Wypadanie włosów po ciąży jest częstym problemem kobiet karmiących piersią i nie tylko. Dlatego warto zastosować kilka sposobów, aby zapobiec utracie włosów już we wczesnym stadium. Jak można je wzmocnić?
Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny
Wypadanie włosów po ciąży jest spowodowane zaburzeniami cyklu życia włosów. Składa się on z 3 faz. Pierwsza to faza wzrostu, która jest najdłuższa, trwa od 2 do 8 lat. Na tym etapie wzrostu każdy człowiek posiada wszystkie włosy, jakie rosną na głowie. Następnie włos przechodzi w fazę przejściową, która trwa zaledwie 2 tygodnie, ponieważ włos przygotowuje się do wypadnięcia. W ostatniej fazie życia, mieszek włosowy kurczy się, struktura włosa staje się cieńsza i na końcu wypada, aby ustąpić miejsca nowemu. Okres ten wynosi od 2 do 4 miesięcy. Wypadanie włosów w ciąży najczęściej jest spowodowane anemią, ponieważ w tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie na żelazo. Kolejnym powodem może być niedostateczne stężenie witamin i minerałów w organizmie przyszłej mamy, który musi wykarmić płód. Wypadanie włosów po urodzeniu dziecka jest spowodowane zaburzeniami faz ich życia.
Na początku ciąży poziom estrogenów podnosi się, przez co fryzura wizualnie staje się gęstsza. Natomiast w okresie połogu, gdy stężenie estrogenów zaczyna spadać, włosy stają się słabsze i zaczynają wypadać, co nasila się głównie zimą. Taki stan może trwać do 9 miesięcy po urodzeniu dziecka, ponieważ u większości kobiet poziom estrogenów wraca do normy
Jednak u niektórych może trwać dłużej, z uwagi na karmienie piersią oraz duże deficyty witamin i minerałów powstałe w okresie ciąży. Wiele kobiet po urodzeniu dziecka mocno upina włosy w kok, ponieważ taka fryzura jest wygodna podczas zajmowania się dzieckiem. Jednak powoduje, że włosy zostają dodatkowo osłabione, co wzmaga wypadanie. Poza tym, zbyt mocne szarpanie szczotką lub grzebieniem, suszenie zbyt gorącym nawiewem powoduje przesuszanie włosów i sprawia, że stają się łamliwe.
3 kluczowe czynniki sprzyjające wypadaniu włosów | |
---|---|
niedobory, | brak podstawowych witamin i minerałów, |
estrogeny, | osłabiają mieszki włosowe, |
niewłaściwa pielęgnacja. | uszkadza cebulki i strukturę włosów. |
ZAMÓW DELPOS
SKUTECZNY ZESTAW NA PROBLEM WYPADANIA WŁOSÓW KUP TERAZ
Wypadanie włosów po ciąży jest częstym zjawiskiem, ponieważ w organizmie kobiety powstają niedobory witamin i minerałów. Wszak ciało dostarczane substancje musiało przez 9 miesięcy dzielić między dwa organizmy. Dlatego po ciąży należy stosować racjonalną, dobrze zbilansowaną dietę oraz dbać o właściwą pielęgnację włosów dermokosmetykami. Nie obciążąć włsoów zabiegami stylizycajnymi, obchddzić się z nimi delikatnie – mówi Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Sprawdź nasz ranking szamponów na wypadanie włosów
Wypadanie włosów po ciąży – sposoby na jego zahamowanie
Wypadanie włosów po ciąży jest spowodowane osłabieniem cebulek, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby odżywić cebulki i wzmocnić strukturę włosów.
W tym celu warto stosować kilka sposobów, do których należą:
- Odpowiednia dieta – powinna zawierać witaminy i minerały, które odpowiadają za zdrowy wygląd włosów. W menu powinny się znaleźć takie produkty jak: mleko i produkty mleczne, będące źródłem wapnia oraz witaminy A. Ponadto warto spożywać: jaja, ryby, płatki owsiane, rośliny strączkowe oraz orzechy. Organizm potrzebuje także szeregu witamin i minerałów, do których należą: witamina A, B,C,E, cynk oraz selen. W diecie nie może też zabraknąć więc warzyw i owoców, które są kopalnią dobroczynnych składników oraz źródłem przeciwutleniaczy likwidujących wolne rodniki. To cząsteczki, które powstaję wskutek przemian metabolicznych i sprzyjają łysieniu. Warto spożywać ulubione warzywa i owoce, aby posiłki były smaczne. Antyoksydanty znajdziemy w brokułach, dyni, owocach dzikiej róży, kapuście, marchewce, morelach, pomidorach, pomarańczach, maśle czy wątróbce.
- Suplementy diety – w przypadku ubogiej diety lub dużych deficytów w organizmie, można sięgnąć po suplementy diety. W ich składzie powinna znaleźć się: witamina A – stymuluje porost mieszków włosowych; witamina C – wzmacnia naczynka krwionośne oraz przyspiesza wchłanianie żelaza; witamina E – przyspiesza porost włosów oraz zwiększa poziom ich nawilżenia; cynk, miedź i żelazo – odpowiadają za prawidłowy wzrost włosa, jego strukturę oraz stan mieszków włosowych.
- Odpowiednia pielęgnacja – nie wolno mocno upinać włosów w kok lub kitkę, aby nie osłabiać ich cebulek. Ponadto rozczesywanie powinno odbywać się delikatnie, bez szarpania włosów. Natomiast suszenie powinno odbywać się letnim nawiewem.
- Dermokosmetyki – powinny zawierać w składzie naturalne składniki roślinne, które doskonale odżywiają włosy oraz przyspieszają ich porost. Ponadto usprawniają krążenie w skórze głowy, dzięki czemu do cebulek włosowych dociera więcej tlenu i substancji odżywczych. Zawierają składniki budulcowe, dzięki czemu wzmacniają i chronią strukturę włosów od zewnątrz. Dermokosmetyki należy stosować systematycznie, bo dzięki temu można spodziewać się zadowalającego efektu.
Wypadanie włosów po ciąży – skuteczne dermokosmetyki Delpos
Z wypadaniem włosów najlepiej walczyć kompleksowo, wybierając produkty do pielęgnacji poprawiające stan skalpu i strukturę samych włosów. Pełna gamę kosmetyków znajdziemy w ofercie marki Delpos. To zestaw składający się z 3 dermokosmetyków: profesjonalnego szamponu, odżywczego płynu do skóry głowy oraz odżywki do włosów. Szampon Delpos to kompleks 8 składników naturalnych. Wśród nich znajdziemy substancje poprawiające krążenie (mięta pieprzowa) i odżywcze: pełną antyoksydacyjnych witamin zielona herbatę, która doskonale stymuluje wzrost baby hair i mleczko pszczele – źródło witamin z grupy B i żelaza, wapnia, fosforu, krzemu i siarki (naturalnych budulców włosów) oraz dodających im gładkości aminokwasów.
Mleczko pszczele doskonale reguluje pracę gruczołów łojowych, co chroni włosy przed przetłuszczaniem, a nawet łysieniem na tle łojotokowym. Witamina E, pantenol i betaina koją skórę głowy oraz zapewniają jej odpowiedni poziom nawilżenia. Ekstrakty z nagietka i indyjskiego agrestu stymulują cebulki do wzrostu nowych włosów
Na noc warto odżywić cebulki nakładając na skalp płyn Delpos. W formule płynu Delpos znajdziemy liczne substancje poprawiające krążenie, a tym samym stymulujące wzrost włosów. Niwelującą skutki działania dihydrotestosteronu hormonu odpowiedzialnego za łysienie oraz przetłuszczania się włosów, której działanie wzmacnia guarana oraz ekstrakt z warkoty azjatyckiej. Za odzywienie cebulek odpowiada witamina B3, miłorząb japoński i żeń-szeń. Przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie działa ekstrakt z arniki górskiej. Sprawdza się on także w wypełnianiu ubytków w łuskach włosów, co poprawia objętość kosmyków. Płyn umieszczono w butelce z wygodnym atomizerem, co znacznie ułatwia rozprowadzenie preparatu między włosami.
Pielęgnację domyka odżywka do włosów Delpos. Zawiera nawilżający, zmiękczający włosy mocznik, dodający blasku przeciwgrzybiczny olej z czarnuszki i wypełniającą ubytki w strukturze włosów keratyną roślinną. Dodatkowo wygładzający i stymulujący wzrost bioferment z bambusa, zwany silikonem roślinnym. Odżywka Delpos to kompozycja aż 9 składników pochodzenia naturalnego, poprawiających ogólną kondycję włosów
Siła dermokosmetyków marki Delpos tkwi w ich składach opartych na substancjach pochodzenia naturalnego. Skutecznych, lecz delikatnych, a więc w pełni bezpiecznych dla skóry głowy. W tych dermokosmetykach nie znajdziemy parabenów i silikonów. Ani ostrych detergentów SLS-ów, czy wysuszających PEG-ów. Skład wolny od chemicznych dodatków świadczy o wysokiej klasie tych specjalistycznych produktów. Markę Delpos doceniają konsumentki ceniące sobie produkty ekologiczne i naturalne:
Moim zdaniem najlepszym sposobem na wypadanie włosów po ciąży jest pielęgnacja za pomocą naturalnych kosmetyków oraz zdrowa dieta. U mnie sprawdziła się dieta śródziemnomorska i dermokosmetyki marki Delpos. Dzięki temu włosy są odżywione od wewnątrz i na zewnątrz, a po odżywce bardzo łatwo się je rozczesuje. Przestają wypadać, zaczynają odrastać – mówi pani Agata z Radomia
Nadmierne wypadanie włosów trwało u mnie 7 miesięcy i skończyło się dopiero, gdy zaczęłam je pielęgnować naturalnymi kosmetykami Delpos oraz racjonalnie się odżywiać. Moim zdaniem to podstawa we wzmacnianiu włosów. Dermokosmetyki i dietę polecił mi trycholog dla wzmocnienia włosów. Byłam bardzo zadowolona z preparatów, bo włosy szybko stały się grubsze i gęstsze. Wypadanie ustało, myślę że tak po 4 miesiącach po połogu – mówi pani Alicja z Katowic
Wypadanie włosów po ciąży to częsty problem młodych mam, dlatego warto zacząć odżywiać organizm już w okresie ciąży. W codziennej pielęgnacji kluczową rolę pełnią dermokosmetyki. Jednak przed stosowaniem jakichkolwiek środków, należy zasięgnąć porady specjalisty, bo nie każdy preparat można stosować w okresie karmienia piersią.
ZAMÓW DELPOS
SKUTECZNY ZESTAW NA PROBLEM WYPADANIA WŁOSÓW KUP TERAZ
FAQ
1. Czy nadmierne wypadanie włosów po urodzeniu dziecka jest normalne?
Wypadanie włosów po ciąży jest naturalne. Dotyczy zdrowych kobiet. Dzieje się tak za sprawą spadku estrogenów oraz niedoborów w organizmie, które trzeba uzupełnić. Warto sięgnąć też po dobre dermokosmetyki, jak np. Delpos, aby wzmocnić włosy od zewnątrz.
2. Co można zastosować na wypadanie włosów w ciąży?
Przede wszystkim należy dbać o odpowiednie odżywanie, aby dostarczać do organizmu odpowiednie witaminy i minerały. Natomiast suplementy na nadmierne wypadanie włosów oraz stosowanie dermokosmetyków należy skonsultować z lekarzem.
3. Ile czasu może trwać wypadanie włosów po ciąży?
Wypadanie włosów po ciąży najczęściej trwa 6-9 miesięcy, a w przypadku dużych niedoborów witamin i minerałów, może trwać dłużej. Dlatego warto stosować kosmetyki o naturalnym składzie, aby jak najszybciej wzmacniać włosy.
4. Czy w czasie karmienia piersią można pić zioła na wypadanie włosów po ciąży?
Nie zaleca się, gdyż zioła zostają w organizmie i z mlekiem matki zostają przekazane dziecku. Bezpieczniejszym sposobem jest w tym czasie stosowanie ziół zewnętrznie, w formie płukanek do włosów. Lepszym wyborem będą także kosmetyki naturalne nakładane na włosy od zewnątrz. Każdorazowo decyzję zażycia ziół należy skonsultować z lekarzem pediatrą, jeśli karmimy piersią.
5. Jakie inne domowe metody są skuteczne na wypadanie włosów po ciąży?
Zawsze dobrym pomysłem jest stosowanie masażu skóry głowy. Pobudzamy wtedy krążenie, dzięki czemu lepiej dotleniamy skalp i cebulki, a dzięki temu substancje odżywcze z kosmetyków wchłoną się do cebulek efektywniej. Pomocne będą także peelingi skóry głowy, które dobrze oczyszczają skórę na głowie.
Bibliografia
1. Marlena Matysek-Nawrocka, Maria Bernat, Michał Koziarski: Trychologia kosmetyczna jako metoda diagnozy oraz leczenia wybranych schorzeń skóry głowy i włosów, Lublin
2. Szklarczyk M., Goździalska A., Jaśkiewicz J., Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów: Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia, Oficyna Wydawnicza AFM, Kraków, 2012
3. Szmurło A.: Łupież – zaburzenie skóry głowy, Aesthetica, 2015
4. Kozłowska U., Łysienie i problemy pielęgnacyjne włosów: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, Warszawa, 2010, wydanie I
5. Bochenek A., Reicher M.: Anatomia człowieka. Tom 5, PZWL, Warszawa, 2007