarazić.
 • Gdzie najczęściej pojawiają się zmiany w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry? – W przebiegu łojotokowego zapalenia skóry zmiany najczęściej lokalizują się na skórze twarzy, ale również na dekolcie czy też na głowie.

Marta Urbanowicz - kosmetologWiedza o tym, jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry na pewno może pomóc w postawieniu diagnozy. Podejrzenia zawsze trzeba jednak potwierdzić u doświadczonego dermatologa, ponieważ ŁZS jest nieuleczalne i ma charakter nawrotowy nie warto prowadzić leczenia na własną rękę metodą prób i błędów. Specjalista dobierze optymalną indywidualną terapię – zapisze leki miejscowe przeciwgrzybiczne lub ogólnoustrojowe antybiotyki – mówi Marta Urbanowicz, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Łojotokowe zapalenie skóry głowy
kto choruje?
 • częściej mężczyźni,
 • kobiety z zaburzeniami hormonalnymi,
 • niemowlęta,
 • nastolatki,
objawy
 • łuszczący się rumień o nieregularnych kształtach i tłustej powierzchni, czasem żółtoszary,
 • nasilają się w okresie jesienno-zimowym u dorosłych i nastolatków, u niemowląt latem.
seborh-zestaw

SEBORHKOMPLEKSOWE ROZWIĄZANIE NA ŁZS ZAMÓW

Łojotokowe zapalenie skóry – jak dieta wpływa na jego rozwój?

Łojotokowe zapalenie skóry to schorzenie na rozwój którego wpływa dieta.

Negatywnie działają produkty żywnościowe o wysokim stopniu przetworzenia, takie jak:

 • słone przekąski,
 • rafinowany cukier,
 • rafinowane tłuszcze,
 • owoce z wysokim indeksem glikemicznym.

Łojotok skóry, a więc i ŁZS, mogą nasilać także używki, w tym alkohol oraz papierosy. Warto byłoby więc wyeliminować ze swojego jadłospisu wskazane powyżej produkty albo znacząco ograniczyć ich spożycie. Swój jadłospis warto wzbogacić zaś o zdrową, nieprzetworzoną żywność.

Poszczególne potrawy powinny obfitować w:

 • owoce z niskim indeksem glikemicznym,
 • nierafinowane tłuszcze,
 • warzywa,
 • produkty z pełnego ziarna.

Aby dieta mogła pomóc w walce z łojotokowym zapaleniem skóry głowy, musi być prowadzona w sposób ciągły. Dwutygodniowe wyeliminowanie szkodliwych produktów na niewiele się zda.

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie domowe

Łojotokowe zapalenie skóryŁojotokowe zapalenie skóry powinno być leczone przy wsparciu domowych sposobów, które stanowią doskonałe uzupełnienie tradycyjnych terapii dermatologicznych. W szczególności warto zwrócić uwagę na dermokosmetyki. Powinny być one jak najstaranniej dobrane. Najlepszym pomysłem będzie zakup produktów o naturalnych składach. Można zainwestować w szampony, emulsje, ale również w kremy i płyny do przemywania skóry.

Domowym sposobem leczenia łojotokowego zapalenia skóry są również zioła. Warto stosować je zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Dobrym pomysłem będzie zakup takich gatunków jak: rumianek pospolity, mięta pieprzowa, melisa, skrzyp polny i fiołek trójbarwny

Zapalenie łojotokowe skóry – dermokosmetyki Seborh

seborh-zestawŁojotok najczęściej dotyka miejsc, gdzie są zlokalizowane gruczoły łojowy. Stąd bardzo często atakuje owłosioną skórę głowy. Obszar pokryty włosami jest trudny w pielęgnacji, dlatego warto wesprzeć się w takim przypadku kosmetykami przeznaczonymi konkretnie do tej okolicy. Sprawdzi się tu zestaw dermokosmetyków na ŁZS Seborh. To trzy preparaty: płyn do skalpu, szampon i emulsja, których składy oparto o składniki pochodzenia roślinnego, czemu zawdzięczają wysoką skuteczność oraz delikatność.

Dermokosmetyki Sebroh będą odpowiednie dla osób ze skórą wrażliwą. Pod tym kątem odznacza się zwłaszcza płyn złuszczający, w którym zastosowano bezpieczny peeling kwasowy, który nie powoduje uszkodzeń mechanicznych

Równocześnie znalazły się w nim także składniki poprawiające kondycję skóry: usprawniające krążenie oraz odżywcze, kojące, dzięki czemu odsłonięty naskórek jest zregenerowany. Aby odświeżyć włosy warto zmyć go wygodnym szamponem z mieszanką substancji antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Skutecznie odkażą skórę i usuną z niej drożdżaka, dzięki czemu zmniejszy się także uczucie świądu i koniecznośc drapania, która przenosi pasożyta w inne miejsca.

Szampon Seborh doskonale reguluje także pracę gruczołów łojowych. Zmniejsza się ilość sebum, które stanowi pożywkę dla grzyba Malassezia. Z koeli emulsja Seborh oprócz działania odkażającego (siarka, pirokton olaminy) i łagodzącego stany zapalne, dba również o przywrócenie równowagi hydrolipidowej naskórka

To ważne, ponieważ nawilżony, zregenerowany, odżywiony i natłuszczony naskórek jest w lepszej kondycji i sprawnej stawia opór namnażaniu się drożdżaków. Szampon może być stosowany nawet codziennie, w razie potrzeb, natomiast płyn i emulsję aplikujemy co drugi dzień, można naprzemiennie. Dermokosmetyków Seborh najlepiej używać w zestawie, gdyż poszczególne preparaty uzupełniają swoje działanie. Skuteczność naturalnych dermokosmetyków Seborh potwierdzają pozytywne opinie zadowolonych klientów:

OpiniaDzięki naturalnym dermokosmetykom Seborh udało mi się pozbyć uciążliwych objawów łojotokowego zapalenia skóry głowy. Teraz cieszę się skórą, która nie swędzi i nie łuszczy się, i najważniejsze – skończyło się nadmierne przetłuszczanie i skalpu i włosów – przyznaje pani Izabela z Krakowa

OpiniaNaturalna pielęgnacja dermokosmetykami Seborh pomogła mi zredukować objawy łojotokowego zapalenia skóry. Nie dokucza mi nadmierny łojotok ani też świąd naskórka. To dla mnie duża ulga, bo przestałam się drapać, co było krępujące w miejscach publicznych – twierdzi pani Helena z Otwocka

Łojotokowe zapalenie skóry – specjalistyczne leczenie dermatologiczne

Łojotokowe zapalenie skóry powinno być zawsze diagnozowane przez lekarza specjalistę. Warto więc odwiedzić w tym celu lekarza POZ lub specjalistę dermatologii. Kluczowe jest stosowanie się do wskazówek lekarza, który będzie prowadził terapię. Najczęściej przepisywane są leki do stosowania miejscowego.

Mowa tu między innymi o maściach przeciwłojotokowych oraz przeciwgrzybiczych. Czasami konieczne okazuje się wprowadzenie leczenia doustnego. Najczęściej wykorzystywane są antybiotyki z grupy tetracyklin

Łojotokowe zapalenie skóry to problem powszechny. Może on wystąpić na różnych obszarach skóry. Warto wiedzieć, czym charakteryzuje się to schorzenie, bo wówczas zdecydowanie łatwiej będzie zdiagnozować problem oraz podjąć kroki w celu jego eliminacji. Leczenie dermatologiczne należy uzupełnić domowymi sposobami. Na szczególną uwagę zasługują naturalne dermokosmetyki.

seborh-zestaw

SEBORHKOMPLEKSOWE ROZWIĄZANIE NA ŁZS ZAMÓW

FAQ

1. Dlaczego warto zastosować naturalne dermokosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry?

Dermokosmetyki o naturalnych składach warto stosować przede wszystkim ze względu na dużą skuteczność. Doskonale byłoby również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo kosmetyków naturalnych. Najczęściej będą odpowiednie dla osób o skórze wrażliwej, np. sprawdzi się tu zestaw na ŁZS Seborh. Większość z nich jest również niesamowicie wydajna.

2. Czy każdy może stosować naturalne kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry?

Dermokosmetyki pomocne w walce z łojotokowym zapaleniem skóry mogą być stosowane niemal przez każdego.. W sklepach znajdziemy produkty, które okażą się pomocne dla niemowląt, jak i dla dorosłych. Kluczowe jest jednak to, aby odpowiednio dobrać preparaty pielęgnacyjne. Warto dopasować je do grupy wiekowej Jeżeli ma je stosować kobieta w ciąży, składy kosmetyków należy starannie przeanalizować i skonsultować z ginekologiem.

3. Gdzie poszukiwać dobrych, naturalnych kosmetyków na łojotokowe zapalenie skóry?

Dermokosmetyków o naturalnych składach warto poszukiwać w sklepach z ekologicznymi produktami. Mowa tu zarówno o sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. O dobre jakościowo kosmetyki można pytać także w aptekach.


Bibliografia

1. Brzezińska-Wcisło, L. I. G. I. A. „Co nowego w etiopatogenezie i leczeniu łojotokowego zapalenia skóry,  Post Dermatol Alergol 2005 (1): 10-13
2. Chukwudi Nwabudike L., Łojotokowe zapalenie skóry i homeopatia, [w:] Our Dermatol Online. 2011; 2(4): 208-210
3. Boer M., Maleszka R., Ratajczak-Stefańska V., Kolonizacja grzybami z rodzaju Malassezia a właściwości bariery skórno-naskórkowej w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry, [w:] Mikologia 2010, Vol. 17 Issue 4, s. 211-216
4. Martini M., Kosmetologia i farmakologia skóry, 2014
5. Jones S.N., Pozbądź się chorób skóry, 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *