Leki na łojotokowe zapalenie skóry

Stosowane na łojotokowe zapalenie skóry leki skutecznie wyciszają objawy tej dermatozy, ale nie leczą jej całkowicie. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby leki były zawsze stosowane pod nadzorem doświadczonego lekarza. Ich stosowanie każdorazowo musi być poprzedzone rzetelną diagnostyką, która również powinna zostać pozostawiona lekarzowi. W terapii wykorzystywane są zarówno preparaty do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Dość dużą pomocą mogą okazać się także preparaty dostępne w aptekach bez recepty.

Łojotokowe zapalenie skóry – leki przyniosą ulgę

Jeśli cierpimy na łojotokowe zapalenie skóry leki powinny być dobierane z rozwagą. Zawsze powinien czuwać nad tym doświadczony dermatolog, ponieważ dobieranie leków na własna rękę w przypadku tak uciążliwej I nawracającej dermatozy może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Poniżej wskazano, jakie produkty stosuje się najczęściej:

 • Leki miejscowe na receptę – Przez dermatologów najczęściej przepisywane są preparaty do stosowania miejscowego. Mogą one mieć postać maści, a także kremów czy płynów do przemywania skóry. Jeżeli łojotokowym zapaleniem dotknięta jest skóra głowy, lekarz może przepisać specjalny szampon na receptę. Terapia miejscowa jest najczęściej leczeniem pierwszego rzutu. Jeżeli ono nie skutkuje, wówczas do leczenia miejscowego dołącza terapie doustna.
 • Leki doustne na receptę – Doustne leki na receptę są stosowane, jeżeli terapia miejscowa nie przynosi rezultatów. Leczenie to ma zastosowanie także wówczas, gdy stan skóry jest bardzo zły i istnieje nikłe prawdopodobieństwo tego, że leczenie miejscowe pomoże. Leki doustne przybierają zazwyczaj postać tabletek.
 • Preparaty bez recepty – Preparaty na łojotokowe zapalenie skóry bez recepty mogą mieć postać tabletek, a także maści. Mogą być lekami albo suplementami. Ich działanie jest zazwyczaj zdecydowanie słabsze niż działanie leków na receptę. Mogą stanowić wsparcie kuracji dermatologicznych. Sprawdzą się także w przypadkach profilaktyki nawrotów oraz wówczas, gdy objawy łojotokowego zapalenia skóry są niewielkie.

Karolina Formela - kosmetologNa łojotokowe zapalenie skóry leki pierwszego wyboru to preparaty miejscowe, najczęściej przeciwgrzybiczne. Zawierające siarkę, selen, klotrimzaol lub ketonazol. Często w postaci wygodnych szamponów albo płynów do przemywania tłustej skóry. Miejscowo można stosować także leki sterydowe, które ograniczą stan zapalny. Warto także otoczyć skórę specjalistyczną pielęgnacją dermokosmetykami – mówi Karolina Formela, kosmetolog

Farmakologiczne sposoby
leczenia ŁZS
Niefarmakologiczne sposoby leczenia ŁZS
terapia miejscowa:

 • leki przeciwgrzybicze,
 • leki przeciwzapalne,
pielęgnacja skóry:

 • dermokosmetyki ze składnikami pochodzenia naturalnego,
 • naświetlanie lampami bakteriobójczymi,
preparaty doustne:

 • antybiotyki,
 • sterydy.
dieta:

 • eliminacja cukru i tłuszczów trans,
 • produkty z cynkiem i witaminami z grupy B, kwasy omega,
unikanie czynników ryzyka:

 • stres,
 • alkohol i papierosy,
 • odzież ze sztucznych tkanin,
 • kosmetyki z chemicznymi składnikami.
seborh-zestaw

SEBORHKOMPLEKSOWY ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW NA ŁZS ZAMÓW

Leki na łojotokowe zapalenie skóry – jakie substancje znajdziemy w preparatach do stosowania zewnętrznego?

Leki na łojotokowe zapalenie skóry do stosowania zewnętrznego mają najczęściej postać maści lub płynów, o czym wspomniano wyżej. W ich składzie znajdują się najczęściej substancje o wszechstronnym działaniu.

Mowa tu przede wszystkim o:

 • glikokortykosteroidach,
 • metronidazolu,
 • takrolimusie,
 • pimekrolimusie.

Wszystkie wyżej wymienione składniki redukują stan zapalny na skórze. Charakteryzują się również właściwościami przeciwgrzybiczymi oraz przeciwbakteryjnymi. Wykazują działanie kojące oraz ograniczające nadmierny łojotok. Regulują pracę gruczołów łojowych, dbając także o to, aby skóra nadmiernie nie wysychała.

Leki na łojotokowe zapalenie skóry – które stosujemy doustnie?

Łojotokowe zapalenie skóry - lekiLeki na łojotokowe zapalenie skóry mogą przybrać także postać preparatów doustnych. Najczęściej bedą to tabletki. Lekarze przepisują między innymi antybiotyki z grupy tetracyklin. Nierzadko przepisuje się także leki z metronidazolem. Bez względu na substancję czynną, leki doustne działają zazwyczaj wszechstronnie. Likwidują stan zapalny, redukują przykre uczucie pieczenia oraz świądu. Pozwalają także na walkę z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry. Jeżeli zażywamy leki doustne na receptę, lekarz może zalecać co jakiś czas badania monitorujące stan wątroby czy nerek.

Leki na łojotokowe zapalenie skóry – jakie możemy zakupić bez recepty?

Leki na łojotokowe zapalenie skóry dostępne bez recepty możemy zakupić w aptekach, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj nie mają one tak silnego działania, jak leki na receptę. Preparaty dostępne bez recepty mają często postać tabletek. Znajdują się w nich witaminy oraz minerały, które pozytywnie wpływają na ogólny stan skóry. Ponadto bez recepty można także kupić środki do stosowania miejscowego. Mowa tu na przykład o maściach. Mogą zawierać one np. pirokton olaminy.

Łojotokowe zapalenie skóry, leki bez recepty i pielęgnacja dermokosmetykami

Gdy ŁZS ma łagodny przebieg i nie jest nasilone sprawdzą się leki bez recepty. Bez recepty dostaniemy także dermokosmetyki – dedykowane konkretnym problemom skórnym kosmetyki o skoncentrowanych składach. Na łojotokowe zapalenie skóry głowy warto wypróbować serię trzech dermokosmetyków Seborh. seborh-zestaw

Znajdziemy w niej:

 • płyn złuszczający do przemywania skóry Seborh,
 • oczyszczający przeciwgrzybiczny szampon Seborh,
 • oraz naprawczą emulsję Seborh.

Szampon przeznaczony jest do stosowanie w razie potrzeby, nawet codziennie, natomiast płyn i emulsja co drugi dzień, można je więc aplikować naprzemiennie

Płyn Seborh dzięki mieszance trzech kwasów: jabłkowego, migdałowego i glikolowego odrywa od skóry obumarły naskórek, co redukuje zalegającą na skórze łuskę. Kwasy działają także regulująco na gruczoły łojowe, rozjaśniają skórę. O odsłonięty naskórek dbają substancje poprawiające krążenie, dzięki czemu do komórek dociera więcej tlenu i substancji odżywczych. Do podstawowych zadań szamponu Seborh należy usunięcie ze skóry drożdżaków Malassezia, stąd zawiera dwa skuteczne składniki przeciwgrzybiczo-antybakteryjne: pirokton olaminy i siarczek selenu.

Odkażają skórę i łagodzą stany zapalne. Ichtiol reguluje procesy keratynizacji naskórka, a mleczko pszczele normalizuje prace gruczołów łojowych, dzięki czemu na skórze znajduje się mniej sebum stanowiącego pożywkę drożdżaków i tym samym ogranicza się dodatkowo sprzyjające im środowisko

Szampon Seborh zawiera także liczne substancje kojące: biolin, glinka biała, betaina, witamina E, które łagodzą podrażnienia. Likwidują świąd, dzięki czemu chory mniej się drapie, a w konsekwencji nie roznosi zarazków w inne miejsca. Emulsja Seborh odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry (mocznik i naturalny czynnik nawilżający), ale nie zatyka przy tym gruczołów łojowych, ani nie skleja włosów. Przeciwnie, dzięki zawartości oleju z czarnuszki dba o pasma i cebulki, co ogranicza wypadanie włosów, które często współwystępuje z ŁZS. A jego kombinacja z olejem konopny zmniejsza problem przesuszenia skóry, co ogranicza przetłuszczanie się skóry i tworzenie się łuski. Zawarta w Seborh siarka reguluje pracę gruczołów łojowych, a odkażający pirokton olaminy łagodzi podrażnienia i towarzyszący im świąd. Dermokosmetyki Seborh znacznie redukują objawy ŁZS, zapobiegają także nawrotom. Chorzy szybko czują ulgę, dlatego pozytywnie wypowiadają się o produktach:

OpiniaOdkąd zastosowałam dermokosmetyki Seborh na łojotokowe zapalenie skóry, udało mi się pozbyć większości uciążliwych objawów. Moja skóra stała się miękka i przyjemna w dotyku. I wygoiła się większość stanów zapalnych – cieszy się pani Karina z Nowego Tomyśla

OpiniaDzięki emulsji Seborh udało mi się zwalczyć łojotokowe zapalenie skóry. Świąd ani pieczenie już mi nie dokuczają, a faktura skóry jest wygładzona, wolna od uciążliwych stanów zapalnych – przyznaje pani Klementyna z Warszawy

Stosowane na łojotokowe zapalenie skóry leki mają szansę pomóc. Można wypróbować leki bez recepty, ale nie zawsze wystarczą i trzeba mieć tego świadomość. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę i dobierze specjalistycznego leczenie.

seborh-zestaw

SEBORHKOMPLEKSOWY ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW NA ŁZS ZAMÓW

FAQ

1. Czy na łojotokowe zapalenie skóry leki bez recepty są skuteczne?

Stosowane na łojotokowe zapalenie skóry leki bez recepty mają szansę pomóc w walce z tą uciążliwą dermatozą. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że ich działanie nie będzie aż tak spektakularne i szybkie, jak działanie leków dostępnych na receptę. Ponadto kuracja preparatami dostępnymi bez recepty może się nie powieść w przypadku zaawansowanych objawów łojotokowego zapalenia skóry. Leki warto wesprzeć specjalistyczna pielęgnacją skóry dermokosmetykami. Polecamy doskonały zestaw na ŁZS Seborh.

2. Czy stosowane na łojotokowe zapalenie skóry leki są bezpieczne?

Stosowane na łojotokowe zapalenie skóry leki na receptę są co do zasady bezpieczne, pod warunkiem, że stosujemy je zgodnie z zaleceniami lekarza. Najbardziej problematyczne mogą być stosowane na łojotokowe zapalenie skóry leki doustne, ponieważ obciążają one organizm. Mimo to, jeśli są stosowane zgodnie ze wskazówkami lekarza, w większości przypadków nie powodują uciążliwych skutków ubocznych.

3. Czy stosowane na łojotokowe zapalenie skóry leki nadają się do długiego stosowania?

Stosowane na ŁZS leki powinny być stosowane możliwie jak najkrócej. Nie oznacza to jednak, że należy odstawić je natychmiast po zauważeniu poprawy. Łojotokowe zapalenie skóry jest bowiem schorzeniem, które charakteryzuje się dużą skłonnością do nawrotów. Z tego też względu, leki na ŁZS trzeba stosować tak długo, jak zaleci lekarz. Posiada on bowiem odpowiednią wiedzę i doświadczenie, która pozwoli na ocenę tego, czy długotrwałe stosowanie leków wiąże się z korzyściami czy z zagrożeniami.


Bibliografia

1. Gnat s., Łagowski D., Dyląg M., Nowakiewicz A., Ludzki mikrobiom w stanach normobiozy i dysbiozy – charakterystyka i metody analizy [w:] Postępy mikrobiologii 2021, 60, 1, 31-46
2. Czyżewska U.,Siemieniuk M., Bartoszewicz M., Tylick A., Grzyby z rodzaju Malassezia jako oportuniści ludzi i zwierząt, www. phmd.pl 2018; 72: 359-37
3. Kaszuba A., Kozłowska M., Kaszuba A., Michalak I., Trznadel-Budźko E., Bartkowiak, R., [w:] Skuteczność doustnego flukonazolu oraz miejscowo stosowanego 1% kremu kiotrimazol i szarnponu z 2% ketokonazolem w leczeniu skojarzonym umiarkowanych do ciężkich postaci łojotokowego zapalenia skóry, [w:] Mikologia . 2007, Vol. 14 Issue 2, s. 111-116. 6p
4. Boer M., Maleszka R., Ratajczak-Stefańska V., Kolonizacja grzybami z rodzaju Malassezia a właściwości bariery skórno-naskórkowej w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry, [w:] Mikologia 2010, Vol. 17 Issue 4, s. 211-216
5. Braun-Falco O., Plewing G., Dermatologia. Tom 2, 2004

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *