Leczenie trądziku pospolitego, czyli jednej z najczęściej z występujących chorób skóry, bywa trudne i długotrwałe. Wynika to z nie do końca poznanego i często złożonego podłoża dolegliwości, która może dotykać zarówno nastolatków, jak i osoby dorosłe, oraz przybierać różne postacie kliniczne. Niezależnie jednak od przyczyny i intensywności objawów, leczenie trądziku warto podjąć jak najszybciej. W artykule omówimy stosowane obecnie metody terapeutyczne.
Trądzik: jak leczyć? Co trzeba wiedzieć?
Aby leczenie trądziku zakończyło się sukcesem, należałoby podejść do tematu kompleksowo. Niezbędna będzie konsultacja z dermatologiem oraz analiza dotychczasowego stylu życia. Pozwoli to na ustalenie prawdopodobnych czynników, które wyzwalają i nasilają przykre objawy.
Poza przyczynami hormonalnymi i genetycznymi, wśród czynników odpowiadających za zmiany trądzikowe często wymienia się również:
- stres,
- nieprawidłową dietę, opartą na produktach wysokoprzetworzonych,
- niedobory witamin,
- niektóre leki,
- nieprawidłową pielęgnację skóry,
- palenie tytoniu.
Znajomość czynników, które spowodowały trądzik, będzie nakierowywała na wdrożenie odpowiedniego postępowania. Nawet jeśli nie udaje się poznać przyczyn trądziku, można zastosować leczenie objawowe. Z leczeniem nie warto zwlekać – im szybciej zostanie włączone, tym szybciej poprawi się wygląd skóry i zmniejszy się ryzyko powstania szpecących blizn i przebarwień.
Niezależnie od tego, czy problem stanowi trądzik dorosłych, czy trądzik młodzieńczy, leczenie będzie wyglądało podobnie. Dobór odpowiedniej metody będzie zależał przede wszystkim od charakteru zmian trądzikowych oraz intensywności objawów.
Trądzik – leczenie miejscowe
Podstawą leczenia trądziku w jego łagodnych i umiarkowanych postaciach jest stosowanie preparatów miejscowych. U większości pacjentów jest to jedyna forma terapii.
Najczęściej przepisywane środki to:
- nadtlenek benzoilu – charakteryzuje się silnym działaniem przeciwbakteryjnym i keratolitycznym. Wycisza również stany zapalne i normalizuje pracę gruczołów łojowych,
- kwas azelainowy – hamuje nadmierne wydzielanie łoju oraz wzrost bakterii. Poza tym działa przeciwzapalnie i lekko złuszczająco,
- antybiotyki – wykazują właściwości bakteriostatyczne i przeciwzapalne,
- pochodne witaminy A – zapobiegają tworzeniu się zaskórników przez regulowanie procesów odnowy naskórka i zmniejszanie wydzielania sebum. Posiadają także działanie przeciwzapalne. Dodatkowo spowalniają starzenie.
Leki do stosowania miejscowego redukują zmiany trądzikowe oraz zapobiegają powstawaniu blizn. Mają postać żeli, kremów lub roztworów. Terapia nimi trwa zazwyczaj długo – nawet kilka lat. Środki te mogą niestety wysuszać skórę, dlatego w trakcie leczenia trądziku zaleca się pielęgnowanie skóry dobrymi kremami nawilżającymi.
Kosmetyki do cery trądzikowej bywają również pomocne przy niewielkich zmianach. Warto pamiętać, aby wybierać produkty o delikatnej formule, nieobciążające skóry i posiadające naturalny roślinny skład.
Z myślą o pielęgnowaniu problematycznej cery trądzikowej, która często jest też nadmiernie wrażliwa, powstał krem na trądzik Sevolium. Bazuje on na naturalnych składnikach aktywnych, między innymi na kojących i nawilżających ekstraktach z lukrecji i nagietka. Ponadto zawiera cenne nanozłoto, które stymuluje syntezę kolagenu, dzięki czemu pomaga redukować przebarwienia pozapalne i zmarszczki.
Trądzik – leczenie ogólne
Leczenie trądziku witaminą A, antybiotykami doustnymi lub lekami hormonalnymi wskazane jest w umiarkowanych i ciężkich postaciach trądziku. Można je rozważyć również wtedy, gdy trądzik powoduje spory dyskomfort psychiczny lub pozostawia po sobie znaczne blizny i przebarwienia. Środki te mogą zostać przepisane wyłącznie przez lekarza, ponieważ z ich przyjmowaniem wiąże się ryzyko wystąpienia różnych skutków ubocznych.
Leczenie trądziku witaminą A – czego można się spodziewać?
Leczenie trądziku witaminą A, uściślając – jej pochodnymi, czyli retinoidami, jest ratunkiem w sytuacjach krytycznych, kiedy nie pomagają żadne inne sposoby. Do najskuteczniejszych leków zalicza się izotretynoinę, którą przyjmuje się doustnie przez 4-6 miesięcy. Doskonale radzi sobie ona z trądzikiem, ponieważ działa na wszystkie wywołujące go mechanizmy. Gdy izotretynoina stosowana jest prawidłowo, w aż 80-90% przypadków prowadzi do całkowitego ustąpienia zmian trądzikowych. Co więcej, u większości pacjentów choroba już nigdy nie wraca.
Wielu pacjentów obawia się jednak leczenia izotretynoiną, ze względu na ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Faktycznie jest to bardzo silny lek, którego stosowanie jest wykluczone w czasie ciąży i w towarzystwie niektórych lekarstw. Terapia wymaga od pacjenta ścisłego przestrzegania zaleceń, na przykład regularnego wykonywania badań kontrolnych. Kobiety w okresie leczenia i przez pewien czas po jego zakończeniu muszą stosować skuteczną antykoncepcję.
Trądzik hormonalny – leczenie
W przypadku kobiet cierpiących na trądzik hormonalny, leczenie wymaga współpracy dermatologa i ginekologa. Polega głównie na stosowaniu leków o działaniu obniżającym poziom androgenów. Zwykle wdrażane są doustne środki antykoncepcyjne, zawierające składową estrogenową i progestagen lub same progestageny (np. octan cyproteronu). Do nich dołączane są często leki do stosowania miejscowego lub retinoidy doustne.
ZAMÓW SEVOLIUM
KOMPLEKSOWY KREM NA TRĄDZIK ZAMÓW!
Laserowe leczenie trądziku – warto?
Nowoczesną i skuteczną metodą jest leczenie trądziku laserem, np. CO2. Jest to dosyć drogi sposób, jednak przynosi szybkie i długo utrzymujące się rezultaty. Ponadto jest rozwiązaniem bezpiecznym, ponieważ nie wpływa negatywnie na organy wewnętrzne, w przeciwieństwie do leków doustnych.
Światło lasera działa przeciwzapalnie i odkażająco. Ogranicza nadmierne wydzielanie sebum oraz zwęża pory. Ponadto przyśpiesza gojenie zmian trądzikowych i zapobiega ich powstawaniu. Oprócz zniwelowania wyprysków, laseroterapia poprawia ogólną kondycję skóry. Powoduje również ustąpienie blizn, których nie da się pozbyć domowymi sposobami.
Podsumowanie
Metody leczenia trądziku są różne. Ważne, aby zacząć od wizyty u specjalisty dermatologa, który obejrzy skórę i dostosuje formę terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta. Warto też poszukać czynników nasilających problem i w miarę możliwości nad nimi zapanować. Nie powinno się też pomijać znaczenia stosowania odpowiednich kosmetyków i diety.
Bibliografia
1. Samet A., Arłukowicz E., Nowicki E., Barańska-Rybak W., Trądzik pospolity – współczesne leczenie, 2002
2. Sobjanek M., Sokołowska-Wojdyło M., Binkowska-Michalik K., Trądzik wieku dorosłego — interdyscyplinarny problem kliniczny, 2006
3. Stone K., Real Solutions for Adult Acne, 2017
4. Coradin L., The Dietary Cure for Acne, 2006
5. Webster G.F., Rawlings A.V., Trądzik. Diagnostyka i leczenie, 2010