Łojotokowe zapalenie skóry - leczenie

W chorobie, jaką jest łojotokowe zapalenie skóry leczenie wymaga uwzględnienia nawracających i przewlekłych objawów. Takie warunki sprawiają, że przy ŁZS, leczenie jest naprawdę wymagające. Co więcej, wiele osób zastanawia się, czy łojotokowe zapalenie skóry jest wyleczalne? Okazuje się, że nie. Objawy można wyciszyć, ale nie całkowicie wyeliminować. Pozostaje w związku z tym pytanie, jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry? 

Jakie są miejsca występowania ŁZS?
  • twarz,
  • owłosiona skóra głowy,
  • okolice intymne,
Kto jest narażony na zachorowanie?
  • niemowlęta,
  • nastolatkowie,
  • osoby po 50. roku życia,
Czy choroba jest zaraźliwa?
  • nie,
Jakie są metody leczenia?
  • farmakologia,
  • naświetlanie lampą,
  • dieta,
  • pielęgnacja,
Czy choroba jest wyleczalna?
  • nie
seborh-zestaw

SEBORHWYLECZ ŁZS Z POMOCĄ DERMOKOSMETYKÓW ZAMÓW

Justyna MasalŁojotokowe zapalenie skóry to jedna z częściej występujących chorób dermatologicznych. Szacuje się, że to aż 10% wszystkich dermatoz. Niestety nie istnieje metoda jej całkowitego wyleczenia. Są jednak metody farmakologiczne i poza farmakologiczne, które pozwalają skutecznie wyciszyć objawy I uzyskać w ten sposób remisję choroby – mówi Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Łojotokowe zapalenie skóry, leczenie dermatologiczne

Lekarze, którzy diagnozują łojotokowe zapalenie skóry, leczenie zaczynają zwykle od preparatów stosowanych miejscowo. Mają postać kremów, maści lub żeli, które należy nakładać na zmiany skórne. Wykazują one przede wszystkim właściwości przeciwgrzybicze oraz przeciwzapalne. W pierwszym etapie leczenia najważniejsze jest złuszczanie chorych tkanek. Ich usunięcie zwiększa absorpcję pozostałych składników aktywnych zawartych w preparatach leczniczych.

Jeśli wymienione działania nie przynoszą znaczącej poprawy, lekarz przepisuje środki doustne

Łojotokowe zapalenie skóry – jak wyleczyć? Mamy kilka możliwości. Sposób leczenia uzależniony jest zwykle od kilku czynników, w tym: lokalizacji zmian chorobowych, przyczyny choroby, wieku pacjenta czy nasilenia i zaawansowania zmian skórnych. Czym leczyć łojotokowe zapalenie skóry doustnie?

Lekarz może podjąć decyzję o zastosowaniu kilku preparatów leczniczych takich jak:

  • pochodne imidazolowe,
  • retinoidy,
  • antybiotyki,
  • leki sterydowe.

Wybór określonej metody leczenia uzależniony jest od indywidualnych cech pacjenta. W związku z tym leczenie może się różnić u każdego chorującego na ŁZS.

Łojotokowe zapalenie skóry – jak leczyć za pomocą pielęgnacji?

Łojotokowe zapalenie skóry, leczeniePrzy łojotokowym zapaleniu skóry, to jak leczyć skórę, związane jest z indywidualnymi reakcjami organizmu. W wielu przypadkach zmiana pielęgnacji skóry przynosi zadowalające efekty. Przede wszystkim należy wyeliminować kosmetyki, które wykazują silne działanie złuszczające i zawierają chemiczne dodatki drażniące. W chorobie, jaką jest łojotokowe zapalenie skóry, leczenie  farmakologiczne można uzupełniać pielęgnacją.

Dobre dermokosmetyki powinny wykazywać działanie przeciwgrzybiczne i antybakteryjne, nawilżające i łagodzące podrażnienia. Za takie właściwości odpowiadają między innymi: siarka, siarczek selenu, pirokton olaminy, glinka biała, biolin, NMF, mocznik. Ponadto powinny odbudowywać warstwę wodnolipidową naskórka oraz złuszczać naskórek

Czym leczyć łojotokowe zapalenie skóry – dermokosmetyki Seborh

seborh-zestawNa rynku dermokosmetyków na ŁZS bogatymi, skoncentrowanymi składami wyróżniają się preparaty marki Seborh. To zestaw składający się z trzech produktów: płynu do skóry głowy, szamponu i emulsji. Podstawowym zadaniem płynu Seborh jest złuszczanie obumarłego naskórka. Robi to niezywkle delikatnie, dzięki kombinacji trzech peelingujących chemicznie kwasów: migdałowego, jabłkowego i glikolowego. Nie powoduje uszkodzeń mechanicznych, a zawarte w nim dodatkowo substancje poprawiające krążenie, takie jak arnika i miłorząb, dotleniają, detoksykują i dostarczają skórze substancji odżywczych.

Dzięki złuszczaniu płyn Seborh ogranicza ilość zalegającej na skórze łuski, co redukuje także uczucie świądu. Należy go nakładać na noc, co drugi dzień, a rano zmyć ze skóry oczyszczającym szamponem. Znajdziemy w nim przeciwgrzybiczy siarczek selenu oraz pirokton olaminy, który dodatkowo zmiękcza zrogowaciały naskórek oraz przyspiesza jego wymianę

W kosmetyku znajdziemy również mleczko pszczele, które normalizuje pracę gruczołów łojowych. To trio składników znacznie ogranicza populację grzybów Malassezia furfur na skórze. Substancje kojące, w tym: biolin, ichtiol, witamina E Zmniejszają świąd, co ogranicza drapanie i dalsze roznoszenie drożdżaków. Pielęgnacje warto domknąć naprawczą emulsją. Ma lekką formułę, która nie zatyka gruczołów łojowych, ani nie obciąża włosów. Dodatek oleju z czarnuszki odżywia cebulki i kondycjonuje pasma, co ogranicza wypadanie włosów, które często ma miejsce w ŁZS. Emulsję Seborh wyróżnia działanie dwukierunkowe. Oprócz odkażającego piroktonu olaminy, działa przede wszystkim naprawczo, dlatego znajdziemy w niej liczne substancje regenerujące i uszczelniające płaszcz hydrolipidowy. Odbudowują go mocznik, naturalny czynnik nawilżający i kwas mlekowy, a także olej konopny. Natłuszczają i nawilżają łuskę, co zmiękcza ją i pomaga usunąć skorupę.

Dermokosmetyki Seborh docierają do przyczyn odpowiadających za powstawanie łojotoku, ograniczają je, dlatego chorzy szybko odczuwają znaczną ulgę od uciążliwych objawów, na co zwracają uwagę w pozostawionych w sieci opiniach o produktach:

OpiniaKosmetyki do pielęgnacji skóry z łojotokowym zapaleniem skóry Seborh pojawiły się u mnie przez przypadek. Nie żałuję jednak, że zaczęłam ich używać. Gdybym wiedziała, że są tak skuteczne, zrobiłabym to dużo wcześniej. Dzięki nim skóra zaczęła się naturalnie złuszczać, a zmiany chorobowe stawały się z dnia na dzień coraz mniejsze, a skóra przestała swędzieć – mówi pani Kalina z Radomia

OpiniaKiedy lekarz stwierdził u mnie łojotokowe zapalenie skóry, nie wiedziałam, co o tym myśleć. Nikt w rodzinie u mnie nie chorował, nigdy wcześniej też nie spotkałam się z taką jednostką chorobową. Na szczęście trafiłam na mądrego lekarza, który oprócz odpowiednich leków, zalecił mi również skrupulatną pielęgnację skóry. Szczególne znaczenie okazały się mieć dermokosmetyki z zestawu Seborh, które pomogły mi szybko przywrócić równowagę skórze – mówi pani Beata z Kędzierzyna-Koźle

