Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry mogą być bardzo skuteczne, jeśli stosujemy je rozsądnie. Zwykle stanowią uzupełnienia dla kuracji konwencjonalnej. Jakie dokładnie istnieją metody? Które z nich są najlepsze?
Składniki naturalnych kosmetyków na AZS | Działanie |
---|---|
olej z ogórecznika, |
|
olej z wiesiołka, |
|
olej jojoba, |
|
olej lniany. |
|
Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry – kosmetyki
Wśród domowych sposobów na atopowe zapalenie skóry wymienia się przede wszystkim stosowanie kosmetyków. Powinny one stanowić podstawę w codziennej pielęgnacji. Im prostszy skład, tym lepiej. Kluczową rolę odgrywają składniki o właściwościach nawilżających, które wnikają w głębsze warstwy skóry. Dzięki temu zapobiegają nadmiernej utraci wody. Wspomagają też wyciszanie typowych objawów AZS. Kosmetyki jako produkty z naturalnymi składnikami mają skuteczne, ale powolne działanie.
W związku z tym najważniejsze jest ich regularne stosowanie. Specjaliści zalecają nawet używanie ich kilka razy na dobę. Istotną rolę odgrywają również składniki natłuszczające chroniące skórę przed przesuszaniem
O ile naturalne składniki aktywne mają korzystne działanie na skórę, chemiczne dodatki drażnią i uszkadzają naskórek. Syntetyczne składniki mają duży potencjał uczuleniowy w przypadku osób chorujących na AZS. Z tego powodu należy sprawdzać skład wszystkich kosmetyków i unikać chemicznych dodatków. Warto wybierać także produkty bezzapachowe oraz bez barwników – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Domowe sposoby na AZS – dermokosmetyki Atopicin
Na rynku kosmetyków na AZS wyróżniają się specjalistyczne dermokosmetyki Atopicin. To bogaty zestaw ośmiu produktów, odpowiadających na wszystkie potrzeby skóry z atopią. Zapewniają one skórze wszechstronna pielęgnację na każdym etapie.
W zestawie znajdziemy:
- szampon (200 ml),
- balsam do mycia ciała (200 ml),
- balsam natłuszczający do ciała (500 ml),
- krem na dzień (50ml),
- krem na noc (50ml),
- krem pod oczy i na powieki (15ml),
- mazidło do suchej skóry (200ml),
- olejek myjący do twarzy (100ml).
Zaletą Atopicin jest skład oparty o surowce pochodzenia naturalnego, co sprawia, że kosmetyki są niezwykle delikatne dla skóry. W Atopicin zastosowano także ekologiczny konserwant zgodny z certyfikatem ECOCERT o niższym niż syntetyczne potencjale uczuleniowym.
Podstawą wszystkich dermokosmetyków z zestawu są emolienty, dlatego produkty Atopicin doskonale sprawdzają się w przypadku często bardzo przesuszonej skóry atopowej
Znajdziemy w nich mieszanki olei i maseł bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, minerały i witaminy, które doskonale natłuszczają skórę i dostarczają jej składników odżywczych, wzmacniają warstwę lipidową. Równocześnie produkty zawierają mnóstwo składników silnie nawilżających, wiążących wodę w naskórku. Nawilżona skóra przestaje się łuszczyć i swędzić. Zaś dzięki temu dwutorowemu działania produkty Atopicin znacznie wzmacniają barierę hydrolipidową skóry, co przekłada się na to, że ta sprawniej jest w stanie bronić się przed niekorzystnymi czynnikami z zewnątrz, w tym alergenami. Atopicin zawiera także składniki o potencjale przeciwzapalnym, które ograniczają ilość oraz goją stany zapalne.
Wraz ze składnikami łagodzącymi przyjemnie koją skórę. Z kolei substancje wzmacniające naczynia redukują zaczerwienienie i często występujący przy atopowym zapaleniu skóry rumień
Dermokosmetyki Atopicin redukują objawy AZS, dlatego chorzy, którzy je stosują, szybko doświadczają znacznej ulgi i szczerze polecają innym te dermokosmetyki:
Przez AZS cierpiałam z powodu przesuszenia skóry, która swędziała i piekła, czasami nawet budziłam się przez to w nocy. Dopiero stosowanie dermokosmetyków Atopicin uwolniło mnie od tego problemu. Co więcej, skóra zrobiła się nawilżona, nie drapię się, więc nie ma ran. Skończyły się tez problemy z nieestetycznym łuszczeniem się naskórka. Skóra wygląda po prostu na zdrową – mówi pani Agnieszka z Bytomia
Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry – prysznic
Przykładem domowego sposobu na atopowe zapalenie skóry jest także prysznic. Pomaga w oczyszczaniu skóry. Ma szczególne znaczenie dla osób, które intensywnie się pocą. Pot niestety nasila objawy AZS. Aby uniknąć drażnienia skóry potem należy regularnie brać prysznic w okresie letnim. Po nim należy delikatnie osuszyć skórę poprzez dociskanie ręcznika. W żadnym razie nie należy jej pocierać.
Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry – kąpiele lecznicze
Często stosowanym domowym sposobem na atopowe zapalenie skóry są także kąpiele lecznicze. Można ją także stosować profilaktycznie. Woda nie powinna być jednak cieplejsza niż 30 ⁰ C i nie wolno przedłużać kąpieli. Ma ona na celu rozpulchnienie skóry i przygotowanie jej do dalszej pielęgnacji. W czasie kąpieli warto używać emolientów, które dodatkowo natłuszczają skórę. Pomocne mogą się także okazać zioła. Dodatki do kąpieli należy jednak dobierać starannie tak, aby dopasować je do potrzeb skóry.
Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry – dieta
Innym domowym sposobem na atopowe zapalenie skóry jest wprowadzenie odpowiedniej diety. Częstymi alergenami, które wywołuje niepożądane objawy atopowego zapalenia skóry są właśnie produkty spożywcze. Czasami można je wyodrębnić samodzielnie, gdy po spożyciu danego produktu pojawia się swędzenie czy pieczenie. Częściej jednak pacjenci decydują się na testy alergiczne.
Do najczęstszych produktów spożywczych, które uczulają należą:
- seler,
- marchew,
- jabłko,
- truskawki,
- owoce morza,
- ryby.
Aby pozbyć się niechcianych objawów, należy wyeliminować je z diety. W ten sposób reakcje alergiczne samoistnie ustępują, gdy organizm oczyści się z alergenów.
Atopowe zapalenie skóry, leczenie domowe ziołami
Przykładem leczenia domowego na atopowe zapalenie skóry są także zioła. Można je stosować pod postacią naparów, zaparzając po prostu kilka łyżeczek suszu gorącą wodą. Można je także wykorzystywać w formie okładów, gdy gazę moczymy w naparze, a następnie przykładamy do problematycznych partii skóry. Ziołowe napary są także świetnym dodatkiem do kąpieli. Zioła mają różne właściwości, dlatego należy wybierać takie, które działają łagodząco, nawilżająco lub przeciwzapalnie.
Takie właściwości wykazują między innymi:
- wąkrotka azjatycka,
- czystek,
- żywokost.
Nie sądziłam, że dermokosmetyki mogą być aż tak skuteczne. Atopicin polecany przez dermatologa nie zawiódł. To mój ogromny powód do radości, ponieważ od wielu miesięcy nie pojawiły się u mnie ani swędzenie, ani zaczerwienienie skóry – mówi pani Katarzyna z Sandomierza
Podsumowując, atopowe zapalenie skóry może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie i obniżać jakość życia. W związku z tym warto szukać również niekonwencjonalnych metod leczenia. Świetnie w tym celu sprawdzają się proste domowe sposoby.
FAQ
1. Które domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry warto stosować?
Kuracja powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzięki temu będzie skuteczna. Badania wskazują, że w większości przypadków to naturalne kosmetyki na AZS – typu Atopicin – cieszą się optymalną skutecznością.
2. Czy domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry są w pełni bezpieczne?
Jeśli stosujemy się do zaleceń, domowe sposoby są bezpieczne. Tak jak samo jak dermokosmetyki, które zawierają naturalne składniki, więc nie powodują skutków ubocznych.
3. Czy domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry uwzględniają pielęgnację?
Tak. Pielęgnacja skóry dermokosmetykami, które mają składniki aktywne pochodzenia naturalnego, to podstawowa część leczenia.
Bibliografia
1. W: L. Szewczyk, A. Kulik, Psychosomatyczne aspekty choroby skóry (neurodermitis). Wybrane zagadnienia z psychologii klinicznej i osobowości, [w] Psychosomatyka s. 79-96, Lublin
2. Krasowska, D., Tuszyńska-Bogucka, W. (2006) Ocena wybranych aspektów osobowości i poziomu stresu i stylu radzenia sobie ze stresem u chorych na liszaj płaski. Przegląd Dermatologiczny, 94(2), 265-272
3. is, G., Występowanie chorób alergicznych u dzieci szkolnych w Krakowie i Poznaniu (na podstawie badań ankietowych ISAAC). Pneumonologia i Alergologia Polska 1997, 65, 621-627
4. Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry u dzieci. Nowa Medycyna 1996, 8, 23-26
5. Waszczykowska, E. (2004). Atopowe zapalenie skóry – postępowanie lecznicze. Przegląd Alergologiczny, 1, 24-29