Objawy trądziku różowatego pojawiają się zwykle między 20 a 30 rokiem życia. Ich podłożem są zaburzenia naczynioruchowe i łojotok, prowadzące do wystąpienia rumieniowych, grudkowych i krostkowych zmian na twarzy. Na trądzik różowaty zdecydowanie częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Choroba może objawiać się różnie, w zależności od jej postaci.
Postać trądziku różowatego | Objawy trądziku różowatego |
---|---|
Rumieniowo – teleangiektatyczna, |
|
Grudkowo – krostkowa, |
|
Guzowata, |
|
Oczna. |
|
ZAMÓW ACNEROSE
KUP TERAZ!
Objawy trądziku różowatego – pogłębiające się problemy ze skórą
Objawy trądziku różowatego zaczynają się pojawiać w wieku dorosłym i w miarę upływu czasu ulegają nasileniu. Na to, jak wygląda trądzik różowaty, wpływa więc stopień jego zaawansowania.
- Na początku obserwuje się napadowe czerwienienie się skóry. Pojawiający się na środku twarzy charakterystyczny rumień utrzymuje się dłużej niż 10 minut. W tym okresie wszystkie zauważalne zmiany na skórze twarzy są przemijające i wynikają ze zwiększonej wrażliwości naczyń krwionośnych.
- Z czasem napadowe czerwienienie się twarzy jest częstsze, a rumień powoli ulega utrwaleniu. Bardzo częstym objawem trądziku różowatego jest uczucie napiętej skóry, pieczenia i swędzenia. Zaczynają także być zauważalne rozszerzone naczynia krwionośne, tzw. pajączki.
- Wraz z rozwojem trądziku różowatego na skórze tworzą się malutkie grudki lub ropne krostki, które powodują, że cera staje się nierówna i pogrubiona. Powstanie tych zmian wiąże się zwykle ze swędzeniem, obrzękiem i podrażnieniem skóry.
- W najcięższym stadium trądziku różowatego pojawiają się zmiany przerostowe, będące skutkiem rozrostu gruczołów łojowych. Doprowadzają one do zmiany kształtu różnych części twarzy, najczęściej nosa, ale czasem też brody, czoła, uszu i policzków. Szczególnie dotyczy to mężczyzn, u których choroba może powodować przerost skóry na nosie, tzw. nos kalafiorowaty. Bardzo często stwierdza się także zapalenie mieszków włosowych w obrębie zmian przerostowych.
- U części osób borykających się z objawami trądziku różowatego mogą pojawić się dolegliwości ze strony oczu. Zazwyczaj jest to nawracające zapalenie spojówek i brzegów powiek, którym towarzyszy nadwrażliwość na światło.
Pierwsze objawy trądziku różowatego mogą wystąpić na wiele lat przed pojawieniem się poważnych problemów z cerą i powikłań. Ważne jest, aby już na początku nie bagatelizować niepokojących sygnałów. Dbajmy o naszą skórę poprzez kompleksową pielęgnację. Wybierajmy wyłącznie delikatne preparaty, najlepiej oparte na naturalnych składnikach – mówi Natalia Cholak, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Trądzik różowaty – objawy zaostrzają się pod wpływem określonych czynników
Objawy trądziku różowatego mogą się okresowo nasilać lub wycofywać. Pogorszenie stanu cery spowodowane jest przede wszystkim stresem i długotrwałą ekspozycją na słońce.
Do innych przyczyn wystąpienia lub zaostrzenia zmian skórnych w trądziku różowatym można zaliczyć:
- spożywanie ciężkostrawnych, ostrych potraw,
- korzystanie z sauny oraz basenów z chlorowaną wodą,
- zaburzenia hormonalne (choroby tarczycy, zaburzenia miesiączkowania),
- stosowanie preparatów glikokortykosteroidowych na skórę twarzy,
- przyjmowanie niektórych leków, np. obniżających poziom cholesterolu,
- spożywanie alkoholu,
- alergie na drodze oddechowej (kurz domowy, pyłki).
Zobacz jakie istnieją przyczyny trądziku
Jaka pielęgnacja złagodzi objawy trądziku różowatego?
Podstawą walki z objawami trądziku różowatego jest odpowiednie obchodzenie się ze skórą. W przypadku tej choroby cera jest niezwykle wrażliwa i podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia.
Dla trądziku różowatego charakterystyczne jest uczucie dyskomfortu, pojawiające się po użyciu zwykłych preparatów do pielęgnacji. Na przykład po zastosowaniu żeli oczyszczających na bazie alkoholu skóra staje się podrażniona, ściągnięta i piekąca. Dobór odpowiednich kosmetyków jest tu kluczowy – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde
Dlatego najlepiej jest stosować delikatne kosmetyki o naturalnym składzie, niezawierające silikonów, silnych konserwantów, PEG-ów, parabenów.
Warto zwrócić uwagę, aby w składzie produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej znalazły się komponenty takie, jak:
- olej z glistnika – jest skuteczny w zwalczaniu różnych dermatoz. Przyśpiesza gojenie zmian skórnych, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, łagodzi podrażnienia. Redukuje zaczerwienienia, nadmierne łuszczenie się skóry i łojotok. Rozjaśnia przebarwienia,
- aloes – hamuje rozwój bakterii i grzybów. Stymuluje regenerację skóry. Doskonale koi i nawilża. Dodaje skórze jędrności,
- olejek z drzewa różanego – zmiękcza naskórek, redukuje podrażnienia, poprawia mikrokrążenie skórne. Zmniejsza tendencję do pękania naczynek,
- olej kokosowy – niweluje suchość i szorstkość skóry, odżywia ją, regeneruje i chroni przed szkodliwymi czynnikami. Łagodzi stany zapalne oraz podrażnienia.
Kompleksowe działanie jest niezbędne. Pielęgnacja to nie tylko krem na dzień i na noc, ale również odpowiednie preparaty myjące. Im więcej w nich naturalnych składników aktywnych, tym lepiej dla naszej skóry.
Acnerose – rozwiązanie na objawy trądziku różowatego
Dermokosmetyki Acnerose podchodzą do objawów trądziku różowatego przyczynowo. Regenerują skórę, przywracają jej równowagę hydrolipidową, wzmacniają naczynka krwionośne. Wyciszają także stany zapalne. W ten sposób prowadzą do poprawy stanu skóry z trądzikiem różowatym. Rumień zostaje wygaszony, a cera odzyskuje zdrowy koloryt. Zmniejsza się widoczność popękanych naczynek. Szpecące zmiany skórne goją się szybciej.
Co ważne, dermokosmetyki Acnerose opierają się w dużej mierze na składnikach aktywnych naturalnego pochodzenia. Nie zawierają silikonów, parabenów, PEG-ów, sztucznych substancji barwiących ani zapachowych
W zestawie znajdziemy cztery preparaty:
- maść na trądzik różowaty,
- krem na dzień,
- pastę na noc,
- tonik oczyszczający.
Od zawsze moja skóra była bardzo problematyczna. Z wiekiem było tylko gorzej, pojawił się rumień i zaognione krosty na policzkach i nosie. W końcu wybrałam się do dermatologa i tam usłyszałam diagnozę: trądzik różowaty. Otrzymałam całą masę wskazówek, nie tylko odnośnie pielęgnacji, ale też dotyczących stylu życia. Największą ulgę przyniosły mi dermokosmetyki Acnerose. Stosuję je codziennie i wygląd mojej skóry zupełnie się zmienił, na lepsze – pisze pani Halina z Warszawy
W moim przypadku na szczęście objawy trądziku różowatego nie są bardzo zaawansowane. Może to dlatego, że zareagowałam szybko i dostosowałam swoją pielęgnację do potrzeb skóry. Dermokosmetyki na trądzik różowaty Acnerose działają cudnie. Dobrze korygują zaczerwienienia i pozostałe niedoskonałości. Polecam – pisze pani Julia z Tarnowskich Gór
ZAMÓW ACNEROSE
KUP TERAZ!
FAQ
1. Jak zwalczać pierwsze objawy trądziku różowatego?
Najważniejszym krokiem jest profilaktyka i kompleksowe działanie pielęgnacyjne. Należy sięgać po preparaty oczyszczające oraz kremy o naturalnych składach. Warto zwrócić uwagę, aby zawierały składniki aktywne o sprawdzonym działaniu łagodzącym trądzik różowaty, jak olej z glistnika, aloes, olejek z drzewa różanego. Komponenty te można znaleźć np. w dermokosmetykach Acnerose.
2. Mam cerą suchą, naczynkową, skłonną do występowania zaczerwienień. Czy mogą to być objawy trądziku różowatego? Jak sobie z nimi poradzić?
Niewykluczone, że wspomniane objawy zwiastują pojawienie się trądziku różowatego w przyszłości. Dlatego ważne jest działanie profilaktyczne w postaci kompleksowej pielęgnacji dobrymi preparatami. Naturalne kosmetyki pozbawione są środków drażniących, źle wpływających na stan naczynkowej skóry: parabenów i innych mocnych konserwantów, alkoholu, sztucznych barwników.
3. Jakie składniki powinien zawierać krem redukujący objawy trądziku różowatego?
Warto sięgnąć po kremy o naturalnych składzie, które nie zawierają drażniących substancji chemicznych. Sprawdzone składniki, zwalczające objawy trądziku różowatego, to na przykład olej z glistnika, olej kokosowy, aloes, olejek z drzewa różanego.
4. Czy nieodpowiednia pielęgnacja może pogorszyć objawy trądziku różowatego?
Z całą pewnością tak. Jeśli do oczyszczania twarzy będziemy stosować produkty na bazie alkoholu, a w kremie znajdą się sztuczne składniki takie, jak parabeny, PEG-i, silne konserwanty czy silikony, to może to spowodować nasilenie objawów trądziku różowatego. Najlepiej sięgać po preparaty myjące oraz kremy o naturalnym, delikatnym składzie.
Bibliografia
1. Jabłońska S, Chorzelski T., Choroby gruczołów łojowych i potowych. Choroby skóry, 1997
2. Trznadel-Budźko E, Kaszuba A, Wieczorek M., Trądzik różowaty – etiopatogeneza, klinika oraz wybrane metody leczenia, 1999
3. Chosidow O., Crbierc B., Epidemiology of rosacea: updated data, 2011
4. Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, 2005
5. Wąsik F, Baran E, Szepietowski J., Zarys dermatologii klinicznej, 1995