Łojotokowe zapalenie skóry, leczenie za pomocą diety

Jeśli chodzi o łojotokowe zapalenie skóry leczenie dietą polega na wyeliminowaniu określonych składników i włączeniu innych. Negatywną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu skóry, szczególnie jeśli pojawiają się dolegliwości związane z łojotokowym zapaleniem skóry, odgrywają: białe pieczywo, cukier, smażone i tłuste potrawy.

Podsumowując, w przypadku choroby, jaką jest łojotokowe zapalenie skóry leczenie jest zwykle długotrwałe i dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. To oznacza, że może się bardzo różnić. Aby wspomóc terapię, warto stosować naturalne dermokosmetyki, które wspomagają pielęgnację skóry od zewnątrz.

seborh-zestaw

SEBORHWYLECZ ŁZS Z POMOCĄ DERMOKOSMETYKÓW ZAMÓW

FAQ

1. Czym leczyć łojotokowe zapalenie skóry u najmłodszych pacjentów?

Leczenie choroby u dzieci opiera się przede wszystkim na preparatach, które wykazują właściwości nawilżające, natłuszczające i przeciwzapalne. U dzieci z łojotokowym zapaleniem skóry stosuje się również oliwki złuszczające i środki lecznicze o właściwościach przecigrzybiczych i przeciwdrożdżakowych. Wszystkie te preparaty stosowane są miejscowo. Uzupełnieniem terapii zewnętrznej mogą być specjalne dermokosmetyki przeznaczone dla odpowiedniej grupy wiekowej.

2. Jaką dietą leczyć łojotokowe zapalenie skóry?

Najważniejsze w diecie są witaminy z grupy B oraz cynk, ponieważ łagodzą objawy łojotokowego zapalenia skóry. Oprócz diety należy również zadbać o prawidłową pielęgnację skóry. Najlepiej w tym celu sprawdzają się naturalne dermokosmetyki, które należy aplikować regularnie. Nie tylko doraźnie w czasie występowania objawów, ale również profilaktycznie.

3. Czym leczyć łojotokowe zapalenie skóry doustnie?

W leczeniu doustnym zwykle wykorzystuje się antybiotyki oraz retinoidy, które działają na cały organizm, nie tylko na skórę. Przyjmowane są najczęściej w formie tabletek.  Aby uzupełnić działanie farmakologii, warto jednocześnie stosować specjalne dermokosmetyki.


Bibliografia

1. Brzezińska-Wcisło L., Wcisło-Dziadecka D., Lis-Święty A., Trzmiel D., Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy – patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczny, [w:] Postępy dermatologii i alergologii, Pozna t. 24, nr 2 2007 s. 59
2. Kaszuba A., Kozłowska M., Kaszuba A., Michalak I., Trznadel-Budźko E., Bartkowiak, R., [w:] Skuteczność doustnego flukonazolu oraz miejscowo stosowanego 1% kremu kiotrimazol i szarnponu z 2% ketokonazolem w leczeniu skojarzonym umiarkowanych do ciężkich postaci łojotokowego zapalenia skóry, [w:] Mikologia . 2007, Vol. 14 Issue 2, s. 111-116. 6p
3. Wąsik F, Baran E, Szepietowski J., Zarys dermatologii klinicznej, 1995
4. Trznadel-Grodzka E., Błaszkowski M. Badania nad łojotokowym zapaleniem skóry. Rola wybranych cytokin w patogenezie łojotokowego zapalenia skóry, Postepy Hig Med Dosw (online), 2012; 66: 843-847
5. Tyc-Zdrojewska E., Trznadel-Grodzka E., Kaszuba A., Wpływ przewlekłych chorób skóry na jakość życia pacjentów, 2011

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *